print header

המדריך המלא לבחירת שואב האבק המתאים עבורכם

 מה היינו עושים בעולם ללא שואבי אבק? ההמצאה החשמלית הנהדרת הזו הגיעה אלינו רק בתחילת המאה ה-20, כשבלונדון הומצא השואב הראשון, אך הוא היה כל כך עצום בגודלו שהיה צריך לאחסן את המנוע ואת משאבת הריק שלו בכרכרת סוסים. מאז ועד היום עברו הרבה מים בנהר – ויש לנו מגוון מאוד רחב של שואבים שאפשר לאחסן בכל בית ולהשתמש בהם לצורך ניקוי כולל. מרוב מגוון הדגמים והסוגים השונים של שואבי אבק, לעיתים קשה להחליט איזה מהם לרכוש כאשר הגיע הזמן וצריך להצטייד באחד חדש. על מנת לעזור לכם להבין איזה סוג של שואב אבק מתאים עבורכם ועבור ביתכם ואילו שאלות אתם צריכים לשאול את עצמכם בבואכם לקנות שואב חדש – הכנו לכם את המדריך הבא, שמקיף את הנושא ומתמצת לכם את כל המידע הנדרש כדי להגיע להחלטה הנכונה.

מדריך לקניית שואב אבק: שואבי אבק בחנות

סוגי שואבי האבק העיקריים ולמי הם מתאימים

שואב אבק רגיל (צילינדר, מיכל)

אלו הדגמים הבסיסיים והוותיקים ביותר של שואבי האבק הידניים, ולכן הם מכונים שואבים רגילים. הם בנויים מראש שאיבה, צינור וגוף שאליו נשאב הלכלוך. מרבית השואבים הרגילים מגיעים עם מספר ראשי ניקוי המיועדים לצרכים שונים. היתרון הגדול של שואבים אלו הוא שהם קלים ונוחים יותר לנשיאה מהשואבים העומדים שמיועדים בעיקר לשטיחים, וניתן לנקות איתם יותר בקלות גרמי מדרגות ואזורים המצויים תחת רהיטים כבדים – כך שאם בביתכם ישנם הדברים הללו, כדאי לכם להצטייד במכשירים אלו. חלק מהשואבים הרגילים יכולים להיות טובים ממש כמו שואבים עומדים לניקוי שטיחים, אך הם לא תמיד יצטיינו בשאיבת שטיחים עבים במיוחד. עוד יתרון של שואבים אלו הוא המחיר הנמוך שלהם יחסית לשאר סוגי השואבים המשוכללים והיקרים יותר.   

מדריך לקניית שואב אבק: שואב אבק רגיל

שואב אבק עומד

לבתים שבהם שטיחים עבים רבים – שואב האבק העומד, הוותיק והטוב, הוא הפתרון הנכון ביותר. השואבים הללו מצוידים במברשת מסתובבת שמברישה את השטיחים וחובטת בהם, כך שפעולתה מגיעה עד לעומק סיבי השטיח, משחררת ולוכדת את האבק, השערות והלכלוך שנתפסו בהם. היכולת של שואבים אלא לשאוב על פני שטח רחב הופכת אותם ליעילים, בעיקר כאמור לבתים שמרבית רצפתם מכוסה שטיח, וצורתם הישרה והצרה יחסית מאפשרת לאחסן אותם יותר בקלות – על אף שהשואבים האל-חוטיים, עליהם נדבר בהמשך, דקים וקלים אף יותר.

רבים משואבי האבק העומדים מצוידים במספר ראשים ובצינור שאיבה גמיש, כדי לאפשר שאיבה קלה גם למשטחים שאינם שטיחים, כמו ריפודים, וילונות ואפילו תקרה. כשאתם מגיעים לקנות שואב אבק עומד, גם הפשוט ביותר, בדקו אם יש לו תכונות חיוניות כמו מספר מצבי שאיבה, כיוונון גובה, ואפשרויות מעבר פשוטות בין שאיבת שטיחים לשאיבת רצפה.

