print header

4 דברים מזיקים שקורים כשיש ילד מועדף במשפחה

כמעט אף הורה לא רוצה להודות בזה בקול או אפילו בפני עצמו, אבל לרבים יש ילד מועדף אם יש לו יותר מאחד או שניים, וזה יכול להתבטא בשלל דרכים. יש למשל הורים שבוחרים שלא לתת מטלות רבות לילד המועדף, מכיוון שהם מעדיפים להשקיע בו בדרכים אחרות, בעוד שהאחים שלו יישאו בנטל. במקרים אחרים וקיצוניים אף יותר האחים האחרים צריכים להזניח את הרצונות, הצרכים והשאיפות שלהם כדי שהילד המועדף יוכל לזכות בחינוך ובכישורים שההורים מייעדים לו, וכמובן שגישה שכזו עלולה לרעה על היחסים שלהם אחד עם השני. גם אם אתם לא מרגישים שיש לכם ילד מועדף משלכם, חשוב שתקראו את המידע הבא, תשאלו את עצמכם האם זה אכן המצב במשפחתכם, ותבינו מה ההשלכות השליליות של זה על מנת שתוכלו להתחיל לפעול ולשנות את המצב.
 

למה להורים רבים יש ילד מועדף?

הגורם הראשון והעיקרי הוא סדר הלידה, ובדרך כלל הילד הראשון הוא האחד שיש לו מקום מיוחד בליבם של הוריו, אך יתכן שדווקא בן הזקונים יהיה המועדף. הילדים שבאמצע הם לרוב אלו שפחות זוכים ליחס מיוחד שכזה, אולם לפעמים הורים מעדיפים את אחד הילדים בלי קשר לסדר הלידה, למשל אם יש לו את אותו חוש ההומור שיש להורה או תשוקה בנוגע לנושא מסוים שמשותף להורה. גם מין הילד הוא גורם משפיע, כשההורים יכולים להעדיף את הבת על פני הבן או להיפך, או אם אחד הילדים בעייתי יותר מהאחרים, הם יעדיפו את חברתם של אחיו על פני חברתו. 
 
הדרך שבה ההעדפה הזו תתבטא גם היא משתנה ומגוונת. לפעמים זה ברור מאוד מי הילד המועדף, והאחים מרגישים את זה ויודעים זאת טוב מאוד, אולם חשוב לציין שההעדפה יכולה להגיע גם מבני משפחה אחרים, למשל יתכן שילד אחד יקבל יחס מועדף מהסבים והסבות שלו. כאמור, פעמים רבות ההורים אינם מודעים להעדפה שיש להם לאחד מילדיהם, אך מספיק שהאחים רק יחשבו וירגישו שהאח או האחות שלהם מקבלים יחס מועדף כדי לגרום לבעיות שונות בהווה ובהמשך.
ההשפעות השליליות של העדפת אחד הילדים במשפחה: הורים מנשקים את בתם

4 ההשפעות השליליות שנובעות מהעדפת אחד הילדים

1. כל האחים עלולים לסבול יותר מדיכאון בהמשך החיים

מחקר שפורסם בשנת 2010 הראה שבמשפחות שבהן האימהות מראות העדפה לאחד הילדים, כל האחים – כולל הילד המועדף – עלולים לסבול יותר מתסמיני דיכאון, גם בגיל מבוגר. כל אחד מהילדים עלול להרגיש את ההעדפה הקיימת במשפחה, וכל אחד מהם עלול לסבול מדיכאון מסיבותיו שלו, בין אם בגלל רמת הקרבה המופחתת אצל הילדים הפחות מועדפים ובין אם בגלל הציפיות שקיימות מהילד המועדף.

2. עלולה להתפתח טינה בין האחים בגיל מבוגר

לפי סקר שנערך באוניברסיטת בר אילן ההעדפה של ההורים עלולה לגרום לילד המועדף להרגיש תחושות אשמה בהמשך חייו, הנובעות מהפעולות שההורים בחרו לבצע בשבילו ולא עבור אחיו. זה עלול להוביל להתנהגות כנועה, כולל כלפי אחיו, שעלולים להפעיל עליו מניפולציות כאלה ואחרות מתוך כעס, טינה וקנאה. במקרים מסוימים הילד שמקבל יחס מועדף עלול להרגיש נעלה על אחיו, מה שמוביל אותו לפתח טינה כלפיהם, בין היתר מכיוון שלהוריו היו הרבה יותר ציפיות ממנו מאשר מאחיו. 
ההשפעות השליליות של העדפת אחד הילדים במשפחה: ילד מצוברח ומאחוריו משפחתו שמחה

3. הילדים עלולים לפתח הפרעת אישיות נרקיסיסטית

ילד מועדף שמקבל יותר מדי שבחים עלול לפתח אגו מנופח, זאת במיוחד אם הוא לא באמת עשה מאמצים מיוחדים כדי לקבל את אותן תשבחות. התסמינים יהיו למשל הפגהת חשיבות עצמית גרנדיוזית, הכחשה של חולשות, התקפי זעם וכדומה.
 
אך לא רק הילד המועדף פגיע להפרעה נרקיסיסטית; הילדים שנדחקו לצד עלולים לסבול מתחושה שהוזנחו, שהם חסרי יכולות ושהם נחותים, ולעיתים אף שהם לא נאהבים וחסרי ערך בעיניי הוריהם. זה יגרום לכך שבהמשך החיים הם יחפשו אישורים מאחרים לחיזוק הערך העצמי שלהם ויסבלו מפגיעות נרקיסיסטית, מה שיגרום להם להיות רגישים לביקורת ודחייה.

4. תמיד יהיו עימותים במשפחה

כל המחקרים שנערכו בנושא מראים שהעדפת אחד הילדים על פני אחיו גורמת לפחות חום ואהבה בין האחים, ובקרב משפחות שבהן רמת הקרבה בין האחים היא נמוכה, ישנה נטייה גבוהה יותר לעימותים וריבים. התופעה הזו עלולה אף להתבטא בין הילדים להורים; נתונים שעולים מסקרים שנערכו בארה״ב לאורך השנים האחרונות מראים כי 30% מהילדים שהרגישו כי הוריהם העדיפו אותם פחות ביחס לאחיהם ניתקו את הקשר בני משפחתם בגיל מבוגר, כולל מההורים. 
 
כמה מילים לסיכום
לפי הנתונים שנחשפתם אליהם, ראיתם עד כמה חשוב לשמור על שוויון בין האחים. גם אם אחד מהם באמת מוכשר יותר מהאחרים וגם אם אתם מתחברים יותר לאחד מילדיכם מאשר לאחיו, אסור לתת להם להרגיש את זה, מכיוון שזה ישפיע לרעה על כולם, ובסופו של דבר גם על היחסים שלכם עם ילדיכם. עשו כל שביכולתכם כדי לספק לילדיכם את האהבה והיחס שמגיעים להם באופן שווה – זה בסופו של דבר יהיה לטובת המשפחה כולה.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.