print header

המחקר חשף: תאי T עדיין מגנים כנגד הקורונה והווריאנטים שלה - וכך תגבירו אותם בגוף!

 בימים כאלו כפי שאנחנו חווים עכשיו, עם החורף ומחלותיו העונתיות יחד עם גל הקורונה הנוכחי והנרחב שהגיע עקב וריאנט האומיקרון, פעולתה התקינה של מערכת החיסון שלנו חשובה מעין כמוה. אחד הרכיבים הכי חשובים במערכת החיסון, שאולי כבר יצא לכם לשמוע עליו אבל אולי גם לא – הוא תאי ה-T, שבשמם המלא קרויים בשם לימפוציטים מסוג T. לא רק שהם משחקים תפקיד מפתח במערכת החיסון, אלא שעכשיו יש אף הוכחה מחקרית לכך שהם עשויים לספק הגנה נאותה מפני פגיעתו של וריאנט האומיקרון. כיצד בדיוק? מה גילה המחקר הנוכחי ומה תוכלו לעשות עם הממצאים האלו כדי להגביר את תאי ה-T בגופכם? על כל זאת נפרט כאן כעת.

לפני הכל: הכירו את תאי ה-T

כדי להבין את תפקידם של תאי ה-T בתוככי המערכת החיסונית שלנו, נפנה קודם כל לדבריה של מומחית – פרופסור רוזמרי בויטון מן המחלקה למחלות מדבקות בפקולטה לרפואה של האימפריאל קולג' לונדון שבבריטניה: "תאי T משחקים כמה תפקידים. הם יכולים לשמש כ'קוטלי תאים', התוקפים תאים שנדבקו בנגיף או בסוג אחר של פתוגן; מאידך הם יכולים לשמש גם כ'תאים מסייעים' על ידי כך שהם תומכים בתאי ה-B כדי שאלו יפיקו נוגדנים". פרופסור פלוריאן קרן, ראש החוג לאימונולוגיה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת ססקס שבבריטניה, מסבירה שתאי T עושים את פעולתם על ידי כך שהם מזהים שברירי חלבונים העשויים משרשראות חומצות אמינו קצרות הנקראות פפטידים; תאי ה-T זקוקים לפפטידים גם כדי להיצמד למשטחי חלבון מסוימים בתא הנקראים מולקולות MHC.

 "אצל אנשים מחוסנים או אצל מחלימים מקורונה, תאי ה-T יגיבו במהירות אם הם נתקלים באותם פפטידים נגיפיים הנקשרים לאותן מולקולות MHC שוב. עם זאת, אם אותם הפפטידים שהם זיהו במקור כבר לא נוכחים באותו הווירוס, כתוצאה ממוטציות, אותם תאי T מאבדים את הייעוד שלהם. אך זה תלוי בשאלה  האם אותם פפטידים שעברו מוטציה עדיין יכולים להיות מזוהים על ידם או לא".

אז מה בדבר וריאנט האומיקרון של הקורונה? האם הוא יכול להתל בתאי ה-T שלנו? על אף שזהו וריאנט שעבר כבר כמה מוטציות, כאלו שעוזרות לו לברוח מהנוגדנים שאמורים לנטרל אותו, מתאי ה-T הוא עדיין לא יכול להתחמק והם עדיין מעניקים לנו מידת מה של הגנה כנגדו. כיצד אנחנו יודעים את זה? בעיקר בזכות ממצאיו של המחקר הבא.  

מחקר על תאי T ותפקידם כנגד זן האומיקרון: איור של תאי T בפעולה כנגד נגיף

המחקר שמצא: חסינות תאי ה-T עדיין עמידה כנגד האומיקרון

כדי להבין האם וריאנט האומיקרון יכול להתחמק מתאי ה-T או לא, בחנו החוקרים  שפירסמו את ממצאי מחקרם במאמר מחודש דצמבר 2021  כ- 1,500 אפיטופים (אפיטופ הוא החלק באנטיגן – המולקולה בגוף שמעוררת תגובה חיסונית – המוכר על ידי המערכת החיסונית ואליו נצמדים הנוגדנים). פרופסור קרן מספרת שעורכי המחקר פנו למאגר ציבורי ולקחו ממנו רשימה של כל הפפטידים המוכרים למדע של נגיף הקורונה – ואז השוו לרצף החלבונים של חומצות האמינו המצוי בווריאנט האומיקרון; "כך הם יכלו לבחון בדיוק איזה מהפפטידים שזוהו בווריאנטים הקודמים של הנגיף לא קיימים עוד עם אותו רצף בדיוק בווריאנט האומיקרון".

כדי לסכם את הממצאים, אומר פרופסור גארי מקלין, אימונולוג מולקולרי (שלא היה מעורב במחקר) מאוניברסיטת לונדון מטרופוליטן שבאנגליה: "המחקר זיהה שמרביתם הגדול של האפיטופים של שתאי ה-T נצמדים אליהם לא השתנה בווריאנט הזה, מה שמעלה את ההנחה שחסינות תאי ה-T הקיימת לאומיקרון, בין אם מחיסון ובין אם מהדבקה טבעית, לא צריכה להיות מושפעת לרעה יותר מדי".

עוד אומר פרופסור מקלין כי, "על אף שנוגדנים הם יעילים בנטרול הקורונה, מוטציות בתוך חלבון הספייק של זנים חדשים גורם לרוב לירידה ביכולת של הנוגדנים הקיימים מראש לעשות זאת. הנתונים שעולים מן המחקר עשויים להצביע על כך שחסינות תאי T היא מגוננת יותר מאשר נוגדנים כנגד התחלואה הקשה שנגרמת מהאומיקרון, ותומכת במספר ממצאים קליניים עדכניים".

פרופסור מת'יו מק'קיי מאוניברסיטת מלבורן שבאוסטרליה, אחד מעורכי המחקר, אומר: "על אף שזהו מחקר תקדימי, אנחנו מאמינים שהוא מספק חדשות חיוביות. אפילו אם האומיקרון – או כל וריאנט אחר, לצורך העניין – מסוגל פוטנציאלית לחמוק מנוגדנים, תגובת תאי T איתנה צפויה להציע הגנה ולעזור להימנע מתחלואה משמעותית".

מחקר על תאי T ותפקידם כנגד זן האומיקרון: איור של נגיף הקורונה ועליו יד לבושה כפפה שמה קוביה עם האות O עליה

ד"ר אחמד עבדול קואדיר מהמחלקה לאלקטרוניקה והנדסת מחשב באוניברסיטת הונג קונג למדעים וטכנולוגיה, שהיה גם הוא אחד מעורכי המחקר, אף מוסיף על כך ואומר שלמעשה זה לא סביר שיצמח וריאנט שיהיה מסוגל לברוח מהתגובה החיסונית של תאי ה-T. "על מנת להתחמק מתגובה חיסונית נרחבת שכזו, הווירוס יהיה צריך לעבור כמה מוטציות משמעותיות מאלו שראינו עד כה, מה שאולי לא יהיה מעשי מבחינת הנגיף הזה".

אז אם כך – נראה סביר שגם בכל הנוגע לווריאנט הזה וגם לאלו שיגיעו אחריו, לאדם שתגובתו החיסונית תהיה תקינה ותאי ה-T שלו יפעלו בכל המרץ ובתפוקה מלאה יש סיכוי טוב להתגבר על הקורונה בקלות או לפחות ללא סיבוכים מיוחדים. אך איך אפשר להגביר את הפעילות של התאים האלו בגוף שלנו? האמת היא שיש כמה וכמה דרכים לעשות את זה, ונספר לכם עליהם כעת.

מחקר על תאי T ותפקידם כנגד זן האומיקרון: איור של תא חיסוני "פותח פה" ומוציא מתוכו אגרוף

שיטת 4 השלבים לבנייה וחיזוק של תאי ה-T בגופכם

כדי לשמר את התפקוד התקין של המערכת החיסונית, לבנות ולחזק את היכולת של תאי ה-T שלכם ולאפשר להם את הסביבה הכי טובה לעבוד בה, אנחנו יכולים להציע לכם את תוכנית 4 השלבים הבאה שכדאי לכם מאוד לאמץ:

שלב 1: תחזקו תזונה מאוזנת וכוללת

כמו כל מערכות גופנו, גם המערכת החיסונית זקוקה לאנרגיה על מנת לעבוד ביעילות. שמירה על תזונה בריאה ומאוזנת עוזרת לכם להבטיח שלגוף יש את הדלק והמשאבים הנדרשים על מנת לייצר את תאי ה-T ואת שאר מרכיבי מערכת החיסון החיוניים. כמובן שהעלאת רמת הצריכה של פירות וירקות יכולה לעזור לכם בכך, שכן היא מגבירה את כמות נוגדי החמצון מסוג קרוטניאידים וביופלבנוידים שאתם מספקים לגוף.

