print header

6 פודקאסטים מומלצים על כלכלה, כסף ומה שביניהם

 יש אנשים שכאשר הם שומעים את המילה "כלכלה" נתקפים חלחלה – משהו במונח הזה מפר את שלוותם והם פשוט לא מעוניינים לשמוע עליו. אך כל זה משתנה כאשר אנו מדברים על הכסף שלנו – שהוא הרבה יותר קרוב לליבנו ומשפיע באופן משמעותי על חיינו. אנחנו צריכים להבין שהכסף שלנו הוא חלק מן המערכת הכלכלית הקיימת סביבנו, וכדי לדאוג שהוא יתנהל בצורה הטובה ביותר – כדאי שנבין, ולו במעט, מה מתרחש בזירה הכלכלית. בדיוק לשם כך ישנם את הפודקאסטים הכלכליים; פודקאסט, לאלו שטרם מכירים (או הסכת בעברית, כמו שקבעה האקדמיה) הוא מעין תוכנית רדיו שמופצת ללא תשלום דרך האינטרנט והאמצעים הדיגיטליים השונים, וניתן להאזין לה מכל מקום ומכל זמן באופן מקוון. רשימת 6 הפודקאסטים המומלצים הבאים, העוסקים בכסף, כלכלה ומה שביניהם, מדברים על כלכלה בגובה העיניים, ויעזרו לכם להעמיק ולהרחיב את ידיעתכם בנושא זה, ולהבין יותר טוב איך עובד הכסף שלכם.

לחצו על שמו של כל פודקאסט כדי לעבור לרשימת ההאזנה שלו

פודקאסטים כלכליים מומלצים: צנצנת מטבעות ולצידה מטבעות מסודרים מגדלים, ומכולם צומחים צמחים\

1. חיות כיס

מחלקת הדיגיטל של תאגיד השידור הישראלי "כאן" הפיקה עד היום מספר רב של פודקאסטים בנושאים רבים, כשחיות כיס – הפודקאסט בענייני כלכלה - הוא אחד מהמובילים, הוותיקים והפופולאריים ביותר שבהם. את חיות כיס מגישים 3 עיתונאים כלכליים: שאול אמסטרדמסקי, צליל אברהם ודנה פרנק, והם עוסקים במה שהם מכנים "כלכלה במילים של בני אדם". ל"חיות כיס" כבר יותר מ-100 פרקים, וכל פרק מתייחס לנושא אקטואלי אחר בעולמנו, בדגש על הזווית הכלכלית שלו, ומה היא אומרת עבורנו – לא כמומחי כלכלה, אלא כבני אדם החיים ופועלים במערכת הקיימת. אורך כל אחד מפרקי הפודקאסט הוא חצי שעה בממוצע, ולאורך כל פרק משולבים גם קטעי ראיונות עם מומחים שונים ואנשים הקשורים לנושא המדובר, שמוסיפים ממד וזווית משלהם לעניין.

פודקאסטים כלכליים מומלצים: לוגו הפודקאסט "חיות כיס"

2. קטע כלכלי

ד"ר אושי שוהם קראוס הוא דוקטור לפילוסופיה של הכלכלה וגם מרצה מבוקש, כותב טורים ומאמרים, מחברם של ספרי עיון בנושא ומשמש גם כיועץ בתחומי הטכנולוגיה הכלכלית והעתידנות. בפודקאסאט שלו פורש קראוס את משנתו המעניינת, ומדבר על כלכלה מזווית אחרת – תוך שילוב היבטים מתחומי ההיסטוריה, הפילוסופיה והסוציולוגיה, על מנת להביא לנו תמונה שלמה ומקיפה של נושאים כלכליים שונים. בין היתר, ישנם פרקים העוסקים באיום האיראני, בארגוני עובדים וצדק חברתי, בשאלה האם ליברליזם שייך לתפיסה שמאלנית או ימנית, ועוד ועוד. 

פודקאסטים כלכליים מומלצים: לוגו הפודקאסט "קטע כלכלי"

3. תשובות מסובכות לשאלות פשטות

כלכלה התנהגותית היא ענף מחקר מרתק בשדה הכלכלי, שחוקרת את הקשר בין פסיכולוגיה קוגניטיבית לבין תהליך קבלת ההחלטות הכלכליות של בני האדם, ואלו העוסקים בו בודקים, באמצעות ניסויים ומחקרים שונים, מה הן ההטיות החלות עלינו בבואנו לקחת החלטות שונות בנוגע לכסף שלנו. פרופסור דן אריאלי הוא מומחה בינלאומי ידוע בנושא הכלכלה ההתנהגותית, ובפודקאסט שהוא מגיש יחד עם הכלכלנית ההתנהגותית יעל חלק, בהפקת תאגיד השידור כאן 11, הם עונים על כמה מהשאלות היותר נפוצות שבהן אנו מתלבטים בנוגע לכסף שלנו: האם כדאי לקנות אוכל טרי כל יום או להעמיס עגלה פעם בשבוע? האם כדאי לעבוד פחות ולהיות יותר עם ילדינו? האם מי שמרוויח יותר כסף יכול לקבל יותר החלטות בבית? ועוד ועוד – כדאי לכם לשמוע ולהכיר את כל התשובות, שיעזרו לכם לקבל החלטות כלכליות נבונות יותר.

פודקאסטים כלכליים מומלצים: לוגו הפודקאסט "תשובות מסובכות לשאלות פשוטות"

4. ערך מוסף

משרד האוצר הוא המקום שבו מתקבלות ההחלטות הכלכליות החשובות ביותר של ישראל, ובין מסדרונותיו נוצרת המדיניות הכלכלית שמובילה את המדינה. אז אם אתם מתעניינים בכלכלה של מדינתנו ורוצים לדעת עליה עוד, מה יותר טוב מלשמוע זאת ממקור ראשון, מאנשים שהיו במוקד קבלת ההחלטות ויכולים לספר לנו, בגובה העיניים, מה מתרחש שם? זה בדיוק מה שתקבלו בפודקאסט "ערך מוסף" בהגשת טל וולפסון וליאור תבורי, שני בוגרי משרד האוצר, שיצרו אותו על מנת לקדם ולשפר את השיח הכלכלי-חברתי בישראל. בפרקי הפודקאסט השונים נותנים השניים הצצה מרתקת אל נבכי תהליכי קבלת ההחלטות של מתווי המדיניות הכלכלית של ישראל, מצביעים על הדילמות שמעסיקות אותם, ובחלק מהמקרים אף מעבירים ביקורת הכרחית עליהם.

פודקאסטים כלכליים מומלצים: לוגו התוכנית "ערך מוסף"

5. כסף והשקעות בגובה העיניים

השקעות כספים הן חלק בלתי נפרד מן העולם הכלכלי של ימינו, ו-"רק מי שמשקיע – מרוויח" כפי שאומרת האמרה הישנה והטובה. עם זאת, כיום רבים פוחדים לעסוק בהשקעות, אם בגלל החשש שאנו מניחים את כספנו על קרן הצבי, ואם בגלל סטיגמות שונות שאומרות שחייבים להיות עשירים כדי להתחיל או שהשקעות הן עסק למקצוענים בלבד. עמית עשת, העוסק בתחום הכסף וההשקעות כבר למעלה מ-40 שנה, בעל תואר בהנדסת כלכלה וניהול ויועץ עסקי ופיננסי, רוצה לשנות את המצב הזה, ולכן הוא יצר את הפודקאסט "כסף והשקעות בגובה העיניים". בכל אחד מפרקי הפודקאסט מארח עמית מומחה אחר בתחום ההשקעות, וביחד איתו מקיים שיחה שמפשטת את הנושא ומראה לכם כיצד ניתן להשקיע את הכסף בחוכמה בתחומים שונים וגם להרוויח מכך. המומחים המתארחים בפודקאסט של עמית באים לחלוק מניסיונם, ולא מנסים למכור או לשווק לכם שום דבר, ולכן האזנה לפרקים השונים היא ללא ספק השקעה בטוחה שיכולה להניב פירות רבים לידע שלכם בתחום.

פודקאסטים כלכליים מומלצים: לוגו הפודקאסט "כסף והשקעות בגובה העיניים"

6. כשבגרוש היה חור

העולם הכלכלי הוא לא רק מה שקורה כאן ועכשיו - יש לו גם עבר מכובד, כלומר היסטוריה שלמה שבה הכלכלה שיחקה תפקיד חשוב מאוד בחייהם של אנשים בזמנים מכריעים, כמו השפל הגדול בארה"ב, תקופת עליית האוליגרכים עם נפילת ברית המועצות ועוד. על כל אלו מדבר רועי גרון, בעל תואר שני מחקרי בכלכלה, בפודקאסט המרתק שלו, הסוקר אירועים היסטוריים מן הזווית הכלכלית ומביא נקודת מבט שונה ועמוקה עליהם. אז אם אתם חובבי היסטוריה, כלכלה ומה שביניהם ורוצים להרחיב את אופקיכם ולראות את העבר מתוך "החור שבגרוש" - כפי שהיו קוראים לזה פעם - האזינו לפודקאסט הזה ואין ספק כי תיהנו ותחכימו.

פודקאסטים כלכליים מומלצים: לוגו הפודקאסט "כשבגרוש היה חור"

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.