print header

אלו המאכלים שעליכם לצרוך בעת נטילת אנטיביוטיקה ואחריה

מרביתנו נטלנו אנטיביוטיקה לפחות פעם אחת במהלך חיינו וזאת על מנת שנוכל להילחם בזיהומים חיידקיים ברחבי הגוף, בייחוד בימי החורף. התרכובת הייחודית הזו מכילה רכיבים שנלחמים בחיידקים מסוגים שונים בהתאם לסוג הדלקת שיש בגוף, והיא מאפשרת למגר אותם ולמנוע את ההתרבות שלהם בהמשך הדרך. לצד היעילות שלהם בכל הנוגע ללוחמה בזיהומים, לסוגים רבים של אנטיביוטיקה יש תופעות לוואי לא נעימות כמו שלשול, כאבי בטן, חולשה ופגיעה בקיבה ובמעיים. כדי למזער את התופעות הללו ותגובות לא נעימות אחרות, חשוב לדעת כיצד ליטול אנטיביוטיקה בצורה נכונה וגם עם אילו מאכלים צריך לעשות זאת, במהלך התקופה של נטילת האנטיביוטיקה וגם אחריה. המידע הפשוט הבא יאפשר לכם לגלות אילו שינויים תזונתיים אתם צריכים לעשות בעת נטילת אנטיביוטיקה כדי שתוכלו להחלים בצורה מיטבית ולאפשר לתרופות הללו לפעול ביעילות המרבית.
 
אנטיביוטיקה והמאכלים שיש לאכול בעת נטילתה ואחריה: תרופות מסוגים שונים לצד מדחום
 

מדוע צריך לשנות את התזונה בעת נטילת אנטיביוטיקה?

מלבד העובדה שאנטיביוטיקה נלחמת בזיהומים חיידקיים, היא גם משנה את הרכב החיידקים בקיבה ועלולה להזיק למערכת העיכול. בנוסף לכך, אנטיביוטיקה עלולה להרוג חיידקים שמועילים לגוף ובכך לגרום לנזקים ארוכי טווח לצד ריפוי של זיהום כזה או אחר. כדי למנוע את ההשפעות הללו, חשוב תחילה ליטול את האנטיביוטיקה במועדים שנקבעו לשם כך, ליטול רק את הכמות שנרשמה על ידי הרופא ולעשות זאת עם מאכלים שיכולים לתמוך בפעילותה וגם למנוע נזקים לגוף במהלך תקופת ההחלמה וגם אחריה.
אנטיביוטיקה והמאכלים שיש לאכול בעת נטילתה ואחריה: ידיים אוחזות במגש עם כוס מים וצלחות עם אוכל

במהלך ואחרי הטיפול: נטילת פרוביוטיקה

כאמור, נטילת אנטיביוטיקה משנה את המיקרוביום (הרכב החיידקים) בקיבה ובמעיים, ובכך גורמת לעתים לתופעות לא נעימות, כמו שלשולים, בייחוד בקרב ילדים. למרבה השמחה, מחקרים שנערכו בנושא הראו שנטילת כמוסות פרוביוטיקה במקביל לנטילת אנטיביוטיקה עוזרת למנוע את התופעה הזו. הסיבה לכך היא שאותה פרוביוטיקה, עליה תוכלו לקרוא בהרחבה על ידי לחיצה כאן, מכילה מיליארדי חיידקיים חיוביים שמשיבים לגוף את האיזון שלו, ובכך מפחיתים את הסיכוי לשלשולים בכ-50%. מחקר דומה שנערך על 11,000 מבוגרים, הראה תוצאות דומות, מה שמהווה בשורות טובות עבור כל מי שצריך ליטול אנטיביוטיקה לטווח ארוך או קצר. כאשר אתם נוטלים את החיידקים הידידותיים הללו שנמצאים בכמוסות פרוביוטיקה, חשוב לשתות אותם מספר שעות לפני או אחרי האנטיביוטיקה, מכיוון שבשל אופי פעילותה, אנטיביוטיקה עלולה להרוג את החיידקים הטובים לצד החיידקים המזיקים.
אנטיביוטיקה והמאכלים שיש לאכול בעת נטילתה ואחריה
 

לאחר הטיפול: 

מאכלים מותססים

כדי לתמוך בגוף באופן מיטבי לאחר טיפול האנטיביוטיקה, חשוב לאכול מאכלים שיעזרו לשקם את דופן הקיבה והמעיים שניזוקים לעתים מהתרופות הללו. המאכלים הטובים ביותר עבור המטרה הזו הם מאכלים מותססים שנהיים כאלו הודות למיקרובים שעושים את פעולת ההתססה. המאכלים הללו כוללים יוגורט, גבינות, כרוב כבוש, קמבוצ'יה, קימצ'י ועוד. כל המאכלים הללו מכילים מינים של חיידקים מיטיבים, כמו לקטובצילוס, שעוזרים להחזיר את מאזן החיידקים בקיבה ובמעיים.
 
מחקרים הראו שבגופם של אנשים שאוכלים מאכלים כמו יוגורט, או שותים חלב מותסס, יש כמויות גבוהות של לקטובצילוס במעיים לעומת חיידקים מחוללי מחלה, כמו אנטרובקטריה. מלבד זאת, מזונות כמו קימצ'י וחלב סויה מותסס עוזרים לטפח אוכלוסיית חיידקים טובים בקיבה ובמעיים ובכך לשקם נזקים שעלולים להיגרם כתוצאה מנטילת אנטיביוטיקה.
אנטיביוטיקה והמאכלים שיש לאכול בעת נטילתה ואחריה: כוסות עם יוגורט ופירות יער

מאכלים עתירי סיבים

הגוף האנושי אינו יכול לעכל סיבים, אך חיידקים שחיים במעיים שלנו יכולים לעשות זאת בלי בעיה. אכילת מזונות עשירים בסיבים עוזרת לשקם את המעיים לאחר נטילת אנטיביוטיקה, הודות לעובדה שהם מספקים תזונה לחיידקים המיטיבים במעיים שמעכלים אותם ובכך עוזרים להם להתרבות. מאכלים עתירי סיבים כוללים דגנים מלאים, שעועית, עדשים, פירות יער, אגוזים, ברוקולי, אפונה, בננות, ארטישוק ועוד, ומומלץ לצרוך אותם בימים שלאחר סיום הטיפול באנטיביוטיקה.
 
מעבר לכך שמאכלים עתירי סיבים מסייעים לחיידקים מיטיבים לשגשג בקיבה ובמעיים, הם גם עוזרים למנוע שגשוג של חיידקים מזיקים, כפי שנמצא במחקר שנערך בשנת 2008. חשוב להדגיש שצריכת המאכלים האלו בעת נטילת אנטיביוטיקה עלולה להפריע לספיגת התרופות, ולכן מומלץ לחכות מספר ימים לאחר סיום הטיפול לפני שמתחילים לאכול סיבים רבים. מלבד העובדה שסיבים מסייעים לחיידקים הטובים בגוף לשגשג, הם עושים את אותה הפעולה גם עבור החיידקים שיש בפרוביוטיקה. עבור החיידקים הללו, הם מהווים מערכת תמיכה ונקראים "פרה-ביוטיקה", ומלבד המאכלים שצוינו מעלה, יש גם מזונות ומשקאות שאינם עתירי סיבים ומשמשים כפרה-ביוטיקה, כמו יין אדום ושוקו מקקאו טבעי אשר מכילים פוליפנולים שחיוניים לשגשוג החיידקים הפרוביוטיים.
אנטיביוטיקה והמאכלים שיש לאכול בעת נטילתה ואחריה: צלחת עם דגנים ופרוסות בננה

מאכלים שיש להימנע מהם בעת נטילת אנטיביוטיקה

מלבד מאכלים שצריך להוסיף לתפריט במהלך ולאחר נטילת אנטיביוטיקה, ישנם מזונות שחשוב להימנע מהם מפני שהם מפריעים לפעילות התרופות הללו וגם עלולים להזיק לגוף. בין המאכלים הללו חשוב לציין אשכוליות וכל מוצר שמכיל אותן, מאחר ואותו אנזים אחראי לפירוק של התרופות הללו וגם של האשכולית. באופן הזה, אכילה של אשכוליות עלולה להפריע לפירוק של האנטיביוטיקה והספיגה שלה מכיוון שהאנזים האחראי לפירוקן "נתפס" על ידי חלקיקי האשכולית. מלבד זאת, מומלץ להימנע משתייה של חלב או צריכה שלו עם מאכלים אחרים, וכן מצריכה של נוגדי חומצה או ברזל כיוון שהם מפחיתים את ריכוז התרופה בדם כדי לשקם את הגוף ולהיות בריאים לטווח ארוך.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.