print header

8 סיבות לכך שעליכם להפסיק לחפש אישורים מאחרים

 בקרב כל אחד ואחת מאתנו מקוננת לעתים התחושה שעלינו להסתמך על דעתם של אחרים ולפעול על פי תפיסת עולמם בטרם אנו מקבלים החלטה על דבר מה מסוים בחיינו. לרוב, החיזוקים וההמלצות שהזולת נותנים לנו, מעניקים לנו תחושת ביטחון שאנו עושים את הצעד הנכון ביותר, אך מנגד, מבלי שאנו שמים לב, הם גם מובילים לכך שאנו מאבדים את השליטה על חיינו ולוקחים החלטות שלא תמיד מתאימות לטבע הפנימי שלנו. אז אם אתם מרגישים שהשליטה על חייכם חומקת לכם מבעד לאצבעות, אלו הן 8 הסיבות מדוע עליכם לשוב ולהקשיב לקולכם הפנימי ולהפסיק, ולו במקרים מסוימים, לחפש אחר אישורים מהסובבים אתכם.
 
אדם עומד מול הים ומרים את ידיו באוויר
 

1. אי אפשר לרצות את כולם

כולנו אוהבים להרגיש נאהבים ומוערכים על ידי הזולת, ואין לנו ספק שכל המרבה הרי זה משובח. עם זאת, חשוב לזכור שטבעו של העולם להיות רבגוני ורווי במגוון סוגים של דעות, מסורות, אורח חיים ועוד המשפיעים על אופן ההסתכלות של כל אחד ואחת מאתנו על העולם. בשל כך, תמיד יהיו אנשים שיחשבו שדרך התנהגותכם היא בלתי הולמת, שאופן החשיבה שלכם לקוי, שהדרך שבה אתם לבושים איננה מכבדת או אופנתית והרשימה עוד ארוכה כאורך הגלות. "יש לכם אויבים? מעולה! זה אומר שעמדתם על שלכם", כך אמר וינסטון צ'רצ'יל, ומדבריו אפשר להבין שלעולם לא נוכל ליישר קו עם כולם, אך בהחלט נוכל ליישרו עם עצמנו.

2. דעות של אנשים משתנות כל הזמן

השקפות עולמנו משתנות ללא הרף וגם הפילוסופים והתיאורטיקנים המפורסמים ביותר לאורך ההיסטוריה שינו מפעם לפעם את דעותיהם, כשהם היו מושפעים מן הקולות שהושמעו בדיונים יחד עם עמיתיהם המלומדים וכן משאלותיהם של תלמידיהם השונים. לכן, בפעם הבאה שבה אתם מחפשים אחר אישורו של אדם אחר, נסו להיזכר בעובדה שדעות הן דבר שמתעצב בכל רגע נתון והן מושפעות באופן ישיר מן הסביבה החיצונית. מי יודע, ייתכן מאוד שגם דיון שערכתם עם אדם שחיפשתם את אישורו בנוגע להחלטה מסוימת, השפיע על דעתו והחל לעצב אותה מחדש מבלי שהוא עדיין שם לב לכך.
איש מהרהר ומניח את ידו על פיו

3. זה בזבוז של אנרגיה

חשוב להבין שכשאנו בוחרים להסתמך על דעותיהם של חברים או מכרים ולחפש אחר אישורם בנוגע להחלטה מסוימת שאנו רוצים לקחת, אנו לא רק מסתכנים בכך שנלך כנגד רצוננו האמיתי, אלא גם מבזבזים בפועל משאבים יקרים של זמן ואנרגיה. במקום שנתחיל לעשות ולפעול למען מה שאנו באמת רוצים, אנו מוצאים את עצמנו מקדישים זמן רב בהקשבה לדעתם של אחרים, בלנסות להשביע את רצונם של מכרים ובלהסביר להם את קו מחשבתנו. הזכירו לעצמכם שאת הזמן והאנרגיה הרבים שבזבזתם בתהליך זה, יכולתם כבר להקצות להגשמת רצונותיכם.

4. בסוף ההחלטה שלנו משפיעה רק עלינו

רגע לפני שאתם בוחרים להסתמך על עצתו ואישורו של האחר, חשוב שתזכירו לעצמכם כי אלו אתם, ולעתים האנשים הקרובים אליכם דוגמת בני משפחתכם, הנותרים להתמודד עם ההשלכות להחלטה שבחרתם לקחת. גם אם אותו אדם שממנו חיפשתם את האישור להחלטתכם באמת רצה בטובתכם האישית, במבחן התוצאה אתם תהיו היחידים שיצטרכו לחיות ולהתמודד עם הבחירות שנעשו. אז להבא, נסו להתעלם מן הקולות החיצוניים המבקשים להשפיע על החלטותיכם וקחו בחשבון רק את מי שבאמת חשוב. 
שתי נשים יושבות רחוקות אחד מן השניה על ספסל
 

5. זה מסיט את תשומת לבנו ממה שחשוב באמת

ההתעסקות המתמדת בהליכה על פי השקפת עולמם של אחרים עלולה להיות עסק מתיש ללא ספק, אך יותר מכל, בליל הדעות של הזולת יכול לבלבל אותנו ולגרום לנו לשים בצד, גם אם לא נתכוון לכך, את השאלות החשובות באמת – "מהו הדבר שיתאים לאמת הפנימית שלנו ושפשוט יגרום לנו להיות מאושרים?" "האם כדאי שנסכים להצעת העבודה החדשה שקיבלנו או שאולי היא לא בשבילנו?" "האם כדאי שנשקיע כסף בדבר מסוים או לחילופין שנצמצם הוצאות בדבר אחר?" ואפילו שאלות פשוטות כמו "האם נתלבש כפי שאנו אוהבים או שאולי זה יתקבל בעין לא יפה?". בדיוק כפי שאינכם מבטלים על הסף את מה שאחרים אומרים ומייעצים לכם, אל תבטלו על הסף את מה שלפי דעתכם יגרום לכם לחייך בסופו של יום.

6. זה גורם לחרדה חברתית 

במחקר שהתפרסם על ידי המכון לחרדה חברתית שבארצות הברית, נמצא כי 7% מסך האוכלוסייה במדינה סובלים מחרדה חברתית בכל רגע נתון, ולוקים בתסמינים דוגמת: קצב לב מואץ, קוצר נשימה, סחרחורות ותשישות. אחד מן הגורמים המרכזיים לחרדה החברתית שעלה במחקר, היה חששם של אנשים להיתפס באופן שלילי על ידי הסביבה הקרובה והרחוקה. אז בפעם הבאה שאתם מחפשים אחר אישוריהם של אחרים בשביל שתוכלו להרגיש בטוחים יותר שאתם עושים את הדבר הנכון, נסו לשים לב האם גופכם מאותת לכם שאתם מפריזים בחשיבות דעותיהם יותר מדי ואולי אפילו מזיקים לבריאותכם.
אישה מניחה את ידיה על ראשה בייאוש

7. זה לא חשוב להם כמו שזה חשוב לכם

רבים מאתנו טועים לחשוב שאם אנו מייחסים חשיבות מרובה לנושא מסוים, אז קרוב לוודאי שגם הזולת רואים את הדברים באותו האופן כמונו. עם זאת, לכולנו השקפת עולם שונה וייתכן מאוד שמה שעבורנו הוא עולם ומלואו, עבור זה שאנו מחפשים את אישורו ועצתו מדובר בנושא חסר כל משמעות, מה שעלול להוביל אותו להסכים או לא להסכים איתנו מבלי לקחת בחשבון מגוון רחב של שיקולים. אז להבא, במקום לנסות להשיג אישורים, פשוט תהיו מי שאתם ותעשו את מה שמרגיש לכם הכי נכון.

8. אתם היחידים שצריכים לקבל את עצמם

"לרצות להיות אדם אחר זה בזבוז מוחלט של מי שאתה", כך אמרה מרלין מונרו וצדקה. כולנו שונים וכולנו נבדלים אחד מן השני וזהו היופי האמיתי בעולמנו. החיפוש המתמיד אחר אישורים והצדקות מן הסביבה הוא אמנם דרך הגיונית באמצעותה אנו יכולים לפעמים לקבל החלטות שקולות, אך בו בזמן, אם נפריז בערכם של האישורים הללו, אנו גם עלולים ללכת כנגד האמת הפנימית שלנו ו"לבזבז" את הייחודיות שלנו ואת המתנה שהחיים העניקו לנו להיות מי שאנחנו – מאושרים.
 

מקור: Josef GrunigFiresam

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו