print header

אבחון רפואי מהיר הוא חיוני - מידע שיכול לעזור להציל חיים!

"ישנם לא מעט מקרים בהם לרפואה הציבורית אין תמיד את הכלים והזמן להתמודד עם בעיות רפואיות באופן פרטני והוליסטי. כשמדובר באנשים מבוגרים, לרוב יהיו יותר בעיות רפואיות ולכן חשוב לוודא שלא מפספסים בדיקות ובירורים בין אם בעקבות ההתעסקות בבירוקרטיה, קושי פיזי או כל סיבה אחרת." מסביר ד"ר אלעד גולדברג, מומחה ברפואה פנימית ומחלות זיהומיות מבית החולים הרצליה מדיקל סנטר.

הנטל של אירועי הקורונה והמצב הביטחוני מורגש בשטח במערכת הבריאות הציבורית, לא רק בארץ אגב אלא בכל העולם ומסיבות רבות. הוא בא לידי ביטוי במקרים בהם אנשים סובלים מכאבים ובעיות, שלכאורה לא מהווים סכנה מיידית. לא רק שבמקרים מסוימים עלולים לפספס אבחון מציל חיים, יש גם בעיה נוספת וחמורה לא פחות. במקרים רבים בעיות רפואיות שלא מטופלות בזמן, עלולות לפגוע באיכות החיים ולהוביל לנזק קבוע לבריאות. במציאות שכזו כל אחד צריך לדאוג לכך שיקבל אבחון וטיפול רפואי מהיר, ויש דרכים לוודא את זה שבקרוב מאוד תבינו את חשיבותן.

אבחון רפואי מהיר: רופא עם מטופל מבוגר

תהליך אבחון מטופלים בישראל

במקרים שבהם אין חשש מיידי לחיי מטופל או חשד שהוא סובל ממחלה מסוכנת שדורשת טיפול דחוף, תהליך האבחון שהוא יעבור עלול להיות ארוך ומסורבל. ניקח לדוגמה תלונה שכיחה על כאבי גב תחתון, למרות שהיא נפוצה מאוד האבחון של הסיבה המדויקת שגורמת לה הוא מורכב, ועלול לכלול מספר שלבים:

 • פניה לרופא אורתופד לקבלת סדרת בדיקות; 
 • צילום רנטגן
 • סריקת CT או MRI
 • בדיקות דם ושתן
 • מיפוי עצמות
 • חזרה לרופא אורתופד לקבל האבחנה והמלצה לטיפול  
הליך זימון התור עבור כל בדיקה או שלב בתהליך האבחון - לוקח זמן, שמעכב קבלת טיפול שיכול לשפר משמעותית את איכות החיים, במיוחד בקרב בני הגיל השלישי. לפעמים התמונה מסתבכת עוד יותר, כאשר מופיעים עם הזמן עוד תסמינים, או שעולים מהבדיקות ממצאים המחייבים קביעת תורים לבדיקות נוספות ועוד המתנה. בכל הזמן הזה האדם שסובל מכאבי גב חי תחת נטל וסובל מירידה משמעותית באיכות חייו.
 

בעיות דומות אפשר לראות בכל רחבי העולם ובכל הנוגע לטיפול במגוון רחב של בעיות רפואיות שונות. למשל, לפי מחקר שנערך בארה"ב ופורסם בשנת 2020, עיכובים במתן טיפול לחולים שסבלו מסיבוכים של זיהומים הובילו לעלייה ניכרת בעלויות הטיפול, התפתחויות רפואיות שליליות וסיכון למוות.

אבחון רפואי מהיר: אישה ממתינה בבית חולים

אבחון מהיר מקדם את הענקת הטיפול הנדרש, משפר את איכות החיים ולעיתים מציל חיים

כמו רופאים רבים נוספים, גם ד"ר אלעד גולדברג יכול לספר ממקור ראשון על הצד השני של המטבע, ועל מקרים בהם לאבחון מהיר הייתה השפעה מהותית ביותר. 

"נפגשתי עם  מטופל כי בבדיקות הדם, רופא המשפחה שלו זיהה בעיה בכבד. לכאורה החריגה הקלה הזאת חסרת משמעות על פני השטח, אבל ישבתי והקשבתי למטופל. ביצעתי בדיקה גופנית ושלחתי את המטופל למספר בדיקות אבחון נוספות, שתוצאותיהן הגיעו במהירות, לצערי המטופל אובחן עם סרטן. אין לי ספק כי היכולת להקדיש למטופל את כל הזמן שנדרש לצד היכולת לבצע בדיקות אבחון במהירות הצילה את חייו." 
 
"במקרה אחר מטופלת הגיעה אלי עם תלונות לא ספציפיות, היא סיפרה על תחושות מוזרות בגוף, נמלולים בידיים וברגליים ושלחו אותה לבדיקות נוירולוגיות. בזמן התשאול והבדיקה עלה שזאת אישה עם רקע והיסטוריה של מחלת לב. בדיקת הלב לא היתה תקינה ותוך יומיים בלבד הבנו במהירות שזאת מחלת לב ושהיא זקוקה לטיפול. בעיות הנמלול נפתרו עם הטיפול שהאישה הייתה צריכה לקבל".
 
מילת המפתח בשני הסיפורים האלו היא המהירות שבה הטיפול הרפואי התקדם, בוצעו בדיקות, נקבעו פגישות והוסקו מסקנות. המטופלים זכו ליחס אישי, בדיקה רפואית מעמיקה, ליווי מקיף וייעוץ רפואי שבזכותם חייהם השתפרו מאוד כעבור זמן קצר. אך באופן כללי, כאשר אדם סובל מכאבים מתמשכים שמקורם לא ברור או מבעיות דומות, האבחון והטיפול ימשכו הרבה יותר. האם אפשר לשנות את המצב הזה כדי לדאוג טוב יותר לבריאות של האנשים שיקרים לנו וכמובן שגם לנו? בהחלט כן!
 
אבחון רפואי מהיר: רופא עם זוג מבוגר

הפתרון למצוקת הרפואה הציבורית

למערכת הבריאות הציבורית אין תמיד את המשאבים הנחוצים כדי להעניק טיפול מהיר לכל מצב באשר הוא. כאמור, באופן שגרתי כשמטופל מגיע לקבל מענה רפואי בקהילה (קופת החולים), לרשות הרופא בדרך כלל רק דקות ספורות לבחון את מצבו ולשלוח אותו לבדיקות, שההמתנה אליהן כאמור ארוכה. לעיתים רק עצם הליך קביעת התור עצמו מתסכל ומסורבל.

אבחון רפואי פרטי מהיר לעומת זאת, הוא מודל המאפשר לרופא המטפל העניק את מירב הקשב והזמן הנדרשים לכל מטופל ומטופלת. במקביל בהתאם להנחיית הרופא, הצוות המלווה מסייע בתיאום הבדיקות הנדרשות, עוקב אחר קבלת התוצאות ומוודא כי כל התהליך יעשה ללא עיכובים. במרבית המקרים, הבדיקות כולן נעשות במקום אחד והתשובות מגיעות במהרה תוך ימים או לפעמים אפילו שעות, ישירות לרופא המטפל, שמרכז את הטיפול ואת האבחון.

"תשומת לב גבוהה למטופל לצד תשובות מיידיות ומהירות של הבדיקות, מונעות את המשך הסבל ומביאות לאבחון מהיר ולטיפול מהיר מבלי להעביר שבועות וחודשים ארוכים מבלי אבחנה", מסכם ד"ר גולדברג. לאור כל זאת, זה ברור לחלוטין שמי שרוצה לדאוג לבריאות שלו ושל משפחתו, במיוחד בני גיל הזהב שבהם, צריך לתת דגש משמעותי מאוד למהירות האבחון וקבלת טיפול רפואי. 

הכירו את מדיקל NOW: מענה רפואי מהיר ואיכותי

בהרצליה מדיקל סנטר הבינו את החשיבות של הצורך הזה, ופתחו יחידה מיוחדת לאבחון מהיר. היחידה כוללת צוות רפואי קליני בכיר ומיומן לאבחון רפואי וטיפול מהיר, ולצידו מערך אדמיניסטרטיבי המסייע בקביעת תורי המשך וניהול התיק הרפואי של כל מטופל. שירותי היחידה כוללים בין השאר:

 • תור לרופא מומחה במגוון התמחויות תוך 24 שעות מרגע הפניה
 • מרפאת כאב בזמינות מיידית
 • תור מהיר לבדיקות דימות ופיענוח מהיר
 • מוקד לפציעות וחבלות שמציע בדיקה וטיפול על ידי אורתופד מומחה
 • ליווי אדמיניסטרטיבי אישי
 • כל זאת ועוד - במקום אחד!
שירות מדיקל NOW ניתן לכיסוי באמצעות ביטוח פרטי בהתאם לתנאי הפוליסה. אם סובלים מכאבים, פציעות וחבלות אורתופדיות או בעיות רפואיות דומות, אם אתם זקוקים לייעוץ רפואי מהיר, לאבחון בעיה רפואית שלא נפתרת או בדיקות מהירות, השאירו פרטים בקישור הבא ותקבלו הטבה מיוחדת לקוראי בא במייל.
 
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.