print header

מדריך תפעול תקלות נפוצות במזגן

 

הקיץ הישראלי היה בלתי נסבל לולא היו לנו מזגנים. המכשירים האלקטרוניים האלה משפרים את חיינו בימי החום, ומאפשרים לנו שלא "לשחות" מרוב לחות. אמנם נדמה כי אנחנו מעריכים באמת את העבודה של המזגנים רק כשאלה עושים בעיות או מפסיקים לעבוד לגמרי. לצערנו, טכנאי המזגנים עובדים ללא הפסקה בחודשי הקיץ, וכדי להשיגם לפעמים צריכים לחכות מספר ימים. לשם כך, הכנו לכם מדריך זיהוי תקלות נפוצות, שאת חלקן תוכלו אפילו לפתור בעצמכם.

*אזהרה: יש לנקוט בכל אמצעי זהירות אפשרי לפני התעסקות בחשמל, או במזגן. נתקו את המכשיר מהשקע לפני כל התעסקות שהיא.

תקלות נפוצות במזגן
Quinn Dombrowski
 
1. מזגן לא עובד כלל
 
בעיות אפשריות:
 
אין אספקת חשמל
הדבר הראשון שעליכם לבדוק הוא אם המזגן מקבל את החשמל הדרוש לו. פתרון: בדקו האם שקע החשמל מתאים למזגן שלכם, חלק מהמזגנים דורשים שקע חשמל רגיל, והשאר דורשים שקע חשמלי תלת-פאזי, שצורתו שונה. כמו כן, ייתכן ושקע החשמל לא תקין, ניתן לבדוק אותו באמצעות מכשיר חשמל אחר, שאתם יודעים שעובד.
 
ממסר פחת נפל
ייתכן וחלקי המזגן והחשמל הפנים ביתי תקינים, אך מערכת החשמל שחיצונית לבית אינה תקינה. פתרוןבדקו את לוח המפסקים בלוח החשמל, ובדקו ששקע המזגן מקבל את צריכת החשמל שלו כראוי.
 
המפסק של המזגן לא תקין
במידה וקיים מפסק, שאחראי למעבר החשמל אל יחידת המזגן, גם הוא יכול להיות בעייתי ולגרום להפסקת פעולתו של המזגן. פתרוןבמידה וזו הבעיה, עליכם להחליף את מפסק המזגן.
 
 
2. נזילת מים ביחידה הפנימית
 
בעיות אפשריות:
 
סתימת צינור ניקוז
כאשר צינור הניקוז, שנמצא נחוץ לחדר, סתום, עלול להיווצר מצב שבו המים יחזרו פנימה, דרך היחידה הפנימית, ויישפכו לתוך החדר. פתרוןבדקו את צינור הניקוז שמחוץ לבית, האם הוא סתום או נמצא בנקודה שלא מאפשרת זרימת מים. זה יכול להיות בגלל מיכל מלא שהוא נמצא בו, או זווית הצינור שלא מאפשרת זרימה תקינה. נסו גם לנשוף לתוך הצינור או להשתמש בחוט פותח סתימות כדי לשחרר סתימה פנימית אם קיימת.
 
צינור ניקוז לא מותקן או צינור ניקוז פגום
כל חסימת האפשרות של מזגן לנקז מים החוצה, עלולה לגרום למים להתנקז מהיחידה הפנימית. פתרוןבדקו את חיבורי הצינור החיצוני, ובמידה והוא אינו תקין, החליפו אותו. בכל מקרה, זכרו כי פעילות תקינה של המזגן היא כשמים זורמים מהיחידה החיצונית, אבל לא מהיחידה הפנימית. 
 
פילטר מלוכלך
הפילטרים הם הרשתות הנשלפות מהמזגן, שמגינות על המערכת שלו. במידה והם מלוכלכים הם פוגעים בתפקוד המערכת, ועלולים לפגוע ביעילות של המזגן. אחד הסימפטומים לכך הוא התעבות על גביהם ונזילה. פתרון: הוציאו את הפילטרים של המזגן (במזגן עילי ביתי סטנדרטי, יש לפתוח את המכסה הקדמי ולשלוף את שני הפילטרים שנמצאים בקדמת המכשיר) ושטפו אותם מכל הלכלוך המצטבר. כשיתייבשו החזירו אותם, באותה צורה, למכשיר. הקפידו לא להפעיל את המזגן, כאשר הוא ללא פילטרים.
 
 
 
תקלות נפוצות במזגן
Guian Bolisay
 
3. מזגן קופא
 
בעיות אפשריות:
 
פילטר מלוכלך
כאשר ישנה התעבות רבה על הפילטרים, עלול להצטבר קרח על גביהם. פתרון: ראו סעיף 2.
 
בעיות גז
גם בעיות גז עלולות לגרום לקיפאון במזגן. חוסר בגז, או לחץ לא תקין עלולים לפגוע בזרימת המים של המזגן וליצור גושי קרח בתוכו. פתרון: טכנאי מזגנים צריך לבדוק את לחץ הגז, ולהוסיף במידת הצורך. כמו כן, כדאי שיבדוק אם ישנה דליפת גז, שגרמה לתקלה.
 
 
4. זרימת אוויר חלשה
 
בעיות אפשריות:
 
רמת אוורור נמוכה
ברוב המזגנים ישנה שליטה על כח האוורור של המזגן. בדרך כלל רמת האוורור מחולקת לכמה רמות, וייתכן שהמזגן פועל על הרמה החלשה ביותר. פתרון: לחצו על כפתור האוורור, שבדרך כלל נראה כמו מאוורר קטן או רשום בתור Fan, ולחצו עד שיתקבל חיווי כי המזגן פועל על רמת האוורור הגבוהה ביותר.
 
 
5. מזגן לא מקרר
 
בעיות אפשריות:
 
תרמוסטט מכוון לטמפרטורה גבוהה מדי
מזגנים עם תרמוסטט תקין מכוונים (דרך השלט) לטמפרטורה כלשהי. כאשר המזגן פועל ומרגיש (דרך החיישן בתרמוסטט) שהחדר נמצא בטמפרטורה שנקבעה, הוא מפסיק לקרר את החדר. ברוב שלטי המזגן עם תרמוסטט קיים כפתור בשם 'Room', ובלחיצה על הכפתור, הצג בשלט יראה את טמפרטורת החדר. פתרון: שימו לב שהטמפרטורה אותם אתם מכוונים נמוכה מזאת של טמפרטורת החדר, כדי שלמזגן תהיה טמפרטורת מטרה. בקיץ מומלץ לכוון את המזגן לטמפרטורת של 23-25 מעלות.
 
מזגן נמצא במצב Mode אחר
שימו לב שלמזגנים יש מספר מצבי הפעלה – חום, קירור ואוורור. פתרון: וודאו בלחיצות חוזרות על כפתור Mode, שמצב הקירור הוא זה שפועל כרגע.
 
תקלות נפוצות במזגן
IntangibleArts
 
6. קירור חלש מדי
 
בעיות אפשריות:
 
פילטר סתום
פילטרים סתומים יקשו על עבודת המזגן ויפגעו באפקטיביות שלו, כך גם פעולת הקירור תיפגע. פתרון: ניקוי הפילטרים (ראו סעיף 2).
 
בריחת אוויר מהחדר/חדר גדול מדי
במידה ואוויר קר יוצא מהחדר, או שתפוקת המזגן אינה מספיקה לגודל החדר, אתם עשויים להרגיש כי המזגן לא מקרר מספיק. פתרון: בדקו שהחדר כולו סגור ואין בריחת אוויר למקומות אחרים בבית. ניתן להתייעץ עם איש מקצוע, ובמידה והחדר גדול מדי, תוכלו להחליף ליחידה גדולה יותר, או להוסיף אמצעי קירור נוסף שיקל על זה הקיים.
 
תרמוסטט לא תקין
התרמוסטט אחראי על פעולת המזגן, והוא אמור להשפיע על עבודתו, עד שיגיע לטמפרטורה הדרושה. במידה והתרמוסטט אינו תקין, המזגן לא יגיע ליעד שלו. פתרון: כוונו את הטמפרטורה לנמוכה מזאת שקבעתם, ובדקו כיצד המזגן מושפע מכך. במידה והתרמוסטט אינו תקין, הזמינו טכנאי שיחליף אותו.
 
 
7. מזגן מקרר, ולאחר פרק זמן קצר מפסיק לקרר
 
בעיות אפשריות:
 
בעיות ביחידה החיצונית
בדקו את היחידה החיצונית של המזגן, שהוא המנוע שלו. אפשר לנסות לשמוע את הצלילים שהוא מפיק, ולבחון אם ישנם חפצים שמונעים יציאת אוויר ממנו. פתרון: במידה ולא נמצאם פתרון פשוט, הזמינו טכנאי לבדיקה מעמיקה של היחידה.
 
 
8. בעיות בשלט
 
בעיות אפשריות:
 
לשלט יכולות להיות כמה בעיות – שלט שאינו עובד, או שלט שנראה שעובד אך המזגן אינו מגיב לו. במקרים אלו הבעיות הן או בשלט עצמו – בשידור האות, או בחיישן המזגן שאינו קולט את האות. יכול להיות שישנה בעיה גם בקליטת פידבק של השלט, כאשר רוצים לקבל חיווי לגבי הטמפרטורה של החדר. פתרון: נסו להחליף סוללות בשלט לסוללות חדשות. נקו קורוזיה מבית הסוללות בשלט. במידה ואינו עובד חפשו שלט חדש שמתאים לדגם המזגן שלכם, או שתרכשו שלט אוניברסאלי שמתאים לסוגים רבים של מזגנים. הגיעו לחנות עם מספר הדגם, או עם תמונה של היחידה הפנימית. במידה ויש בעיה בחיישן שבמזגן, יש להזמין טכנאי. 
 
תקלות נפוצות במזגן
Alexandre Normand

 

תמונה ראשית: rockriver

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.