print header

כל מה שצריך לדעת לפני רכישת רכב חשמלי

 במציאות בה אחד הנושאים הבוערים על סדר היום העולמי הוא אנרגיה ירוקה, אין פלא שהפופולריות של רכבים חשמליים הולכת וגוברת. אך יחד עמה עולים סימני שאלה רבים - האם משתלם לרכוש רכב חשמלי על פני רכב המונע על דלק? כמה זמן הסוללה שלו מחזיקה מעמד? האם צריך לחשוש מפריסת נקודות ההטענה בישראל בסוף שנת 2021 והלאה? על כל השאלות האלה ועוד נענה לכם בכתבה הבאה, שתלמד אתכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על רכבים חשמליים, היתרונות והחסרונות שלהם ומהם הדברים שצריך לשקול לפני רכישה.

מהו מקורו של הרכב החשמלי וכיצד הוא עובד?

אולי תופתעו לדעת, אבל הרעיון לייצור רכב שמופעל על ידי אנרגיה חשמלית הוא לא דבר חדש וניצניו הופיעו כבר בשלהי המאה ה-19, עם פיתוח הכרכרה החשמלית הראשונה על ידי הממציא הסקוטי רוברט אנדרסון. הפריצה הגדולה שהובילה לייצור תעשייתי של מכוניות חשמליות, כמו אלה שאנחנו רגילים לראות היום בעולם ובישראל, התאפשרה הודות לפיתוח סוללת ליתיום-יון נטענת, שעליה מתבססת הטכנולוגיה של כל הרכבים החשמליים, נכון לזמן כתיבת שורות אלה. המשמעות היא שהפקת האנרגיה של רכב חשמלי מתבצעת מהמצבורים שקיימים בסוללה, מה שאומר שככל שהקיבולת שלה גדולה יותר כך היא מאפשרת לו זמן פעולה ממושך יותר ולמעשה מאריכה את ההמתנה עד ההטענה הבאה.
 
כל מה שצריך לדעת לפני רכישת רכב חשמלי: איור של רכב חשמלי וסמל של תחנת הטענה

מה ההבדל בין מכונית חשמלית להיברידית?

לפני שנצלול לעומק ונדון בחסרונות והיתרונות של הרכב החשמלי, חשוב שתכירו את ההבדל בינו לבין גרסאות נוספות שמכילות מנוע שכזה - מאחר שמדובר בהתלבטות נפוצה לפני רכישה. הבולטת שבהן היא הרכב ההיברידי, שמקבל את כוחו משני סוגים של מנועים - הן חשמלי והן מנוע בעירה פנימית (המנוע המוכר שמייצר אנרגיה משריפת דלק). שני המנועים הללו פועלים בסינרגיה ותחת פיקוח של מערכת בקרה ממוחשבת שאחראית להביאם למיצוי היכולת והפחתה מרבית בצריכת הדלק. כך לדוגמה, במהירויות נמוכות או בעת עמידה בפקקי תנועה הרכב משקיע הרבה מאוד מאמץ ומבזבז דלק רב, ולכן במצבים כאלה הרכב ההיברידי יקבל את האנרגיה שלו מהמנוע החשמלי. אך בעת שיוט בכביש מהיר, שבמהלכו צריכת הדלק נחשבת נמוכה יחסית בשל תנועה מתמדת ויציבה, הוא יקבל את האנרגיה שלו ממנוע הבעירה הפנימית, שבאותו הזמן גם ידאג להטעין מחדש את המצבר החשמלי, לקראת החזרה למהירויות נמוכות.
 
לעומת זאת, מכונית חשמלית היא כלי רכב שכל פעילותו מגיעה מהאנרגיה החשמלית שנמצאת בסוללות. למעשה, בניגוד למנוע של רכב היברידי שנחשב לייצור כלאיים המשלב אנרגיה מחשמל ומשריפת דלק, המכונית החשמלית היא הגרסה ה"טהורה" של רכב המונע על חשמל וכל כולה מתבססת על הטכנולוגיה הזו - ועליה נדון בהמשך הכתבה.

היתרונות של הרכב החשמלי

1. לא מזהם ושקט

הנהירה אל עבר הרכבים החשמליים היא לא רק בשל העובדה שמדובר טכנולוגיה מתקדמת, אלא גם בשל העובדה שהם ידידותיים לסביבה. המנוע החשמלי, שמפיק את האנרגיה שלו מסוללה, אינו מביא לפליטת גז ובאופן כללי הוא אחראי להרבה פחות פליטות מאשר רכב בעל מנוע בעירה פנימית. כמו כן, פעולותיו של הרכב החשמלי נחשבות שקטות ולא מהוות מטרד עבור אנשים הגרים בסמוך לכבישים, וזאת הודות לטכנולוגיה המתקדמת בו שמייתרת את הצורך בהילוכים ופעולות מכניות רועשות.
 
