print header

5 רכיבים טבעיים שהוכחו כיעלים לטיפול ב-5 בעיות בריאותיות נפוצות

 "העיקר הבריאות", זה מה שכולם אומרים, ולמרות שזה אולי נשמע כמו קלישאה, יש בזה אמת גדולה. במהלך חיינו כולנו נצטרך להתמודד מול בעיות בריאותיות כאלו ואחרות המאיימות לתקוף אותנו, חלקן נפוצות במיוחד ומופיעות אצל חלק נרחב מהאוכלוסייה. אמנם הרפואה המתקדמת של ימינו כבר מציעה פתרונות תרופתיים וטיפוליים שונים למרבית מהבעיות האלו, אך ההתמודדות איתם לא חייבת להיות תרופתית ורפואית בלבד – כי המדע עצמו כבר הוכיח לנו שיש בעולמנו לא מעט רכיבים טבעיים שצריכתם מסייעת בשיכוך אותן בעיות שכיחות וטיפול בהן. אנחנו מזמינים אתכם לגלות 5 רכיבי טיפול טבעיים שכאלו ל-5 תופעות בריאותיות נפוצות מאוד, כולם מגובים במחקרים מרתקים שנערכו אודותיהם.

תוספי תזונה נגד בעיות נפוצות: אישה נוטלת כדור

1. מגנזיום לטיפול במיגרנות

מיגרנה היא תופעה נפוצה מאוד שמהווה בעיה חריפה ביותר עבור רבים, הלוקים בה באופן תדיר וחווים כאבי ראש חזקים במיוחד שיכולים להשבית אותם לחלוטין למשך זמן מה. אך ישנו רכיב אחד שהתגלה במחקר המדעי כבעל יכולת טבעית לשכך את המיגרנות ולצמצם באופן משמעותי את הישנותן, לפחות אצל חלק גדול מהסובלים מהן – וזהו המגנזיום, אחד המינרלים המשמעותיים ביותר בגוף האדם.

תוספי תזונה נגד בעיות נפוצות: אישה מחזיקה בידיה בצידי ראשה

במחקר שתוצאותיו התפרסמו בשנת 2008 השתתפו עשרות נחקרים בגילאי 20-55, שסבלו מ-2-5 התקפי מיגרנה לפחות בחודש, כולם ללא התסמין שנקרא אאורה (הפרעות חושיות שונות שמגיעות 5-30 דקות לפני תחילת כאבי הראש). קבוצת משתתפי המחקר צרכה מדי יום כמות של 600 מ"ג מגנזיום, ונבדקה מול קבוצת דמה של 10 נחקרים שצרכו במקביל תרופת דמה.

תוצאות המחקר הראו באופן ברור כי בקרב חברי קבוצת הניסוי שצרכה מגנזיום חלה ירידה משמעותית בתדירות ההתקפים וכן בחומרתם, לעומת קבוצת הביקורת - ומכאן הגיעו החוקרים לשורה התחתונה, שמסקנתם היא כי למגנזיום בהחלט יכולות להיות תועלות כטיפול מונע למיגרנות ללא אאורה.

מעוניינים להקל על מיגרנות בעזרת מגנזיום? לחצו כאן >>

 

2. ספירולינה נגד אנמיה

אנמיה היא בעיה רווחת מאוד בקרב כלל האוכלוסייה, ומקורה מצוי לרוב במחסור בברזל בדם וברקמות ייצור כדוריות הדם האדומות, המוביל לתכולה נמוכה של המוגלובין בדם ולהספקה בלתי סדירה ובלתי מספקת של חמצון לרקמות הגוף השונות. כל אלו מביאים לכדי הופעת תסמינים כמו חיוורון בולט, תחושת עייפות וחולשה, התקפי כאבי ראש וסחרחורות, נשירת שיער ועוד. המחסור בברזל המוביל לאנמיה יכול לנבוע מגורמים שונים – לעיתים מאי צריכה מספקת של הרכיב החיוני הזה, לעיתים הוא נובע מאובדן של ברזל, ובפעמים אחרות מקורו בירידת יכולתו של הגוף לספוג את הברזל.

תוספי תזונה נגד בעיות נפוצות: כף ספירולינה מצד ימין ומצד שמאל כדוריות דם אדומות

אך ממחקר אחד שנערך באוניברסיטת קליפורניה בדיוויס, ארה"ב, ופורסם בשנת 2011 עולה כי יש רכיב אחד שיכול להוות תרופת נגד טבעית לאנמיה ולמנוע את המצבים שמביאים אותה, בעיקר בגילאים המאוחרים ואצל אלו הלוקים במחלות כרוניות; מדובר בספירולינה, האצה הכחולה עם הסגולות הבריאותיות הרבות. במחקר השתתפו עשרות נחקרים, נשים וגברים מעל גיל 50, שלהם היסטוריה של מחלות כרוניות. הנחקרים צרכו ספירולינה במשך 12 שבועות ומילאו שאלונים שנועדו לבחון את המשטר התזונתי שלהם במהלך המחקר.

תוצאות המחקר הצביעו על כך שאצל נבדקים משני המינים נרשמה עלייה בכמות ההמוגלובין הממוצעת בכדוריות הדם במהלך המחקר, ובנוסף אצל הנחקרים הגברים נרשמה גם עלייה בנפח תאי הדם האדומים ובריכוז ההמוגלובין בתא. מסקנת החוקרים הייתה כי הספירולינה אכן יכולה לסייע לשכך אנמיה והידרדרות חיסונית אצל חולים מבוגרים.     

מעוניינים להקל על אנמיה בעזרת ספירולינה? לחצו כאן >>

3. גדילן נגד מחלות כבד

הכבד הוא אחד האיברים הגדולים והכבדים ביותר בגוף (מכאן שמו) ויש לו שלל תפקידים חיוניים עבור גופנו. עם זאת, הכבד גם חשוף לשורה של מחלות העלולות לתקוף אותו, ומתבטאות בתסמינים דוגמת כאבים, גרד מוגבר, חולשה, עייפות וכאבי בטן עמומים. מקור מחלות הכבד השונות גם הוא משתנה – יש כאלו זיהומיות, הנגרמות מנגיפים (כדוגמת הפטיטיס, דלקת הכבד), חלקן הן תוצאה של מחלות אוטו-אימוניות וישנן גם מחלות מטבוליות היוצרות פגיעה נלווית בכבד.

תוספי תזונה נגד בעיות נפוצות: צמח הגדילן מצד שמאל ומצד ימין הדגמה דיגיטלית של כבד

אך מחלות כבד אינן בהכרח גזירת גורל – כי יש רכיב טבעי אחד שעל פי המדע יכול לסייע לגוף במניעתן, ושמו הוא גדילן מצוי. על פי מחקר שנערך באוניברסיטת מגנה גראסיה מאיטליה ופורסם בשנת 2010, לצמח הזה  שמקורו בסביבתנו באגן הים התיכון – ישנן סגולות במניעת מחלות כבד שונות. זאת בזכות תרכובת נוגדת חמצון בשם סילמירין, המרוכזת בזרעיו ופירותיו, ופועלת כחסם בפני רעלנים מלהיצמד לקרומי התא של תאי כבד ולהוביל להתפתחות של אותן מחלות.

החוקרים מציינים כי בניסויים על בעלי חיים, תרכובת הסילמירין נמצאה כמצמצמת פגיעות שונות בכבד, ואצל בני אדם היא כבר נמצאת בשימוש לטיפול במחלות כדוגמת מחלת כבד אלכוהולית ודלקות כבד כרוניות זיהומיות.

מעוניינים להקל על מחלות ובעיות בכבד בעזרת גדילן מצוי? לחצו כאן >>

4. קולגן נגד דלקת פרקים ניוונית 

אחת מן הבעיות הרווחות ביותר בקרב האוכלוסייה המבוגרת בגילאי ה-65 ומעלה היא דלקת מפרקים ניוונית. אצל לא פחות מ-80% מהאנשים בגילים הללו ניתן לאתר בצילום רנטגן סימנים לדלקת שכזאת, ואצל מעל ל-60% יופיעו תסמינים ברורים שלה. תסמיני הדלקת הזו הם כאבי מפרקים המופיעים בהדרגה אך הופכים אט אט לחמורים יותר ויותר ועלולים אף ליצור מגבלת תנועה קשה ותגובה דלקתית במפרקים, הכוללת נפיחות, חום ואדמומיות באזור המפרק.  

תוספי תזונה נגד בעיות נפוצות: איור של מפרק הברך

אך הבשורה הטובה לרבים כל כך הסובלים מן הדלקת הזו היא שצריכת קולגן - אחד החלבונים הנפוצים בגופנו, אך כזה שהולך ומתדלדל עם השנים - יכולה להוות פתרון לשיכוך וריפוי הכאבים. במחקר שפורסם בשנת 2012, נבדקו כ-80 אנשים שלקו בדלקת פרקים ניוונית במפרקי הירך או הברך, וסבלו מכאבי מפרקים במשך 3 חודשים או יותר טרם המחקר. הנחקרים חולקו ל-2 קבוצות, שאחת צרכה תוסף קולגן והשנייה תרופת דמה, במשך 70 ימים. במהלך זמן זה, נבחנה רמת הכאבים שהנחקרים חוו ב-3 הזדמנויות (ביום ה-1, ביום ה-35, וביום ה-70).  

תוצאות המחקר הצביעו על כך כי בקרב חברי הקבוצה שצרכה קולגן התחוללה ירידה משמעותית ברמת הכאבים בהשוואה לחברי הקבוצה שנטלה תרופת דמה, וכן חל אצלם שיפור משמעותי ביכולת הפעולה. מסקנת החוקרים היא שהקולגן הוא רכיב יעיל על מנת לווסת את תסמיני דלקת הפרקים הניוונית, וכי ביכולתו לשפר את רמת הפעילות היומיומית של אלו הלוקים בדלקת. 

מעוניינים להקל על דלקת פרקים ניוונית בעזרת קולגן? לחצו כאן >>

5. תמצית זעפרן לטיפול בדיכאון

בניגוד לבעיות הגופניות האחרות שהוזכרו כאן, דיכאון הוא תופעה החוצה כמעט את כל שכבות הגיל, ויכולה להתרחש הן בגילאי ההתבגרות, הן באמצע החיים והן בגילאים המבוגרים ביותר. הירידה התפקודית שהיא מביאה איתה, יחד עם מצב הרוח השפוף ואובדן העניין וההנאה, יכולים להוביל גם להתפתחות חרדות, הפרדות שינה וירידה חדה בתיאבון. זוהי בעיה נפשית עם תסמינים פיזיים, המתרחשת בתפוצה נרחבת –כ-15%-20% מהאוכלוסייה לוקים בה, ולמרות שהיא מופיעה אצל שני המינים, נמצא כי נשים חשופות לה יותר.

תוספי תזונה נגד בעיות נפוצות: נער עם ידיים על הפנים לצד פרח זעפרן

אך לא צריך לסבול מדיכאון בשקט ורק לקוות שהוא יחלוף בעתיד – כי ישנו רכיב טבעי בשם זעפרן, ולו על פי המדע ישנה יכולת לשכך תסמיני דיכאון ולשפר את מצב הרוח, החיוניות ושמחת החיים. כך עולה מסקירת מחקרים שנערכה באוניברסיטת ג'קסונוויל בפלורידה, שבמסגרתה בחנו עורכיה 5 ניסויים מבוקרים בהקצאה אקראית שנעשו בנושא צריכת זעפרן לטיפול בדיכאון קליני בקרב מבוגרים בני 18 ומעלה, ונבחנו אל מול קבוצת ביקורת שצרכה תרופת דמה.

תוצאות הסקירה העלו כי המחקרים אכן אוששו את יתרונות הזעפרן במלחמה בדיכאון, והראו כי צריכתו צמצמה משמעותית את תסמיני התופעה אצל אל הלוקים בו בהשוואה לקבוצת הביקורת.  

מעוניינים להקל על דיכאון בעזרת זעפרן? לחצו כאן >>

מקור תמונה: Medical Graphics

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.