print header

מהי הדרך הכי טובה לחמם את הבית?אנו נכנסים לשיא החורף והטמפרטורות מתחילות לצנוח. זה הזמן להתחיל לבחון את האופציות לחימום הבית. האנרגיה שחימום צורך, הופכת אותו לעסק די יקר. לשם כך, אספנו עבורכם את כל האופציות העומדות בפניכם. בנוסף, ריכזנו גם עצות בטיחות חשובות.
ראשית נסקור את האמצעים העומדים לרשותינו בחימום. בגדול מדובר בשלושה סוגי אנרגיה: תנורי נפט, תנורי גז ומוצרי חשמל, אשר מתחלקים לסוגים נוספים.

 

גז


מקור: graur codrin

ישנן 2 אופציות לחיבור לגז. הראשונה והמוכרת היא בלוני הגז הביתיים, כשמחיר הגדולים נע בין 300 ל-400 ש"ח ומחיר הקטנים נע בין 100 ל-150 ש"ח. הכל תלוי בספק שלכם וכדאי לברר מחירים לפני הזמנה, כיוון שאין פיקוח ממשלתי על שוק הגז. האופציה הנוספת היא חיבור למערכת אספקת גז מרכזית, אך כאן כבר דרושה התקנה יותר מורכבת כיוון שמדובר במקור אחד המספק גז למספר בתים.
יתרונות:
בדרך כלל בלוני הגז מספיקים לתקופות ארוכות משמעותית וההשקעה נדרשת רק אחת לכמה חודשים טובים, אך זה מאוד תלוי ברמת השימוש בגז לבישול. כמו כן, איכות החימום היא הגבוהה מבין כל האופציות ותנור אחד יכול לחמם חלל עצום ואף חדרים סמוכים.
חסרונות:
גז הוא חומר דליק מאוד ונפיץ מאוד, זאת אומרת שתקלה בבלוני גז יכולה לגרום לפיצוץ עז. מלבד זאת, קיימת סכנת דליפה והיות ומדובר בגז, יש סכנת חנק. בנוסף, מחירי התנורים וההתקנה יקרים.

נפט/סולר


מקור: Michelle Meiklejohn

נפט וסולר משמשים גם הם להסקה. לשם הסקה המבוססת על דלק נוזלי, תצטרכו כמובן גם לקנות תנור נפט/סולר וכן להתקין מצבור ביתי. המחירים של הדלקים משתנים ומומלץ לברר עם חברות האנרגיה. כדאי גם לבדוק את מחיר ההתקנה וההובלה. אפשר גם לרכוש דלק באופן עצמאי מתחנות דלק. אם לבחון על פי תחנות הדלק, ניתן לומר שכיום המחיר נע בין 6 ל- 8 ש"ח לליטר.
יתרונות:
נפט וסולר הם דלקים איטיים, כלומר לוקח להם זמן רב להתלקח והם זקוקים לטמפרטורה גבוהה. זה נשמע חיסרון, אך זה הופך אותם לבטיחותיים למדי. כמו כן, בעצם היותם נוזלים, נמנע הסיכון הנוסף של דליפה, הקיים בגז. העובדה כי הדלק קשה להצתה, מחייבת להשאיר את התנור דולק ברציפות על עוצמה נמוכה, לפחות בימים היותר קרים. זה מבטיח שהבית יישאר חם לכל אורך היממה כולל בשעות הערב כשחוזרים הביתה וכן בשעות הבוקר המוקדמות כשקמים.
חסרונות:
שוק האנרגיה הבלתי יציב יכול להיות לרועץ במקרה של דלק נוזלי. המחירים לא יציבים ובשנים האחרונות חלה עלייה מתמדת בעיקר במחירי הסולר. בנוסף לכך, בניגוד לגז המשמש גם לבישול בכל השנה, נפט וסולר הם חד עונתיים. מחיר ההתקנה והתנור יקרים למדי.

 

 

חשמל

 


מקור: dan

חשמל הינו הקטגוריה הרחבה ביותר ובה קיימות מספר אופציות. תנורי חשמל המכונים תנורי ספירלה או רדיאטורים הם המוכרים ביותר. אמנם הספירלות הישנות הוחלפו בפלטות אסטתיות יותר, אך עיקרון הפעולה של חוט להט נשמר. בנוסף, יש מפזרי חום, העובדים על בסיס דחיפת אוויר דרך גוף חימום. אחרונים חביבים הם ידידינו המזגנים.

מבחינת המחיר, אנו נתקלים בחישוב מעט יותר מורכב בכל הנוגע לחשמל. עלות הצריכה משתנה בין המכשירים, בהתאם לגודלם ויעילותם והספקם. ההספק של כל מכשיר חשמלי אמור להיות רשום על מדבקה בצידו או בעלון לצרכן. אם ניקח את ההספק ונכפיל את שעות השימוש, נקבל את הצריכה שנמדדת בקוט"ש - קילו וואט לשעה.

מחיר השימוש צריך להיות מחושב עבור כל מכשיר בנפרד. הנוסחה מורכבת משני גורמים: הצריכה (שמדדנו לפי שעה והספק) והמחיר, אותו נמצא בחשבון החשמל או באתר חברת החשמל, תחת קטגוריית "התעריף הביתי".

נכפיל את המחיר לקוט"ש בצריכה ונקבל את מחיר השימוש במכשיר הספציפי. לדוגמא, אם אנו יודעים כי הספקו של תנור הוא 1.5 קילו-וואט (כלומר, 1500 וואט, כיוון שקילו = 1000) ומחיר 1 קוט"ש הוא 0.54 ש"ח, נכפיל 1.5 ב- 0.54 ונקבל 0.81. זאת אומרת שכל שעת שימוש במכשיר תעלה לנו כ-80 אגורות. אפשר לסכם את הנוסחה כך:

עלות השימוש (ש"ח) = צריכה (קוט"ש) X מחיר יחידת הצריכה (ש"ח/קוט"ש)

כאן צריך לקחת בחשבון את הטכנולוגיה ולזכור שישנם מכשירים, בעיקר מזגנים, העובדים עם תרמוסטט, כלומר מפעילים השהייה, לכן השימוש בהם יהיה יותר זול מהחישוב.

תנור או מזגן?


מקור: Danilo Rizzuti

ישנם שני גורמים בהם כדאי להתחשב, מחיר המכשיר ועלות השימוש. תנור אמנם זול בהרבה ממזגן, אך יכולת החימום שלו מאוד מוגבלת. תנור חשמלי יחמם את הסביבה הקרובה אליו לעומת מזגן שיפזר את החום בצורה אחידה. אם נשווה בין תנור למזגן בחימום חדר אחד, הרי שמזגן יצרוך הרבה פחות אנרגיה מאשר תנור. בנוסף, אל לנו לשכוח את העובדה שמזגן ישמש אותנו גם בקיץ, כך שהשקעה בו משתלמת, גם בצריכה, גם ביעילות החימום וגם בפרקטיות ורב שימושיות.

יתרון בולט נוסף של מזגן הוא בטיחות השימוש. לצערנו, כמעט בכל חורף יש אבידות בנפש ורכוש כתוצאה משריפות שנגרמו מתנורי חימום פשוטים. עם מזגן, אין חשש להירדם, לקרבו לחומרים דליקים כמו בדים ואף אין חשש מלהשאיר ילדים בקרבתו.
 

 

לסיכום, מה עדיף?
כמו בכל שאלת מה הכי כדאי, גם כאן התשובה היא - תלוי. היות ומדינתנו הקטנה מכילה צורות נוף רבות, לא כל מה שמתאים לקור של ירושלים, יהווה פיתרון טוב גם למתגוררים בתל אביב. השאלה היא גם כמובן של שטח הבית, מספר החדרים, שטח פתוח או סגור, בניין קומות או בית פרטי וכדומה. כל אלה משפיעים מבחינת קור, חום, כדאיות התקנה ועוד.

 

עם זאת, אם ניקח בחשבון את כלל המרכיבים שבדקנו וננסה למצוא פיתרון ביניים, נוכל לומר שמזגן היא האופציה הכדאית ביותר. הוא נמצא בדיוק באמצע ומשלב את היתרונות של כולם. הוא לא זול כתנור חשמל, אך זול בהרבה מגז ונפט. הוא לא מחמם באופן מוצלח כמו נפט וגז, אך עדיין אפקטיבי ובטח לא מקומי כמו תנור חשמל. ואולי אחד הדברים החשובים ביותר, הוא הכי בטיחותי מכולם.