כל מה שצריך לדעת לפני רכישת רכב חשמלי: רכב חשמלי של חברת טסלה בנסיעה

2. זול לשימוש ואינו דורש תחזוקה רבה

מאחר שרכבים חשמליים מופעלים על ידי סוללות הם לא דורשים שימוש בדלק או בגז, ולכן נחשבים לזולים יותר מבחינת ההוצאות השוטפות ועלויות השימוש בכלל. כמו כן, ניתן להסתכל על המנוע החשמלי כמעין חבילת "הכל כלול" - טעינת הסוללה מספקת לרכב את רוב מה שהוא צריך, דבר שמוריד את נטל הטיפול והתחזוקה השוטפת, כמו למשל החלפת שמן מנוע או הילוכים שנדרשת מדי פעם ברכב בעל מנוע בעירה פנימית.

3. בעל מערכות בטיחות מתקדמות

מבחינה טכנולוגית, אין ספק שהרכבים החשמליים הם צעד גדול אל עבר העתיד. כיאה לרכב מתקדם, הם מצוידים במספר מערכות עזר ובטיחות שתפעולן קל ואינטואיטיבי יחסית, והן מספקות הגנה מרבית לנהג. כמו כן, עצם העובדה שרכב חשמלי מכיל הרבה פחות רכיבים מכניים בתוך המנוע מקטינה את האפשרות לתקלות ושחיקה של חלקים שונים שעלולה להוות סכנה ולהוביל לתאונות.
 
כל מה שצריך לדעת לפני רכישת רכב חשמלי: החלק הפנימי של רכב חשמלי

4. רגולציות ממשלתיות מקלות לרכישה

מעבר ליתרונות הטכנולוגיים, רוכשי רכב חשמלי נהנים גם מתמריצים ומהקלות בתשלום מס הרכישה. ההטבות הללו ניתנות לאזרחי מדינות רבות החתומות על הסכם פריז, וישראל ביניהן, במסגרתו הן התחייבו לפעול לשם הפחתת פליטת גזי חממה. על פי מתווה המעבר המדורג לשיעורי מס רגילים של רשות המיסים, רוכשי רכב חשמלי בישראל יחויבו ב-10% מס עד שנת 2022, כאשר בשנת 2023 הוא צפוי לעלות ל-20% ושנה לאחר מכן ל-35%. לשם השוואה, רוכשי רכב היברידי נדרשים בתשלום של 50% כבר בשנת 2021 מאחר שהם נחשבים מזהמים יותר, ואילו קניית רכב בעל מנוע בעירה פנימית מחויבת במס של 83%. את הנתונים המלאים תוכלו לראות במסמך שפורסם באתר הכנסת בקישור הזה, וכן באתר רשות המיסים בקישור הזה.

החסרונות של הרכב החשמלי

1. טווח נסיעה קצר ופריסת דלילה של תחנות הטענה

המעבר לרכב חשמלי כרוך בתכנון מראש של כל נסיעה על ידי הנהג, זאת בשל העובדה שמרחק הנסיעה המרבי של רכב חשמלי נע בין 150 ק"מ ל-350 ק"מ (נכון לשנת 2021) עד הצורך בהטענה, ואילו מרחק הנסיעה של רכב בעל מנוע בעירה פנימית יכול להגיע עד 500 ק"מ ויותר. לצד טווח הנסיעה הקצר והדרישה לתכנון קפדני של הדרך שיכול להוות גורם מעכב, צריך גם להתחשב בפריסה הדלילה יחסית של תחנות ההטענה בישראל, שרובן ממוקמות באזור גוש דן ורק חלקן הקטן באזורים הפחות מאוכלסים של המדינה. את המידע על מיקום התחנות תוכלו למצוא בקישור הזה כרשימה או בקישור הזה על גבי מפה. כמו כן, יש לקחת בחשבון שהטענת רכב חשמלי היא איטית יותר מתדלוק של מכונית עם מנוע בעירה פנימית, ויכולה לקחת כ-10 דקות בתחנה ייעודית ועד מספר שעות בהטענה ביתית.
 
