print header

סרטן הקיבה: הסבר על המחלה ו-8 תסמינים שיש לשים לב אליהם עבור גילוי מוקדם

 סרטן הקיבה זוהי מחלה קשה הגורמת לסבל רב ועלולה להסתיים במוות, אך כפי שרבים מסוגי הסרטן האחרים ניתנים לפתרון ולטיפול יעיל ומהיר בזכות גילוי מוקדם, כך גם סוג זה. הבעיה העיקרית במקרה של סרטן הקיבה היא שלמרות הכאבים הרבים שהמחלה מחוללת, בשלביה הראשונים היא לא מביאה עימה כאבים כלל, ולכן קשה לזהותה. על כן חשוב מאוד לשים לב לסימנים שונים שמשדר גופנו, שאינם בהכרח מתבטאים בכאבים, אלא בתופעות בריאותיות אחרות שעלולות לאותת לנו כי ישנה התפתחות של גוש סרטני בקיבתנו ושעלינו לגשת להיבדק בהקדם כדי לאפשר גילוי מוקדם וטיפול. בכתבה הבאה נביא בפניכם פרטים ומידע על סרטן הקיבה ונפרט 8 סימנים שעליכם לשים לב אליהם, אשר יכולים לעורר חשד שהמחלה מתפתחת בגופכם.
 
אדם מחזיק את הבטן ונראה סובל
 

מהו סרטן הקיבה וכיצד מטפלים בו?

סרטן הקיבה הוא מחלה שכיחה המתקיימת ב-1 מתוך 111 אנשים העלולים לפתח גידול סרטני בקיבתם במהלך חייהם, והדבר נפוץ בעיקר בקרב גברים בגילאי 60-70. הגידול הסרטני מתפתח בדרך כלל באזור רקמות הקיבה, והגורם העיקרי לו הוא חיידק ההליקובקטר פילורי, שאחראי על 60% מתפוצתה של המחלה בעולם. גורמי הסיכון המרכזיים לסרטן זה הם עישון, התפתחותו של כיב קיבה ואכילה מרובה של מזון מעושן. יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי בסופו של דבר הגורמים הישירים למחלה הם מוטציות אקראיות המתרחשות בעת חלוקת התא, ולכן ישנו מימד של מיקריות בהישנותה של המחלה, והיא יכולה להתרחש גם ללא קשר לעישון או אכילת מאכלים מסוימים. הטיפול בסרטן הקיבה נעשה באמצעות כריתת הגידול בניתוח, אבל הדבר מתאפשר רק בשלביה הראשונים של המחלה, כאשר הגידול עודנו ממוקד, קטן וטרם התפשט לבלוטת הלימפה או לאיברים סמוכים. לשלבים המאוחרים שלאחר ההתפשטות עדיין לא נמצא טיפול, והמחלה נחשבת לחשוכת מרפא. לכן חשוב מאוד לשים לב ל-8 הסימנים הבאים כדי שיהיה ניתן לאתר את הסרטן בשלב המוקדם ביותר.    

8 סימנים להתפתחות סרטן בקיבה

1. כאבי בטן תדירים ומתמשכים

כאבי בטן הם דבר שכיח ומאוד לא נדיר, שקורה לאנשים באופן כמעט יומיומי ואינו מסמן על סרטן כלל וכלל, אך כאשר כאבי הבטן הופכים לחדים, תדירים ומתמשכים יותר ויותר, יש מקום לחשד. גם אם לרוב מקור הכאבים יתברר כמחלה או בעיה בריאותית אחרת בבטן, אין להקל בתסמינים אלה ראש, כי לעיתים כאבים עזים יכולים להצביע על התפתחותו של גוש בתוך הקיבה. הסימנים לכך שהכאבים נובעים מהתפתחותו של סרטן כוללים את התמשכותם של הכאבים לאורך זמן ותחושה שמעין "כרסום" הולך ומתחולל בבטנכם. לא מדובר במשהו שתרגישו לפתע יום אחד, אלא בכאבים המתמשכים יותר משבועיים באופן שהולך וחוזר.  

2. איבוד מהיר של התיאבון

סימן מדאיג להתפתחותו של סרטן הקיבה עלול להיות איבוד מהיר של תחושת התיאבון. התופעה הזאת מתבטאת במקרים שבאים אתם מרגישים רעבים, מתיישבים לאכול ארוחה, אך לאחר מספר ביסים אתם כבר מאבדים את התיאבון לחלוטין וטעמו של האוכל הופך עבורכם לתפל ודוחה. מומחים מתארים זאת כהרגשת שובע מוקדמת מדי, המצביעה על התפתחותה של בעיה משמעותית כדוגמת גוש סרטני. אם אתם אנשים שמתמלאים במהירות גם ביום יום, אין לכם סיבה לדאגה, אך אם הדבר החל לקרות לכם באופן פתאומי, מומלץ לגשת ולהיבדק. 
אישה אוכלת
 

