print header

8 דרכים לגרום לילדים להתאהב בעולם הגינון

רוצים להנחיל לילדכם את האהבה לעולם הגינון ולא מצליחים או יודעים מאין להתחיל? הגעתם למקום הנכון! אם הזדמנתם לכאן ממש במקרה ואתם תוהים מדוע כדאי לכם לעשות זאת, עליכם לדעת שהעברת זמן בחיק הטבע עשויה לאזן את מערכת העצבים ולעזור להתמודד עם לחצים. בנוסף לכך, החיידקים הידידותיים שיש באדמה יכולים לעודד את פעילותו של הסרוטונין, אותו מוליך עצבי שתורם לתחושת שמחה, ויתרה מכך, החוקרת והסופרת לוסי ג'ונס מצאה כי ילדים שיש להם מערכת יחסים עם הטבע הם בעלי סיכוי גבוה יותר לתחזק קשרים כמבוגרים. אז כדי לשכנע את ילדכם לעסוק בגינון ולעזור לו ליהנות מהיתרונות שציינו, אתם מוזמנים לנסות את 8 השיטות הבאות. אנחנו התלהבנו במיוחד משני הסעיפים האחרונים...

 

1. התחילו בפרויקטים קטנים וקלים

כדי שילדכם יאמץ את הגינון כתחביב, עליכם להכניס אותו לאט לאט לתחום בעזרת ביצוע פרויקטים קטנים. קודם כל, בקשו ממנו לבחור את הצמחים שיגדל, והקצו לו אפילו פינה קטנה משלו שבה הוא יטפל בהם ושעליה הוא יהיה אחראי. בתור התחלה, אתם יכולים לשתול יחדיו חמניות בכוסות ולמקם אותן ליד חלון שטוף שמש, או לחלופין לבדוק את הכתבות הבאות שלנו, שמציגות צמחים שקל לגדל וכאלו שזקוקים למעט השקיה ותחזוקה. בנוסף לכך, אתם יכולים לקחת קופסה גדולה ועמוקה, למלא אותה באדמה ולהפוך אותה לפינה הקטנה של ילדכם – שבה הוא יוכל לגדל 3 צמחים לבחירתו, שמתאימים לתנאים שיש בביתכם או בחצר שלכם.
 
כשהצמחים ברשותכם, למדו את ילדכם את העקרונות החשובים של גינון, שכוללים בין השאר שימוש באדמה בריאה וכלי עבודה, זיהוי תאורה שמתאימה לגינון והשקיה נכונה. לאחר מכן תנו לו להתרכז במלאכת הגידול למשך 15-20 דקות פעם או פעמיים בשבוע, ואל תשכחו להשגיח עליו כשהוא עושה זאת. כמובן שאתם יכולים לבדוק את מצב הצמחים מדי בוקר ולראות את קצב התקדמות פריחתם.

2. עברו לפרויקטים גדולים יותר

לאחר שילדכם יגדל וישתפר בכל מה שקשור לגינון, תוכלו לעבור לפרויקטים מורכבים יותר שמתאימים לרמתו החדשה ולבני נוער. בשלב הזה תוכלו להתחיל ללמד אותו להשתמש בכלים יותר כבדים וגדולים, ולבצע מטלות לכל המשפחה כמו בניית ערוגה חדשה, אולי כזו שהיא מוגבהת. אם אתם באמת רוצים שילדכם ימשיך להתלהב מגידול צמחים גם בגיל ההתבגרות, שבמהלכו רבים מאמצים תחביבים חדשים, תנו לו לקחת חלק בעיצוב הגינה ובבנייתה. בנוסף לכך, עודדו אותו להמשיך ללמוד על התחום בכל מקור שלרשותו לרבות האינטרנט, ובחרו צמחים חדשים שהוא יוכל לשתול ולטפח. בכתבה הבאה, למשל, תראו פרחים יפהפיים שאפשר לגדל בבית ובגינה – והם ללא ספק יתנו לו סיבה להמשיך עם התחביב המקסים הזה.
 
דרכים לגרום לילדים לאהוב גינון: נערה מחזיקה עציץ עם פרח

3. גדלו חומרי גלם לאוכל

במקום לקנות פירות, ירקות ושאר רכיבי מזון טבעיים, בקשו מילדכם שיגדל אותם בעצמו! הוא יכול לשתול ולטפח, למשל, צמחי תבלין כמו בזיליקום ואורגנו, כפי שתראו בכתבה הבאה. אפשר גם לגדל פירות וירקות קטנים, כשבמדריך הבא תגלו כיצד לטפח עגבניות ובצל בערוגה שלכם. לאחר שיהיו לכם מספיק חומרי גלם, תוכלו להכין עימם שלל מתכונים נהדרים יחד עם ילדכם, וכך הוא יוכל ליהנות מהעמל הרב ומהזמן שהוא משקיע בגינון ולראות שהמאמץ משתלם. אם תאספו את כל המרכיבים מהדוגמאות שנתנו בסעיף הזה, תוכלו להכין פיצה ביתית נהדרת ומלאה באהבה שהיא כנראה בריאה יותר מזו הקנויה – כפי שתראו במתכון הבא. כך אתם מרוויחים שתי פעילויות משפחתיות שהן מועילות!

4. עודדו כניסה של זוחלים לגינה שלכם

כנראה שאתם לא רוצים שהגינה שלכם תהפוך לכר פורה לחרקים מסוימים שעלולים להיכנס הביתה, אך יש כל מיני זוחלים שדווקא כדאי לכם לראות בה. למעשה, גם פינת הצמחייה הקטנה שאתם מקדישים לילדכם עשויה להיות מלאה בתולעים שמועילות לה ואף זחלים שיהפכו לפרפרים. כדי ליהנות מכך, בקשו מילדכם לאפשר לעשבים שוטים ומעודדי האבקה לצמוח. בנוסף לכך, בנו יחד עימו בית מיוחד לחרקים, שבו הם יוכלו לשהות בעת הביקור בגינה שלכם ושלו במקום להיכנס לחדרים שלכם. כיצד תוכלו להכין לעצמכם "מלון" שכזה? עקבו אחרי ההוראות הבאות, וצפו בסרטון שמופיע מיד אחריהן להמחשה. בהמשך הכתבה תמצאו בית מעוצב יותר שתוכלו להכין בעצמכם, אך הוא מעט יותר מורכב.

ציוד נדרש:

  • בקבוק פלסטיק שקוף – למשל, של 2 ליטר
  • מספריים
  • ענפים, אצטרובלים וחלקי עץ אחרים
  • חוט עבה

הוראות הכנה:

א. החזיקו את הבקבוק לאורך וגזרו לרוחב את חלקו התחתון והעליון. אם אתם רוצים שני בתים, אתם יכולים לגזור את מה שנותר ממנו לחצי לרוחב – אם לא תעשו זאת, תקבלו בית אחד ארוך.

ב. השחילו את החוט בתוך הבקבוק כך שיעבור מהחלק התחתון לחלק העליון, וקשרו את שני קצוות החבל כדי שתוכלו לתלות את הבית.

ג. דחסו את חלקי העץ שאספתם עד שכל הבית יהיה מלא, למשל, צרו שכבה של ענפים ומעליה אצטרובלים.

ד. תלו את הבית בנקודה מסוימת בחצר, ובדקו כל בוקר האם הצטברו בו חרקים.

 

5. עודדו את ילדכם להפוך ל"בלש דשונת"

דשונת (קומפוסט) היא דשן עשיר שנוצר מזבל אורגני, והיא חשובה מאוד לבריאות האדמה. אתם יכולים להכין אותה יחדיו בביתכם בעזרת המדריך הבא, ולשם כך עליכם לבקש קודם כל מילדכם שיחפש מצרכים שעימם תוכלו להכין אותה. באילו מצרכים מדובר? ילדכם כנראה יוכל למצוא בקלות רשימה ברחבי האינטרנט כמו גם בקישור המצורף לעיל, ויגלה שחלקם הגדול נמצא בסביבת המטבח שלכם. אם הוא לא כל כך נלהב לחפש אותם, אמרו לו שהם מכילים מיליארדי אורגניזמים שטורפים אחד את השני כמו בג'ונגל קטן, ואם תוסיפו אותם לגינה שלכם – היא תהפוך ליער אקזוטי! יתכן שהסבר מגניב שכזה ילהיב את ילדכם קצת יותר, בעיקר אם הוא עוד צעיר.

6. ארגנו אתגרים משפחתיים

תחרויות הן דרך נהדרת לסחוף את כל המשפחה לפעילויות מסוימות, וגינון לא יוצא דופן במקרה הזה. אם אתם רוצים להחדיר בילדכם את האהבה לתחום, תנו לו סיבות להתאמץ ולטרוח! למשל, ערכו תחרות מי מצליח לגדל את החמנייה הגבוהה ביותר או את הצמח עם הכי הרבה פרחים. כדי שכל אחד יוכל לעקוב אחרי התקדמות הצמיחה, תלו טבלה על המקרר או בכל מקום נגיש ובולט אחר, שבה כל משתתף יעדכן מדי בוקר את המדדים הנדרשים. אתגר אחר שילהיב את הילד לא פחות הוא לבדוק מי יכול למצוא ולטפח את הצמח המוזר ביותר שאפשר לגדל בבית.
דרכים לגרום לילדים לאהוב גינון: נערה ואימה בגינה

7. שלבו פעילויות יצירה בגינון

בין אם השיטות שהצגנו עד כה עבדו ובין אם לאו – ילדכם הקטן בטוח ישמח לנסות את הדרך הזו! שלבו פעילויות יצירה שקשורות לגינה שלכם, למשל, צרו גינה פורחת בצורת פיצה, מעגל פיות קסום ובית מעוצב לחרקים – כפי שתוכלו לראות במדריך השלם הבא. בנוסף לכך, הכינו יחדיו שלטים עם שמות של הצמחים והפרחים שאתם מגדלים, ומקמו אותם במקומות המתאימים בערוגה. אתם יכולים לכתוב את השמות אפילו על אבנים, קרשים מעץ או חתיכות פלסטיק כמו אלו של בקבוקים, שגזורות לצורות שונות.

8. אל תשכחו לצלם ולהתגאות בהישגים!

ילדכם עבד קשה, התאמץ והשקיע את זמנו בטיפוח הערוגה שלו? תעדו את התוצאות! אתם יכולים לעשות זאת בעצמכם, או לבקש ממנו לצלם באופן אמנותי את הצמחים המלבלבים שלו. אנחנו מניחים שכבן לדור שמאוד אוהב לצלם הכול ולהעלות תמונות וסרטונים לרשתות חברתיות, הוא כנראה ישמח לעשות זאת. כדי שיקבל תמונות יפהפיות, הוא מוזמן להיעזר בכתבת הטיפים הנהדרת הזו או לערוך אותן בעזרת אפליקציית SnapSeed. בסעיף מספר 6 ציינו אתגרים שעשויים להעלות את האהדה לגינון, ובמסגרת זו מומלץ לכם לערוך מעין תחרות צילום שבה תבחרו את תמונת הצמחים היפה ביותר שילדכם צילם. אל תשכחו להתלהב מכל תיעוד שהוא מראה לכם, בעיקר אם באמת מדובר בתמונה מדהימה שמעידה על התקדמות בעולם הגינון...

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.