print header

12 צעדים פשוטים להפליא שיביאו לחייכם אושר אמיתי

רובנו עוסקים באופן כמעט יומיומי בשאלת האושר האישי שלנו, בוחנים את מה שאנו משיגים ונותנים לתוצאה מעין ציון בראשנו – "איך זה עומד במדד האושר שלי?" מה שחלקנו לא יודעים זה שאם פשוט נניח למחשבות הטורדניות על האושר נתחיל להרגיש אותו באמת. הכותב האמריקאי בנג'מין פישל הגיע לתובנה הזו והחליט להפסיק לנסות להיות מאושר. במקום זאת, הוא החליט לעשות דברים שמעולם לא ניסה ופשוט לחוות כמה שיותר ממה שיש לחיים להציע. התוצאה שהגיעה בעקבות פעולותיו היא אחת התקופות הטובות בחייו, וזה לא מפתיע... הרי הרפתקאות קטנות והכרויות עם אנשים חדשים הם הדברים שבאמת מסבים לנו סיפוק לטווח הארוך, בניגוד לשופינג למשל, שאמנם גורם לשמחה, אבל כזו שחולפת במהרה. בנג'מין החליט לחלוק את הדרך שלו לאושר אמתי עם אנשים אחרים כדי שגם הם יפסיקו לנסות להיות מאושרים ופשוט ישמחו בחייהם. נסו ליישם את 12 העצות הבאות של בנג'מין ואולי גם אתם תצליחו כמוהו ותחוו אושר אמתי.
 
12 צעדים לאושר
 

1. תחיו בהווה

חכמים אמרו "העבר אין, העתיד עדיין, ההווה כהרף עין, דאגה מנין?" והמשפט הזה נכון במיוחד בעידן הנוכחי, שבו החיים זורמים בקצב מהיר מאי פעם. אם כן מדוע לחיות עם חרטות העבר? למרות שזה קשה, נסו להשתחרר מהן ותחיו בהווה. אתם תופתעו כמה מהר תרגישו הנאה אם רק תעצרו, תנשמו עמוק, תסתכלו סביבכם ותראו את היופי שמקיף אתכם. תשננו לעצמכם את האמרה: "עליי לחיות בהווה".

2. הוציאו את המילה "אושר" מהמילון שלכם

כבני אדם אנו נוטים לתת הגדרות מילוליות גם לדברים שקשה להגדיר אותם במילים כמו "אושר" למשל. אנחנו מתקבעים על הגדרה אחת ובסופו של דבר נותרים מבולבלים ומאוכזבים כשהמציאות לא עולה בקנה אחד עם ההגדרה שבנינו לעצמנו. הניחו למילה אושר ונסו להשתמש במילים אחרות כאשר אתם מנהלים שיחות עם אחרים או עם עצמכם. אם אתם שואלים את השאלה "האם יש לי אושר בחיי?" על בסיס קבוע, נסו להחליף את המילה "אושר" במילים אחרות, כמו:
  • סיפוק
  • צחוק
  • בריאות 
  • הנאה
  • נחת רוח
  • תקווה
  • ברכות
  • שובבות
  • עליזות
אל תדאגו אם לא סימנתם "כן" על אחת מההגדרות, שכן זה לא אפשרי להרגיש רק רגשות חיוביים בכל רגע נתון בחיינו, מה גם שהאושר אינו תלוי בכולן יחדיו, אלא ביכולתכם למצוא אותו בכל אחת מהן בנפרד.
12 צעדים לאושר
 

3. החליטו מה אתם באמת רוצים לעשות עם עצמכם

כאשר אנו קופצים ממטרה למטרה בחיפוש אחר "הדבר הגדול הבא" שיסב לנו אושר, אנחנו נתקעים עם חצי תאוותנו בידינו. החיפוש הזה אחר אדם או חפץ שיסירו במטה קסם את העצב והסבל שאנו מרגישים רק גורם לנו להתרחק מהאושר האמתי. הציבו לעצמכם מטרה אחת מוגדרת היטב ואל תוותרו עליה. כך תגלו שהשגת המטרות שהצבתם לעצמכם, גם במחיר של עמידה בקשיים, היא הדבר שיגרום לכם לסיפוק אמתי. קבעו לעצמכם מטרות ויעדים שחשובים לכם, עמדו בהם וכך לא תבזבזו זמן ב"קפיצה" ממקום למקום, אלא תשקיעו אותו בדברים חשובים שיביאו לתחושות של הגשמה עצמית.

4. הציבו לעצמכם יעדים קטנים בכל יום

ברגע שאנחנו מציבים לעצמנו מטרה, יש לנו נטייה לנסות ולהשיג אותה כמה שיותר מהר, אך זוהי טעות. אם אתם בטוחים שאתם יודעים מה אתם רוצים לעשות בחייכם, הציבו לעצמכם בכל יום מטרה קטנה אחת שתקדם אתכם בדרככם והשתדלו להשיג אותה. עמידה ביעדים אלו היא מציאותית יותר מאשר דילוג ל"שלב הסופי" של התכניות שלנו. 
 
12 צעדים לאושר

5. הניחו לציפיות לא מציאותיות בנוגע לרמת האושר שאתם אמורים להרגיש

בזמנים עברו אנשים נתקלו בקשיים רבים ועסקו בהישרדות יומיומית ולא בשאלת האושר. כיום הרעיון הרווח הוא שאנחנו אמורים להיות מאושרים בכל רגע נתון, אך זוהי התניה מסוכנת שיוצרת ציפיות לא מציאותיות. החיים של רובנו הם חיים ממוצעים עם פרצי אושר ורגעי עצב, וזה בסדר. חיו את חייכם בדרך הטובה ביותר שאתם יכולים ונסו להשתחרר מהמחשבה הלא הגיונית שכל רגע אמור להביא איתו אושר עילאי, שכן אתם תיפלו בכל פעם מחדש לפער שקיים בין המחשבה הזו ובין המציאות.

6. הקדישו יותר זמן לאנשים שסביבכם

מחקרים רבים מצאו כי נתינה לאחרים מספקת אותנו יותר מאשר לקיחה מאחרים. זה לא מפתיע בהתחשב בעובדה שמאפיין משותף שיש להרבה אנשים שאינם מאושרים הוא התמקדות בעצמם בלבד. אם נחשוב על עצמנו כל הזמן נגלה שיש דברים רבים וקטנים בחיינו שאנו לא מרוצים מהם, ואלו עלולים "להתנפח" ולהיראות גרועים ממה שהם. השקיעו זמן גם באנשים סביבכם, שאלו אותם "איך את/ה מרגיש/ה?" במקום לשאול רק את עצמכם "איך אני מרגיש/ה?" ותתפלאו לגלות כיצד מחשבות שליליות יתחילו להיעלם אט אט. 
12 צעדים לאושר

7. עשו הפרדה בין האושר שלכם ובין המטרות שלכם

לעתים אנו חשים סיפוק לא משום שהשגנו מטרה מסוימת, אלא מעצם העובדה שאנו מודעים לערך העצמי שלנו. עמידה ביעדים אמנם מביאה איתה אושר גדול, אבל במקרה שבו לא השגתם כל מטרה שהצבתם לעצמכם, אינכם צריכים לתרגם זאת להיעדר אושר. למדו לעשות את ההפרדה החשובה בין אושר ובין הישגים או חוסר בהם. זכרו שכל יום חדש מציב בפניכם אפשרויות חדשות, וכל עוד אתם יודעים מה אתם שווים, אין סיבה שתוותרו על האושר שלכם בשל כישלון רגעי.

8. אל תכריחו את עצמכם להיות חיוביים כל הזמן

כאשר אנו נקלעים למצבים לא פשוטים העצה שנקבל לרוב היא "פשוט תהיה חיובי", אך זה לא תמיד עומד בקנה אחד עם המציאות. כאשר אנו נמצאים במצב בעייתי זה אך טבעי שנחווה רגשות שליליים, ועלינו לנסות ולפתור את הבעיה בצורה מציאותית במקום לחשוב שהיא תיפתר מעצמה. היו חיוביים כשאתם מרגישים חיוביים, אך אל תכריחו את עצמכם להיות חיוביים כשאתם מרגישים שליליים. זה יגרום לכם לוותר על מציאת הפתרון ולהיתקע במצב הלא מספק שבו אתם נמצאים.
12 צעדים לאושר

9. הוציאו מחייכם את הגורמים שמונעים מכם להיות מאושרים

חיפוש מתמיד אחר דברים שגורמים לנו אושר הוא אינו חשוב כמו סילוק דברים שמונעים מאתנו אושר. בחנו את החיים שלכם במשך מספר ימים ושאלו את עצמכם שאלות פשוטות כמו "האם אני אוכל/ת בצורה בריאה מספיק?", "האם מערכת היחסים בה אני נמצא/ת היא רעילה עבורי?", "האם אני סולד/ת מהעבודה שלי?" וכולי. שאלות מסוג זה יפקחו לכם את העיניים למציאות בה אתם נמצאים ויעזרו לכם לנפות את הגורמים השליליים בחייכם שמעכבים אתכם ומונעים מכם להרגיש מסופקים. חשוב שתוציאו מחייכם גורמים שמונעים מכם אושר לפני שתתחילו במסע החיפוש אחריו.

10. טפלו היטב בגופכם

אחד הדברים שמזיקים לנו במידה רבה מבחינה נפשית וגם פיזית הוא מתח, שכן בעתות של לחץ גופנו מייצר את ההורמון קורטיזול המתפשט בתוכו ובעצם "מסיע" רגשות שליליים לכל חלקיו. הקשיבו לגופכם ולמדו להירגע מחוץ לסביבה הסואנת שלכם. טיילו בטבע המרגיע או נסו התעמלות מתונה, שמלבד היתרונות הפיזיים שלה היא עוזרת גם בהפגת מתחים. הגוף שלכם הוא כלי שמתפקד סביב השעון, לכן זה רק הגיוני שעליכם לטפל בו כהלכה על מנת למנוע מעצמכם לחץ מיותר.
12 צעדים לאושר

11. היו בסדר עם "רק" בסדר

הלחץ להרגיש אושר יוצא דופן הוא גדול, שכן אנו נוטים להשוות את האושר שאנו חווים מול האושר שאנחנו חושבים שאנחנו אמורים להרגיש. כאשר שואלים אתכם על מערכות יחסים, עבודה ומקום מגורים אל תרגישו צורך להרגיש "מצוין". להרגיש טוב עם חיים שהם "רק" בסדר זה בסדר גמור! השתחררו מההתניה שאתם צריכים להיות בשיא שלכם בכל רגע נתון, קבלו את העובדה שדברים מסוימים בחייכם הם "רק" בסדר ואפשרו להם להפוך לנהדרים עם הזמן. 
 

12. צאו מאזור הנוחות שלכם

פעולות שגורמות לנו לתחושות של חרדה הן באופן מפתיע הפעולות שיכולות לתרום לנו בטווח הארוך. בדרך כלל נרגיש חשש כשננסה משהו חדש, אך פרץ של הורמונים כמו אדרנלין וחומרים כמו אנדורפין יגרמו לכם להרגיש הרבה יותר טוב אחרי שתעברו את המחסום הראשוני הזה. כתוצאה מכך תחילו להרגיש יותר בטוחים בעצמכם והחרדה הראשונית תפוג. נסו לטייל במקומות שלא הייתם בהם, להכיר אנשים חדשים ולנסות חוויות שפחדתם מהן. התמורה הרגשית בטווח הארוך תעלה בהרבה על הפחד הראשוני שלכם.
 

מקור התמונות: Kathleen Tyler Conklin

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.