אז הכניסו לתפריט היומי שלכם יותר מהמאכלים הבאים:

  • ירקות ירוקים
  • דלעת
  • גזר
  • עגבניות
  • תותים

​כמו כן מומלץ לצרוך מרכיבים עשירים בחלבון כמו בשר רזה, דגים, ביצים, עדשים, שעועית וסויה. המלצה נוספת היא לשתות לפחות ספל אחת של תה ירוק מדי יום – מאחר שהוא מכיל פוליפנולים, שהוכחו מחקרית כמגבירים את מספר תאי ה-T בגוף; מאכלים בעלי השפעה דומה שזוהו גם הם במחקרים הם פפאיה (בין אם טרייה, מיובשת או זרעים) וכן שום בצורתו הטבעית (לא כאבקה למשל). כמו כן התרחקו ממזונות שגורמים לדלקות – הם מזיקים במיוחד לכל מה שקשור למערכת החיסונית - בכתבה הבאה תוכלו למצוא את רשימת 7 המאכלים הכי מעודדי הדלקות, ולעומתם 7 מאכלים שדווקא בולמים ומונעים אותן.

שלב 2: צרכו תוספי תזונה

ד"ר וילאם סירס, הידוע גם בכינוי ד"ר ביל, רופא ילדים מוערך ומומחה לרווחת המשפחה בעל שם עולמי, ממליץ על הוספת תוספי ויטמין C, ויטמין E ואבץ לתזונה שלכם על מנת לעזור ולהמריץ את המערכת החיסונית. גם סלניום וויטמין D הוכחו כמועילים. תוספים צמחיים נוספים שנמצאו במספר מחקרים כתורמים להגברת הייצור של תאי T ולתמיכה במערכת החיסון כוללים את השום, הקיפודנית (אכינצאה) וג'ינסנג.

מחקר על תאי T ותפקידם כנגד זן האומיקרון: כמוסות של תוספי תזונה שונים

שלב 3: השתחררו מהלחץ

על פי המומחים, כדי להגביר את ייצור תאי ה-T שלכם ולחזק אותם מומלץ לכם מאוד למצוא דרכים להפחית את גורמי הלחץ שמסביבכם. חוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד מציינים שמתח נפשי נרחב מקושר לתחלואה מסוגים שונים, כמו מחלות לב, ועלול לעכב את הפקתם של תאי ה-T בגוף. אימונים תדירים ושמירה על כושר, יחד עם עיסוק בפעילויות גוף ונפש כמו יוגה ומדיטציה, יכולים לעזור לכם לנטרל את הלחצים ולהשיב כוח אל המערכת החיסונית שלכם בדרכים חיוביות.

שלב 4: צחקו כמה שיותר

בשנת 2004 התפרסם ב"כתב העת לסיעוד פיזי ובריאות נפשית" מאמר הדן ביתרונות הבריאותיים המיוחסים לצחוק תדיר, כולל גם חיזוק ושיפור תפקוד מערכת החיסון. במאמר צוין כי החוקרים מצאו שהתוצאות מגוונות בהוכחת היעילות של הצחוק בהאצת הייצור של תאי T, אך כך או כך טיפול בצחוק נעשה נפוץ יותר ויותר אפילו בבתי חולים – בזכות השפעתו המיטיבה על המטופלים. צפו בקומדיה מצחיקה, קראו בדיחות שיפילו אתכם, לכו למופע סטנדאפ או פשוט דברו עם חבר משעשע  כל אלו יכולות להיות דרכים נהדרות לבנות את הכוח של תאי ה-T שלכם.

מחקר על תאי T ותפקידם כנגד זן האומיקרון: אדם צוחק

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.