print header

מדוע שירים נתקעים בראש?

טוב לדעת


חוקרי פסיכולוגיה שונים עוסקים כבר שנים בשאלה מדוע שירים מסויימים מקבלים זמן אוויר בראש שלנו ונתקעים שם. השאלה הזו מטרידה כמעט כמו השיר "יונתן הקטן"  שתקוע לי בראש מהבוקר. למה זה קורה?

אוזניים

לתופעה הנפוצה קוראים Earworm (תולעת אוזן) - מצב בו שירים, ג'ינגלים, נעימות או צלילים, מתנגנים בראש בלולאה בלתי פוסקת. "תולעת אוזן" מתרחשת בדרך כלל אחרי ששמענו שיר מסויים פעמים רבות, אך לא בהכרח. "אנשים יכולים להידבק לשירים שהם לאו דווקא שמעו לאחרונה" אומרת אנדריאן מקנלי-גאגנון, חוקרת מטעם אוניברסיטת מונטריאול, "זה יכול לקרות פתאום, חודשים ואפילו שנים אחרי ששמעו את השיר".

על פי מחקר שערך ג'יימס קלאריס, פרופסור לשיווק מאוניברסיטת סינסינטי, 98% מהאנשים בעולם סובלים מהתופעה. לטענתו, השירים עם הסיכויים הגבוהים ביותר "להידבק" הם אלה המונוטוניים והקליטים שרוב האנשים יכנו בשלב כזה או אחר "השירים המעצבנים". יחד עם זאת, מחקרים נוספים מצאו שכמעט כל שיר יכול להפוך ל"תולעת אוזן"; הרבה מזה תלוי במצבו הקוגנטיבי של האדם. כלומר, הפעולה שאנחנו עושים משפיעה על סיכויי ההידבקות שלנו.

כך למשל, הסיכוי "להידבק" בשיר אצל אנשים שעושים פעולות מונוטוניות ושגרתיות, כמו עבודות בית, מקלחת, גלישה באינטרנט או המתנה בתחנת אוטובוס, גבוה יותר, כי המוח לא עסוק באותו הזמן בשום דבר, וקל לו להיות מוסח.

במשך זמן רב, נהוג היה לחשוב שהשירים שנתקעים בראש אינם דומים למקור ואם יתבקשו האנשים לזמזם חלק מהשיר, יתגלה שהוא אינו דומה במקצב או בסולם לשיר המקורי, אך אחד המחקרים שערכה מקאנלי-גאגנון הראה שהשירים, כמו זכרונות חזותיים, הם מוחלטים. כלומר, המוח שומר את כל הפרטים של השיר ושולף אותם במדוייק. ממצאים אלה, לא סותרים את העובדה שקטעי השיר שנתקעים בראש יכולים להיות מורכבים מפזמון בלבד, מבית ופזמון או ממשפט מפתח (כמו ג'ינגל), כאשר הממוצע של אורך המנגינה התקועה עומד על כ-15-30 שניות.

רבים טוענים כי שירי פופ המושמעים ברדיו הם השירים הנפוצים שנדבקים לראש, אבל העובדה ש"יונתן הקטן" לא מושמע לעיתים קרובות בגלגל"צ והוא מתנגן לי בראש מהבוקר, עשויה לבטל סברה זו. ככלל, נדמה שתופעת התולעים באוזניים, מעוררת דיונים ותיאוריות שונות, לרובן אין ביסוס מדעי. כך למשל, אנשי מקצוע מסויימים טוענים שאנשים שסובלים מהפרעה אובססיבית קומפלוסיבית OCD רגישים יותר לתופעה, כנ"ל מוזיקאים. אחרים טוענים שנשים סובלות יותר מגברים, אך לעניות דעתי התיאוריה המעניינת ביותר היא זו שמנסה לצקת משמעות לתופעה.

על פי תיאוריה זו, "תולעת אוזן" אינה סתמית ואם שיר מסויים מתנגן בראש (בטח אם זה קורה באופן פתאומי ולא כתוצאה מחשיפה לשיר), מדובר באיתות של התת-מודע. אנשים שמאמינים בתיאוריה זו, טוענים שהדרך "להיפטר" מהשיר היא לנסות ולהבין את המסר של השיר, את הסיבה שפתאום הוא נשלף מזכרונותנו. לטענתם, רק הבנת המשמעות שגלומה בשיר, תביא "לגאולה".

אנשים שלא מאמינים בתיאוריה זו, מציעים דרכים חלופיות, כמו למשל:

- להעסיק את המוח בפעולות אחרות כמו קריאה, כתיבה, שיחה.

- לשתות אלכוהול (לא ברור למה אבל יש שטוענים שזה עובד...)

- ללכת לישון.

- לא להתנגד לתופעה - להקשיב לשיר במלואו ולשיר אותו בקול רם.

- להקשיב לשיר אחר. (לחצו כאן והפטרו משיר שתקוע לכם בראש!)

 

ספרו לנו מה עובד בשבילכם?

 

חיברה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.