print header

הדרך הטובה ביותר להסיר חלודה בעזרת מוצרים שיש בכל בית

  סכינים, גדרות ברזל וכלים ביתיים – חלודה מופיעה על כל אלו ועוד רבים אחרים, כאשר אין כמעט מה לעשות כדי למנוע את היווצרותה. הקילופים שנוצרים בעקבות החלודה ויוצרים שכבה חומה-אדומה לא רק שאינם נעימים לעין מבחינה אסתטית, אלא גורמים להרס של שכבות המתכת העליונות. הם נוצרים בגלל מגע של המתכת עם מים וחמצן, מה שגורם לכיסוי השכבות העליונות של מתכות שונות בחלודה. כדי להסיר חלודה, רבים משתמשים בכימיקלים שאמנם עוזרים, אך אינם תמיד מומלצים לשימוש, בייחוד כאשר מדובר בכלים שמשמשים להכנת אוכל. למרבה השמחה, כמו בדברים רבים אחרים, הפתרון הכי פשוט להסרת חלודה נמצא ממש בארונות ביתנו! בלוגרים מרחבי הרשת לקחו על עצמם לבדוק כיצד מתפקדים 4 רכיבים שיש בכל בית בהסרת חלודה, ומי מהם הוא הטוב ביותר במשימה. התוצאות של כל הניסויים מוצגות לפניכם, כאשר בסופן הוכתר מלך אחד בהסרת חלודה בצורה טבעית.
 
מנעול חלוד על דלת עץ
 

1. שיטה מספר 1: תפוחי אדמה

מתברר שהירק האהוב הזה לא משמש רק להכנה של מגוון מאכלים טעימים, אלא הוא מסוגל גם להסיר חלודה. יכולתם של תפוחי אדמה להסיר חלודה נובעת מנוכחות של חומצה אוקסלית אשר ממיסה את חלקי החלודה ויכולה להקנות למתכות מראה חדש ומבריק. כדי לבדוק את היעילות של תפוח אדמה בהסרת חלודה, בניסוי החדירו בעדינות זוג מספריים חלודים לתוך הירק והניחו אותם בצד למשך שעתיים על מנת לאפשר לחומצה להמיס את הכתמים החומים. 
מספריים חלודים ליד תפוח אדמה
 

2. שיטה מספר 2: בצלים

לכולנו יש בבית כמה ראשי בצל בכל רגע נתון, ומלבד הכנת ארוחות, הם גם יכולים לשמש כמסירי חלודה טבעיים. זה מתאפשר מפני שבצלים מכילים אנזימים הנקראים אליאנאסים שיוצרים תגובה כימית כאשר הם באים במגע עם חמצן ליצירת חומצה סולפנית. החומצה הייחודית הזו מגיבה במגע עם יוני הידרוקסיד – כמו אלו שנמצאים בחלודה. התגובה הזו מביאה לפירוק של החלודה, ועל מנת לבדוק עד כמה היא יעילה, פרסו בצל למספר חתיכות והניחו אותן על סכין חלודה במשך שעתיים.
סכין חלודה ובצל על קרש חיתוך

3. שיטה מספר 3: מיץ לימון

במאפים, משקאות וגם לשימושים רבים ברחבי הבית, אין כמו לימון על טעמו וניחוחותיו כדי לרומם את מצב הרוח. מלבד התכונות הקולינריות שלו, לימון יכול לשמש גם להסרת חלודה בצורה יעילה. על מנת לבדוק עד כמה לימון יעיל בפעולה הזו, השרו סכין חלודה בכוס המכילה מי לימון בלבד במשך שעתיים. הסיבה לכך היא שלימון מכיל חומצה ציטרית שממיסה את החלודה ויכולה לעזור להיפטר ממנה בצורה טבעית ובלי שימוש בכימיקלים על כלי מטבח שונים, או כל פריט אחר.
בקבוק מיץ לימון ליד סכין חלודה

4. שיטה מספר 4: חומץ

חומץ נחשב לחומר ניקוי טבעי חזק במיוחד, ורבים משתמשים בו על מנת לנקות חלונות, רצפות, רהיטים ופריטים רבים נוספים ברחבי הבית. מלבד יכולות הניקוי יוצאות הדופן שלו, בחומץ יש חומצה אצטית שביכולתה לפרק חלודה בקלות. בחומרי ניקוי כימיים רבים משלבים את החומצה הזו כדי להילחם בלכלוך, אך בחומץ היא נמצאת בצורתה הטבעית, ולכן מומלץ להשתמש בו על פני חומרים אלו. על מנת לבדוק את היעילות של החומץ בהסרת חלודה, טבלו סכין ישנה בכוס עם חומץ למשך שעתיים ובחנו את התוצאות.
בקבוק חומץ ליד סכין חלודה

התוצאות:

כפי שקראתם, על מנת שלכל חומר תהיה הזדמנות שווה להסיר חלודה, טבלו את כל הכלים לפרק זמן אחיד – שעתיים, לאחר מכן הוציאו אותם מתוך הירק או הנוזל בו הם היו, ניגבו אותם בעדינות ובחנו מאילו מהם הוסרה הכי הרבה חלודה. במקום הרביעי היה הבצל, שכן הוא לא הסיר חלודה כלל והסכין נותרה כפי שהייתה. באופן מפתיע, במקום השלישי היה החומץ! למרות היכולת שלו להסיר ביעילות כתמים ולכלוך ממשטחים אחרים ברחבי הבית, החומץ לא נלחם ביעילות בחלודה החזקה וכמעט לא הסיר אותה מהסכין שנטבלה בו. אחרי החומץ, במקום השני, היה תפוח האדמה. לאחר הוצאת המספריים החלודים מתפוח האדמה וניגובם, החלודה הוסרה ביעילות ברובה והמספריים הבריקו. 
 
סכינים לאחר הניסוי

ובמקום הראשון....

כפי שכבר הבנתם, המנצח הגדול בניקוי החלודה היה מיץ הלימון! לאחר הוצאת הסכין שהייתה טבולה בכוס של מיץ הלימון וניגובה, הצליחו להסיר את החלודה ביעילות ולהשיב לסכין את הבוהק והמראה הנקי שלה. החומצה הציטרית שבמיץ הלימון הצליחה להמיס ביעילות את כתמי החלודה החומים-אדומים ולהסיר אותם בצורה טבעית ובלי התערבות כימית. בכל הנוגע להסרת חלודה, זו אכן השיטה היעילה ביותר מבין הארבע שנבחנו. מומלץ אם כן להשתמש במיץ לימון כאשר אתם מעוניינים להסיר חלודה ממשטחים שונים, ובייחוד כלי מטבח שמיועדים לשימוש באכילה.

מקור: homemadeforelle

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו