print header

בעזרת שיעורי פיתוח קול, כולם יכולים לשיר!

 מתברר שכל בני האדם ניחנים ביכולת לשיר - למעשה כל מי שיכול לדבר, יכול גם לשיר. התרבות והחברה שבה אנו חיים אפילו מצפים מאיתנו לשיר במצבים שונים כמו בימי הולדת, בחגים ובטקסים. מה שכן, כולנו מכירים את הדוד שמזייף באופן נוראי בליל הסדר, מכאן שעל אף שכולם יכולים לשיר, חלק יהיו בעלי קול נעים וצלול וחלק אחר יהיו, בלשון המעטה, לא ממש בעלי קול של זמיר...

מדוע קיימים הבדלים ביכולות הקוליות בין אנשים שונים?

דבר ראשון יש להגיד שקול טוב זה עניין גנטי בחלקו, ורואים את זה בקרב ילדים שמעולם לא למדו פיתוח קול ושרים באופן מעורר השתאות. גורם נוסף שמשפיע הוא הסביבה שבה אנו גדלים. בבית מוזיקלי שבו ההורים מנגנים או שרים, יש סיכוי טוב יותר שהילד ישיר גם כן, וכך דרך תרגול וחיקוי ההורים הוא יפתח יכולות שירה טובות יותר מילדים אשר לא שמעו מוזיקה או לא שרו איתם בבית.
 
פיתוח קול: אישה שרה

אז מה אני עושה אם אני זמר גרוע?

האמת היא שאין הרבה אנשים שהם באמת זמרים גרועים, אלא אנשים שמעולם לא למדו איך להשתמש בקול שלהם באופן נכון. כאמור, ילדים שגדלו בבית מוזיקלי למדו את דרך השירה הנכונה על ידי חיקוי, בדיוק כפי שהם למדו לדבר, אבל מי שלא גדל בבית מוזיקלי, לא למד כיצד לשיר נכון, ולכן הוא לא נשמע טוב כשהוא שר. לדוגמה, אנשים רבים נוטים לשיר באותו קול שבו הם מדברים, כלומר ב"קול הדיבור" שלהם. כשאנחנו מדברים, אנחנו לרוב נדבר בקול נמוך יותר וחלש יותר מזה אשר נשתמש בו בזמן השירה. שימו לב שאם תשמעו זמר או זמרת שאתם אוהבים, מתראיינים ברדיו, לרוב יהיה לכם קשה לזהות באיזה זמר מדובר, פשוט מכיוון כי קול הדיבור שונה מקול השירה.
 
כדי להשתמש בקול השירה שלנו אנחנו צריכים כביכול להתאמץ יותר; אנחנו נדרשים להגיע לצלילים יותר גבוהים ולהפיק צלילים יותר חזקים. בלי להכיר את טכניקות הנשימה השונות והדרכים להפקת צליל מסוים, יהיה לנו קשה לעשות זאת בלי להישמע מאולצים ולזייף וזה גם עלול לגרום לצרידות או פציעות במיתרי הקול. הבשורה הטובה היא שגם מי שלא נולד בבית מוזיקלי ולא התברך בגנטיקה של זמר אופרה, גם הוא יכול ללמוד לשיר נכון, בטכניקה טובה, ועל ידי כך לשפר את יכולת השירה שלו. לתהליך זה קוראים פיתוח קול.

איפה כדאי ללמוד פיתוח קול וכמה זה עולה?

פיתוח קול ניתן ללמוד אצל מורה פרטי. יש לא מעט מורים לפיתוח קול והאפשרות הזו נפוצה אצל צעירים רבים שרוצים לשפר את יכולת השירה שלהם לקראת אודישנים וכדומה. שימו לב ששיעור פרטי אצל מורה לפיתוח קול, שאותו צריך לעשות אחת לשבוע לפחות, הוא בעלות ממוצעת של 150 ₪ לשיעור, שלרוב האנשים זו עלות לא מבוטלת כלל שמהווה חסם כניסה רציני לתחום.
 
אפשרות נוספת, זולה ונגישה בהרבה, היא ללמוד פיתוח קול דרך האינטרנט. ניתן היום למצוא, גם בעברית, קורס היברידי לפיתוח קול. מה זה היברידי? היברידי זה אומר שמצד אחד התלמיד לומד עצמאית מול סרטוני וידאו שחוסכים את הצורך במורה שיסביר לכל תלמיד ותלמיד בנפרד, מה שמוזיל מאוד את העלויות. מצד שני המורה יכול לצפות בתלמיד, לתת לו משוב על ההתקדמות שלו ולכוון אותו בהתאם. העלות הנמוכה של אפשרות זו, מאפשרת ליותר אנשים מאי פעם ללמוד פיתוח קול ולשפר את יכולת השירה שלהם.

בשורה התחתונה

היכולת לשיר היטב היא דבר שלפעמים נולדים איתו ולהתפתחות המוזיקלית כילד יש השפעה עצומה עליה. יחד עם זאת, על ידי לימודי פיתוח קול ניתן בהחלט לשפר את השירה ובסופו של דבר לדעת לשיר בביטחון, בקול צלול ובריא. בהצלחה!
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.