maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

8 גורמים חיצוניים להתנהגות בעייתית אצל ילדים ודרכי ההתמודדות איתם

  ילדים נמצאים בשלבי התפתחות פיזיים ונפשיים באופן תמידי ולכן הם עוברים שינויים חדשות לבקרים, אך לא כולם מבורכים ורצויים, כמו למשל פיתוח התנהגות בעייתית. פעמים רבות אנו שמים לב לשינוי לרעה בהתנהגות של ילדינו ולא מבינים מה המקור שלו, שכן לכאורה לא היה שינוי סביבם שיגרום להם להתנהג כך. כדי להבין את השורש להתנהגות בעייתית אצל ילדים, חשוב להבין שיש גורמים חיצוניים חבויים, כמו רכיבי תזונה או אפילו צבעים שיכולים להשפיע לרעה. לפניכם 8 גורמים חיצוניים שעלולים לגרום לילדיכם להתנהג בצורה שלילית ודרכי ההתמודדות שיעזרו להם ולכם להתאזן ולחזור להתנהגות טובה וסביבה נעימה.
 
ילד מתוסכל
 

1.  אי סבילות ואלרגיות למזונות מסוימים

אלרגיות ואי סבילות למזונות מסוימים גורמים לילדים להיות רגישים ועצבניים, וההשפעה הישירה היא על ההתנהגות שלהם – הם מתחילים להיות חסרי סבלנות ולעתים אף אלימים. במחקר שנערך בהולנד בשנת 2002 חוקרים מצאו כי 62% מהילדים שהם חקרו הראו שיפור של 50% בהתנהגות לאחר שנתנו להם דיאטה שלא הכילה את המזונות שהם היו רגישים אליהם. גם אלרגיות, אסתמה ובעיות בעור כמו אקזמה גורמות לשינוי לרעה בהתנהגות של ילדים, שכן המחלות הללו גורמות פעמים רבות לשינה לא סדירה, כאבים ודלקות שהופכים את הילדים לרגישים ועצבניים.
 
התמודדות: אם אתם שמים לב שחל בילדיכם שינוי לרעה בלי שהם חוו אירוע רגשי חזק או מבלי שביצעתם שינויים אחרים בסביבתם, ייתכן שהגורם נובע מהתזונה והרגישויות שלהם למזון. קחו אותם לבדיקות רפואיות שיוכלו לאתר רגישויות למזון וגם אלרגיות, כך שהם יוכלו לקבל טיפול תזונתי ותרופתי מתאים שיגרום להם להרגיש טוב יותר ולהתנהג בהתאם.

2. מחלה או מוות במשפחה

מחלה חמורה או מוות של קרוב משפחה משפיעים על מבוגרים ועל אחת כמה וכמה גם על ילדים. כאשר יש אדם במשפחה שחולה במחלה קשה, הילדים חווים רגשות חזקים של מצוקה וחרדה שהם לא יודעים איך להתמודד איתם, שכן זאת הפעם הראשונה שהם חווים אותם. לעתים תשומת הלב שלנו, ההורים, מוסטת יותר לכיוון האדם החולה והטיפול בו, כך שהילדים מרגישים ש"נטשו" אותם בדיוק ברגעים שקשה להם במיוחד. לכן הם מפגינים התנהגות שלילית - כדי להחזיר את תשומת הלב אליהם. זה מועצם פי כמה כאשר מדובר במוות מפני שהילדים נתקלים לראשונה במשהו סופי ללא יכולת לשנות אותו, וזה גורם לרגשות של תסכול וכעס.
 
התמודדות: ראשית, חשוב להיות סבלניים עם ילדים שחוו אובדן או מחלה קשה של קרוב משפחה, שכן לוקח להם מספר חודשים להתמודד עם מצבים שכאלו וההתנהגות הבעייתית עלולה להופיע בפרצים לאורך זמן. חשוב שתראו לילדים שהם יכולים להביע את הרגשות שלהם ושהם לא צריכים להתבייש בהם או להחביא אותם. כאשר הילדים ירגישו בנוח עם הרגשות שלהם, הם לא יחושו צורך לבטא את עצמם בצורה שלילית, שכן הם יקבלו תשומת לב גם כאשר יבטאו את עצמם בצורה חיובית. השתדלו לשוחח עם ילדיכם על הרגשות שהם מתמודדים איתם ועזרו להם להרגיש בטוחים בסביבה שלהם.
פסל של ילד מלאך קורא ספר
 

3. מעבר דירה

שינויים גדולים כמו מעבר דירה הם משמעותיים במיוחד עבור ילדים, מפני שהם זקוקים ליציבות בחייהם כדי להתפתח כראוי ושינוי מקום בעצם מערער את התחושה הזו. מעבר דירה מביא לניתוק חברויות של ילדים, שינוי סביבה והכרות עם אנשים חדשים שהם לא ראו מעולם, והניתוק הזה מהמוכר והבטוח והמעבר אל הלא נודע גורם לילדים לרגשות תסכול וכעס, מה שעלול לגרום להם לשנות את ההתנהגות שלהם לרעה. במחקר שנערך במשך מספר עשורים בדנמרק ובחן 1.5 מיליון אנשים בין הגילאים 15 עד 40, נמצא שמעברי דירה שהאנשים האלו ביצעו בצעירותם השפיעו עליהם לרעה גם בבגרות והם נטו יותר לדיכאון ולהתנהגות אלימה.
 
התמודדות: ראשית כל, עליכם להבין שמעבר דירה הוא דבר מטלטל עבור ילדים ולכן עליכם לנסות ולהקל עליהם במידת האפשר. שתפו אותם בתהליך האריזה ודברו איתם באופן חיובי על הסביבה החדשה כך שהם יראו את השינוי כאירוע משמח. היעזרו גם ביועצים פסיכולוגיים ומקצועיים שישוחחו עם הילדים, יעזרו להם להתמודד עם המעבר ויגרמו להם לעבד את הרגשות שלהם בלי להשתמש בהתנהגות שלילית. 

4. סדר לידה

זה אמנם נשמע מפתיע, אך סדר הלידה של ילדיכם עלול להשפיע לרעה על ההתנהגות שלהם. ילדים בכורים למשל הם אלו שהופכים אותנו להורים כאשר הם מגיחים לעולם, ואנחנו לומדים כיצד לגדל ילד בזכותם. לעתים אנחנו עושים טעויות, כמו פינוק יתר, שעלולות לגרום להם לנהוג בצורה שלילית בהמשך הדרך. כאשר הילד השני מגיח לעולם, תשומת הלב מופנית אליו באופן טבעי שכן הוא התינוק כעת והוא צריך את הוריו שימלאו אחר כל הצרכים שלו.
 
הילד הבכור מקבל פחות תשומת לב והוא עלול לדרוש אותה בחזרה בצורה שלילית. ההתנהגות הזו גורמת פעמים רבות ליריבויות בין אחים שמשפיעות לרעה על ההתנהגות של הילדים ועלולות להימשך שנים ארוכות. ככל שנכנסים יותר ילדים למשפחה, המשאבים הנתונים נמתחים ומתחלקים בצורה דלילה יותר וכך יוצא שכל ילד מקבל פחות מכל דבר שקיבלו אחיו, והרי זה הגיוני; אין לנו כהורים משאבים בלתי מוגבלים כמו זמן, כסף ותשומת לב בלתי נדלית, וכך קורה שילדים דורשים תשומת לב בצורה שלילית במקום חיובית.
 
התמודדות: אין מה לעשות בנוגע לסדר לידה שכן אחרי שנולד ילד ראשון, נולד ילד שני, שלישי וכן הלאה. על מנת למנוע בעיות התנהגות בהמשך הדרך, שתפו את ילדכם הבכור בתהליך הגידול של אחיו הקטנים בצורה פסיבית; אמרו לו שהוא כעת האח הגדול ויש לו אחריות גדולה כלפי אחיו הקטנים. זה יגרום לילד להרגיש שהוא חלק חשוב במשפחה וימנע תחושות של הזנחה בהמשך. נסו גם לחלק את הזמן עם ילדיכם באופן שוויוני עד כמה שתוכלו. אתם לא חייבים לבלות איתם יחדיו אלא יכולים להתפצל ולבלות זמן יחידני עם הילדים כך שהם ירגישו שיש להם מקום ואוזן קשבת. חלקו את האחריות המשפחתית באופן שווה והבינו שאם ילדיכם יקבלו תשומת לב בלי לדרוש אותה, הם לא יתנהגו בצורה שלילית כדי לקבל יחס מהוריהם. 
שני אחים על מיטה

5. הפרעות במערכת העיכול 

רבים מכנים את מערכת העיכול ה"מוח השני" שלנו, שכן הפרעות בה גורמות לשינויים בהתנהגות וזה נכון פי כמה וכמה כאשר מדובר בילדים שמערכת העיכול שלהם רגישה יותר משל מבוגרים. אנטיביוטיקה, תוספי מזון ותזונה לקויה גורמים להפרת האיזון בקיבה ומביאים לריבוי של חיידקים לא ידידותיים במערכת העיכול שעלולים לחלחל החוצה. החיידקים האלו נעים בכל רחבי הגוף וגורמים להפרה של האיזון הכימיקלי , מה שיוצר התנהגות בעייתית, שינויים קיצוניים במצבי הרוח ואף אלימות. 
 
התמודדות: הדרך להתמודד עם הבעיה של הפרעות במערכת העיכול היא לתכנן תפריט בריא עבור ילדינו, בלי קיצורי דרך. לעתים זה קל יותר לתת חטיפים לילדים כשהם דורשים אותם מאשר לסרב להם ולהתמודד עם הכעס שלהם על הסירוב, אך זה יוביל לבעיות בהמשך. הסבירו לילדיכם שתזונה לקויה עלולה לגרום לבעיות ותנו להם אפשרות לבחור בין חטיפים בריאים וטבעיים כמו פירות וירקות או קינוחים טעימים ובריאים שתוכלו להכין יחדיו. אם תערבו את הילדים בתכנון התפריט שלהם ותטמיעו בהם ראייה חיובית וכיפית על אוכל בריא, אתם תקצרו את הפירות כשהם יגדלו להיות בריאים, רגועים ומאושרים.

6. חשיפה לעופרת

עופרת היא רעלן עצבי שנכנס לגוף בשאיפה ומחלחל לריאות וגם למוח, ועופרת רעלנית שכזו נמצאת בבתים ישנים שנצבעו בצבעים שהכילו אותה, בצעצועים זולים ולעתים גם בצבעים שאנו קונים כשאנחנו מתכננים לשפץ את הבית. כאשר ילדים שואפים את הרעלן הזה, הכימיה של המוח שלהם מושפעת לרעה; הם יוצאים מאיזון ומתחילים להתנהג בצורה בעייתית. העופרת הזו עלולה לשקוע בדם ולגרום לבעיות בריאותיות בהמשך הדרך, מלבד התנהגות בעייתית.
 
התמודדות: הדרך הטובה ביותר להימנע מהרעלת עופרת היא לא להיחשף אל המתכת הזו. אם אתם עוברים דירה, גרדו את הצבע מהקירות וצבעו את החדרים בצבעים חדשים. אם אתם קונים לילדיכם צעצועים, וודאו שאלו צעצועים איכותיים שצבועים בצבעים מבוססי שמן או מים ואם תוכלו, בדקו את ההיסטוריה של היצרן כדי לבדוק אם הוא מכר או מוכר צעצועים המבוססים על עופרת. כך אתם תיהנו מבריאות איתנה וילדיכם לא ייחשפו לעופרת מזיקה שתגרום להם להתנהג בצורה בעייתית.
צעצועים בארגז חול

7. ציפיות נמוכות/גבוהות מדי

זה נפלא לעודד את הילדים שלנו לנסות ולממש את הפוטנציאל המלא שלהם, אך לעתים אנחנו מפעילים עליהם לחץ לא הגיוני שיצליחו בכל דבר שהם ינסו. חלקנו גם חוטאים במצב ההפוך, ולא דוחפים את ילדינו לנסות ולהצליח, אלא נותנים להם למצוא את הדרך שלהם בלי הדרכה. שני המצבים הקיצוניים הללו עלולים להשפיע לרעה על ההתנהגות של ילדיכם, שכן ציפיות גבוהות מדי יוצרות תחושת לחץ שעלולה להתבטא בפרצי אלימות, וציפיות נמוכות מדי גורמות לילדים להרגיש שהם לא יכולים להצליח ולכן הם עלולים לפנות לפעילויות בעייתיות. 

התמודדות: נסו למצוא את "דרך המלך" עם ילדיכם בכל הנוגע להישגים בלימודים ומחוצה להם. הבינו שכל ילד הוא שונה ולכל אחד יש רמות שונות של הישגים שהוא יכול להגיע אליהם. אם ילדכם מוכשר באמנות אך לא במתמטיקה, עודדו אותו לטפח את היכולות האמנותיות שלו ונסו להשיג לו עזרה בתחומים שהוא מתקשה בהם, כמו חשבון. מצאו את נקודות החוזק של ילדיכם ועודדו אותם להתמיד על מנת להצליח בתחומים הללו. אם יש תחומים שהם מתקשים בהם, עזרו להם להצליח בהם עד כמה שיוכלו ולא ברמה שאתם הייתם רוצים שהם יצליחו.

8. אי מתן הזכות להחליט

אנחנו רגילים לעשות החלטות עבור ילדינו, אך ככל שהם מתבגרים זה עלול להוות בעיה. כאשר אתם נוטלים מילדיכם את היכולת להחליט על דברים מסוימים בעצמם, הם מרגישים "מבוטלים", מתוסכלים ומביעים את עצמם בצורה בעייתית ולעתים אף אלימה. זה טבעי להחליט הכל עבור ילדינו כאשר הם קטנים ולא מסוגלים לעשות זאת בעצמם, אך זה יוצר אצלם תחושה לא נעימה כאשר הם מתבגרים. 

התמודדות: ראשית עליכם להבין שילדיכם מפתחים אישיות משלהם כשהם גדלים ולכן לא כל דבר שתחליטו עבורם הוא הדבר הנכון ביותר. תנו להם את המושכות מדי פעם וערבו גם אותם בתהליך קבלת ההחלטות. אם אתם מסרבים למשהו שהם ביקשו כמו יציאה לטיול של מספר ימים עם חברים, הסבירו את הסיבות לסירוב ואל תגידו להם "כי אמרתי". נסו לתת להם את הרציונל מאחוריי חלק מהבחירות שלכם כדי שהם גם יפעילו שיקול דעת ויבינו שלעתים צריך לוותר על דברים שהם רוצים כי זה לא הכי טוב עבורם. השתדלו לתת להם מרחב פעולה גדול ככל שהם מתבגרים, זה קריטי בתהליך ההתפתחות ויעזור להם להחליט החלטות נכונות כאשר הם יתבגרו.

ילד ואבא על ערסל
 
זה אף פעם לא קל להתמודד עם התנהגות בעייתית אצל ילדינו, אך כאשר מבינים את שורש הבעיה, אפשר להתמודד איתה בקלות רבה יותר ולעזור לעצמנו וגם לילדינו להיות מאושרים יותר. שימו לב אם ילדיכם מתמודדים עם אחד הגורמים הסביבתיים בכתבה כדי שתוכלו לשים את האצבע על הסיבות לבעיות מסוימות ולדעת איך להתמודד אתם. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו