print header

10 שאלות שישנו את הדרך שבה אתם מסתכלים על הבעיות שלכם

כשפוקדות אותנו בעיות וצרות, אחד מהדברים האחרונים שנעשה זה לעצור לרגע, לשאול את עצמנו מה בדיוק עובר עלינו ולנסות לפתור את הבעיה. במקום, אנחנו נוטים להיאחז ברגשות וזיכרונות שמעיקים עלינו ובטוחים שהבעיה שאליה נקלענו תישאר לנצח, עד שאולי יגיע מתישהו פתרון קסם ממקור לא צפוי. אך המקור לפתרון הוא אף פעם לא צפוי, והוא מצוי אך ורק במקום אחד – בתוככם! הדרך שבה תגיבו לכל צרה ובעיה היא שתכתיב את הפעולות שלכם, והפעולות שלכם הן אלו שיכתיבו את עתידכם. אז בפעם הבאה שאתם נתקלים במצב מלחיץ ולא ידוע שמשבש לכם את היום, שאלו את עצמכם את 10 השאלות הבאות, שיעזרו לכם לבחור בדרכי הפעולה הנכונות ביותר אשר יסייעו לכם לצאת מהמצב ולהתקדם לעבר השינוי שאתם מייחלים לעצמכם.

1. מה יכול לגרום לכם להיות מאושרים כרגע?

הנשק הטוב ביותר שיש בידיכם נגד לחץ ושליליות הוא היכולת לבחור מחשבה אחת על פני אחרת. אושר בורח מאלו שמסרבים לראות את הטוב שבחייהם ומעדיפים לשקוע בחול הטובעני של המחשבות השליליות. כשהחיים נותנים לכם רק סיבות לחשוב באופן שלילי, התפקיד שלכם הוא לתת לעצמכם סיבות לחשוב באופן חיובי.

2. על איזו צרה אתם מודים שאינכם צריכים להתמודד איתה?

חייכו – לא משום שהחיים שלכם קלים, מושלמים או בדיוק מה שציפיתם, אלא משום שאתם בוחרים להיות שמחים ואתם מודים על הדברים הטובים שחייכם מכילים. חשבו על כל הצרות שקיימות בעולם אשר היו יכולים לפקוד גם אתכם, אך פסחו עליכם. כל אחד מאיתנו מתמודד עם דברים אחרים, ותמיד יכולות להיות צרות גדולות יותר ממה שנראה כעת.
 
10 שאלות שיעזרו לכם להסתכל על בעיות החיים אחרת: אישה מסתכלת על השמש שבאופק

3. מה אתם צריכים להפסיק להגיד לעצמכם?

תפסיקו להלקות את עצמכם על כל דבר שאתם לא, ותתחילו לתת לעצמכם קצת קרדיט על הדברים שאתם כן. כל אחד מאיתנו צריך ללמוד כיצד להיות החבר הכי טוב של עצמו, כי לפעמים קל לנו מאוד ליפול למלכודת של ביקורת עצמית ולהפוך להיות האויבים הגדול ביותר של עצמנו. בדיוק כפי שהייתם מצפים לתמיכה מחבריכם, ספקו לעצמכם את אותה העזרה.

4. במה אתם נאחזים שעליכם לשחרר?

אחד מהשיעורים הקשים ביותר שהחיים מלמדים אותנו קשור לנושא השחרור – בין שמדובר בשחרור מרגשות אשמה, מכעס, ממושא אהבה או מתחושת אובדן. שינוי הוא אף פעם לא קל כי אנו נלחמים עבור הדברים שאיננו רוצים לשחרר, אך לפעמים השחרור מספק לנו את השביל הנכון לצעוד בו. הוא עוזר להיפטר ממחשבות שליליות שקשורות לעבר ומאפשר לכם להמשיך ולהתקדם למרות הימצאות הכאב. זה מצריך עבודה רבה וריכוז מחשבתי מאומץ, אך זה שווה את כל האנרגיה שתוכלו להשקיע בכך.
10 שאלות שיעזרו לכם להסתכל על בעיות החיים אחרת: אישה יושבת על כיסא ומסתכלת על נוף גבעות ירוקות

5. האם אתם מאשימים את עצמכם או אחרים?

דמיינו כמה מאושרים ויצרניים תהיו אם במקום להאשים את עצמכם או אחרים בנוגע לדברים הרעים שקורים לכם, פשוט תתחילו לפעול כדי לטפל בהם. על אשמה עצמית שגורמת לכם להיות האויבים של עצמכם כבר דיברנו בסעיפים הקודמים, אך כשאתם מאשימים אחרים אתם עושים דבר אחר; אתם מכחישים את העובדה שהאחריות לחייכם היא בידיים שלכם. במקום לחשוב על הבעיות ועל האשמים, חשבו על פתרונות.

