maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

10 טיפים להשלים עם בני הזוג לאחר ריב

  כל מערכות היחסים יודעות לעתים מורדות, וזה לא משנה עד כמה הן חזקות או מושלמות הן נראות מבחוץ. זוגות רבים חווים לעתים משברים או רגעים של חוסר הסכמה שמביאים לריבים קשים ולעתים אף לפרידה. כדי להימנע ממצבים קיצוניים כאלו, זה חשוב לדעת כיצד להשלים אחרי ריבים ולא משנה אם הם קלים או קשים. 10 הטיפים הבאים יעזרו לכם לגשר על רגעים של חוסר הסכמה עם בני הזוג שלכם כדי שתוכלו להמשיך הלאה על הצד הטוב ביותר ומבלי שהריבים יגדירו את מערכות היחסים שלכם ויעיבו עליהן לרעה.
 
זוג מחובק באמצע הרחוב
 

1. אל תוסיפו אש לקלחת

כאשר מסיימים ריב, הרגשות עדין גואים וזה מפתה להכניס משפט אחד אחרון ועוקצני כדי להגיד את המילה האחרונה. אנו עושים זאת כדי להביע מחשבה מסוימת או כדי להרגיש ש"ניצחנו" בוויכוח. זוהי טעות, שכן הערות מסוג זה רק מותחות את הריב ועלולות לגרום לטינה בין בני הזוג. כאשר אתם רבים עם בני הזוג שלכם ורוצים לסיים את הוויכוח, הביעו איפוק ואל תוסיפו הערות מיותרות לאחריו. במקרים בהם הרגשות נמצאים בסערה, כל מילה יכולה להכריע את הכף לטובה או לרעה, ומומלץ להימנע מאמירות פוגעניות או ציניות שעומדות על קצה הלשון שלכם.

2. הניחו לבני הזוג שלכם

ריבים גולשים לעתים לפסים לא נעימים, וזה חשוב לזהות את הרגעים הללו לפני שהם מתרחשים ולתת לבני זוגכם וגם לעצמכם מרחב. כדי למנוע הסלמה של ריבים, הפסיקו את הוויכוחים וקחו הפסקה. תנו לבני הזוג שלכם מרחב כדי לחשוב ולעכל את הדברים, לעבד את המחשבות שלהם ולחשוב בצורה צלולה על המשך השיחה. כדי לעשות הפסקות כאלו, הסכימו על סימן שכל אחד מכם יוכל להשתמש בו כדי לעצור את הוויכוח בלי שאלות.
 
ד"ר האל שוריי, פסיכולוג מאוניברסיטת ארקנסו, מסביר את החשיבות של המתנה ומתן מרחב לבני הזוג: "אתם לא רוצים לנהל דיון כאשר הצד השני עדיין להוט וסוער רגשית. זה עלול לגרום להסלמה של הריב ולהתדרדרות היחסים". כדי למנוע זאת, קחו הפסקה מוויכוחים ואפשרו לעצמכם ולבני הזוג שלכם "להצטנן" כדי לחזור עם טיעונים הגיוניים וגם דרכים לפתרון הבעיה. אתם שתגלו שחילופי הדברים ביניכם לאחר הפסקות מסוג זה יהיו רגועים בהרבה יותר ויאפשרו לכם להגיע לעמק השווה בצורה בוגרת וטובה עבור שניכם.
צילום מהגב של אישה יושבת על סלע מול השקיעה
 

3. אל תנסו לנצח בריבים

פעמים רבות, ריבים הופכים למשיכת חבל של אגו שבה שני הצדדים מנסים להתעלות אחד השני כדי לנצח בוויכוח. זה נוגד לחלוטין את המטרה של מערכות יחסים שהיא הגעה לפשרה ולהסכמה בין שני בני הזוג על מנת לגדול יחדיו. התייחסות כזו למערכת היחסים, כאילו היא תחרות, אינה בריאה עבור אף אחד וזה חשוב להימנע ממנה כליל.
 
כאשר אתם מנהלים ריב או נמצאים בדיון סוער עם בני הזוג שלכם, שימו לב אם אתם אכן מפגינים התנהגות כזאת והימנעו ממנה בכל מחיר. במקום זאת, הקשיבו לטענות של בני הזוג שלכם ונסו לחשוב על דרך בה תפתרו בעיות שצצות באופן שיטיב עמכם, ולא רק כיצד תצאו צודקים מהוויכוח. המפתח לפתרון של בעיות משותפות הוא הסכמה על דרך משותפת ותחרויות של אגו לא יעזרו לכם לעשות זאת.

4. תלכו למיטה כועסים

זה נשמע מעט תמוה לעשות זאת לאחר שהרצו לנו במשך שנים על פתרון של ריבים לפני השינה, אך זה יכול לעזור לכם. הכוונה היא לא להמשיך לכעוס אחד על השני אלא בדיוק להיפך – לקיחת הפסקה לפני השינה תעזור לכם להירגע, לישון על הבעיות ולקום בבוקר צלולים יותר. לפני שתעשו זאת, קבעו "פגישה" בבוקר שבה תיפגשו באחד החדרים בבית, או הישארו בחדר השינה להמשך דיונים והגעה לפתרון, מייעצת ליסה ארל מקליאוד, יועצת ארגונית ומרצה על התנהגות ויחסים. זה יאפשר לכם לקום לבוקר חדש עם ראש נקי והיכולת לבטא את עצמכם בצורה טובה יותר ולהשלים זה עם זו.
אישה זועפת יושבת במיטה ליד בן הזוג שלה שמכוסה בשמיכה

5. הפיגו את המתח בעזרת בדיחה

הומור מציע לנו דרך נהדרת להתגבר על רגעים קשים ואפילו ריבים. אחרי שסיימתם וויכוח עם בני הזוג שלכם, נסו להפיג את המתח שבאוויר בעזרת בדיחה או אזכור של רגע משעשע שקרה ביניכם. צחוק הוא דרך מעולה להתמודד עם אתגרים בחיים באופן כללי או כאלו שצצים במערכות יחסים בפרט, הוא משחרר כימיקלים במוח שגורמים להרגשה טובה והוא יעזור לכם לחוות רגע קטן של שמחה משותפת לאחר הריב. אז אל תחששו להשתמש בהומור לאחר ריבים כדי להפיג לחצים ולפתוח דיון נעים ורגוע, בעזרתו תוכלו לעבור הלאה עם חיוך על הפנים.

6. חבקו זה את זו

לעתים מגיע שלב בוויכוח או בריב שבו מילים כבר אינן משפיעות, וזה הרגע לעצור לתת לבני זוגכם חיבה גופנית, כמו עם חיבוק למשל. מלודי ברוק, מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת ומחברת הספר "משחק האשמה", טוענת שמגע מסוג זה מסייע רבות לחיבור מחדש לאחר וויכוחים סוערים ומאפשר לשכך את הרגשות השליליים שצצים בעקבותיהם. השתדלו לאחוז את בני הזוג שלכם לכמה רגעים טובים כדי להרגיש את החיבור הזה ולהפיג את האווירה לאחר ריב ללא מילים מיותרות וכדי ליהנות מכל התועלות הגופניות והנפשיות שחיבוקים מביאים עמם.
זוג מחובק בחוץ בחורף

7. שנו את סביבתכם

סביבה מבולגנת או רועשת עלולה לגרום להסלמה של ריבים ולהפוך נושאים פעוטים לבסיס עבור ריב ממושך וכואב. כדי לפתור את הבעיות שלכם על הצד הטוב ביותר לאחר וויכוח קשה, נסו לשנות את הסביבה הפיזית בה אתם נמצאים כדי להשלים ביניכם. צאו לבית קפה שאתם אוהבים או להליכה באזור רגוע במקום בו אתם גרים ודברו ביניכם על דרכים לפתרון של הבעיות ביניכם. כך תוכלו להשלים עם בני זוגכם בסביבה שאינה גורמת לכם למתח וכזו שמשרה עליכם אווירה רגועה מספיק כדי שתוכלו לדבר בנחת זה עם זו.

8. הבינו שאין בהכרח פתרון לכל בעיה

לפעמים הדרך הטובה ביותר להגיע לפשרה היא להסכים שלא להסכים. כאשר מדובר בבעיות משמעותיות הקשורות לכלכלה של הבית, חינוך הילדים ונושאים גדולים אחרים, זה חיוני שבני הזוג יגיעו להסכמה שמתאימה לשניהם ולמשק המשותף. לעומת זאת, בעניינים אחרים שקשורים להשקפות עולם שונות בנושאים פוליטיים או חברתיים למשל, אין סיבה שתחשבו אותו דבר. לאחר ריבים ודיונים על נושאים כאלו, לאחר שהבנתם שאין באמת טעם לפגוע ביחסים בשל סיבות שכאלו, אמרו לבני הזוג שלכם שאתם לא מסכימים עמם, אבל מכבדים את דעתם בכל מקרה. זה יעזור לכם להשרות אווירה רגועה וגם לבני זוגכם להבין שהדעה והרגשות שלהם חשובים בעיניכם
גבר צעיר מניח את היד שלו על המותן של האישה שיושבת לידו על המזח

9. הכירו בחלק שלכם בריב

מלודי ברוק טוענת שיש שני דברים שגורמים לריבים להיגמר על הצד הטוב ביותר: הראשון הוא הודאה בהתנהגות שגרמה לבני הזוג שלכם לכעוס, והשני הוא הבעת אמפתיה כלפיהם. ברוק טוענת שהודאה בחלק שלכם בריב לאחר סיומו היא אמנם לא קלה, אך יכולה לעשות פלאים למערכת היחסים שלכם. כאשר תגלו לבני הזוג שלכם שאתם מבינים את מקור התסכול שלהם, זה ירכך אותם וגם אתכם כך שהיחסים ביניכם לא יינזקו בעקבות הריב, אלא ישגשגו בצורה טובה ובריאה יותר.

10. בדקו את ההחלמה הרגשית של בני זוגכם

כאשר מסיימים ריבים, לעתים עדיין נותרים רגשות שליליים וזה חשוב להפיג אותם כדי להמשיך הלאה ולצמוח יחד כזוג. כדי לבדוק את העניינים עם בני זוגכם אכן פתורים, הקציבו תקופת זמן שלאחריה תדברו איתם על הנושא שגרם לריב מלכתחילה ושאלו האם הוא פתור מבחינתם. אם בני זוגכם עדיין מרגישים שהבעיות לא נפתרו, חשבו יחד על דרך בה תוכלו להגיע לעמק השווה, כך שתוכלו להפיג תחושות לא נעימות ששוררות ביניכם. זה יעזור לכם לעקוב אחר התקדמות היחסים ביניכם, לפתור מחלוקות בצורה מבוקרת ולא לדון בנושאים חשובים רק בלהט הרגע של ריבים.

מקור תמונה ראשית: Hernán Piñera

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו