print header

8 הרגלי העבודה החשובים של הורים שיוצאים מוקדם ללא רגשות אשם

בעולם התובעני וההישגי של היום, עובדים במקומות עבודה רבים נדרשים לשעות מרובות תחת עומס ולחץ, כך שלא מעט הורים, גם אלה שמשתדלים מאוד לעזוב את מקום העבודה שלהם בזמן, מוצאים את עצמם קבורים תחת אינספור מטלות ומפסידים פעם אחר פעם במאבק נגד השעון. בחלק מהמקרים מדובר בדברים שאינם בשליטתנו כמו פגישות שהסתיימו באיחור, ספירת מלאי וכדומה, אולם במקרים אחרים הסיבה לכך היא קושי להיות מאורגנים ותעדוף שגוי, מה שגורם לבזבוז זמן רב במהלך היום. הורים שמצליחים לצאת מהעבודה מוקדם ללא רגשות אשם, אימצו כמה הרגלים מועילים במיוחד, ואלה הם ה-8 שכדאי גם לכם להכיר.
 
הורים בעבודה
 
1. הימנעו מעבודה באופן תגובתי
 
"אנשים רבים אינם מצליחים לעזוב את המשרד בזמן, פשוט כי הם לא הגדירו לעצמם את הזמן שבו יעזבו", אומרת המאמנת התעסוקתית לאה מקלאוד. אותם אנשים פשוט מגיעים לעבודה ומתנהלים לאורך היום באופן תגובתי. המשמעות היא שהם עובדים על פתרון המטלות שמגיעות אליהם ונמנעים מהקדשת רבע שעה לתעדוף כלל המשימות שלהם. ייתכן שבמהלך היום רבע שעה כזו נראית כמו זמן מבוזבז, אולם רק בעזרתה תוכלו להכיר את כל המטלות הדחופות ולדעת איזו מהן עלולה למנוע מכם לקום מהשולחן בשעה המיועדת.
 
השתדלו להקדיש זמן לתעדוף המשימות שלכם כבר בשעות הבוקר. עם ההגעה למקום העבודה עברו על כותרות האי-מיילים שהצטברו במהלך השעות האחרונות, ואם אינכם רואים מייל מאדם שחיכיתם לו, התחילו לתעדף את שאר המשימות. קל מאוד להיסחף אל מענה לאי-מיילים, שחלקם כלל לא חשובים ורבים מהם יכולים בהחלט לחכות, ולגלות רק בשעות הצהריים שטרם ביצענו את המטלות הדחופות שלנו. אם אתם יודעים שאתם צפויים לקבל משימה חדשה או להשתלב במשימה קיימת בשעות הצהריים, נסו למשל ליזום שיחה עם איש הקשר שלכם על מנת להיות בטוחים שהמשימה תגיע בזמן.
 
2. שלבו תזכורות מהילדים בסביבת העבודה שלכם
 
הביטו לרגע על הדלפק, השולחן או לוח הנעצים שבסביבת העבודה שלכם. אם אינכם רואים אף תמונה, כרטיס ברכה או ציור מהילדים, הגיע הזמן לשלב אותם. חלק מהאנשים בוחרים להכניס אל המשרד שלהם תזכורות מהילדים כפיצוי על כך שאינם מספיקים לבלות מספיק זמן בחברתם, אולם הדרך הנכונה להתייחס אליהן היא כמקור לעידוד שיגרום לכם לחייך בימים העמוסים ביותר ויזכיר לכם עבור מי אתם צריכים להספיק לצאת מהעבודה בזמן. תוכלו גם להציע לילדים שיקשטו עבורכם לוח שנה אותו תתלו על הקיר, להכין יחד איתם מתקן לעטים או כל רעיון נוסף שיהפוך את עמדת העבודה שלכם ליפה יותר ויעניק לכם זריקת מרץ לסיים את כל מה שנמצא על הפרק מדי יום.
 
הורים בעבודה
 
3. קבעו פגישות עם הילדים לשעות שאחרי העבודה
 
בין שמדובר בליווי הילדים לחוג, איסוף מחבר או אפילו סיבוב בקניון, ילדיכם ישמחו מאוד לגלות שאתם מפנים עבורם זמן איכות. במקום לפגוש אותם בבית, קבעו איתם פגישות רשמיות בסוף יום העבודה שלכם, שיחמיאו להם, יעניקו להם תחושה שהם בוגרים ויזכירו להם כמה הם חשובים בחייכם. עבורכם, תהיה הפגישה הזו תמריץ נוסף לסיים את כל העבודה בזמן על מנת להימנע מאיחורים. בדיוק כפי שאיש מהעובדים האחרים לא היה רוצה לאחר לפגישה אצל רופא השיניים, כך אין סיבה שתאחרו לפגישה שנקבעה מראש עם הילדים שלכם.
 
4. הגדירו את שעת היציאה שלכם בלו"ז המשותף 
 
במידה שבמקום העבודה שלכם יש לוח שנה משותף, הגדירו בו את השעה שבה עליכם לצאת. בחברות רבות יש עובדים שמגיעים ועוזבים בשעות שונות, כך שגם אם מדובר בשעה קבועה אל תצפו שהעמיתים שלכם או אפילו המנהל שלכם יזכרו בכל רגע נתון מתי ניתן להשיג אתכם. על ידי עדכון שכזה יוכלו האנשים שעובדים מולכם לראות עד מתי ניתן לפנות אליכם, מה שיעזור להקטין את כמות התקריות של הרגע האחרון, ויעניק גם לכם תזכורת קבועה לגבי המועד שלקראתו אתם עובדים. אם מדובר ביום בו עליכם לצאת מוקדם מהרגיל עקב פעילות עם הילדים, עברו על המטלות הדחופות שלכם כבר בשעות הבוקר, ועדכנו את כל מי שאתם עובדים מולו על המטלה לגבי השעה שבה אתם צריכים לצאת.
 
הורים בעבודה
 
5. הפסיקו להתנצל על המחויבויות המשפחתיות שלכם
 
עובדים רבים, שהם חרוצים ואיכותיים מאוד, חשים אי נעימות ומבוכה בכל פעם שהם צריכים לקום מהשולחן בשעה מוקדמת, ואם הם נשאלים על כך הם עשויים להתנצל, אפילו אם השואל הוא עמית למקום העבודה ולא הבוס הישיר שלו הם חייבים דיווח. בשעה שאתם עשויים לחשוב שההתנצלות מאפשרת לכם להצדיק את המצב, הרושם שאתם מותירים בפועל הוא שונה לחלוטין. היועצת הארגונית לורה סטאק, שמתמחה באימון חברות לעבודה יעילה יותר, מציינת שדווקא שידור אסרטיביות יגרום לסביבה שלכם להעריך אתכם יותר. "אם עליכם לעזוב בשעה חמש אחר הצהריים, אל תחששו לספר לאחרים ואמרו: יש לי מחויבות בשעה 17:30 ואני לא יכול לאחר". היא מציעה להתייחס אל המחוייבות מול הילדים שלכם כאל כל מחויבות אחרת, וכך לדעתה עליכם גם להציג את המצב. להבדיל, אם אתם משדרים שמשהו בהתנהגות שלכם לא תקין, גם אחרים יראו זאת כך.
 
6. הקיפו את עצמכם בתמיכה של הורים נוספים
 
אם אתם מבין ההורים היחידים במשרד או בחברה, ייתכן שאתם חשים עצמכם חריגים ואף נתקלים בתגובות או מבטים לא נעימים בכל פעם שאתם עוזבים את מקום העבודה בשעה מוקדמת יחסית. במצב כזה קל מאוד להסתכל על עובדים אחרים ולהימנע מלצאת בזמן לאור הרצון להספיק לעשות יותר, ולכן הדבר החשוב ביותר עבורכם הוא לקבל תמיכה מצד הורים אחרים שאתם מכירים בסביבתם הקרובה. אל תחששו לדבר על הנושא עם שכנים, הורים ממחלקות אחרות וגם עם חברים שעובדים במקומות שונים. הורים רבים חשים אכזבה עצמית מהקושי שהם נתקלים בו, אולם הגישה הנכונה לראות את הדברים היא לזכור שמדובר במעשה נפלא שאתם עושים על מנת לזכות בזמן יקר מפז עם ילדיכם. תופתעו לגלות את ההיענות מצד ההורים האחרים לשתף אתכם בקשיים שגם הם חווים.
 
הורים בעבודה
Donnie Ray Jones
7. הדגישו שהזמינות שלכם מחוץ לשעות העבודה היא במקרי חירום בלבד
 
ממשיכים לענות לטלפונים ולאי-מיילים גם כשאתם בבית? כיום, במצב בו הטכנולוגיה מאפשרת לנו להיות זמינים בכל מקום, הורים רבים מוצאים עצמם "לכודים" כאשר מצד אחד הם נלחמים כדי לצאת מוקדם, אולם מצד שני ממשיכים לעבוד מהבית. הסידור הזה תקין אם סיכמתם מול המנהל שלכם שאתם זמינים בשעות מסוימות על מנת שתוכלו לצאת מוקדם, אולם אם אתם מוצאים את עצמכם עוברים על מיילים ומבצעים שיחות טלפון רק כדי להרגיש מעודכנים או להוכיח לעובדים האחרים שאינכם עובדים פחות מהם, מדובר בטעות שהיחידים שמשלמים עליה הם אתם וילדיכם. הילדים לא נהנים מזמן איכות אמיתי, ובחלק גדול מהמקרים אתם לא זוכים לקרדיט שמגיע לכם על העבודה שאתם מבצעים בזמנכם הפנוי. הבהירו לעובדים האחרים שזמינותכם מחוץ לשעות העבודה היא במקרי חירום בלבד, ושתשמחו לענות לכל פנייה שלהם בפעם הבאה שתגיעו למשרד.
 
8. סגרו קצוות בחוכמה
 
עובדים רבים שחוטפים את התיק במהירות מהשולחן ויוצאים מהמשרד בריצה, נזכרים בחדר המדרגות או במעלית שהם שכחו למסור מסמך, לשלוח מייל וכדומה. חלקם ייאלצו לחזור למשרד ואחרים ימצאו את עצמם עובדים מהבית. כהורים, רובנו נתקלנו במצב הזה לפחות פעם אחת, וחשוב שתזכרו שיש לא מעט דברים שתוכלו לעשות על מנת להימנע מהתקריות הללו ולאכזב את עצמכם ואת הילדים. אם אתם אחראיים על קביעת דיונים בלוח הזמנים, ודאו שהדיון האחרון יסתיים חצי שעה לפני השעה שבה אתם אמורים לעזוב. כך, גם אם הדיון יתעכב, קיים סיכוי גדול יותר שתצליחו לצאת בזמן.
 
במקביל, השתדלו להשאיר את לוח הפגישות האישיות שלכם ריק בשעה האחרונה לעבודה. הציעו להקדים את הפגישה לשעה מוקדמת יותר, או להבדיל לדחות אותה ליום הבא. כמו כן, השתדלו לתזמן את זמן סיום העבודה שלכם ל-20 דקות לפני זמן היציאה בפועל, כך שיישאר ברשותכם זמן לתיוק, ארגון וניקוי לוח המטלות. ודאו שאתם עוזבים שולחן נקי מפתקים וניירת, שכן כל אלה מסכנים במיוחד את הזמן החופשי שלכם: פעמים רבות תיזכרו רק בבית ששירבטתם עליהם שם של מישהו שעליכם להתקשר אליו, דיון שאת פרטיו אינכם זוכרים וכדומה. גם אם המעבר על כל הפתקים ידרוש מכם לעזוב את העבודה 10 דקות מאוחר יותר, תהיו בטוחים שהערב שלכם יהיה חופשי, רגוע ומוקדש אך ורק לילדים ולבני הזוג.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו