print header

9 טיפים חשובים לגידול ילדים חכמים ונבונים

  כולנו רוצים לעשות את כל שביכולתנו על מנת שילדינו יהיו מאושרים ושמחים, ובמקביל גם לעזור להם להתפתח ולגדול כך שיהפכו לאנשים חכמים ונבונים. אמנם כל ילד הוא בעל כישורים ויכולות שונים וייחודיים לו, אך קיימים מספר דברים חשובים שנוכל לעשות כבר עכשיו כדי למצות את הפוטנציאל של ילדינו בגיל צעיר, מה שיקל עליהם בהמשך חייהם עם מטלות הדורשות ריכוז, סבלנות והתמדה. 9 העצות הבאות יאפשרו לכם להעניק לילדיכם את הכלים החשובים הללו, וגם אם נראה שחלקן אינן קשורות ישירות לחוויית הלמידה עצמה, הן יעניקו להם את הבסיס החשוב שישמש אותם בהמשך חייהם.
 
תינוק יושב על הרצפה ונוגע במסך של מחשב נייד
 

1. רשמו אותם לחוגי ספורט, לא רק בשביל הכושר

כולנו יודעים שאורח חיים פעיל וספורטיבי חיוני לבריאות ילדינו, אך האם ידעתם שלאימון גופני יש קשר ישיר גם לאינטליגנציה? ממצאי מחקרים שונים הראו שאימונים גופניים עוזרים לפתח את אוצר המילים, ושילדים ומבוגרים שלמדו מילים חדשות לאחר שסיימו אימון או פעילות גופנית, הצליחו לעשות זאת  מהר יותר (בהפרש של 20%) מאלה שלמדו את המילים לאחר כל פעילות אחרת. עובדה זו חשובה במיוחד עבור ילדים קטנים, שלומדים בשנותיהם הראשונות לבטא מילים חדשות רבות, לבנות משפטים רהוטים ולתקשר עם בני גילם ועם אנשים מבוגרים מהם. 

2. אפשרו להם לקחת חלק גם בתחביבים שלכם

הורים רבים מאמינים שתחומי העניין האישיים שלהם ישעממו את ילדיהם, אך מדובר בטעות. בין אם מדובר באפייה, סריגה או נגינה, כל למידה פעילה היא חשובה וחיונית להתפתחות הילדים. אל תמתינו לרגע בו ילדיכם שוהים מחוץ לבית על מנת לבצע את הפעילויות החביבות עליכם, אלא הוציאו את כלי הסריגה או את הגיטרה שלכם גם כאשר הם בבית. אפשרו להם להתבונן בכם, לשאול שאלות ולהתנסות לבד בכל דבר שמתאים לגילם ואינו מערב כלים חדים או כבדים. פעולות החיקוי הקטנות ביותר שהם יעשו בזמן שיתבוננו בכם יכולות לעזור להם בהמשך בפיתוח מיומנויות הנדרשות ללמידה, כמו למשל היכולת להחזיק עיפרון, הבנה של הוראות וכדומה.
אם ובת חותכות גבינה על קרש חיתוך

3. תנו להם להוביל

הילדים שלכם מראים עניין בנושא מסוים? אפשרו להם, במסגרת הזמן העומד לרשותכם, ללכת אחרי התשוקות שלהם. ילדים מגיבים היטב למילות עידוד, וסביר להניח שיתמידו בביצוע פעילות מסוימת אם יראו שאתם מאפשרים להם לעשות זאת ותומכים בהם. כמו כן, בימים בהם אתם יוצאים ביחד לטיול והילדים מעוניינים לעצור לרגע כדי להתבונן בפרח, לבחור בדרך חדשה או לקשור בעצמם את השרוכים שנפרמו, אפשרו להם לעשות זאת מדי פעם גם אם אינם שולטים לחלוטין במה שהם עושים. הפעילויות האלו יפתחו את הסקרנות והעצמאות שלהם, וילמדו אותם לראות את העולם מנקודות מבט שונות, תוך כדי שאתם מלווים אותם ושומרים על ביטחונם האישי.
 

4. בחרו עבורם את משחקי המחשב המתאימים

ילדים רבים משחקים כיום במחשב החל מגיל צעיר, לכן כדאי להציע להם למלא את זמן הפנאי הזה באתרים ובמשחקים שיאפשרו להם ללמוד ולהתפתח. מחקרים שונים כבר הוכיחו שמשחקי מחשב חינוכיים יכולים ללמד כיצד לפתור בעיות היגיון, לעזור בפיתוח המוטוריקה העדינה וההתמצאות במרחב, להצליח בביצוע ריבוי מטלות, לזהות דפוסים, לחשוב ולהגיב באופן מהיר, לקבל החלטות המבוססות על הסקת מסקנות ועוד. אם אתם מחפשים אחר אתרים מעניינים שיעשירו את ילדיכם, לחצו כאן על מנת לקבל קישורים לאתרים עם משחקים חינוכיים לילדים בגילאים שונים, ופעילויות מקוונות נוספות. 
ילד קטן יושב מול מקלדת

5. למדו אותם לקום לאחר כל נפילה, ואז ליפול שוב

מתי לאחרונה קראתם את אותו הספר שוב ושוב? ילדים, להבדיל מאיתנו, לא ישתעממו גם כאשר הם יבצעו את אותה הפעילות גם בפעם המאה, כל עוד הם ירגישו שהיא מעניינת, מאתגרת ומסקרנת. גם אם הם צעירים מדי כדי להבין זאת, בקרב מרבית הילדים טבוע הרצון להתמיד ולא לוותר, והם ינסו לקרוא את אותה המילה או להבין מה הם רואים בציור שלפניהם ללא הרף עד שנעבור לעמוד הבא. רק כאשר הם רואים שאנחנו חסרי סבלנות או מסכימים לבצע את הפעילות במקומם, הם יפסיקו לנסות ויבקשו עזרה.
 
במהלך החיים רובנו נאלצים לא פעם לעשות גם דברים שאיננו מוכשרים בהם מטבענו, והיכולת לבצע משימה בעקביות ובהתמדה היא אחד מהכלים החשובים ביותר שאנחנו יכולים להעניק לילדינו כדי לעזור להם להצליח בחיים. עודדו את הילדים ללמוד מטעויותיהם, לא לפחד מכישלונות ולדעת לקום לאחר כל נפילה, פיזית וגם נפשית, בכל פעם מחדש. בעתיד, גם אם הם יתקשו בביצוע מטלה מסוימת באחד השיעורים בבית הספר, הסבלנות שרכשו בגיל צעיר תעודד אותם לראות בכל בעיה כאתגר ולא כמצב חסר פתרון.

6. צרו עבורם אווירת למידה שמחה

קיימים דברים רבים שאנו כהורים עושים על מנת ליצור סביבת למידה תומכת וחיובית עבור ילדינו, שכן ילדים שמחים מתמודדים עם בעיות בצורה טובה יותר. עם זאת, אחד מהדברים החשובים ביותר שאנחנו שוכחים הוא שאנחנו עצמנו מהווים חלק משמעותי מהסביבה הזו. כאשר ילדינו רואים את האופן בו אנו ניגשים אל ערימת הכביסה או את הבעת הפנים שלנו כשאנחנו מביטים על הכיור שמלא בכלים מלוכלכים, הדבר משפיע על מצב רוחם הכללי וגם על האופן בו הם תופסים את המטלות מלכתחילה: כדבר שאי אפשר לשאוב ממנו שמחה באף צורה - ושיעורי הבית הם מטלה גם כן.
 
