print header

15 דברים שכל ילד מתבגר צריך לדעת

לפני כמה שנים, אמא שלי הביאה לי עותק של ספר הדרכה להורים טריים והרעיון שעשע ומרמר אותי בו זמנית. במבט לאחור, אני חייבת להודות ולומר שיותר מפעם אחת פניתי להתייעץ עם הספר הזה. בואו נודה בזה, אני לא "סופר אמא" ולצערי אין לי את התשובות לכל השאלות, ולמרות שהייתי רוצה לקחת ולמנוע את הכאבים שעלולים להגיע לילדי בחייהם, אני יודעת שהם חלק בלתי נפרד מהתהליכים שבזכותם הם גדלים ולומדים כיצד להתמודד עם החיים הבוגרים. יש מסעות שעליך לעבור עם אחרים, ויש מסעות שעליך לעבור לבד. בציפייה לעתיד הלא כל כך רחוק, הכנתי רשימה של 15 דברים שילדיי וגם ילדיכם צריכים לדעת לפני שהם מגיעים לגיל 15...
 
2 מתבגרים על קצות מכתש
 

1. הורים הם הרבה יותר מחברים, והם גם אנשים

לעולם לא אהיה החברה הכי טובה שלכם, אלא הרבה יותר מזה. אני התומכת הגדולה ביותר שלכם והאוהבת הכי מסורה שלכם מהרגע שבו נולדתם, וזה לעולם לא ישתנה. לא משנה מה תעשו או תגידו, אני לעולם לא אוותר עליכם. עם זאת, זכרו שיש לי את החיים שלי ואני צריכה לחיות גם אותם.

2. חשבו עבור עצמכם, זו הסיבה לכך שיש לכם מוח

כאמא, אני מנסה להשפיע עליכם ולהדריך אתכם כשאתם נאבקים בקבלת החלטות שאני מאמינה שעליכם לקבל לטובתכם, אך אני בהחלט רוצה שתחשבו עבור עצמכם ושתשתמשו במוח שלכם לקבלת החלטות נבונות שאינן נובעות מלחץ חברתי או שנגד רצונכם. קל להגיד מלעשות, אני יודעת, אך זה חייב להיאמר. 

3. תמיד יהיו בעיות, לכן היו ממוקדים

התמקדו בבעיות ולא בבני האדם אם הם יצרו את הבעיות מלכתחילה. כך קל יותר להשאיר את הרגשות מחוץ למשוואה. הבעיה מאבדת את מורכבותה והופכת לקלה לניהול ברגע שתעשו זאת. בכל אופן, אם אתם מרגישים שהבעיה גדולה עליכם, ההורים תמיד פה כדי לעזור.

4. זה לא סוף העולם

צריך אומץ כדי לעמוד מאחורי ההחלטות שלכם כשעשיתם טעות. כמבוגרים, גם אנחנו נאבקים עם זה, והאמינו לי שיש מבוגרים שלעולם לא יצליחו להודות בטעויות שלהם. הם עדיין משחקים את משחק ההאשמות. בבקשה אל תהיו האנשים האלה, כי טעות היא לא סוף העולם, רק עוד שיעור שיש ללמוד מהחיים ולהמשיך הלאה. זה מזכיר לי אמרה ששמעתי לא מזמן: "למדתי כל כך הרבה מהטעויות שלי, שאני חושב שכדאי שאעשה עוד כמה."
נערה מתבגרת עם שיער צבוע ועגיל בשפה

5. זכרו במה אתם טובים

הצלחה יכולה להגיע בשלל צורות לאנשים שונים. צרו לעצמכם את סיפור ההצלחה שלכם מתוך הכרה בכישרונות שלכם, בתחומים שבהם אתם רוצים להשתפר ובמה שאתם מרגישים שאתם צריכים לשפר. אתם טובים בכל כך הרבה דברים, כך שאם אתם בספק לגבי הכיוון שעליכם לקחת, תמיד תוכלו לבוא ולהתייעץ איתי.

6. אתם מיוחדים

מכל ילד שלי יש רק אחד בעולם. אתם יודעים עד כמה זה מיוחד? חשבו על מיליארדי האנשים שחיים בכוכב שלנו, ועדיין אתם מצליחים לשמור על ייחודיות. אין אחד כמוכם. אתם לא אני, ואין סיבה שתנסו להיות כמוני. אנסה להיות מודל טוב לחיקוי עבורכם, אך איני מושלמת בעצמי. אלה הם החיים, נצלו את המיטב שבהם. זוהי הדרך הטובה ביותר לחגוג את כל מה שנפלא במי שאתם.

7. תנו לקולכם להישמע, אך בדרך הנכונה

כוח המילים יכול לרפא, להזיק, להרים ולהפיל. אני יכולה להמשיך עם הרשימה הזו עוד, אך זה מסתכם בדבר הבא: תנו לקולכם להישמע, אך בדרך הנכונה. אמרו את מה שצריך להיאמר בדרך מכבדת, מתחשבת ולעולם לא מתוך רוע. יש כל כך הרבה דרכים לתקשר ולתת צורה למחשבות ולרגשות שלכם. בחרו בקפידה ילדיי.

8. יחסי מין ומערכות יחסים: כן, יש הבדל ביניהם

אני יודעת שאתם אולי לא מוכנים לדבר על הנושא הזה כרגע או איתי, אבל אני חייבת להגיד את זה בכל מקרה. אני מקווה שתוכלו להפיק מכך תועלת כשיגיע הזמן הנכון. כן, יש הבדל בין יחסי מין ומערכות יחסים. יחסי מין הם ביטוי פיזי, אך הוא אינו משקף אהבה ואינו נעשה תמיד מתוך אהבה. כדי להיכנס למערכת יחסים עם אדם אחר, צריך להיות כבוד הדדי, סבלנות, אהבה, התחשבות, והכי חשוב, יכולת לשמור על מה שקורה במערכת היחסים שלכם בינכם ובין בני זוגכם. אני מקווה שזה נשמע לכם הגיוני, ואני יודעת שזה יחסוך מכם כאב ואת האפשרות שתכאיבו למישהו אחר.
חבורת בני נוער על שפת אגם
 

9. אזהרת רשתות חברתיות

אם אתם לא חושבים שתעשו טעויות שתתחרטו עליהן בעתיד, חשבו שנית! יתכן אפילו שטעות תהיה לכם מול עיניכם באופן תמידי, תרדוף אתכם ותזכיר לכם כמה טעיתם אפילו שנים לאחר שעשיתם אותה. היזהרו. חברים הם לא תמיד "חברים טובים" כשמגיעים לרשתות החברתיות. שמרו על הפרטיות שלכם והישארו בטוחים.

10. אתם מלאים ברגשות, כרגע

היות ואתם רק נערים, אני יודעת שקשה לכם להבין אותי באופן מלא, אך עדיין יש לי כמה תאים אפורים עובדים שעוזרים לי להיזכר איך אני הייתי בגילכם. זה כמו להיות ברכבת הרים של רגשות שלא תמיד אתם יכולים או יודעים איך ומתי לרדת ממנה. החדשות הטובות הן שזה לא נמשך לנצח ושבסופו של דבר הרכבת תאט את הקצב שלה. פשוט נסו להיות מודעים לרגשותיכם ולדרך שבה הם משפיעים עליכם ועל הסובבים אתכם.

11. כבוד יכול להיות החבר הטוב ביותר שלכם

אתם אולי לא מרגישים מיוחדים, אבל שלמות כל חלק שבכם – פיזי, מנטאלי, רגשי ואפילו רוחני, נובעת מאיזון הכבוד העצמי שאתם רוכשים לעצמכם. אתם אמורים לצפות מאחרים שיביאו לכם את אותו כבוד, אך אסור לכם להיות אגרסיביים. עליכם פשוט להראות לכולם כמה שאתם מכבדים את עצמכם, וכך יעשו גם כל השאר.

12. למידה היא לא תמיד משעממת

יש כל כך הרבה דרכים שונות ללמוד שאינן נמצאות בספרי הלימוד. היו פתוחים ללמידה מכל דבר בחיים, מדמויות שתכירו, ממצבים שתמצאו את עצמכם בהם (חיוביים ושליליים) ומההורים שלכם. פשוט למדו מהחיים בזכות החיים עצמם.
אם וביתה המתבגרת

13. כסף זה חשוב, אך עד רמה מסוימת

כמובן שכסף הוא נכס חשוב, אך הוא לא המטרה. אני ממליצה לכם לעבוד קשה בשביל כסף ומעודדת אתכם להשיג אותו על מנת שתוכלו להפוך לעצמאים כלכלית. עם זאת, אל תעשו זאת בדרך שנוגדת את החוק או שתחזור לרדוף אתכם. כמובן שאם תחלקו אותו איתי, לעולם לא אתלונן שוב על כמה זה יקר לגדל ילדים.

14. אתם באמת זקוקים לכל כך הרבה דברים?

ג'אדג'טים, מכשירים אלקטרוניים ומה לא, האם אתם באמת זקוקים לכולם? בצעירותי היה לי הרבה פחות והייתי מאושרת הרבה יותר. אני יודעת שקשה לכם להבין אותי, אבל בבקשה חשבו על זה. האם החפצים האלה באמת גורמים לכם להיות מאושרים יותר, או שהם גורמים לכם להרגיש שאף פעם אין לכם מספיק?

15. אהבו את החיים

בבקשה לעולם אל תפסיקו להיות מאוהבים בחיים. כל מה שאתם צריכים כדי לחיות חיים עשירים ומספקים נמצא כאן עבורכם. אף אחד לא חייב את זה לכם, אך אתם חייבים זאת לעצמכם כדי שתוכלו להפוך את חייכם לטובים ביותר. מצאו את התשוקה שלכם לחיים והשתמשו בה כמוטיבציה לעשיית דברים נהדרים.

מקור התמונות: Rennett Stowe, Dan Foy, Petra, achel Gardner

מקור: מרים. ש
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.