print header

כל מה שרציתם לדעת על פסוריאזיס: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול טבעיות

אם נבחין בנגע אדום, נפוח ומגרד על העור שלנו, לרוב לא נקדיש לכך תשומת לב מיוחדת, ננסה אולי לטפל בו בעזרת מריחת משחה כזו או אחרת, אך לא מעבר לכך. אך מה קורה כאשר הנגעים האלו הולכים ומתרבים, קשקשים מתפתחים סביבם והגרד הופך למטרד? כל אלו הם סימנים שמצביעים על כך שמדובר בפסוריאזיס, בעיה בריאותית שבניגוד למה שחלקכם אולי חושבים היא לא מחלת עור, אלא מחלה פנימית שהביטוי הבולט ביותר שלה הוא על גבי עורנו. אז מה היא בעצם פסוריאזיס, מה הם התסמינים שלה ומה הם הגורמים המזרזים את הופעתם? את התשובות לשאלות אלו ו-6 דרכים יעילות לטיפול במחלה תמצאו במדריך המפורט הבא.
 
גורמים, תסמינים ודרכי טיפול טבעיות בפסוריאזיס: גירוד ביד

מה זה בעצם פסוריאזיס?

פסוריאזיס היא מחלה אוטואימונית (מחלת חיסון עצמי) שיוצרת שיבוש במערכת החיסונית של הגוף וגורמת לו לתקוף את עצמו. בגוף המתפקד באופן תקין, תאי הדם הלבנים מיועדים לתקוף ולהשמיד חיידקים שפולשים אליו ולהילחם בזיהומים, אך כאשר נוצר מצב של פסוריאזיס בגוף, תאי הדם לבנים - הידועים כתאי T - תוקפים בטעות את תאי העור הבריאים. תקיפה זו גורמת לתהליך הקבוע והסדיר של ייצור העור והתחדשותו לצאת מכלל שליטה ולעלות להילוך גבוה ובלתי מווסת; תאי עור חדשים נוצרים ומתפתחים מהר מדי, יוצאים אל פני השטח טרם זמנם ונערמים, במה שלבסוף מתבטא באותם כתמים מכוסי קשקשים המופיעים על פני העור. ישנם מספר סוגי פסוריאזיס, כשהרווח והנפוץ ביניהם נקרא פלאק; בנוסף אליו קיימים גם הגוטטה, הארתריטיק, הפוסטורל (לא שכיח), האינברסה והאריתרודמה.

מה הם תסמיני הפסוריאזיס?

תסמיני הפסוריאזיס שונים מחולה לחולה ותלויים בסוג הפסוריאזיס, כשסימני המחלה על העור יכולים להיות קטנים ולא מורגשים, כמו כמה כתמי קשקשים במרפק או בקרקפת, ומצד שני יכולים לקבל ביטוי משמעותי יותר כמו כתמים שיכסו שטחים גדולים מן הגוף. התסמינים הנפוצים ביותר לפסוריאזיס מסוג פלאק הם:
 • כתמים אדומים ומודלקים המתפתחים על גבי העור.
 • קשקשת לבנה-כסופה על גבי הכתמים האדומים.
 • עור יבש שנוטה להיסדק ולדמם.
 • כאבים, גרד ותחושת שריפה באזורים שמסביב לכתמים.
 • ציפורניים מצולקות ודקות.
 • מפרקים כואבים ונפוחים. 
במקרים של פסוריאזיס מסוג גוטטה, הכתמים יהיו קטנים ודקים יותר מאלו המופיעים על הגוף במקרה של פלאק, וצבעם יהיה אדום או ורוד כהה; הם יהיו נפרדים יותר אחד מן השני ויופיעו על הגפיים או על גבי הגו. במקרים של פסוריאזיס מסוג פוסטורל ישנם גם תסמינים גופניים אחרים בנוסף להופעת הפצעים והגרד, הכוללים בין היתר חום גבוה, קצב לב מואץ, כאבי שרירים, התייבשות וצמרמורות.
 
לא אצל כל אדם יופיעו התסמינים הללו במדויק, וחלק מהלוקים במחלה יחוו רק את חלקם או אף תסמינים שונים מאלו שצוינו. כך או כך, מרבית מהחולים בפסוריאזיס יסבלו מ"מחזוריות" של התסמינים – כלומר ימים או אף שבועות בהם תתרחש החמרה, לאחריה רגיעה שיכולה להפוך את התסמינים לבלתי מורגשים, ואז לאחר מספר שבועות שוב התעוררות והחרפת התסמינים, וכך חוזר חלילה. 

מה מעורר את הופעת תסמיני הפסוריאזיס?

ישנן כמה וכמה נסיבות שבהן תסמיני הפסוריאזיס השונים שצוינו כאן מתעוררים ונעשים חמורים יותר. נפרט את העיקריות שבהן, כדי שתוכלו להבין ממה עליכם להיזהר:

 • אלכוהול – צריכת אלכוהול ומשקאות חריפים באופן משמעותי וקבוע בהחלט מעלה את הסיכון להתפרצות תסמיני הפסוריאזיס, בייחוד בקרב גברים צעירים, ולכן שתיינים כבדים חשופים יותר להתפתחות המחלה. בנוסף, שתיית אלכוהול יכולה גם להפוך את הטיפול במחלה לפחות יעיל.

 • עישון – עישון סיגריות עלול להכפיל את הסיכון ללקות במחלה ובתסמיניה, ואם יש לכם קרובים הלוקים בפסוריאזיס – הסיכוי להתפרצותה אצלכם, אם אתם מעשנים, עולה פי 9! כמו כן, העישון מקשה על היפטרות מן התסמינים, וקשור באופן ישיר לסוג הפסוריאזיס פוסטולר, המשפיע על כפות הידיים והרגליים שלכם, והוא הקשה ביותר לטיפול.

גורמים, תסמינים ודרכי טיפול טבעיות בפסוריאזיס: גבר מעשן
 • פציעות בעור – פציעות בעור כמו חתכים למיניהם, עקיצות חרקים, שריטות, דלקות או אף שפשופים רבים – אם אינם מטופלים הם יכולים לעורר את הפסוריאזיס ולהביא להופעת תסמיניה.

 • דלקות פנימיות – דלקות גרון, אוזניים, סימפונות (ברונכיטיס), שקדים או ריאות – כל המחלות האלו, אם אינן מטופלות נכון, עלולות להביא להתפתחות פסוריאזיס.

 • לחץ – מומחים וחוקרים בתחום הבריאות מעריכים כי המערכת החיסונית שלכם מגיבה ללחץ רגשי ובעיות נפשיות באותה הדרך שבה היא מגיבה לבעיות גופניות כמו פציעות או זיהומים, ולכן גם תחושה זו עלולה להוות זרז להתפרצות פסוריאזיס.

 • מזג האוויר – תסמיני המחלה עלולים להחריף בחודשי החורף הקרים - האוויר היבש, החשיפה המועטה לאור שמש טבעי והטמפרטורות הקרות הם הגורמים העיקריים לכך. אם אתם סובלים מהתופעה, השתדלו גם בחורף לשמור על עורכם לח והשתמשו במכשיר אדים בביתכם.

 • תרופות – ישנן מספר תרופות בשוק הידועות כמעוררות פסוריאזיס וגם מחריפות אותו, כמו למשל ליתיום לטיפול בהפרעה דו קוטבית ובעיות נפשיות אחרות, תרופות נגד לחץ דם גבוה ובעיות לב כמו פרופרנולול ותרופות נגד דלקות כמו אינדומתאצין. אם אתם נוטלים מן התרופות האלו ואכן הופיעו אצלכם תסמיני הפסוריאזיס, פנו מיד לרופא המטפל שלכם כדי שיבדוק כיצד ניתן להתאים לכם תרופות אחרות שלא גורמות להתפרצות המחלה. 

 • משקל – אנשים בעלי עודף משקל נוטים יותר לפתח את תסמיני הפסוריאזיס - כולל אותם כתמי עור מכוסי קשקשים - בקפלים ובקמטים של עורם.

גורמים, תסמינים ודרכי טיפול טבעיות בפסוריאזיס: איור של גבר עם כרס גדולה

דרכי טיפול טבעיות בפסוריאזיס

כפי שראיתם ישנם כמה וכמה גורמים המזרזים את התפתחות הפסוריאזיס – וההמלצה הבסיסית ביותר שיכולה להיות כדי למנוע את הופעת המחלה היא להימנע מהרגלים כמו עישון, שתייה מופרזת או הימצאות בסביבה מלחיצה. למחלה עצמה, לאחר שהיא מתפרצת, ישנן בשוק כמה וכמה תרופות, חלקן מבוססות כימיקלים וחלקן ביולוגיות, אך מלבדן קיימות גם כמה אפשרויות טיפול טבעיות בפסוריאזיס, שיכולות לשכך את תסמיניה השונים, לטפל בנגעי העור שהיא מביאה עימה ואף לסייע בהעברתם כליל; נפרט כאן כעת 7 דרכים לטיפול טבעי, שיוכלו לעזור לכם להתמודד עם המחלה - ובתקווה אף לנצח אותה - באופן טבעי ובריא:

1. חומץ סיידר תפוחים

החומציות הגבוהה שבחומץ סיידר התפוחים יכולה לסייע בהקלה ושיכוך הגרד הקשה המתלווה לפסוריאזיס, בייחוד לזה המופיע באזור הקרקפת. אז מה צריך לעשות? ערבבו מעט חומץ עם מים ביחס של 1:1 או 2:1 לטובת המים ומרחו את התערובת על כתם העור הנגוע בפסוריאזיס. תנו לתערובת להיספג בעור למשך 10 דקות ואז שטפו. שימו לב שאין להשתמש בחומץ באזורים בהם העור סדוק או מדמם, וכן הקפידו על שטיפה הגונה לאחר הזמן המוקצב, אחרת השפעת החומץ עלולה להיות הפוכה ולהחמיר את המצב. 

2. שיבולת שועל

אולי חשבתם ששיבולת שועל היא לא יותר ממאכל טעים ובריא לארוחת הבוקר, אבל מתברר שיש לה יתרונות נוספים גם עבור העור שלנו – ולכן היא משולבת בלא מעט מוצרים בתעשיית הבריאות והיופי; בכל הנוגע לפסוריאזיס, שיבולת השועל יכולה לסייע בשיכוך הכאבים והפחתת האדמומיות המקושרת לעור היבש והמגורה שיוצרת המחלה. כדי להשיג את התוצאות האלו, תוכלו להוסיף מעט שיבולת שועל טחונה אל תוך האמבטיה הבאה שלכם ולרחוץ בה במשך כמה דקות. אם אתם נרתעים מעט מרעיון של סיבי שיבולת שועל צפים באמבט שלכם, תוכלו פשוט לשפוך אותם לתוך גרביון שאין בו עוד שימוש, לקשור אותו בקצה העליון ולהכניס אותו יחד איתכם לתוך האמבטיה.
 
גורמים, תסמינים ודרכי טיפול טבעיות בפסוריאזיס: צנצנת עם דייסת שיבולת שועל

3. מלחי אמבט מים המלח או מלח אנגלי

ים המלח שלנו ידוע בכל רחבי תבל לא רק כי הוא המקום הנמוך בעולם, אלא גם בזכות הסגולות הבריאותיות המיוחדות של מימיו, הנובעות ממינוני המינרלים והמלחים הגבוהים שבהם. תיירים מכל העולם מגיעים לים המלח כדי לטפל במחלות עור שונות כדוגמת פסוריאזיס, אבל אתם לא חייבים להגיע לשם כדי להתמודד איתה. כל מה שעליכם לעשות זה לקחת חופן מלח אמבט מים המלח, או לחלופין להשתמש במלח אנגלי, להוסיף אותו לאמבטיה חמה ולטבול בה במשך 10-15 דקות. המלח עוזר לרכך את האזורים מכוסי הקשקשים, כך שאלו ינשרו מן הגוף יותר בקלות - אך ודאו היטב שאתם מורחים את גופכם בקרם לחות עם סיום האמבט כדי למנוע את החמרת הגרד. 

4. ג'ל אלוורה

מי שמכיר את ג'ל האלוורה יכול לחשוב שמדובר בפתרון רק לבעיות עור קטנות וזמניות, כמו חתך או שריטה, אך תתפלאו לשמוע כי מדובר בחומר בעל יכולות טיפוליות גם בכל הקשור לפסוריאזיס. לאלוורה תכונות אנטי בקטריאליות, אנטיספטיות ונוגדות פטריות, המסייעות לשיקום תהליך הייצור של תאי העור ומשמשות כנוגדות רעלנים. כדי להרגיע את תסמיני הפסוריאזיס השתמשו בג'ל המכיל לפחות 0.5% חומר פעיל מהצמח ומרחו אותו על האזורים הנגועים בגוף 2-3 פעמים ביום. 

5. שמן עץ התה ושמן זית

האחד מגיע אלינו מאוסטרליה הרחוקה ואילו השני הוא לרוב מוצר מקומי המאפיין את המטבח שלנו, והשילוב של השניים – שמן עץ התה ושמן זית – יכול להיות בריא במיוחד עבור העור שלנו ולהרגיע ביעילות את הכאב והגרד הנובעים מהתפרצות פסוריאזיס. תוכלו למרוח מעט שמן זית על גבי הקרקפת, המרפקים או כל מקום אחר שבו התגלו אצלכם כתמי העור האדומים והמטרידים, אך כדי להעצים את ההשפעה – הוסיפו לו ממש מעט שמן עץ התה, ביחס של 1:10 לטובת שמן הזית, ומרחו בעדינות את התערובת על האזור הנגוע בעזרת צמר גפן. אם אתם סובלים מפסוריאזיס בקרקפת, תוכלו להוסיף 10 טיפות משמן עץ התה לשמפו שלכם ואז לעסות איתו את השיער, להמתין כ-10 דקות ולשטוף היטב.
גורמים, תסמינים ודרכי טיפול טבעיות בפסוריאזיס: פרח עץ התה

6. תמצית קליפת עץ אורן

על פי מחקר שנערך בשנת 2014, שימוש בתמצית עץ אורן כתוסף תזונה עשוי לשפר את יעילות הטיפול הכללי נגד הפסוריאזיס, ולהפחית משמעותית את כמות ומשך הטיפולים שנדרשים על מנת להשתלט על המחלה ולרפאה. בנוסף לכך, לקליפת האורן ישנן תכונות נוגדות חמצון, כך שהיא יעילה גם לטיפול בדלקות הקשורות לפסוריאזיס וגם כנגד נגעים אחרים כמו אקנה וסימנים של הזדקנות בעור.
 
מקור התמונות: Orrling and Tomer S
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.