3. דם בצואה או בקיא

דם בצואה ידוע כסימן לבעיות עיכול וקיבה רבות, ועלול גם להעלות את החשש לגידול סרטני, לכן כדאי לגשת ולהיבדק כמה שיותר מהר. נכון שגם בעיות אחרות המתפתחות באזורים אלו, כגון כיב קיבה ומחלת קרוהן, עלולות להתבטא בדם בצואה או בקיא, אך להבדיל מהן הדם המתלווה להפרשות הצואה במקרה של סרטן בקיבה יהיה בצבע בורדו או שחור כהה, שנראה כך מכיוון שהושפע מאנזימים הקיימים בקיבתנו. במקרה של הפרשות קיא הנובעות מסרטן בקיבה, הדם המתלווה אליהן יהיה בצבע אדום בהיר ובמרקם גרגירי, מכיוון שהוא עוכל בחלקו.

4. ירידה בלתי מוסברת במשקל

סיבוכים בריאותיים רבים, כולל סוכרת מסוג 1, מחלת אדיסון ומחלת קרוהן, יכולים להוביל לירידה פתאומית ובלתי מוסברת במשקל, אך גם סרטן הקיבה גורם לתסמין זה להופיע. אם אתם מאבדים משקל על אף שאתם לא בדיאטה, זהו סימן שכדאי מאוד לשים אליו לב ולא להזניח את בדיקתו וטיפולו. שימו לב שהירידה יכולה להיות גם הדרגתית ולא חדה, כך שאולי לא תרגישו בהשלה פתאומית של משקל מגופכם, אך אם אתם שוקלים את עצמכם ורואים שהורדתם יותר מ-5-6 קילוגרמים בחצי שנה, ללא שעשיתם דיאטה מיוחדת או פעילות ספורטיבית מוגברת, אז ישנו מקום לדאגה ושווה לבדוק את העניין. 
איש מותח את העור באזור הבטן שלו

5. צרבות בלתי פוסקות

צרבות טורדניות ובלתי פוסקות יכולות להוות סימן ברור להתפתחותו של גוש סרטני בקיבה. ישנן הרבה הסברים וסיבות להתפתחותן של צרבות, והן כשלעצמן רחוקות מלהיות תוצר של סרטן הקיבה בלבד, אך אם הן מתמשכות לאורך זמן, מכאיבות מאוד ולא נפסקות, יש צורך לפנות אל רופא מומחה, להתייעץ ולבדוק את הסיבה לתסמין זה. 

6. עייפות מוגברת

אחד מהסימנים הכלליים שיכולים להצביע על התפתחות של גוש סרטני בגופכם היא עייפות מוגברת וחוסר אנרגיה שלא חולפים גם לאחר שינה טובה. במקרה של סרטן הקיבה העייפות הזאת מתרחשת עקב איבוד רב של דם ונוזלים, בעיקר בגלל הפרשות הצואה המדממות. אם בנוסף לתסמינים השונים שהזכרנו כאן אתם סובלים גם מעייפות מוגברת ומירידה כללית בתפקוד, פנו מיד אל הרופא כדי לבדוק ולאבחן האם חליתם.  
 
אדם עייף

 

7. נפיחות שלשול ועצירות

הגיוני שכאשר גוש סרטני צומח בקיבתכם תיווצר אצלכם תחושה של נפיחות ותסבלו מבעיות חוזרות ונשנות בתנועת המעיים. אמנם הופעתם של כל אחד מהתסמינים האלו באופן פרטני לא צריכה לגרום לכם לרוץ בבהלה אל רופא המשפחה, שכן שמדובר בתופעות שכיחות העשויות להיגרם ללא קשר למחלה, אך כאשר אתם חווים את כל התסמינים האלו בבת אחת, באופן חוזר ונשנה ויחד עם תסמינים נוספים המוזכרים ברשימה הזאת, יש לכם סיבה מוצדקת להגיע אל הרופא ולהיבדק כדי לשלול הימצאותו של סרטן זה. 

8. קושי בבליעה

מעבר לבעיית איבוד התיאבון המהיר והנפיחות שחשים במקרה של סרטן הקיבה, ייתכן גם שתחושו קושי בבליעה - תסמין שכיח במקרה של סרטן הקיבה. הדבר מתבטא בחוסר היכולת לבלוע מזון בעת אכילתו, וגם חזרתו של האוכל מעלה לאחר הבליעה ותחושות קשות של בחילה. הבליעה עצמה היא תהליך שמעורבים בו הרבה שרירים, ולכן כאשר הגידול מתפתח על שכבת שרירי הקיבה או מפריע לתנועתם של העצבים המתקשרים לאותם שרירים, הדבר גורם לאותם קשיי בליעה העשויים להצביע על קיומו.  
 
מקור התמונות:Lee HealthRui Ornelas
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.