מדריך לקניית שואב אבק: ניקוי שטיח בשואב אבק עומד

שואב אבק רובוטי

אמנם כאשר הם יצאו לשוק לראשונה שואבי האבק הרובוטיים נראו כמו חידוש שמיועד למי שברשותם אמצעים רבים ובית שמתפרש על שטח גדול, אך היום מדובר בסוג שואבים נפוץ במיוחד שניתן למצוא במגוון בתים. יש הרבה מאוד סוגים של שואבי אבק רובוטיים, כשהחברות שמייצרות אותם מציגות כל הזמן דגמים חדשים עם יכולות משופרות ועיצובים מתקדמים. לשואבים הרובוטיים ישנה מערכת ניווט פנימית, שמאפשרת להם למפות מסלול ברחבי ביתכם ולנקות אותו, וכן גם יש להם חיישני בטיחות כנגד נפילות, שמונעים מהם מלמעוד במדרגות למשל. הם מגיעים עם בית טעינה משלהם, וכל מה שאתם צריכים לעשות זה לחבר אותו לחשמל ולקבוע להם זמני הפעלה מסודרים. למרבית שואבי האבק הרובוטיים יש מברשת קדמית מתגלגלת וכן מברשות צד מסתובבות, שמאפשרות להם לנקות אבק מפינות וקצוות ולדחוף את הלכלוך שמתנקז לשם אל תוך השואב.

שואבי אבק רובוטים יכולים להוות בחירה מצוינת לאלו מכם החיים בבתים שבהם יש שילוב של מרצפות יחד עם שטיחים דקים. כמובן שגם לאלו מכם שרוצים לעשות לעצמם חיים קלים ובטוחים יותר בכל מה שקשור לניקוי הבית, סוג השואב הזה הוא המתאים. בדגמים החדישים ניתן לשלוט עליהם מרחוק בעזרת אפליקציה, להפסיק את פעילותם ולחדש אותה כרצונכם וכדומה. קחו בחשבון ששואבי אבק רובוטיים לא מגיעים לאותה רמת ניקוי כמו השואבים הידניים, אך הם בהחלט עושים עבודה מספקת שתחסוך מכם מאמץ רב.

מדריך לקניית שואב אבק: שואב אבק רובוטי

שואב אבק אלחוטי

שואבים אלחוטיים, הנקראים גם "שואבי מקל" על שום צורתם, הם כיום אחד הדברים החמים בשוק שואבי אבק; ניתן לתלות אותם בקלות על הקיר, הם קלים ולא מצריכים מאמץ כדי להסתובב איתם בבית, ויש ביניהם כיום דגמים הנחשבים לחזקים ועמידים במיוחד. השואבים האלו מתאימים במיוחד לדירות קטנות – כאלו שאין בהם הרבה מקום להחזיק שואבים גדולים וכבדים. אך גם אם יש לכם בית גדול ורחב – השואבים האלחוטיים יכולים לעזור לכם לנקות פינות מסוימות בו מבלי להתאמץ יותר מדי ולסחוב אליו שואב כבד.

מרבית שואבי האבק האלחוטיים פועלים על סוללה נטענת, ומצוידים במסנני HEPA (מסננים אבסולוטיים), כך שגם אלו מביניכם עם רגישות אלרגנית יכולים להשתמש בו ללא חשש. מרבית שואבי האבק האלחוטיים מגיעים עם ראש המתאים גם לשאיבת הרצפה, וכן כלים נוספים שמאפשרים להם לשאוב מגוון משטחים. יש גם כאלו שמיועדים למשימות מיוחדות כמו ניקוי שטיחים, ניקוי לכלוך של חיות מחמד וכן ניקוי ריפודים.

מדריך לקניית שואב אבק: אישה מנקה מתחת למיטה עם שואב אבק אלחוטי

4 שאלות חשובות שאתם צריכים לשאול את עצמכם בבואכם לבחור שואב אבק

1. למה ישמש אותי השואב?

המטרה והייעוד של שואב האבק היא השאלה הראשונה שאתם צריכים לשאול את עצמכם. האם השואב מיועד לניקיון הבית גרידא, או שאולי בכלל אתם צריכים שואב עבור הרכב שלכם או עבור המשרד? שואבי אבק מעוצבים ומתוכננים על פי המטרה שאותה מיועדים לשרת ואליה הם מוגדרים. אם למשל אתם צריכים לנקות את המכונית שלכם פעמים רבות, בעיקר אם יש לכם ילדים ו/או חיות מחמד או שאתם מסיעים, אז יכול להיות שכדאי לכם להשקיע בשואב נוסף, ייעודי לכך, מלבד השואב הביתי. בנוסף, תמיד כדאי להרגיש את שואב האבק לפני שאתם קונים אותו, להרים אותו ולבחון את משקלו כדי להיות בטוחים שתוכלו לדחוף, למשוך, להרים ולשאת אותו בכל רחבי ביתכם ללא קושי.

מדריך לקניית שואב אבק: שואב אבק מנקה שטיח מכוסה קונפטי

2. מה המחיר של השואב?

אחת מנקודת המפתח שצריך לשים אליהן לב לפני שקונים שואב היא המחיר שלו. אל תניחו שרק מכיוון ששואב מסוים הוא יקר יותר הוא עובד טוב יותר מזה שמחירו נמוך ממנו. כפי שכבר אמרנו לפני כן – שואבי אבק שונים בנויים למטרות שונות, ולכן לא המחיר הוא מה שמשנה, אלא האם השואב עונה על הצרכים שלכם; יש כיום מגוון רחב של שואבים, בטווחי מחירים שונים, ולכן אתם ממש לא חייבים לרוץ לקנות את היקר או החדיש ביותר בהנחה שהוא הכי טוב שיש – אלא בדקו האם הוא עונה על צרכיכם, וקנו בחוכמה ובמחיר שפוי. מומלץ גם לבדוק את הביקורות הקיימות ברשת על הדגם שברצונכם לרכוש ולעשות מחקר קצר על המותג אם אתם חשים צורך בכך.

3. מהי תדירות הניקוי בשואב?

זאת נקודה שלא תמיד חושבים עליה, למרות שכדאי לקחת אותה בחשבון. לאלו מבינכם שיש בבית ילדים קטנים ו/או חיות מחמד, ולפני שהם בכלל מספיקים להוריד את הנעליים בבית אחרי שהם חוזרים מיום עבודה ארוך הרצפה כבר מלאה בפרווה, פירורים ושאר לכלוכים – השואב בהחלט יכול וצריך לעבוד בתדירות יומיומית. במקרה הזה, אם תרכשו שואב עוצמתי במיוחד אך כזה שקשה לתפעל ולאחסן והגישה אליו בעייתית, הוא יהפוך לעול עבורכם ולא באמת יסייע לכם. לעומת זאת שואב רובוטי, שעובד באופן עצמאי ואפשר לתזמן את פעולתו לשעות שבהן אתם לא נמצאים בבית – יכול להוות עבורכם נכס אמיתי. אם לעומת זאת רוב הלכלוך בבית שלכם מתנקז לאזורים מסוימים – שואב אבק אלחוטי, שניתן למקם בדיוק על יד האזור המלוכלך ולשלוף בקלות פעם בכמה ימים כדי להבריק, זו בהחלט האפשרות המועדפת מבחינתכם.  

מדריך לקניית שואב אבק: ראש של שואב אבק עובר על שטיח

4. לאילו מסננים וראשי שאיבה אתם זקוקים?

כשבוחרים שואב אבק כדאי לבחון את כלל החלקים שמגיעים איתו – בעיקר את המסנן שלו ואת ראשי השאיבה. המסנן הוא חלק שחשוב מאוד לבחון, בעיקר אם אתם או מישהו מבני ביתכם סובל מאלרגיות, אסתמה או בעיות אחרות בדרכי הנשימה; ישנם שואבים המגיעים עם מסנני HEPA, שהם מסננים אבסולוטיים, וישנם גם כאלו המצוידים בטכנולוגיית חיטויUV  שמנטרלת את הבקטריות, הווירוסים וחלקיקי האבק ממגוון גדול של משטחים. בנוסף מומלץ גם לבדוק כאמור את הראשים השונים שמגיעים יחד עם השואב – אם אתם מייעדים את השואב גם לא רק לניקוי הרצפה והשטיחים, אלא גם לשאיבת אבק מריפודים, וילונות, מצעים ועוד, כדאי לוודא שיש לכם את ראשי השאיבה הנדרשים והמתאימים לכך.

מקור תמונה: Mike Mozart

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.