print header

מה זה אומר לוותר על הכוח שלך?

אחת הסיבות לכך שמערכות היחסים שלנו נוטות להיכשל היא שאנו מתחילות בטוב, עם הרבה ביטחון ודימוי עצמי גבוה, אבל אז לאט לאט, בלי לשים לב, אנו מתחילות לוותר על הכוח שלנו... 

כוח

לוותר על הכוח זה תהליך שקורה תוך כדי תנועה ומתחת לפני השטח. ברוב הפעמים, אנו כלל לא שמות לב שזו הסיבה שהקשר יצא משיווי משקל או שזו הסיבה שבגללה אנחנו מרגישות פתאום היסוס וספק מהצד השני. אנחנו בטוחות שאנחנו מלאות בטחון ופאסון, כשלמעשה, במקום לנהל קשר בריא של תן-קח, אנחנו נותנות את הכוח שלנו ומקבלות בתמורה אכזבה. 

לפני מספר ימים, חברה טובה שיתפה אותי בכך שהבחור שיצאה איתו מספר חודשים סיים איתה את הקשר בטענה שפתאום היא השתנתה לו. "הפכת להיות נשית מדי" הוא אמר ללא קמצוץ של בושה, כאילו ולהיות אישה זה משהו שבא במינונים, ויותר מדי מזה - זה רע.

כשהיא סיפרה לי את זה, התרגזתי. לאו דווקא בגלל הניסוח הקלוקל של אותו בחור שהעליב את כל הנשים באשר הן נשים (ובטח ובטח פגע בה), אלא בעיקר בגלל שהסיבה שנפרד ממנה מצביעה על הגורם לכשלון הקשר - לטענתו, היא ויתרה על הכוח שלה. אם בהתחלה היא הייתה קשוחה ובטוחה, עם הזמן, היא הרשתה לעצמה להיות גם פגיעה ורכה, רק שבזמן שהיא הגדירה זאת כרגישות קליטה, הוא התייחס לזה כחולשה וויתור על הכוח.

הרבה פעמים אנחנו משתמשות בניסוחים כמו "הגבר שלי נותן לי כוח" או "הוא סחט לי את כל הכוחות", כשבעצם, אנחנו שוכחות שהכוח שלנו לא יכול לעולם להימצא בידיו של מישהו אחר, ואם נתנו למישהו אחר את הכוח לשמור על הכוח שלנו, הרי שויתרנו עליו.

כשאנו נותנות את הכוח שלנו, אנו שוחקות את ההערכה העצמית שלנו, מטייחות אי נעימויות ומסתכנות בביטול עצמי. אנחנו עשויות לחשוב שהבחירה להימנע מעימותים, לעגל פינות, להתפשר, לרצות, ללטף ולשתוק היא נוחה ונכונה כדי לשמור על מערכת היחסים, אך למעשה, בטווח הארוך היא תכשיל אותה. 

אהבה

איך אנחנו מוותרות על הכוח שלנו במערכות יחסים?

1. המנעות מעימותים - אף אחד לא נהנה מסכסוכים וויכוחים, אבל לעיתים קרובות מדי אנו מתייעצות ביננו לבין עצמינו ותוהות: "איך אני יכולה להתעמת עם הגבר שלי על זה?" שאלה זו היא גורם הבעיה. כשאנחנו מחשיבות כל שיחה רצינית או דיון בוגר, בהכרח כעימות, הרי ברור שנרצה להימנע ממנו. למדי כיצד להציג באופן הולם את הצרכים והרצונות שלך, גם אם זה יגרור אחריו ויכוח.

2. הפחד ממה שאחרים יחשבו - אם את מוצאת עצמך לא מדברת בכנות עם החברים ובני המשפחה על המצב של מערכת היחסים שלך, את עלולה לעשות לעצמך שירות רע מאוד. מדוע? כיוון שאת בסכנה להתחיל להאמין ל"שקרים" שלך ולא להתמודד עם מה שאת מרגישה באמת. יכול להיות שאת נבוכה מדי, פוחדת שיכעסו עלייך, ישפטו אותך או יגידו לך דברים שאת לא רוצה לשמוע, ולכן את מזייפת את מה שאת מרגישה. אך כאשר את מנהלת את חייך בדאגה ממה שאחרים חושבים, את לעולם לא תוכלי להיות נאמנה לעצמך ולעולם לא תהיי מסופקת במערכת היחסים.

3. השוואות והתחשבנויות - השוואה לאחרים היא מתכון ברור לכאב ולסבל. בכל פעם שאנו משוות את עצמינו לאחרים, אנו חופרות לעצמינו בור של אכזבה. ההשוואה לא חייבת להתרחש מחוץ לבית, ברוב הפעמים אנו עסוקות בהשוואה בתוך מערכת היחסים. "הוא לא אוהב אותי כמו שאני אוהבת אותו", "הוא לא יוזם כמו שאני יוזמת", "הוא לא משקיע כמוני" ושאר משפטים שגורים וקטנוניים, יגרמו לך לרצות לצמצם את עצמך ואת חלקך בתוך הזוגיות. העניין הוא שאת צריכה לשאוף שבן הזוג יעודד אותך להיות המקסימום שאת יכולה להיות. וכשאת במלוא כוחך והדרך, אין שום סיבה "שתתקמצני".

4. ביטול עצמי וריצוי - כנשים, אנחנו שוכחות לפעמים עד כמה חזקות אנחנו יכולות להיות וכמה כוח יש לנו לנתב ולנהל את הזוגיות כפי שאנחנו רוצות. בתוך תוכינו, אנחנו רוצות לפעמים להיות במקום קטן בו הגבר החזק יחסה ויגן עלינו, אבל קשה לנו להיות פגיעות. הדיסוננס הזה גורם לנו להימשך לגברים "חלשים", כאלו שלאורם אנחנו מלאות עוצמה וחיוניות. בהתחלה, אנחנו נהנות מהמקום הטיפולי ומרגישות חזקות מאוד, אבל אז כשאנחנו מבקשות לעצמינו מקום חמים להתכרבל בו, אנחנו מגלות שהגברים שלנו לא מסוגלים לקבל אותנו בחולשותינו. מה גם שלנו קשה להיתפס בחולשותינו, אז אנחנו מסתתרות ומבטלות את התסכול, כדי לא להפר את מאזן הכוחות המעוות ממילא. הנסיון שלנו לשמור על ארשת חזקה ובטוחה לא מגיע יותר ממקום של כוח, אלא דווקא ממקום של חולשה.

לשמור על הכוח שלנו זה לא משהו שצריך להיעשות בכוח, אלא מהלך שנעשה מתוך הבנה, שליטה ורגישות קליטה. זה לא אומר שאסור לנו להיות פגיעות, להפך - הפגיעות היא חלק מאותו מימד של כוח, ועלינו לקבל אותה כחלק בלתי נפרד מעצמינו וממערכת היחסים, ולא לנסות להתכחש לה. אותו בחור שאמר לחברה שלי שהיא השתנתה, טעה. הפגיעות והרכות תמיד היו חלק ממנה. השינוי היחיד הוא שהיא סופסוף מוכנה לתת להם מקום...
 

מקור תמונות: FreeDigitalPhotos.net

כתבה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.