print header

10 דרכים טובות להתמודדות עם מצבי לחץ מפי קאוצ'רית מנוסה

החיים המודרניים הם לא תמיד גן העדן שפרסומות ומודעות שונות מבטיחות לנו אם רק נקנה מוצר כזה או אחר; פעמים לא מעטות רבים מאיתנו חשים שהאושר אינו בהישג ידינו, ובנוסף לכל טרדות היום-יום, העבודה השוחקת והמאמצת שאנו עוסקים בה והסביבה המשתנה תמידית שבה אנו חיים – כל אלו מובילים אותנו לא אחת למצוא את עצמנו במצבי לחץ הולכים ומתמשכים שגורמים לתחושות שליליות מאוד לעלות ולצוף בנו. אך גם כשהכל נראה אבוד, עליכם לדעת שתמיד ישנן דרכים טובות לצאת מן המצבים האלו, ומימושן תלוי רק בנו ובצורת החשיבה שלנו. ד"ר מנדי הולגאטי היא קאוצ'רית בריטית מוכרת, המלווה כבר מעל ל-20 שנה עסקים ואנשים פרטיים בדרך להצלחה, כשבזמן זה היא גם התמחתה בתחום הטיפול במצבי לחץ וכיצד ניתן להשתחרר מהם. 10 העצות שהיא משיאה כאן יוכלו לסייע לכם עד מאוד להקל על תחושתכם בעת שמצבי לחץ תוקפים אתכם, ולהבין כיצד להתמודד איתם על מנת לנצחם ולזכות בשלוות הנפש שלה אתם זקוקים.    

דרכים להתמודדות עם מצבי לחץ:  אדם יושב כשזרועותיו מכסות את פניו

1. זהו את מה שמפריע לכם

ראשית, הולגאטי גורסת שאם אתם לא מסוגלים לראות מה קורה סביבכם, אתם לא יכולים לתקן זאת. היא מעידה על כך שלעיתים קרובות היא משוחחת עם מטופלים ולקוחות שלה שאומרים לה שיש להם בעיה מסוימת, אך אחרי לא יותר מ-20 דקות של שיחה מתברר שהסוגייה שאותו אדם העלה היא רק תסמין, ולא הבעיה האמיתית – וכפי שאתם ודאי כבר יודעים, טיפול בתסמין בלבד במקום בבעיה האמיתית, זוהי שיטה שעובדת רק לעיתים רחוקות אם בכלל. לכן, כשאתם נמצאים במצבים של מתח, לחץ וקושי בחיים – עליכם לחפור בקרבי נשמתכם ולמצוא את שורש הבעיה על מנת לטפל בה כיאות, כשזהו הכלל הבסיסי ביותר להתגברות על מצבי לחץ.

2. תשאלו את עצמכם את השאלות הנכונות

לאחר שזיהיתם מהי הבעיה השורשית שלכם, עליכם למצוא את הדרך הטובה ביותר עבורכם להתמודד איתה ועם הלחץ שהיא מטילה עליכם. לשם כך שאלו את עצמכם את 4 השאלות הבאות:

  • כיצד אני מרגיש עכשיו במדד של בין 1 ל-10 (10 משמעותו מרגיש מעולה ו-1 משמעותו מרגיש נורא)?
  • האם ישנו אצלי דפוס מסוים של תחושות הנגרם בעקבות הסביבה בה אני נמצא?
  • האם ישנו אצלי דפוס מסוים של תחושות הנגרם בעקבות האמונות והערכים שלי?
  • האם ישנו אצלי דפוס מסוים של תחושות שנגרם בעקבות העבודה שלי?

קחו לעצמכם את הזמן לחשוב ולהרהר בתשובות ל-4 השאלות הללו – הן יכולות להיות משמעותיות לכל תחום בחיים שלכם, כך מעידה הולגאטי עצמה, כמו גם להכווין אתכם באיזה דפוס פעולה עליכם לנקוט כעת.

דרכים להתמודדות עם מצבי לחץ: אישה בפרצוף תוהה שסביבה מצוירים סימני שאלה

3. שימו לב לסביבתכם

בזמן שאנו שואלים את עצמנו את אותן השאלות המוזכרות בסעיף מספר 2 - ובעקבותיהן נעשים מודעים לסובבים אותנו, למצב שאליו נקלענו ולאופן שבו אלו המקיפים אותנו גורמים לנו להרגיש - אנחנו צריכים גם ללמוד לשים לב להשפעה של כל אלו ביחד עלינו ועל נפשנו, כך גורסת הולגאטי. עלינו לעשות זאת לא על מנת לפתח רחמים עצמיים או כדי להלקות את עצמנו, אלא כדי שתהיה בידינו היכולת להבחין בהשפעות השונות המתרחשות עלינו, ולדעת כיצד לסנן אותן ולנטרל את אלו המזיקות לנו. לגבי כל אירוע המתרחש בחייכם, עליכם לשאול את עצמכם:

  • כיצד זה גורם לי להרגיש?
  • כיצד זה גורם לי להגיב?
  • כיצד זה גורם לי להתנהג?
  • כיצד זה גורם לי לחשוב?

בשלב הזה אינכם צריכים לחשוב, להתנהג או לדבר אחרת, פשוט לפקוח את העיניים ולהבין מה קורה לכם בעת מצבי לחץ.

4. היו כנים עם עצמכם ועם העולם

היכולת להיות כנים עם עצמנו היא דבר עוצמתי במיוחד, כך אומרת הולגאטי בפה מלא. כשאתם אמיתיים עם עצמכם אתם למעשה מעלים את רמת המודעות העצמית שלכם, דבר מבורך וחשוב במיוחד בעת הנוכחית, שכל מי שרוצה להשיג משהו במאה ה-21 מומלץ שיחנן בו. מדובר אם כך בתכונה נדירה, שאמנם כולנו היינו שמחים להתברך בה, אך רק מעטים באמת הצליחו לפתחה בקרבם – על פי סקר שנערך באוניברסיטת הווארד, מספרת הוגראטי, 95% מהאנשים מאמינים שיש להם מודעות עצמית, אך רק 10-15% אכן ניחנו בה. בעתות לחץ ומצוקה, חשוב להיות כנים לא רק עם עצמכם, אלא גם עם הסובבים אתכם, אלו שמרכיבים את עולמכם.

דרכים להתמודדות עם מצבי לחץ: אישה מתבוננת בדמותה במראה

5. העזו לשנות

לא תהיה זו הגזמה לומר כי המין האנושי שרד עד ימינו אנו לא מעט בגלל יכולתו להסתגל, להשתנות ולצאת ממצבים שמינים אחרים נכנעו בעקבותיהם. למרות כל זאת, בני אדם כפרטים פוחדים משינוי, וגם הולגאטי מעידה על כך שמרבית שיחות האימון שלה עם אנשים נסובות סביב חשש זה. למעשה, היא אומרת, אנחנו יכולים להעריך את התפקיד שהשינוי ממלא בסיוע ליציאה ממצבי לחץ, אך בין הידיעה הזו לבין עשיית השינוי בפועל, יש פער גדול.

במקרים שכאלו, כאשר אתם נמצאים במצבי לחץ והשינוי הוא נחוץ, שאלו את עצמכם: "מה אני יכול לעשות על מנת לשנות את המצב הזה?" וכדי לחדד את תת-המודע שלכם ולהגיע לרעיונות טובים יותר, אתם יכולים אף להרהר מול עצמכם בשאלה הבאה: "אם כסף, זמן, כשרון, בריאות, קסם אישי, אמונות וערכים לא היו מעורבים במצב הזה – מה יכולתי אז לעשות?". שאלה שכזאת תאפשר למוחכם לתור אחר רעיונות מקוריים כדי לצאת ממצב הלחץ שאליו נקלעתם, ותעשה לכם סדר במחשבות לקראת ביצוע השינוי המיוחל.

6. דעו כי דברים רעים פשוט עלולים לקרות

כבני אדם אנחנו תמיד מחפשים אחרי סיבות והסברים שונים שיבהירו לנו מדוע דברים קורים לנו; במירוץ הזה שלנו אחר משמעות לכל דבר שמתרחש, אנחנו יכולים למצוא את עצמנו בסופו של דבר רודפים אחר "רוחות ושדים" - תשובות לשאלות שאפילו לא קיימות בשום מקום. לכן, מדגישה הולגאטי, עלינו לקבל את העובדה שדברים רעים עלולים לקרות לנו גם ללא סיבה מיוחדת, והם אינם מגדירים אותנו או מכתימים אותנו כאנשים לא טובים. זו אינה נקמה אלוהית ולא התערבות שמימית נגדנו, אלא פשוט דברים שמתרחשים בחיים ועלינו לקבל אותם כפי שהם.