לכן, במקום לבצע את מטלות הבית כאשר הילדים לא רואים או לעשות אותן בחוסר חשק ורצון, שוחחו עמם על המטלות שלכם והסבירו להם שגם אם הן נראות מתסכלות או קשות, המחשבה שמנחה ומשמחת אתכם היא שתצליחו להתגבר עליהן. הדגישו שתרגישו הרבה יותר טוב לאחר שהבגדים יהיו ריחניים ומקופלים, או כאשר הכלים יהיו שטופים והכיור יהיה ריק ונקי - בדיוק כפי שהילדים ירגישו סיפוק ויהיו חכמים יותר לאחר שיסיימו ללמוד.
פעוט מחזיק כלי ניקוי

7. רשמו אותם לשיעורי מוזיקה

גם אם אינכם שואפים שילדכם יהפוך לנגן מחונן, ממצאי מחקרים רבים הוכיחו את יתרונותיהם של שיעורי המוזיקה לפיתוח רמת האינטליגנציה של הילדים, כך שרק דברים טובים יכולים לצמוח מכך. בנוסף, נמצא קשר ישיר בין מוזיקה לבין רווחה נפשית, ותלמידי מוזיקה צעירים הצליחו לא פעם להפגין ביצועים טובים יותר גם במבחני אינטליגנציה. זאת מכיוון שהשיעורים הללו מלמדים אותם להתרכז, להתאמן שוב ושוב, לשבת בסבלנות במקומם ולהתעמק בלמידת שיטות ותחומים שלא הכירו קודם לכן.
 

8. עודדו אותם לשאול שאלות

ילדים צעירים ידועים בסקרנותם לגבי כל דבר חדש שהם נחשפים אליו, אולם עם הזמן, התגובות חסרות הסבלנות שלנו לאותן השאלות גורמות להם לחדול מכך. זאת מאחר שפעמים רבות אין לנו זמן או יכולת לענות להם, וכאשר הם מניחים שהשאלות שלהם מציקות, מטרידות או טיפשיות, הם מפסיקים לשאול אותן ובכך מגבילים את עצמם ואת הידע שלהם. הקפידו לשאול את ילדיכם מגוון שאלות בזמן שאתם קוראים יחד ספר או צופים בסרט, והשתדלו במקביל לענות בסבלנות על השאלות שהם מעלים. אם אין לכם זמן לענות על שאלה מסוימת, קבעו עם הילד יום שבו תשבו יחד ותשוחחו על כך. כך תסייעו לילד ללמוד עוד ולהרגיש ביטחון מלא, בזמן שהוא מתעניין ושואל שאלות בכל מסגרת אליה יגיע בהמשך חייו.
ילדה מצביעה בכיתת לימוד

9. אל תחששו ללמד אותם שפה שנייה מגיל צעיר

כולנו יודעים כמה חשוב בימינו לשלוט בכמה שיותר שפות, אולם מחקרים מחדדים ומוכיחים כמה הידע הזה תורם לאינטליגנציה של הילדים, בייחוד כאשר הוא נרכש בגיל צעיר. ממצאי מחקרים מאוניברסיטת קיימברידג' העלו כי ילדים שדוברים יותר משפה אחת הם בעלי יתרון על פני חבריהם בכל הנוגע לאינטראקציה חברתית, כשבמקביל הם מסוגלים להתמודד טוב יותר עם משימות קריאה וכתיבה למיניהן. ד"ר פולה אלקסופולו, אחת מהחוקרות שערכו את המחקר, מציינת כי הממצאים הללו יכולים להרגיע הורים שחוששים כי שפה נוספת תבלבל את הילד ותקשה עליו, כיוון שנמצא שהילדים הללו גברו על חבריהם במשימות שדורשות תשומת לב, זיכרון וריכוז. ההסבר לכך הוא שהמערכת הדו-לשונית מגבירה אצל הילדים את הגמישות הקוגניטיבית, ועל ידי כך הופכת את מלאכת הלמידה לקלה יותר.
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו