print header

12 פעולות לשיפור התפקוד המוחי

עוד לפני המצאת המחשבים, היה בידינו כלי חזק מאוד לחישוב, תכנון וביצוע משימות מורכבות מסוגים שונים ומשונים. מדובר כמובן על המוח, שהוא המחשב של הגוף והאחראי על וויסות של מגוון תהליכים חשובים באיברים השונים, וכמובן גם על חשיבה רגשית ומעשית. כיוון שיש לו תפקידים רבים כל כך, זה חשוב מאוד שנקפיד על ביצוע פעולות שישמרו על תפקודו התקין לאורך זמן וימנעו פגיעה בו. 12 הפעולות הבאות אולי נשמעות לא שגרתיות, אבל הן יסייעו לכם לשמור על מוח חד לאורך זמן כדי שתוכלו ליהנות מבריאות איתנה של האיבר החיוני ביותר בגוף.
 
פעולות לשיפור התפקוד המוחי: איור של מוח

1. נסו טיפול בארומתרפיה

אין כמו ניחוח משכר של שמנים אתריים כדי לשפר את מצב רוחנו, ומתברר שהתמציות הללו יכולות לעזור רבות גם לשיפור התפקוד המוחי שלנו. שמן רוזמרין למשל מסייע לנקות את הראש ממחשבות ולשמור על בהירות מחשבתית, ושמנים אחרים כמו נענע ובזיליקום מפחיתים עייפות מנטלית ומגבירים את הריכוז שלנו. כדי לנצל את היכולות של השמנים האלו, ניתן להשתמש בכלים מיוחדים שמפזרים את ריחם או למשוח אותם ישירות על עורנו.

2. עשו סיעור מוחין קצר

זה לא סוד שכדי לשמור על ראש צלול צריך פשוט לחשוב, אך כדי להפיק מכך את התועלת הרבה ביותר יש לעשות זאת בצורה נכונה. אחד הדברים הטובים ביותר שתוכלו לעשות כדי להגביר את היצירתיות וגם את התפקוד המוחי שלכם הוא לערוך סיעור מוחין קצר עם עצמכם או עם אנשים אחרים. העלו רעיונות שונים, תגוונו במילים שאתם משתמשים בהן וגלו את המחשבות שעולות לכם לראש בכל רגע נתון. זה יסייע לכם רבות כאשר תצטרכו לעשות עבודות כתיבה שונות או פשוט כשתרצו לפלפל בדעתכם ביומיום.
פעולות לשיפור התפקוד המוחי: יד של אדם שמוקף פתקים

3. שמרו על מאזן חיידקים תקין בקיבה

לא בכדי מערכת העיכול מכונה "המוח השני" של הגוף, שכן היא מחוברת אל המוח ישירות על ידי עצב הואגוס (העצב התועה). החיידקים השונים בקיבה פולטים חומרים אשר מעבירים מסרים למוח ולהיפך, כך שקיים בין שני האיברים הללו קשר הדוק. זה גורם לכך שמה שמתרחש בקיבה יכול להשפיע בצורה ניכרת על המוח ועל תפקודו, בעיקר כאשר מדובר במאזן החיידקים. במקרים בהם המאזן העדין הזה מופר ו"חיידקים רעים" מתרבים במערכת העיכול, הם פולטים חומרים מזיקים שמגיעים ישירות למוח דרך עצב הואגוס ועלולים להזיק לו. כדי למנוע מצב שכזה, חשוב לשמור על תזונה מאוזנת ולנסות להימנע במידת האפשר ממאכלים עם חומרים מלאכותיים, וכאלו שאתם יודעים שאינם מועילים לבריאותכם.

4. המעיטו את השימוש בתוכנות ניווט

אנשים רבים רגילים כיום להיכנס לרכב ולהפעיל את תוכנת הניווט החביבה עליהם, על מנת לקבל עזרה בהגעה אל מחוז חפצם שיכול להיות גם במרחק קצר מהם. עם זאת, מתברר שהפעולה הזו עלולה להשפיע על התפקוד המוחי שלנו לרעה ולגרום לנו לנזק בזיכרון המרחבי. במחקר שפורסם בשנת 2011 מצאו החוקרים שבקרב נהגי מוניות בלונדון שהשתתפו בניסוי, שימוש במפות במקום במכשירי ניווט הגביר את התפקוד של החלק במוחם שקשור לזיכרון מרחבי ואף שינה את מבנהו. לכן בפעם הבאה שאתם יוצאים לטיול, שקלו לקחת מפת נייר ותאמנו את המוח שלכם כדי להפיק את המיטב ממנו.
פעולות לשיפור התפקוד המוחי: אישה מחזיקה טאבלט עם תכנת ניווט
 

5. שמרו על היגיינת הפה

מלבד העובדה שצחצוח שיניים מגן עליהן מפני חורים, דלקות בחניכיים והבל פה לא נעים, הוא גם יכול לעזור רבות בכל הקשור לשיפור התפקוד המוחי שלכם. הסיבה לכך היא פשוטה מאוד ונובעת מהעובדה שהמשקעים (פלאק) הנוצרים בין השיניים במקרה שלא מטפלים בהן כראוי, גורמים לתגובת שרשרת המונעת בסופו של דבר מן העורקים להעביר חומרי הזנה חיוניים למוח. כתוצאה מכך, המוח לא מקבל את כל החומרים הנחוצים לו ופעילותו עלולה לדעוך אט אט בגלל זה. כדי לשפר את התפקוד המוחי שלכם ולוודא שהאיבר החשוב בגוף יקבל את כל הנחוץ לו, שמרו על היגיינת הפה והשתדלו למנוע היווצרות צברי אוכל בין השיניים.

6. קחו הפסקות קצרות במהלך היום

כאשר אנחנו "מעמיסים" על המוח שלנו אינספור מטלות במהלך היום, אנו עלולים להזיק לו ואף לגרום לירידה בתפקודו. קשה לעתים להימנע מכך בהתחשב באורח החיים הקדחתני שרבים מאתנו מנהלים, אך אם אתם רוצים לשפר את התפקוד המוחי שלכם, קחו הפסקות מדי פעם. השתדלו לקחת פסקי זמן קצרים, אפילו של כמה דקות, ממה שאתם עושים ומלאו את הזמן הזה בפעילות קלילה כמו גלישה באינטרנט או אפילו מנוחה ושתיית כוס קפה. זה יאפשר למוח שלכם להוריד הילוך מפעם לפעם ולאורך זמן התפקוד שלו ישתפר, מה שיאפשר לכם לבצע משימות ביתר קלות.
פעולות לשיפור התפקוד המוחי: יד של גבר אוחזת בכוס קפה

7. השתמשו בשמן קוקוס

כאשר המוח שלנו לא מקבל את חומרי ההזנה הנחוצים לו, מצב שקורה לעתים עקב תזונה לוקה בחסר או דלה בפחמימות, עלולים להתרחש תהליכי ניוון שמזיקים לתפקודו. כדי למנוע את המצב הזה, הגוף שלנו מפרק שומנים בתהליך שתוצריו הם חלקיקים בשם קטונים – טריגליצרידים בעלי שרשראות בינוניות. החלקיקים הללו הופכים לחומרי ההזנה של המוח, שבמחקר שנערך במכון למחקר רפואי של תזונה, מוח וטראומה בוושינגטון, נמצא כי הם מגבירים את הפעילות המוחית במידה ניכרת. אין זה אומר כמובן שעל מנת להניע את גופנו לייצר יותר קטונים עלינו לעבור לתזונה לקויה, אלא רק שתוספת של החלקיקים האלו לתזונה היומית שלנו, כמו למשל על ידי שימוש בשמן קוקוס  שמכיל כמות נכבדת מהם. צריכה של כ-20 גרם ממנו בכל יום יכולה לעשות פלאים למוח ולשפר את פעילותו במידה ניכרת.

8. נסו לתרגל יוגה

היתרונות של תרגילי היוגה והשפעתם החיובית על מצב הרוח והרגיעה ידועים לרובנו, אך מתברר שלתנועות הייחודיות הללו יש גם השפעה ניכרת על תפקודי המוח. זה קורה הודות לעובדה שתנועות מסוימות המבוצעות במסגרת תרגול השיטה מגבירות את אספקת הדם למוח, ועל ידי כך מחדדות את הזיכרון ותורמות בצורה ניכרת לבריאות האיבר החיוני בגופנו.
פעולות לשיפור התפקוד המוחי: צל של אדם בתנוחת יוגה מול השקיעה

9. אל תשכחו לצאת לשמש לעתים קרובות

בישראל שטופת השמש נשמע הגיוני שלא יתקיים מחסור בוויטמין D, אך ההיפך הוא הנכון ורבים סובלים ממינונים בלתי מספקים שלו! אמנם כל אדם זקוק לכמות שונה של הוויטמין החיוני הזה, שמיוצר עקב חשיפה לשמש, אך זה אומר שכל אחד מאיתנו צריך לשהות בחוץ לפרק זמן מסויים. הדבר משמעותי במיוחד בשל העובדה שוויטמין D נחוץ לתפקוד תקין של המוח, ואם קיים בגופנו חוסר בו, עלולים להיגרם לו נזקים. לעומת זאת, כמות מספקת מהוויטמין השמשי הזה משפרת פעילות מוחית ואף מאטה את ההזדקנות של "המחשב של הגוף", אז השתדלו לצאת ולבלות בשמש לעתים קרובות על מנת לשפר את תפקדוכם המוחי.

10. חשבו על אבות אבותיכם

רבים ודאי תוהים למה הכוונה במשפט הזה, אך אין פה משמעות נסתרת. במחקר שפורסם בשנת 2010 נמצא שנבדקים שחשבו על אבותיהם ועל המורשת המשפחתית שלהם תפקדו טוב יותר במבחנים קוגניטיביים מאשר אלו שלא עשו זאת. החוקרים סבורים שמחשבה המתמקדת בשושלת ובסיפור המשפחתי שלנו מגבירה תחושה של שליטה, מה שגורם לנו לחשוב ביתר צלילות ולתפקד טוב יותר. אזא אם אתם רוצים לשפר את הפעילות המוחית שלכם, נסו לחשוב על משפחתכם לעתים קרובות, זה רק יעזור לכם.
פעולות לשיפור התפקוד המוחי: תמונות ישנות מאלבום משפחתי

11. שכבו עם ראשכם שמוט מטה

אין כמו להיכנס למיטה בסופו של יום ארוך כדי לנוח ולתת לגופנו ומוחנו להרפות. בפעם הבאה שאתם עושים זאת, נסו לשכב כמה דקות בצורה שתגרום לראשכם להישמט מטה, למשל על ידי שכיבה בקצה המיטה. במחקר שנערך בבית הספר לפסיכולוגיה שבאוסטרליה חוקרים מצאו שהנבדקים שתרגלו דרך שכיבה זאת פתרו חידות טוב יותר מאלו ששכבו בצורה רגילה. הסיבה לכך היא שבעת מנוחה באופן שכזה, יותר דם וחמצן מגיעים למוח ומשפרים את תפקודו, ויש לפעולה הזו גם השפעה חיובית על הזיכרון.

12. תחשבו חיובי יותר

זה נשמע מעט נדוש, אך המפתח לחיים בריאים מבחינה נפשית וגם גופנית הוא לחשוב חיובי. לא רק שזה יגרום לכם להרגיש טוב יותר, אלא שגם התפקוד המוחי שלכם ישתפר. מאחורי הקביעה הזאת מסתתר הסבר מדעי: כאשר אנחנו נכנסים להלך רוח שלילי ומרגישים רע, משתחררים בגופנו כימיקלים והורמונים אשר גורמים להרס של תאי מוח. לעומת זאת, כאשר אנחנו לומדים לווסת את הכעסים והרגשות השליליים, מוחנו מחווט את עצמו מחדש וגורם לנו להיות רגועים יותר באופן קבוע. לכן, כדי לחזק את הכוח המוחי שלכם, השתדלו להיות חיוביים ונסו לתרגל זאת על מנת להקל על עצמכם לאורך זמן.
פעולות לשיפור התפקוד המוחי: אישה מחויכת שוכבת על הדשא
המוח הוא איבר מדהים שבכל שנה מתגלים עליו דברים חדשים, כמו פעולות שניתן לעשות על מנת לשפר את תפקודו. ביצוע 12 הפעולות שהוזכרו בסעיפים שהבאנו בפניכם כאן יעזור לכם להאט את תהליך ההזדקנות הקוגניטיבי, יסייע לשמור על חדות המחשבה וישפר את הזיכרון לאורך זמן.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.