print header

10 דרכים יצירתיות ויעילות שיסייעו לכם לשמור הריכוז

יום עבודה ממוצע נמשך כ-8 שעות, והמשימות לא מסתיימות ברגע שאנו שבים הביתה; יש אינספור מטלות שונות שעלינו לבצע שהן חלק מההתנהלות השגרתית בחיינו, ולא פעם אנו מרגישים שאיננו מצליחים לשמור על ריכוז עבורן, ואף מתקשים לבצע אותן ביעילות. במידה שגם אתם חשים כך, או מבחינים בבן משפחה שלא מצליח לתפקד כראוי בעקבות העומס שמלווה את החיים המודרניים, כדאי שתתוודעו ל-10 הדרכים היצירתיות שיסייעו לכם לשמור על ריכוז גבוה ועל מוח חד, בבית ובמשרד. 

דרכים יצירתיות לשמור על ריכוז
 
1. צפו בסרטון של חתולים חמודים
 
מחקר שפורסם בשנת 2015 בכתב העת "מחשבים בהתנהגות אנושית", שנערך על ידי ג'סיקה גאל מייריק מבית הספר לתקשורת באוניברסיטת אינדיאנה, מצא כי משתתפי המחקר שצפו בסרטוני חתולים הרגישו הרבה יותר אנרגטיים ואף הצליחו להפחית את עצמת הרגשות השליליים שחוו מאשר אלו שלא צפו בהם. מייריק טוענת שהתוצאה הסופית שמתקבלת לאחר צפייה בסרטון שכזה עשויה לסייע לאנשים לקחת על עצמם משימות קשות יותר לאחר מכן, אשר דורשות יותר ריכוז ומחשבה. לכן, בפעם הבאה שאתם רוצים להיות חדים יותר, תוכלו לצפות בסרטון חתולים חמודים ולהמשיך לעבוד ולהתמודד עם אתגרים בהצלחה. 
 
2. פנקו את עצמכם בפרי הדר
 
ריחם החמצמץ של פירות ההדר, כמו התפוז או הלימון, יכול לשפר את הערנות שלכם, מה שיסייע לכם לשמור על ריכוז גבוה ומוח חד. תוכלו כמובן גם לאכול את אותם הפירות וליהנות ממנה בריאה של ויטמין C, שעשיר ביתרונות בריאותיים שמחזקים את המערכת החיסונית שלנו ושומרים על גופנו. ניתן גם להשתמש בשמני הדרים ולהיעזר בהם כדי להפיץ ריח נפלא במשרד ובבית.
 
דרכים יצירתיות לשמור על ריכוז
 
3. קחו הפסקות
 
אמנם זה נשמע מנוגד לחלוטין לעובדה שאנו רוצים לשמור על ריכוז, אבל הפסקות יזומות ומתוכננות למעשה יכולת לסייע לנו לשמור על ריכוז במשך יום עבודה שלם. כל שעליכם להקפיד לעשות הוא לעבוד במשך 55 דקות, ולאחר מכן לקחת הפסקה של 5 דקות, וזאת לאחר שקבעתם את סדר העדיפויות של המשימות שאותן יש לבצע ותכננתם את ההפסקות בהתאם.
 
4. עמדו 
 
רבים מאתנו נוהגים לשבת במשך שעות ארוכות על הכיסא במשרד, וזו הדרך הבטוחה והקצרה ביותר לאבד את הריכוז במהלך היום, ועוד לא הזכרנו אפילו את ההשפעות המזיקות שחלות על גופנו בעת ישיבה ממושכת. לכן, חשוב שתקפידו לעמוד מדי פעם, בכדי לאפשר לדם לזרום כראוי, מה שללא ספק יחזק את תפקוד המוח ויסייע לכם לשמור על חדותו. תוכלו לעמוד בזמן ההפסקה היזומה שתכננתם בתחילת היום, כפי שצוין בסעיף הקודם, או שתנסו לעבוד במשך מספר דקות תוך כדי שאתם עומדים. במידה שתרגישו שאתם עובדים ביעילות רבה יותר בעמידה, תוכלו לאמץ את שיטת העבודה הזו.
 
דרכים יצירתיות לשמור על ריכוז
 
5. נסו את שיטת 20-20-20
 
המוח האנושי יכול בקלות לחוש עומס רב או לחץ בעקבות גורמים קטנים כגדולים, מה שהופך את ההפסקות לחשובות ביותר למען בריאות הנפש. נסו את השיטה הבאה, המכונה 20-20-20, שלא רק תרגיע את נפשכם ובכך תשפר את חדות מחשבתכם, אלא גם תעזור לכם למנוע יובש בעיניים, שעשוי להוביל לטשטוש ראייה זמני ולאי נוחות. כל שעליכם לעשות הוא לתת לעיניים מנוחה בכל 20 דקות, ולהתמקד על חפץ שנמצא במרחק של לפחות 20 מטר במשך 20 שניות לפחות, תוך כדי שאתם ממשיכים למצמץ כרגיל. 
 
6. נהלו פגישות תוך כדי הליכה
 
מחקר שנערך בשנת 2014 באוניברסיטת סטנפורד, מוכיח כי התפוקה היצירתית של האדם גדלה בממוצע בשיעור של 60% בעת ההליכה. את הגישה הזו אימצו אנשים מוכשרים ויצירתיים, שבניהם סטיב ג'ובס, מייסד חברת אפל, ומארק צוקרברג, המייסד והבעלים של הרשת החברתית פייסבוק. אם אין באפשרותכם לצאת החוצה לאוויר הפתוח, בין שמזג האוויר לא מאפשר זאת, ובין שברשותכם זמן מוגבל, תוכלו לבצע פגישת הליכה גם בין כותלי מקום העבודה שלכם, מאחר ופעולת ההליכה היא המשפיעה על חדות המחשבה, ולא הסביבה שבה אתם נמצאים. 
 
דרכים יצירתיות לשמור על ריכוז
 
7. השאירו את העבודה במשרד
 
באורח החיים המודרני אנו זמינים במרבית שעות היממה, כשהטלפונים החכמים טשטשו לחלוטין את ההפרדה שבין המשרד והבית, מה שעשוי בקלות לפגום ביעילות שלכם. הבדיקה החוזרת והנשנית של תיבת הדואר הנכנס, או הרגשת לחץ בנוגע למשימה שאתם עובדים עלייה או עתידים לבצע במשרד, בעת שהותכם בבית, שוחקות אתכם ופוגעות בריכוז שלכם. בפעם הבאה שאתם מסיימים את יום העבודה, נסו להשאיר את המשימות והמחשבות במשרד, והתוצאות לא יאחרו להגיע. אתם תרגישו רעננים, יעילים, חדים ויצירתיים הרבה יותר בזמן העבודה, ובעת ביצוע משימות שונות בביתכם. 
 
8. השביתו את ההתראות הקופצות בסמארטפון
 
ככל הנראה, ברגע שאתם מקבלים התראה במכשיר הסלולרי שלכם, אתם נוטים לעזוב את הכל ולבדוק מה מתרחש בעולם הווירטואלי, מה שסולל את הדרך "היעילה ביותר" להסחת דעת. התרבות המודרנית התובענית גורמת לנו לבצע מדי יום מספר משימות במקביל, מה שמקשה את השלמת העבודה ביעילות. לכן, בפעם הבאה שאתם מגיעים לעבודה או מתעסקים בדבר מה שדורש ריכוז בביתכם, השביתו את ההתראות השונות על ידי השתקת המכשיר הסלולרי, מה שישפר באופן משמעותי את חדות המוח ויוביל לביצוע משימות על הצד הטוב ביותר. 
 
דרכים יצירתיות לשמור על ריכוז
 
9. שפצו את רשימת המטלות שלכם
 
רבים מאתנו נוהגים להכין רשימת מטלות שכוללת את כל הדברים שאנו רוצים לעשות, ולא פעם אנו מבחינים לאחר זמן מה שלא השלמנו את המשימות שהצבנו לעצמנו. במידה שתיאור זה ממחיש את דרך הפעולה שלכם, כדאי שתנסו שיטה אחרת שתסייע לכם להתנהל נכון עם ביצוע משימות שונות. קאל ניופורט, עוזר פרופסור למדעי המחשב באוניברסיטת ג'ורג'טאון בוושינגטון, ומחבר הספר "כל כך טוב שהם לא יכולים להתעלם ממך", מסביר שתזמון המטלות שעליכם לעשות היא הדרך היעילה ביותר להתמודד איתן, ושאין זה מספיק רק לכתוב אותן. זאת אומרת שבפעם הבאה שאתם עורכים את רשימת המטלות, העריכו כמה זמן ייקח לכם לבצע כל משימה והציבו מועד סיום לצד כל משימה. ניופורט טוען שדרך פעולה זו תסייע לכם להתמודד נכון עם המציאות, וכך תבינו כמה זמן לוקח לכם לבצע כל פעולה וכמה זמן עומד לרשותכם, מה שיעזור לכם להיות חדים ויעילים יותר.
 
10. תרגלו נשימות עמוקות
 
לא פעם במהלך יום העבודה אנו חשים לחצים שונים שמשפיעים באופן ישיר על חדות מוחנו ועל היעילות שלנו, וזו הסיבה שרצוי לזכור לנשום עמוק. לא בכדי אנו נוטים לומר בטבעיות לאדם ששרוי תחת לחץ "תנשום עמוק", וזאת מכיוון שפעולה שכזו מפעילה את מערכת העצבים הפאראסימפתטית, שאחראית לפעולות הרגעה ושימור כשהגוף נמצא במנוחה. שאפו ונשפו ובצעו נשימות עמוקות ומלאות, שללא ספק יצליחו למתן את הלחץ שאתם חווים, ויסייעו למוח שלכם להירגע ולהתרכז במשימה שמולכם. לחצו כאן כדי להכיר 7 תרגילי נשימה להפגת מתחים.
 
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.