maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

כך תסייעו לתינוקכם להתפתח וללמוד טוב יותר בכל יום מחדש

הורים רבים עשויים לחשוב שהחודשים הראשונים עם התינוק שהצטרף זה עתה למשפחה מתרכזים בעיקר בהאכלה, שינה, מקלחות והחתלה, אך למעשה מדובר בהזדמנות פז ללמד את הקטנטנים על אהבה, ביטחון, אמון, שפה ואפילו מתמטיקה. תינוקות הם כמו מכונות למידה קטנות, אשר מלקטות כל מידע ודבר שמתרחש סביבם, וככל הנראה אתם כבר מעניקים להם חוויות מעצבות גם אם לא בהכרח שמתם לב לכך. עם זאת, אין הדבר אומר שעליכם להעמיס את לוח הזמנים עם פעילויות העשרה מעתה ואילך, אלא ללמוד לנצל את הרגעים השגרתיים ולהפוך אותם למשמעותיים ומעצימים עוד יותר, כדוגמת 9 המצבים הבאים. 

העצמת השגרה אצל תינוקות
 
1. האכלה
 
הנקה או האכלה מבקבוק הן דרכים נהדרות ליצירת קשר וחיבור עם העולל הקטנטן, כשהערסול וההזנה מוכיחים לתינוק שהוא אהוב ומוגן. הנוכחות הקרובה שלכם תורמת להרגעת התינוק ועוזרת לו להסתגל אל העולם הזר שנמצא מחוץ לרחם החם והמוכר. למעשה, החיבור הפיזי והמגע שנוצר בעת ההאכלה הוא חיוני לתינוק באותה המידה כמו היתרונות הבריאותיים שהוא שואב מהמזון עצמו. "מחקרים מראים שתינוק שיוצר היקשרות קרובה עם ההורה, יהיה פתוח יותר ללמידה ויעבד מידע בצורה טובה יותר" מסבירה ד"ר גייל גרוס, מומחית להתפתחות הילד והמשפחה, ובכך מחזקת את הצורך בקרבה בזמן ההאכלה.
 
מה ניתן לעשות כדי להפוך את הרגע למשמעותי יותר?
בין שמדובר בהנקה ובין שמדובר בהאכלה מבקבוק, שבו בחדר שקט והתמקדו בתינוקכם. החזיקו אותו כמה שיותר קרוב אליכם, זאת מאחר שתינוק בן יומו יכול לראות דברים בבירור רק ממרחק של עד ל-25 ס"מ ממנו. חבקו אותו, דברו אליו או שירו לו. תוכלו לבקש גם מהמשפחה הקרובה ומחבריכם שבאים לסייע ולבקר, להתנהל באופן דומה, וכך תוכלו להבטיח לילדיכם סביבה חמה ואוהבת בכל עת, מה שיסייע להתפתחותו התקינה ויעזור לו לקלוט טוב יותר כל מידע שאליו ייחשף.
 
2. סגנון הדיבור – "דיבור תינוקי"
 
הורים רבים נוהגים לדבר עם ילדיהם בסגנון שנשמע "תינוקי", כזה שלא מתאים לשיח בין שני מבוגרים, ומתברר כי מוחו של תינוקכם אכן ילמד ויכיל יותר מידע ברגע שתבטאו את המילים שלכם בבירור, באיטיות ואפילו בנימה מעט צורמנית למבוגרים, כך טוענת ד"ר רנטה זנגל, פסיכולוגית התפתחותית. כשהתינוק שלכם שומע דיבור "תינוקי" המוח שלו פעיל ומגורה יותר מאשר כשהוא מאזין לדיבור רגיל. כראייה לכך, במחקר שנערך על ידי המכון למדעי המוח ולמידה באוניברסיטת וושינגטון בסיאטל, נמצא כי תינוקות שדיברו אליהם לעתים קרובות בסגנון דיבור "תינוקי" ידעו כמות כפולה של מילים מאשר אלו שדיברו איתם רגיל. כמובן שברגע שילדיכם יתחיל לדבר באופן שוטף וישלוט באוצר המילים שצבר, אין צורך להמשיך לדבר בסגנון זה. 
 
מה ניתן לעשות כדי להפוך את הרגע למשמעותי יותר?
ישנה אפשרות סבירה שאתם כבר נוהגים לדבר עם תינוקכם בסגנון דיבור זה באופן טבעי, אבל בכל זאת ניתן לעשות זאת באופן יעיל יותר. דברו איתו במשפטים שלמים והקפידו לבחור מילים פשוטות, זאת בכדי לסייע לו ללמוד אוצר מילים ולהבין את מבנה המשפט. חזרו על המשפטים שאתם אומרים לאט וברור, מכיוון שיש צורך בחזרות רבות בכדי לבנות זיכרון מוקדם למילים. "תינוקות לומדים להבין ולדבר על ידי צפייה והאזנה להוריהם", מסבירה ד"ר זנגל ומוסיפה שתזוזה איטית של הפה בעת הדיבור והדגשה של כל הברה תסייע לקליטה וללמידה של התינוק. כמו כן, היא ממליצה למצוא דרכים מקוריות להכניס את שמו של התינוק אל תוך סיפורים ושירים, מה שיסייע לכם לקבל את תשומת ליבו במהירות יתרה. בנוסף, אפשרו לתינוק לקחת חלק בשיחה, והניחו לו להגיב באמצעות מחוות כדוגמת חיוך, תזוזת רגליים וכדומה, ורק לאחר מכן השיבו לו.
 
העצמת השגרה אצל תינוקות
 
3. התמודדות עם מצבים מלחיצים
 
ישנם לא מעט רגעים מלחיצים שהורים חווים בעת גידול תינוקם, אך חשוב לזכור לעשות את המיטב כדי לשמור על טון דיבור רגוע גם באותם מצבים מלחיצים, מה שיעביר שיעור נהדר לקטנטן שילמד כיצד לווסת את הרגשות שלו. "תינוקות רגישים אפילו להבעות הפנים של הוריהם" מסבירה ד"ר קירסטן קאלן שארמה, מנכ"לית שותפה במרכז לחקר הילד שבניו יורק, ומוסיפה שברגע שילדיכם רואים אתכם מבוהלים או כועסים הם עלולים לחקות את אותה ההתנהגות. 
 
מה ניתן לעשות כדי להפוך את הרגע למשמעותי יותר?
נסו ללמד את ילדכם כיצד לבטא את צמד המילים "אוי-לא", או ביטוי דומה, בשלב מוקדם של חייו ולהסביר לו ששימוש במילים אלה מעיד על כך שהתרחשה טעות, אבל שניתן להתגבר עלייה בקלות. "אוי לא, זה היה לא חכם מצדי להשליך את הספל, אבל אני יכול לנקות את השאריות בקלות", היא דוגמה טובה כיצד יש להתייחס למצבים לא צפויים ופחות נעימים.
 
4. היגיינה 
 
פעולת ההחתלה אמנם נתפסת כעניין של מה בכך, אך ברגע שאתם שמים לתינוקכם חיתול נקי אתם מעניקים לו תחושה של סדר, ביטחון ושגרה. אותה התועלת נוצרת גם ברגע שאתם מצחצחים את החניכיים טרם בקיעת השיניים, כשמדובר בהזדמנות נהדרת להעניק לתינוק רמזים על חשיבות הטיפול בגוף והצורך להתייחס אליו בכבוד. ד"ר גרוס מסבירה שכל משימה שמערבת נגיעה ויוצרת קשר משפרת את ההתפתחות הרגשית של הילדים.
 
מה ניתן לעשות כדי להפוך את הרגע למשמעותי יותר?
בזמן שאתם מחתלים את תינוקכם, מקלחים אותו או מצחצחים את החניכיים שלו, הסבירו תוך כדי הפעולה מה אתם עושים. תוכלו גם להסביר מדוע אתם עושים את הפעולות הללו, מעבר לתיאור הפעולה, מה שבאותו הזמן ישפר את כישורי השפה, ובהמשך יגרום לו להבין את חשיבות הטיפול והטיפוח העצמי.
 
העצמת השגרה אצל תינוקות
 
5. ארוחה משפחתית
 
"כאשר אתם כוללים את תינוקכם בארוחות המשפחתיות, יהיה לו יותר קל להבין שהוא חלק מהמשפחה" טוענת קריסטן יארקר, מומחית לתזונת ילדים מוונקובר, קנדה. "יתרה מזאת, ברגע שתינוקכם מתחיל לאכול מוצקים, יש לאפשר לו לחקור את המזון באופן עצמאי, במקום להאכיל אותו בעצמכם, מה שילמד אותו שהאוכל לא צריך להיות נשלט על ידי אדם מבוגר, עובדה שמעידה על כך שאתם סומכים עליו וקשובים לאותות הרעב שלו", היא מוסיפה. ברגע שתניחו לתינוק לחוות את המזון דרך ידיו, פעולת האכילה עשויה להפוך למהנה יותר, ואף תפחית הרגלים של בררנות.
 
מה ניתן לעשות כדי להפוך את הרגע למשמעותי יותר?
במידה שתינוקכם עודנו קטן מדי מכדי לשבת באופן עצמאי על כיסא מוגבה, והוא כבר אוכל מוצקים, תוכלו להניח אותו על הברכיים שלכם במהלך ארוחות משפחתיות, תוך כדי שאתם הודפים את הדחף שלכם לסייע לו בזמן שהוא אוכל, גם אם הוא יעשה בלגן. ברגע שתאפשרו לילדכם הקטן לאכול באופן עצמאי, הוא יתחיל להבין איך עליו לצרוך ולהכניס אל פיו צורות ומרקמים שונים של מזונות, מה שישפר את המוטוריקה העדינה שלו.
 
ברגע שהתינוק יהיה מוכן לשבת על הכיסא המוגבה, הקפידו לקרב אותו ככל הניתן לשולחן, כדי שירגיש שהוא חלק בלתי נפרד מהארוחה ומהמשפחה. כמו כן, חשוב לציין שיש להימנע מלבקש ממנו לקחת רק עוד נגיסה אחת אחרונה, מכיוון שפעולה שכזו עלולה ללמד אותו שיש לאכול בכדי לרצות אנשים אחרים, ובמקום זאת רצוי להגיש לו מגוון של אפשרויות לבחירה כך שהוא יוכל להחליט מה הוא מעוניין לאכול. בנוסף, הקפידו לדבר איתו בזמן הארוחה על טעם המאכלים ולציין את שמותיהם, מה שיגרום לו להבין שמדובר בחוויה חברתית נעימה. 
 
6. הליכה וטיולים
 
"בין שאתם יוצאים לטיול כשתינוקכם בעגלה ובין שהוא נמצא על המנשא, הדרך שבה אתם מגיבים ומתנהגים בעת הטיול עצמו, תשפיע בהכרח על היחס של ילדכם לטבע ולפעילות גופנית", גורסת ד"ר שארמה. במידה שתשמיעו רעשים לא נעימים כמו היאנחויות מרובות, התינוק ילמד שמדובר בפעולה לא נעימה ולא מהנה. להבדיל, אם תראו לו שהאוויר הצח מפיח בכם חיים ותשמיעו צלילי הנאה שונים, הוא יפנים ששהייה בטבע ופעילות גופנית הינם חיוביים ומהנים. 
 
מה ניתן לעשות כדי להפוך את הרגע למשמעותי יותר?
בזמן שאתם מבלים בחוץ, אפשרו לתינוקכם לגעת בעלים, בפרחים ובפריטים שמסביבכם, תוך כדי שאתם נוקטים בשמות של מה שהם רואים. אם אין לכם זמן לעצור ולהתבונן, תוכלו לשתף אותו בחוויה שאתם עוברים, ולספר לו עד כמה שאתם נהנים מהריחות והצבעים של הפרחים והעצים, מה שיגרום לו להעריך את הטבע ולאהוב אותו. 
 
העצמת השגרה אצל תינוקות
7. הרעפת אהבה וחיבה לבני הזוג והמשפחה
 
גילויי חיבה נעימים מול תינוקכם יאפשרו לו לדעת שבני המשפחה מתייחסים זה לזו בחום, טוב לב ואהבה. ככל שילדכם יראה יותר חיבוקים אוהבים הן בינכם ההורים והן בין האחים, כך סביר להניח שיהיה לו קל יותר להפגין חום ואהבה אליכם, לאחים ולחברים שלו, ובעתיד גם לבת הזוג שלו.
 
מה ניתן לעשות כדי להפוך את הרגע למשמעותי יותר?
אל תרגישו נבוכים במידה שילדכם רואה אתכם מתחבקים או מתנשקים, והקפידו לומר זה לזו מילות אהבה ותמיכה באופן קבוע. בה בעת יש להימנע ככל הניתן מריבים וויכוחים מיותרים בפני הילדים, בכדי שיוכל להבין שהבית הוא המקום הבטוח ביותר עבורם. ד"ר גרוס מוסיפה ואומרת שאתם מלמדים את ילדיכם ערכים על ידי הדרך שבה אתם נוהגים לפניהם, מה שמחזק את הצורך לנהוג בכבוד אחד כלפי האחר הן בתא המשפחתי והן עם חברים.
 
8. השמעת מנגינות ושירים 
 
מחקרים שונים מראים שמוסיקה יכולה לשפר את מצב הרוח של ילדיכם, ואף לשפר את הריכוז שלהם. ביכולתה של המוזיקה גם לשפר את הזיכרון, את תשומת הלב, ואת הרצון של הילד ללמוד ולצבור ידע נוסף, ואתם מוזמנים להתוודע ל-11 דרכים נוספות לפתח את המוח והחשיבה אצל תינוקות וילדים.
 
מה ניתן לעשות כדי להפוך את הרגע למשמעותי יותר?
ברגע שאתם משמיעים את השירים האהובים עליכם לתינוקכם הרך, תוכלו לערסל אותו בידיכם, לרקוד ולשיר לקצב הצלילים המתנגנים. השמעת המוסיקה יכולה להתרחש בכל זמן שאתם רואים לנכון, הן בשעת ההשכבה, ההתעוררות וכדומה. 
 
העצמת השגרה אצל תינוקות
 
9. פרידה
 
כשתינוקכם צופה בכם יוצאים מהבית, בין שמדובר בזמן קצר ובין שמדובר ביום עבודה מלא, הוא יכול להרגיש מבוהל, בעיקר בגיל 8-6 חודשים כשהוא עלול לחוש לראשונה חרדת נטישה, מה שעשוי להתרחש בשנית בגיל 18-15 חודשים. לכן, עליכם להיפרד מהתינוק לשלום לפני שאתם יוצאים. 
 
מה ניתן לעשות כדי להפוך את הרגע למשמעותי יותר?
ברגע שאתם צריכים לצאת מביתכם או שאתם משאירים את התינוק בבית סבתו, אל תלכו לפני שתיפרדו ממנו לשלום. תוכלו לומר "להתראות, אני אחזור הביתה בקרוב" ולאחר מכן לצאת מיד, מכיוון שפרידה מתמשכת וארוכה רק תקשה על תינוקכם. בעת החזרה הביתה גשו לתינוקכם והעניקו לו חיבוק גדול תוכלו להוסיף ולומר "התגעגעתי אלייך, ואני תמיד אחזור בשבילך". יש להתחיל את השגרה הזו בגיל מוקדם ככל הניתן, גם אם התינוק עוד לא מבין בדיוק מה אתם אומרים. זאת מכיוון שלאחר מספר פעמים שתבצעו זאת, התינוק יבין שפרידה לשלום היא אינה נצחית, ויהיה לו קל יותר להתמודד עם יציאתכם מהבית.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: