print header

כך תוכלו להיות מאושרים: 9 עצות מועילות במיוחד מפי חוקרי מוח

 דכדוך, דכאון ומצב רוח ירוד - אלו הן תחושות שאינן זרות לרובנו, ומדי פעם בפעם כולנו נתקפים בהן. כאשר זה קורה, אנו שואלים את עצמנו מה ביכולתנו לעשות כדי להחזיר את האושר והשמחה לחיינו? ישנם אלפי טיפים ועצות פסיכולוגיות מוכרים וידועים, אותם וודאי כבר שמעתם והפנמתם בעבר. אך מה למוח שלנו, האיבר שבסופו של דבר משפיע יותר מכל על קביעת מצב רוחנו, יש לעשות עם העצות האלו? אם לא ניישם אותן כראוי אז לא הרבה, אבל תתפלאו לשמוע שישנם כמה כלים שאומתו על ידי חוקרי מוח ונמצאו ככאלו שתורמים רבות להעלאת רמת האושר והשבת השמחה לחיינו. הכנו עבורכם רשימה עם 9 טריקים שכאלו, ונסביר לכם כיצד מוחכם יושפע לטובה וייצור עבורכם את תחושת האושר הנכספת אם תיישמו אותם.

איך להחזיר את האושר: איור של מטוטלת המורכבת מפרצוף מחייך אחד ומספר פרצופים עצובים

1. אל תדחו החלטות - דעו לקבלן, ופתרו בעיה אחר בעיה

מוחנו לעולם לא מפסיק לחפש אחר פתרונות לכל מיני בעיות ושאלות המטרידות אותנו בחיי היום יום. ההרגל הזה גוזל מאיתנו הרבה מאוד אנרגיה, גורם למוחנו להתעייף ולנו לחוש חרדה ורוגז בזמן שאנו צריכים למצוא פתרונות ולקבל החלטות. ככל שנדחה את הליך קבלת ההחלטות ונהסס, כך ייערמו יותר צרות על כתפינו, ואושרנו ילך ויתרחק. לעומת זאת, יכולת קבלת החלטות מהירה, ופתרון בעיותינו האחת אחרי השנייה במקום להתעסק עם כולן בבת אחת, מביאים לתגמול בל יתואר שהמוח שלנו מעניק לנו. כשאנו פועלים כך, משתחררים בראשנו מגוון הורמונים וכימיקלים התורמים להרגעת המערכת הלימבית, שאחראית על רגשותינו ועל יצרינו, והדבר מסייע לנו לשוב ולראות את העולם בצורה אופטימית יותר.

2. דעו להכיר תודה ולומר זאת

כאשר אנו יודעים להביע תודה, לשמוח בחלקנו ולהודות לאחרים על מי שהם ומה שהם עבורנו, הדבר מסייע למקד את מוחנו בהיבטים הטובים של החיים. כך למשל, במחקר שפורסם במגזין הבינלאומי לחקר ההתנהגות החברתית והאישיות, נמצא כי הכרת תודה מעלה ומשפרת את מצב הרוח בצורה משמעותית. מדוע זה כך? במחקר של המכון הלאומי למחקרי בריאות שבארה"ב, נמצא כי אזור ההיפותלמוס, שאחראי על ויסות מערכת העצבים שלנו, מקבל זריקת עידוד רצינית כשאנו מתחילים להודות לעצמנו לאחרים, והדבר משפיע לטובה על כל היבט בחיינו: משיפור באיכות השינה שלנו ועד ירידת רמות הלחץ והעלאת איכות החיים הכללית. בנוסף לכך, בעת שאנו מכירים תודה המוליך העצבי דופמין מיוצר בכמויות גדולות יותר ותורם לתחושה הטובה שלנו.

איך להחזיר את האושר: אישה מחייכת בשמחה ומרימה את אצבעה

3. אל תשמרו דברים בבטן, שתפו עם אחרים את הדברים שמטרידים אתכם

כשאנחנו נמצאים במהלכה של תקופה לא נעימה, תגובתנו למצב שנוצר תוכל להשפיע באופן ניכר על הפעילות המוחית שלנו. אם נדע לדבר על הדברים שמטרידים אותנו ולפתוח אותם עם יקירינו, השפעתם במהלך תקופה שכזאת תהיה קטנה בהרבה. ככל שתשוחחו יותר על הדברים שמפריעים לכם ותשתפו אחרים ברגשותיכם, מוחכם יתגרה לייצר יותר סרוטונין, מוליך עצבי חשוב הנוצר בגוף באופן טבעי ומשפיע לטובה על מצב רוחנו. באופן הזה, תוכלו בסופו של דבר למצוא צדדים חיוביים בכל מצב אליו אתם נקלעים ולצאת ממנו במהירות חזקים ומאושרים יותר. 

4. דעו לתייג ולהגדיר את תחושותיכם השליליות

בהמשך לעצה הקודמת, לא רק שיחה עם חבר קרוב יכולה לשחרר אתכם מהרגשות הרעים, בנוסף לכך כדאי מאוד שתדעו לתייג ולהגדיר נכונה את התחושות השליליות שלכם, על מנת שבסופו של דבר תוכלו להיפטר מהן. אתם חשים כועסים, עצובים, מתוסכלים, נבגדים או מאוכזבים? חשוב שתדעו לאבחן את המצב, לתייג ולתת שמות לאותן תחושות שמציפות אתכם. מדוע זה כה חיוני? חוקרי מוח מצאו כי בעת שאנו עושים זאת, האמיגדלה – החלק היושב במרכז מוחנו ואחראי על ויסות פעולות המערכת ההורמונלית והעצבית שלנו, חשוף פחות לאפשרות של תגובות יתר ובו בזמן מאפשר לנו להיות בשליטה ובמודעות עצמית. על ידי הגדרת תחושתנו נעזור לעצמנו להחזיר את האושר והשמחה לחיינו ולהיפטר מאותן תחושות מטרידות.

איך להחזיר את האושר: שתי בחורות מחייכות ואוחזות בטלפונים בשדה

5. עסקו בספורט ובפעילות גופנית

פעילות גופנית מפעילה לחץ על הגוף ולכן ודאי תשאלו: כיצד דבר שכזה טוב עבור האושר שלכם? אולי תופתעו לשמוע כי במחקרים רבים, כדוגמת המחקר הזה, נמצא שכאשר אתם מסיימים את האימון והמתח מתפוגג מהגוף, המוח שלכם מתגמל אתכם בכמויות נדיבות של אנדורפינים, חומרים כימיים המצויים בנו באופן טבעי ומשפיעים באופן ישיר וחיובי על מצב רוחנו. ההשפעה של האנדורפינים דומה לזו של משככי כאבים, רק שבמקרה זה מדובר בחומר טבעי לחלוטין. כדי ליהנות מההשפעה החיובית של אימון אתם לא צריכים לרוץ מרתונים, שכן אפילו הליכה קצרה בשעות הערב יכולה לחולל פלאים בנפשכם ולעשוזר לכם ליהנות מהיתרונות הנפשיים של פעילות גופנית.

6. הקשיבו למוזיקה שאתם אוהבים

דעו לכם שלמוזיקה יש השפעה אדירה על מוחנו וגם אם לפעמים היא משמשת לנו כרעש רקע בלבד, אל לנו להתעלם ממשמעותה החיונית עבורנו. אחת התגליות המעניינות ביותר שגילו חוקרי המוח היא שכאשר אנו מאזינים למוזיקה לה אנו נוהגים להקשיב כשמצב רוחנו טוב, הדבר מרומם את רוחנו באופן מידי באותו הרגע. למוזיקה ישנה יכולת מוכחת לעורר במוחנו את הזיכרונות מהרגעים היפים בחיינו, וכך להשיב את השמחה והאושר לנפשנו. לכן אם אתם חשים שרמות השמחה שלכם נמצאות במגמת ירידה, פשוט שבו והאזינו לכל סגנון מוזיקה שעושה לכם טוב, ותוכלו להפיק מכך לא רק הנאה אלא גם ערך רב. 

איך להחזיר את האושר: אישה מחייכת ומאזינה למוזיקה באוזניות

7. המתינו בציפייה לכל דבר שעושה לכם טוב

כאשר אנו מחכים ומצפים למשהו נעים וטוב, כדוגמת ארוחה טובה או בילוי אהוב, התהליך המתרחש במוחנו הוא כמעט פבלובי, כלומר קורה באופן בלתי מודע ומופעל באמצעות התניה. המוח שלנו יודע שאירוע חיובי עומד להתרחש, ולמעשה אנו כבר מתחילים לחוות אושר מעצם הצפייה וההמתנה אליו. בגלל התהליך הזה רבים מאיתנו כה אוהבים לספור את השעות והדקות עד להגעתו של הרגע המיוחד, בין אם מדובר במסיבת יום הולדת, אירוע חתונה, פגישה עם חבר, או סתם הגעתו לסיום של יום עבודה ארוך. יכול להיות שבעבר אתם הדחקתם את צורת המחשבה הזאת, אבל חוקרי המוח טוענים שלמעשה כדאי לכם לאמץ אותה ולעשות בה שימוש כמה שיותר כדי להפוך את חייכם למאושרים יותר.

8. הכירו בכוחו של המגע: חבקו את יקיריכם ואמצו אותם לליבכם

כוחו של המגע הוא בלתי ניתן לשיעור - זוהי אחת מן התחושות הראשונות שאנו מאמצים מרגע לידתנו, והיא מחברת אותנו אל הרגשות החיוביים החזקים ביותר שלנו כדוגמת אהבה, שמחה, הכרת תודה ואמפתיה. מה בדיוק קורה במוחנו כאשר אנו יוצרים מגע עם אדם אחר? הורמון הנקרא אוקסיטוצין, המכונה גם "הורמון האהבה", משתחרר ומשפיע לטובה על מצב רוחנו, החל מהיווצרותם של רגשות חיוביים כמו היקשרות, בטחון ואמון, דרך הורדת תחושות של לחץ וחרדה והשריית רגיעה על הגוף, ועד חיזוקה של המערכת החיסונית.

איך להחזיר את האושר: שני אנשים אוחזים ידיים מעל אגם קפוא

9. הקפידו ללמוד ולרכוש כמה שיותר ידע

עבור המוח שלנו, רכישת כמה שיותר ידע חדש משמעותה פיתוח של יכולת הסתגלות משופרת לסביבות משתנות. תהליך הלמידה מפתח את מוחנו ומתגמל אותו עבור המאמצים הגדולים שהוא עושה כדי להטמיע את המידע בכמויות נאות של דופמין - הורמון חיוני שמשפיע לטובה באופן ישיר על מידת האושר שלנו. לכן אם אתם רוצים להיות שמחים ומאושרים, אל תחששו לרענן את מוחכם בידע טרי, לשנות מדי פעם את סביבתכם הטבעית וללמוד כמה שיותר דברים חדשים.
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.