בטיחות


מקור: digitalart

אם עדיין החלטתם להשתמש בהסקה בתנור חשמל, גז או נפט, ישנם כמה כללי בטיחות שכדאי מאוד לבצע, כדי לשמור על ביטחונכם וביטחון משפחתיכם:

* כשמדובר בתנור חשמל וגז, אסור בפירוש ללכת לישון כשהם פועלים. למזגן אומנם יש השהייה, אז הוא בטיחותי אך כאמור נפט הוא דליק.

* הרחיקו ככל הניתן כל חומר מכל סוג של תנור. מעבר לסכנת השריפה, חום יכול לפגוע גם בחפצים שלא יתלקחו מיד, כמו פלסטיק, עץ וכדומה. אין בשום אופן להניח לייבוש בדים על תנור, או אפילו סמוך לו. גם כאשר מדובר ברדיאטור, צריך לעשות זאת בהשגחה מלאה. תמיד עדיף לייבש את הבגדים במרחק של לפחות מטר אחד ממקור החום.

* הקפידו במיוחד על בדים סינתטיים. אין צורך במגע עם מקור החום כדי להעלות אותם באש, ומרגע שזה קרה, הדרך לשריפה מתקצרת מאוד.

* החזיקו בבית מטפה ביתי קטן. הקפידו להניח אותו במקום נגיש ושכל בני הבית ידעו היכן הוא מונח ואיך משתמשים בו. הכלי הקטן הזה יכול להציל את הבית והחיים שלכם!

* אם אתם שוהים בשעה מאוחרת לבד בבית, הימנעו מהדלקת תנור. הנטייה שלכם להירדם אל מול החמימות של התנור עלולה להיות מסוכנת. אם אתם לא לבד, לפחות יש אדם נוסף אשר יפקח עין. העדיפו לבוש חם, שמיכה וכוס תה חם כשאתם לבד, כך גם תוכלו להרגיש חורף אמיתי.

* כאשר אתם לא משתמשים בתנור, נתקו את מקור האנרגיה שלו. לעולם אל תשאירו תנור חשמל מחובר לשקע והקפידו תמיד לסגור את ברז הגז או הדלק.

* בצעו בדיקות תקופתיות. כיוון שמדובר בחום עצום, התנורים עוברים תהליכים פיזיקליים שעשויים לפגוע בהם או בחלקים מהם לאורך הזמן. לפני כל הפעלה בראשית החורף, בצעו בדיקת תקינות, רצוי שבידי החברה שממנה רכשתם את התנור. כדאי לבצע בדיקה נוספת בעיצומו של החורף, לאחר שהתנור עבד תקופה מסויימת.

* היו ערים לריחות, קולות ותחושות גוף מוזרות. אם ישנה דליפה או דליקה, זה יתבטא בריח שרוף, ריח דלק או גז. כמו כן, יכולים להישמע פיצוצים המעידים על תקלה במכשיר. כאבי ראש, סחרחורות ועייפות פתאומית ומוגזמת של כל בני הבית, גם הם יכולים להעיד על ליקוי בתנור. במידה ואחד מהנ"ל התרחש, עצרו מיד את פעולת התנור, נתקו אותו ממקור האנרגיה ואל תפעילו אותו עד בדיקת טכנאי מוסמך.

* על אף לכאורה ניגוד התועלת שבכך, הקפידו תמיד לאוורר את הבית כשהתנור פועל. החום מביא לאובדן חמצן וזה לא משהו שאתם רוצים שיקרה בתוך הבית.

* וודאו שילדים אינם משחקים בתנור. אש היא דבר מושך, וסקרנות לא חסרה אצל ילדים. כמעט כל ילד ינסה להדליק משהו בתנור בשלב זה או אחר. הסבירו לילדיכם את הסכנות שבכך.

שיהיה חורף חמים, נעים ובטיחותי!

 

כתיבה ועריכה: בועז מזרחי

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.