print header

מחקר חדש חושף את ההשלכות של מחסור בברזל על בריאות הלב

הוא אחראי לחלק מהתהליכים הקריטיים ביותר בגוף שלנו, והיעדרו עלול להכניס אותנו לצרות צרורות בדרכים שלא הכרתם - כך עולה ממחקר חדש שבדק את הקשר בין מחסור בברזל לבין מחלות לב ותמותה. מחסור בברזל הוא תופעה נפוצה שאנשים רבים חווים, אך לא כולם מודעים להשלכות הקטלניות שעלולות להיות לו אם לא לוקחים אותו בחשבון ומטפלים בו בזמן. אז כדי להעלות את המודעות לסכנות הגדולות שטמונות במחסור בברזל הבאנו עבורכם את כל המידע, הנתונים והתוצאות של המחקר המרתק הזה - וגם נסביר עד כמה תופעה זו מסוכנת עבור אנשים בגילאי אמצע החיים.

מה הקשר בין מחסור בברזל לבריאות הלב?

במחקר שפורסם באוקטובר 2021 על ידי איגוד הקרדיולוגיה האירופאי (ESC) התגלה כי מחסור בברזל בגילאי אמצע החיים עלול להגביר ב-10% את הסיכוי ללקות בהתקף לב תוך עשור. מחקרים קודמים שעסקו בקשר שבין מחסור בברזל לבין מחלות חשפו כי השפעותיו הקטלניות לרוב שכיחות אצל אנשים הסובלים ממחלות לב וכלי דם, שכתוצאה ממחסור בברזל מצבם עלול להתדרדר לכדי אשפוז או במקרים מסוימים אף למוות. בעוד שמחקרי העבר התמקדו בהשפעות התופעה על אנשים עם מחלות רקע, המחקר הנוכחי נועד כדי לבחון ממד חדש - האם מחסור בברזל עלול לחולל מחלות גם אצל אנשים בריאים.
 
הקשר בין מחסור בברזל לבריאות הלב: הדמיה של מד דופק על לב

מערך המחקר ותוצאותיו

המחקר בחן 12,164 אנשים משלוש קבוצות שונות באירופה שגילם החציוני היה 59 ויחס הנשים בהן 55%. במסגרת המחקר נבחנו כל הגורמים הנפוצים למחלות לב בקרב המשתתפים, כגון: עישון, השמנת יתר, סוכרת ורמת כולסטרול. כמו כן, כל משתתף עבר בדיקת ברזל ונקבעה מידת המחסור שלו. צוות החוקרים בחן במשך כל המחקר האם חלק מהמשתתפים פיתחו מחלת לב איסכמית או לקו בשבץ; האם חלקם מתו כתוצאה ממחלה הקשורה ללב ולכלי הדם; וכמה מהאנשים מתו מסיבות אחרות - כאשר הם בחנו האם למחסור בברזל הייתה השפעה על כל אחד מהמקרים הללו. הנתונים שעמם יצא המחקר לדרך היו שחלק מהמשתתפים סבלו מהיעדר ברזל חלקי או ממחסור חמור, ואחרים סבלו ממחסור "תפקודי" בברזל, כלומר הם בעלי כמות מספיקה של ברזל אך כזה שלא מצליח לעשות את תפקידו ביעילות.

הקשר בין מחסור בברזל לבריאות הלב: אישה מסתכלת על מסך המחשב וכותבת
במשך כ-13 שנים בהם צוות החוקרים עקב אחר המשתתפים התגלה כי האנשים שסבלו ממחסור "תפקודי" בברזל נמצאו בסיכון של כ-24% ללקות במחלת לב איסכמית, 26% סיכון למוות כתוצאה ממחלות לב וכלי דם ו-12% סיכון למוות מסיבות שונות. לעומתם, אנשים שסבלו ממחסור מוחלט בברזל היו בסיכון גבוה ב-20% ללקות במחלת לב איסכמית ביחס לאנשים שלא סבלו ממחסור מוחלט בברזל, אך לא נמצא אצלם קשר בין המחסור בברזל למוות. נתון נוסף ומעניין שעלה מהמחקר הוא שאם לאנשים שנבחנו לא היה מחסור בברזל, אז 12% מממקרי התמותה ממחלות לב ו-11% מהמקרים שבהם המשתתפים אובחנו במחלת לב איסכמית היו נחסכים.

חשיבותו של הברזל והבהרת החוקרים

לברזל יש מגוון תפקידים חשובים בגוף שלנו - הוא מסייע להמוגלובין להעביר את החמצן לתאים דרך זרם הדם וכן נוטל חלק קריטי במיוחד ב"מעגל קרבס", שהוא מסלול מטבולי שבו מתבצע תהליך של הפקת האנרגיה. תרומתו של הברזל לבריאות הגוף שלנו לא תסולא בפז וכל אחד מאיתנו נדרש לשמור על רמה מאוזנת שלו, כיוון שהיא קריטית עבור כל שכבות הגיל. עם זאת, אנשים שנמצאים בגילאי אמצע החיים או כאלה שסובלים ממחלות לב אחרות נדרשים להקדיש תשומת לב יתרה לכמות הברזל שלהם, בעיקר כאשר לוקחים בחשבון את הממצאים שעלו במחקרי העבר ואלה שהוצגו במחקר שלעיל.

כמות הברזל המומלצת ליום לפי גילים (נתונים מאתר "כללית")

  • גילאי 1-3: 7 מ"ג ביום.
  • גילאי 4-8: 10 מ"ג ביום.
  • גילאי 9-13: 8 מ"ג ביום.
  • גילאי 14-18: נערות - 15 מ"ג ליום; נערים - 11 מ"ג ביום.
  • מעל גיל 18: נשים - 18 מ"ג ביום; גברים - 8 מ"ג ביום.
  • נשים בהיריון: 27 מ"ג ביום.
  • נשים מניקות: 9 מ"ג ביום.
  • אנשים מעל גיל 51: 8 מ"ג ביום.

את הברזל שלכם תוכלו לצרוך ממקורות מן החי, כגון: בשר בקר, הודו, עוף, דגים וביצים, או ממקורות מן הצומח, כגון: קטניות, סלק, ירקות ירוקים, אגוזים, קינואה, טחינה ועוד.

הקשר בין מחסור בברזל לבריאות הלב: סטטוסקופ

אף על פי כן, עורכי המחקר מבקשים להדגיש שהממצאים שעלו אינם מוחלטים ושיש להתייחס אליהם במשנה זהירות. מאחר שמדובר במחקר המבוסס על תצפית, לחוקרים אין אפשרות להשפיע על המשתנים ולכן לא ניתן להסיק באופן חד משמעי שמחסור בברזל הוא מחולל של מחלות לב. אך בנוסף למחקרי העבר שכבר פורסמו בנושא והצביעו על השלכות בריאותיות חמורות של מחסור בברזל, הולכות ומצטברות להן עוד עדויות ומקרים שמקשרים בין שני המשתנים הללו, אולם כמובן, נדרשים עוד מחקרים כדי לחזק את הקשר הזה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.