דרכים להתמודדות עם מצבי לחץ: אדם יושב על גבעה ומתבונן בעיר שמתחתיו

7. שלטו בעצמכם אך אל תצפו לשלוט בעולם

הדרך המהירה למצוא את עצמכם סובלים מגרסה עזה במיוחד של מצבי לחץ היא באמצעות ניסיון לשלוט על כל מה שקורה סביבכם. כקאוצ'רית, מאמינה הולגאטי שכל אחד מאיתנו יכול לצאת ממצבי הלחץ אליהם הוא נקלע ולהתקדם הלאה, אך עם זאת היא שבה ומדגישה שאם עבור כך אנחנו מנסים לכפות על העולם ועל הסביבה להתעקם ולהתכופף בדרך חדשה, זה יכול לעלות לנו בהרבה אנרגיה שתבוזבז על הדברים הלא נכונים. אנחנו יכולים לשלוט על מה שאנחנו חושבים ועל הפעולות שלנו – אבל לעיתים הכוח המשמעותי ביותר שלנו הוא לקבל את העובדה שהדברים לא בידיים שלנו. המודעות העצמית, עליה דיברנו קודם לכן, היא המפתח כאן – והיא שתעזור לכם להבחין בהבדלים ביכולת השליטה שלכם בין מצב אחד למשנהו, ולהבין מה לעשות ומתי.

8. אמצו את החולשה ולימדו להגיד לא

לעיתים רבות עד מאוד אנחנו חוששים להודות בחולשותינו מהפחד שנתפס כחלשים, מגושמים, בלתי מסוגלים וכבעלי תכונות שליליות כאלו ואחרות. אך לפי הולגאטי הדבר המעניין הוא שמה שאנו חושבים שאחרים יחשבו עלינו אם נפגין את חולשותינו – הוא בדרך כלל פשוט לא נכון. אם נתחיל להגיד "לא" לדברים שאין ביכולתנו לעשות או שעומס הלחץ והעבודה לא מאפשרים לנו, נוכל להפגין עוצמה ועמידה אל מול מצבי הלחץ המאיימים עלינו ולאו דווקא חולשה. היזהרו מאותן מחשבות שווא מפוחדות שמתרוצצות בראשכם והופכות מצבי לחץ לגרועים וקשים יותר ממה שהם באמת. בפעם הבאה שאתם חשים חלשים מדי מכדי להיות כנים, להודות בחולשותיכם ולהגיד "לא", פשוט תשאלו את עצמכם: "האם הדרך שבה אני נוהג כעת משרתת אותי היטב?" ותוך זמן קצר תבינו שעליכם לשנותה.

דרכים להתמודדות עם מצבי לחץ:  אדם עומד מבויש כשברקע שלו מצוירות ידיים שריריות

9. הציבו גבולות

גבולות הם חשובים לכולנו ואנו זקוקים להם, מאחר ובמצבי לחץ הם יכולים מאוד לעזור לנו. הגבולות שאנו מציבים בפני עצמנו ובפני אחרים מאפשרים לנו להרגיש בטוחים, להיות כנים, לחשוב ולפעול בדרך הנכונה - שבה אנו מגדירים לעצמנו ולאחרים מה ביכולתנו לעשות ומה לא, למה אנחנו סבלניים ולמה לא – ובכך למעשה להתמודד נכון עם הקשיים שניצבים בפנינו. הצבת הגבולות משלימה את היכולת להגיד "לא" עליה דיברנו בסעיף הקודם, ולכן מומלץ לכם להתחיל להציב את הגבולות שלכם, ללמוד לתקשר ולהבהיר אותם לאחרים, ולהתמיד בהם ככל שביכולתכם על מנת למנוע כניסה למצבי לחץ בלתי נחוצים.

10. היו נלהבים

במצבי לחץ, אנחנו מוצאים את עצמנו בסערת רגשות ובטלטלה שעלולה לחרב את הנפש, עד הנקודה שבה אנו ממש מנסים להיפטר מהרגשות שלנו כדי לצאת מהם. בפעם הבאה שהתחושות הללו מתחילות לפעפע בכם, נסו לחשוב על כל אותם דברים שאתם נלהבים לגביהם. צרו לעצמכם רשימה של כל אותם דברים שמלהיבים אתכם וגורמים לכם לחייך, ואפילו אם החיוך שלכם לא יהיה 100% שלם בגלל המצב שבו אתם נמצאים, עדיין המוח והנפש שלכם ירוויחו ממנו מעט נחת.

כשאנו מתמודדים עם מצבים מלחיצים, יכול להיות קשה מאוד להאמין שנוכל להרגיש טוב שוב אי פעם; אנחנו אמנם לא יכולים לשנות את העולם כולו בין רגע, אך אנחנו כן יכולים לשנות את הלך הרוח והמחשבה שלנו במחי אצבע, אם רק נעזר במחשבה על הדברים שאנו נלהבים לגביהם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.