6. איך אתם יכולים לפעול ממקום של צלילות מחשבתית וכוח, במקום מתוך לחץ ופחדים?

בכל פעם שבה אתם מתפתים להגיב באותה הדרך שבה אתם תמיד מגיבים, שאלו את עצמכם האם אתם רוצים להיות אסירים של עברכם או החלוצים של עתידכם. זכרו שהאופי שלכם נבנה על ידי הרגעים הטובים והרעים שלכם כאחד, ושלשניהם יש תפקיד בחייכם. היו ענווים כשאתם מגיעים לפסגת ההר, חזקים כשאתם עוברים דרך העמק החשוך, ונאמנים לעצמכם בדרך שביניהם.

7. איך תוכלו לעזור לעצמכם ולמצב בדרך שתרומם אחרים במקום שתכביד עליהם?

החיים הם מתנה, והם מעניקים לנו את הזכות, ההזדמנות והאחריות לתת קצת מעצמנו כדי ליצור השפעה על הסביבה שלנו. לכן הדרך הטובה ביותר לעזור לעצמכם ברגעים שבהם אתם מרגישים חלשים או אבודים, היא לעזור להצלחתה של מטרה שגדולה יותר מכם. יתכן שאתם מחפשים משמעות בחייכם, ופעולות כמו התנדבות ועזרה לאחרים בהחלט יסייעו לכם לזכות בתחושה הזו.

8. האם אתם מצפים ליותר מדי מעצמכם או מאחרים?

לשאלה הזו מצטרפת גם השאלה: "האם הציפיות האלה משרתות אתכם או פוגעות בכם?". ציפיות הן כמו כלי חרסינה עדינים – ככל שאתם נאחזים בהם יותר חזק, כך יש יותר סיכוי שתשברו או תסדקו אותן. זכרו שהחיים הופכים להיות הרבה יותר קלים ברגע שאתם מפחיתים את הציפיות שלכם, משחררים קצת ומעריכים את החיים ואת מערכות היחסים שיש לכם פשוט על פי מה שהם.
10 שאלות שיעזרו לכם להסתכל על בעיות החיים אחרת: אישה עומדת על סלע ומסתכלת על הים

9. מי או מה זקוק לסליחתכם?

סליחה לא תמיד מובילה למערכות יחסים ומצבים תקינים. חלק ממערכות היחסים והמצבים שבהם אנו נמצאים פשוט לא נועדו להיות. סלחו לאנשים ולדברים שקורים לכם בכל מקרה ותנו למה שצריך להיות לקרות. כשאתם נאחזים בטינה כלפי אנשים או מצבים אתם קושרים את עצמכם אליהם בקשר רגשי שחזק יותר מפלדה. סליחה היא הדרך היחידה לשחרר את הקשר הזה. 

10. מה אתם יודעים עכשיו שיעזור לכם להימנע מהמצב הזה בפעם הבאה?

אל תתנו לפחד שלכם מחוויות העבר להשפיע על תוצאות העתיד שלכם. חיו עבור מה שיש ליום הזה והבאים אחריו להציע לכם, ולא עבור מה שאתמול לקח איתו. תמיד יהיו מכשולים, אך אנחנו מוגבלים בעיקר על ידי הקירות שאנחנו בונים סביב עצמנו. מה שאנחנו רואים תלוי רק בדרך שבה אנו מסתכלים על דברים. אז שכחו את מה שאיבדתם והתרכזו במה שלמדתם – זה מה שאתם צריכים לקחת מהחוויה שפוקדת אתכם.

כמה מילים לסיום

החיים מלאים במצבים בלתי צפויים שאינם תמיד בשליטתנו, והדבר היחידי שבו אנו יכולים לשלוט הוא התגובה שלנו. אם תקדישו זמן למחשבה על כך, תבינו שכל דבר שקורה סביבכם הוא טבעי וחסר משמעות עד שאתם מעניקים לו אותה. השאלות שאנו שואלים את עצמנו מדי יום הן אלו שיקבעו איזו משמעות ניתן לכל דבר; האם תאפשרו למה שקרה לפגום במצב הרוח שלכם? האם תבחרו להוציא מהמצב את המיטב? האם תבחרו להישאר איפה שאתם נמצאים או ללכת למקום אחר? האם תבחרו לצעוק או ללחוש? האם תבחרו להגיב או לחכות עם התגובה?
 
בשורה התחתונה השאלות האלה יקבעו את ההתנהגות והתגובה שלכם - והם בתורם יקבעו את מהלך חייכם. אנחנו יוצרים את הגורל שלנו בכל יום, ורוב הדברים שמחלישים אותנו ומזיקים לנו מגיעים מתוכנו. הכירו את עצמכם ואת התגובות שלכם, שאלו את עצמכם את השאלות האלו ובצעו את הבחירות הנכונות עבורכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.