כל מה שצריך לדעת לפני רכישת רכב חשמלי: צינור הטענה לרכב חשמלי

2. מחיר גבוה ומבחר מצומצם

מאחר שתעשיית הרכבים החשמליים עדיין לא התבססה בישראל ובחלקים גדולים בעולם באופן נרחב, מחירם גבוה יחסית. עם זאת, כשלוקחים בחשבון את ההקלות הממשלתיות בשנים אלה ואת עלות התחזוקה הפחותה, ייתכן כי מדובר בעסקה משתלמת בטווח הארוך, אך כמובן כל עניין לגופו ויש לבחון היטב את העלויות לפני רכישה. לצד המחיר הגבוה, אחד מחבלי הלידה של התעשייה הזו הוא מבחר נמוך יחסית של דגמים שלא מספק ללקוח הרבה אפשרויות וחלופות. עם זאת, ככל שהתעשייה תגדל כך גם המבחר צפוי לעלות וייתכן שהמחיר של חלק מהדגמים ירד בהתאם.

3. נסיעה שקטה

אתם ודאי תוהים לעצמכם 'מה הבעיה ברכב שקט?', הרי כבר בשלב היתרונות דאגנו לציין זאת כתכונה חיובית - אך דעו לכם שהשקט הוא לא תמיד יתרון, במיוחד במרחב העירוני. פעולתו הרועשת של רכב עם מנוע בעירה פנימית מבשרת לכל הולך רגל או אדם אחר בכביש על בואו, אך השקט של המכונית החשמלית לפעמים עלול לתפוס בהפתעה את הולכי הרגל ולגרום לסכנה. על כן, יש לנקוט במשנה זהירות רב יותר בעת שימוש ברכב חשמלי בשכונות מגורי בעיר ובאזורים הומי אדם.
 
כל מה שצריך לדעת לפני רכישת רכב חשמלי: דמות גבר משתקפת מהמראה הפנורמית של הרכב

4. התלקחות הסוללה

מדובר באירוע נדיר מאוד, אך גם הוא עלול לקרות. עד שנת 2014 ידוע על לפחות שלושה מקרים של התלקחות סוללה בכמה מרכבי החשמל הנפוצים והנמכרים ביותר בעולם של חברת "טסלה", שנבעה מכשל בסוללת הליתיום-יון. כמו שכבר נחשפנו בעבר לעדויות על התלקחות ואף התפוצצות של מכשירים אחרים המבוססים על סוללה נטענת כמו טלפונים ניידים, מחשבים ניידים ואופניים חשמליים, גם רכבים מונעי חשמל עלולים לחוות כשלים מסוכנים כאלה, וגם אם הסיכוי הוא נמוך חשוב שתכירו אותו.

שורה תחתונה: מה כדאי לשקול לפני הרכישה?

החלטתם לקנות מכונית חשמלית? חשוב שתבינו לעומק את מה שעומד מאחורי החסרונות והיתרונות שלה. אך כדי להקל עליכם אנחנו נסכם לכם את המידע: מאחר שרכבים חשמליים מציעים טווח נסיעה קצר ומוגבל בהשוואה לכאלה בעלי מנוע בעירה פנימית, חשוב לבחור היטב את הדגם כך שיספק את טווח הנסיעה המיטבי עבורכם, בעיקר אם נסיעותיכם ארוכות בדרך כלל. כמו כן, מאחר שפריסת תחנות ההטענה בישראל היא דלילה יחסית (נכון לסוף שנת 2021) רצוי לבדוק טרם הרכישה האם קיימות כאלה באזור מגוריכם, בסמוך למקום עבודתם וכן בדרך ליעדים אחרים שאתם נוהגים לבקר בהם בתכיפות. אם אין תחנת הטענה קרובה לבית, תוכלו לרכוש ערכה ביתית, אך כאמור, פעולה שכזו אורכת הרבה יותר זמן ודורשת תכנון מקדים.
 
כל מה שצריך לדעת לפני רכישת רכב חשמלי: רכב חשמלי נטען בעמדת הטענה ביתית
בנוסף, חשוב להדגיש שהסוללה היא אחד הרכיבים החשובים והיקרים ביותר ברכב החשמלי כיוון שהיא האחראית הבלעדית לספק לו את האנרגיה לכל הפעולות - ועל כן חשוב מאוד לבחון את אורך חייה ותנאי האחריות שתקבלו מהמשווק טרם הרכישה. רצוי להשוות את התנאים מחברה לחברה ולבחון אילו מהם יספקו לכם אחריות מקיפה יותר, לאורך זמן ובמחיר הוגן.
 
כדי לסייע לכם לקבל החלטה נכונה ומושכלת, אנו ממליצים למתעניינים שביניכם לצפות בסרטון הבא שיחשוף בפניכם את 10 הדגמים הזמינים כיום לרכישה בישראל, את מחירם, טווח הקילומטרים שהם מסוגלים להציע וכן נתונים נוספים וחשובים שדנו עליהם בכתבה זו.
 
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.