print header

ההשפעה של תחושת בדידות על הבריאות

בני אדם הם יצורים חברתיים - הקשרים שלנו עם אחרים מסייעים לנו לעבור את מסע החיים ולשרוד מצבים שונים. אך עם זאת, ככל שאנו מתבגרים ומגיעים לגיל הזהב כך לעיתים קרובות אנו חשופים יותר לתחושת בדידות, בשונה מתקופות מוקדמות יותר בחיינו בהן רובנו היינו מוקפים בבני משפחה שדאגו לנו. בשונה מההנחה המקובלת, מתברר שלתחושת הבדידות יש השפעות שמגיעות מעבר להיבט הנפשי ונוגעות אף לבריאות הפיזית שלנו, כך עולה ממחקרים שונים. בכתבה זו תיחשפו לכלל ההשפעות והסכנות הבריאותיות של בדידות על פי המדע, מתוך מטרה להעלות מודעות לבעיה הקשה הזו שעלולה להיות מנת חלקם של הקרובים לנו ביותר...

מהם הסיכונים הבריאותיים כתוצאה מתחושת בדידות?

צמד חוקרים מאוניברסיטת שיקגו הצליח למצוא קשר בין תחושת בדידות לסיכון גבוה ללקות במחלות פיזיות ונפשיות, כגון: לחץ דם גבוה, מחלות הקשורות ללב, השמנת יתר, מערכת חיסונית חלשה ופגיעה, חרדה, דיכאון, נסיגה בתפקוד הקוגניטיבי, אלצהיימר ואפילו מוות. הרשימה הארוכה והמבעיתה הזו מתבססת על דיווחים של אנשים שלרוב מצאו את עצמם בודדים בעקבות מוות של בן או בת הזוג, פרידה מחברים או משפחה, פרישה לגמלאות, ריחוק גיאוגרפי ממשפחתם או חוסר יכולת להתנייד מסיבות שונות.
 
השפעת הבדידות על הבריאות: אישה בודדה יושבת על מיטה
רוב מה שאנחנו יודעים כיום על ההשפעה של בדידות על בריאות הוא הודות למחקרו פורץ הדרך של ד"ר ג'ון קצ'ופו, המנהל לשעבר של המחלקה לפסיכולוגיה ומדעי המוח באוניברסיטת שיקגו. לשיטתו של קצ'ופו, יש להפריד בין ההרגשה של "להיות לבד" לבין תחושת "בדידות" שהן קשורות אך שונות במהותן. המשמעות של להיות לבד היא עובדתית, היא מתארת בידוד פיזי מאחרים (כמו למשל, אדם שגר לבדו הרחק מהחברה) ושניתן להתגבר עליו ברגע שהתנאים יאפשרו זאת ותיווצר קרבה. אך המשמעות של תחושת בדידות היא אישית, סובייקטיבית ומלווה את האדם מבפנים גם כאשר יש סביבו אנשים.

התהליכים הביולוגיים שמתרחשים בעקבות תחושת בדידות

כאשר אדם חש בדידות הוא משנה את כל תפיסתו בנוגע לעולם - הוא חש מאוים ונוטה שלא לסמוך על אחרים, דבר שמפעיל אצלו מנגנון הגנה ביולוגי שמנסה להילחם בזה. במחקר שנערך ב-2015 שאותו הוביל ד"ר סטיב קול מאוניברסיטת קליפורניה, התגלה שתחושת הבדידות גורמת לתאים של מערכת החיסון לחולל דלקת, שהיא למעשה תגובה חיונית של הגוף שעוזרת לו להתמודד עם גירויים שמזיקים לו (כמו פציעות לדוגמה). אך ככל שהדלקת נמשכת כך עולה הסיכון ללקות במחלות כרוניות - "הביולוגיה של הבדידות עלולה להאיץ הצטברות של רובד נגיפי בעורקים, דבר שמאפשר לתאים סרטניים לגדול ולהתפשט ואף מחולל מחלות קוגניטיביות כמו אלצהיימר", לדבריו של ד"ר קול.

ההשפעה על מערכת הלב וכלי הדם

סקירה שנערכה לאחרונה שהתבססה על 16 מחקרים שונים הראתה שהסיכוי של אדם שחש בדידות לחלות במחלת לב איסכמית וללקות בשבץ גבוה יותר משל האדם הממוצע. ככל שאנו מתבגרים כלי הדם שלנו הופכים נוקשים יותר, דבר שפוגם בגמישותם וכתוצאה מונע מהם לבצע פעולות חיוניות שנועדו לשמור על הלב, ביניהן היכולת להתרחב כדי לווסת את לחץ הדם. מסקירה זו עלה כי תחושת הבדידות מקושרת להגברת לחץ הדם הסיסטולי - שהוא לחץ השיא בזמן התכווצות חדרי הלב - דבר שככל שהוא מתמשך עלול לפגום בגמישות של העורקים כבר בגיל צעיר ולגרום לנזק משמעותי לבריאות הלב וכלי הדם.

השפעת הבדידות על הבריאות: רישום של בדיקת דופק

האם בדידות מסוכנת כמו עישון והשמנת יתר? 

תחושת בדידות עלולה להביא למוות מסיבות שונות שמשתוות במידה רבה לגורמי סיכון אחרים, כגון עישון, השמנת יתר והיעדר פעילות ספורטיבית. הסיכוי הכולל למוות כתוצאה מתחושת בדידות הוא כ-1.5%, שווה ערך לאדם אשר באופן ממוצע מעשן כ-15 סיגריות ביום. נתונים אלה נשאבו מניתוח של 148 מחקרים שונים שבהם לקחו חלק מעל 8,500 משתתפים במשך 7.5 שנים, מהנתונים האלו למדו החוקרים שגורמי הסיכון למוות כתוצאה מבדידות הם עצמאיים ונפרדים ממשתנים אחרים.

השפעת הבדידות על הבריאות: ידיים של אישה מבוגרת

כיצד ניתן להפיג את תחושת הבדידות?

המכון הלאומי לזקנה (NIA) שיושב תחת סוכנות המכונים הלאומיים לבריאות (NIH) של ארה"ב תומך בממצאים שעלו במחקרו של ד"ר סטיב קול הקושרים את תחושת הבדידות להתפרצות מחלות כרוניות, וכן הביע את תמיכתו במחקרים נוספים שגורסים כי אדם שמחזיק בתחושת שליחות ומטרה בחיים הוא כזה שיש לו מערכת חיסונית בריאה יותר. לדעת המכון, מתן עזרה לאחרים או התנדבות הן פעילויות שעשויות לסייע לאנשים לא לחוש לבד - ברגע שאדם עושה זאת מתוך נתינה ואמונה בערכים מסוימים, כך הוא יכול להפיג את תחושת הבדידות האישית שלו ולא להרגיש לבד גם כשהוא בסביבת אחרים.
 
בתקופות רבות בחיים אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בודדים - תחושה שלעתים עלולה להיות משתקת ולגרום לנו לנו לפחד מקשרים חברתיים עם אחרים ככל שהיא מתמשכת. מרגישים בודדים בחיים? למדו 9 טקטיקות שיעזרו לכם לשפר את התקשורת שלכם עם הסביבה ולרכוש חברי אמת.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.