print header

השמנת יתר בקרב ילדים - צריך לשים גבול

השמנת יתר אינה עניין נקודתי שמתרחש בגיל צעיר וחולף עם השנים, מדובר על תופעה מושרשת של הרגלי אכילה לקויים. השמנת יתר בקרב ילדים היא תופעה רחבה ובעלת משמעויות בריאותיות וחברתיות הרסניות ויש המכנים אותה "המגיפה של המאה".

המחקר בנוגע להשמנת יתר בקרב ילדים, תפס תאוצה בשנים האחרונות ורבים הממצאים שקושרים בין תרבות השפע המערבית לבין תופעות ההשמנה, כמו גם בין היעדרות ההורה מהבית, כתוצאה של משרה אינטנסיבית, לבין פיתוח הרגלי תזונה לקויים אצל הילד.

מחקר שנערך בשנת 2007 מטעם ארגון המדיניות הציבורית בבריטניה ובשיתוף אוניברסיטת בריסטול, מצא שלא די שילדים בין הגילאים 5-7, שהוריהם עובדים מסביב לשעון, סובלים מעודף משקל, אלא שהם בעלי סיכוי גבוה יותר לסבול מעודף משקל לכל אורך חייהם ולפתח נטייה מוגברת להשמנה.

המחקר הסתמך על נתונים שנאספו במרוצת 40 שנה במרכז הבריטי להתפתחות הילד, ובהתבסס על מחשבון ה-BMI (אינדקס למדידת מסת הגוף המחשב את טווח המשקל הרצוי באופן יחסי לגובה). מתוך הנתונים נמצא כי שיעורי השמנת-יתר בקרב ילדים בריטיים בגילאי 2-10 טיפסו בין השנים 1995-2003 מ-10% ל-15% אצל בנים, ומ-10% ל-13% אצל בנות. בהתאמה, גם מספר הנשים המועסקות במשרה מלאה מגיל 16-50 עלה מ-59% בשנת 1971 ל-74% בשנת 2007.


את הסיבות למגמת ההשמנה תלו החוקרים בהרגלי אכילה לקויים, המושפעים בעיקר מהיעדר ההורים בבית במהלך רוב שעות היום. כך למשל נטען כי אמהות במשרה מלאה משקיעות פחות זמן בבישול ולכן הילדים נאלצים לאכול ארוחות קפואות, ממתקים או לקנות ג'אנק-פוד בחוץ. בנוסף, כאשר ההורה נמצא בחוץ, קרוב לוודאי שהילד יישאר בבית וירבוץ מול המחשב או הטלוויזיה במקום לעסוק בפעילות גופנית ממריצה.

ובישראל?

באוקטובר 2010 ניסח איגוד רופאי הילדים בישראל הנחיות חדשות לטיפול בעודף משקל והשמנת יתר בקרב ילדים ונוער. הנחיות האיגוד נשענו על סקר שערך משרד הבריאות כ-5 שנים קודם לכן לפיו 20% מהנערים ו-17% מהנערות בישראל סובלים מעודף משקל.

כאמור, הנתונים הללו תואמים את מגמת ההשמנה העולמית - מגמה שרושמת בשני העשורים האחרונים עלייה של כ-50% בשיעורי ההשמנה של ילדים ובני נוער.

על פי ההנחיות של הועדה המקצועית שדנה בהשמנה בקרב ילדים, נקבע כי רופאי הילדים הם הסמכות המקצועית להוביל את השינוי התפיסתי הנדרש וכי הם מחוייבים להעניק פתרונות ויישומים נכונים לטיפול בבעיה; על פי ההמלצה, רופאי הילדים נדרשים לבצע בכל שנתיים בדיקת BMI לחישוב מסת הגוף על פי המשקל והגובה אצל ילדים, כבר מגיל הגן.
כאשר עודף משקל אצל ילדים יוגדר כשערך ההשמנה יהיה שווה או יעלה על האחוזון ה-85, והשמנה תוגדר כאשר המדד יעבור את האחוזון ה-95 בהתאם לגיל ולמין.

המלצות האיגוד קוראות למאבק תודעתי והסברתי, החל משלב העובר, כאשר יש לפקח על מרכיבי התזונה שצורכת אישה בהריון וכלה בכל שלבי ההתפתחות של הילד.

לטענת הרופאים, זיהוי מגמה של השמנה אינה מספיקה, על הרופאים להמליץ על פעילות גופנית מתאימה ועל הסברה נכונה של מידת הסיכון הבריאותי הכרוך בהשמנה; מחלות כמו סכרת, אירועי לב, בעיות ברכיים וגב.

כדי לטפל בתופעה של השמנת יתר, רופאים ופסיכולוגיים אינם ממליצים בהכרח על דיאטה, אלא מדגישים את החשיבות של פיתוח הרגלי אכילה נכונים, חיזוק ההערכה העצמית והמודעות, הקניית "כלים" לאכילה מזינה ובריאה, טיפול רגשי-חברתי, רתימת ההורה לתהליך והדגשת הפעילות הגופנית כאלמנט חשוב ואנרגטי.

האיגוד הרפואי ניסח המלצות לילדים בכלל ולא רק לכאלה הסובלים מנטיית השמנה או עודף משקל, ילדים צריכים לעשות פעילות גופנית יומית במשך 60 דקות (רצוי בחוגי ספורט או תנועה המהווים מסגרת קבועה), על ההורים להגביל את משך זמן הישיבה מול המחשב או הטלוויזיה ולעודד במקום זה הליכות קצרות תוך ביצוע משימות כמו זריקת הזבל, קנייה במכולת וכו'... בנוסף, יש להעדיף מזון בריא על פני ג'אנק-פוד - כלומר, יש להקפיד שיהיו בבית ירקות, פירות, אגוזים ומשקאות נטולי סוכר, במקום חטיפים ומזונות קפואים.

 

בין אם אתם הורים עסוקים או כאלה המקפידים לבלות זמן עם הילדים, בין אתם דוגלים בארוחות חמות וטריות או פוטרים את ארוחת הערב במגש של פיצה - המחקרים האחרונים שנעשו בתחום התפתחות הילד, צופים כי 75% מהילדים ובני הנוער שסובלים היום מעודף משקל יהיו שמנים גם כמבוגרים ויסבלו מסיבוכים בריאותיים. אז קחו את הנתון הזה לתשומת ליבכם והשרישו הרגלים חדשים ומזינים לכם ולילדים שלכם.

עריכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.