print header

8 תופעות מרתקות שהצליחו לבלבל את עולם המדע

העולם שלנו מלא במראות מדהימים ומרהיבים, ומדי פעם אפילו שקיעה יפה יכולה להשאיר אותנו עם פה פעור, אך ישנן כמה תופעות שהעלו סימני שאלה בראשיהם של רבים והמדע התקשה להסבירם במשך זמן רב. את חלקן מדענים עדיין לא מצליחים להסביר במלואן, אך בין שקיים להן הסבר מדעי ובין שלא, אי אפשר לחזות בהן ולהישאר אדישים. לפניכם 8 תופעות מרתקות מרחבי העולם וגם מהארץ, שאם יצא לכם לראות אותן במו עיניכם, ככל הנראה חשבתם שמדובר במעשה קסמים או בתופעה על טבעית מוזרה.
 

1. הכביש המכושף בירושלים

הכביש המכושף בירושלים
מתחת לארמון הנציב, בתחומי השכונה הערבית ג'בל מוכבר, נמצא כביש היורד מפסגת ההר אל עבר מדבר יהודה. שכשעוצרים את המכונית באמצע הכביש ומשחררים את הבלמים, נראה שהמכונית זזה מעלה, למרות שעליה לנוע מטה בהתאם לכוח הכבידה. למרבה ההפתעה, אותו הדבר קורה גם כאשר שופכים מים על הכביש ומתבוננים בכיוון תנועת זרימתם. למעשה זוהי אשליה אופטית שנוצרת בעקבות היחס של הכביש לנוף, שיוצר תחושה של שיפוע כלפי מעלה כשבעצם ההפך הוא הנכון, והשיפוע הוא כלפי מטה.

2. דולמנים ברחבי העולם

דולמנים בספרד, רוסיה, פורטוגל ואירלנד
מבנים סלעיים גדולים, שמוצבים לרוב בצורת שתי אבנים מאונכות ועליהן אבן ראש, מופיעים במקומות שונים ברחבי העולם לרבות ישראל, למשל בשמורת גמלא, בכניסה לקיבוץ שמיר וברמת הגולן. ארכיאולוגים מתייחסים אליהם כאל תאי קבורה, אולם בקרבת רבים מהם משתבשים שעוני יד שעונדים עוברי אורח, ומכשירים אלקטרוניים אחרים מתחילים גם הם להתנהג מוזר, כשעדיין לא נמצא הסבר לתופעה זו.

3. מפלי הלהבה הנצחית בארה"ב

מפלי הלהבה הנצחית
במדינת ניו יורק קיים מפל מים ייחודי שנראית בתוכו להבה אשר דולקת כמעט לאורך כל ימות השנה. אפילו אם מכבים את הלהבה, נראה שהיא נדלקת מעצמה לאחר ימים ספורים. מה שנדמה תחילה כמו תופעה מוזרה ועל טבעית הוא לא יותר מאשר שילוב של מעשה ידי האדם והטבע, שכן המערה שמאחורי המפל משחררת גז טבעי, אשר מאפשר את הדלקת הלהבה. מטיילים שמכירים את המקום ומגיעים אליו נוהגים להדליק את הלהבה אם הם רואים שכיבו אותה.
 

4. מבצר פרנגוקסטלו ביוון

מבצר פרנגוקסטלו
האי כרתים הוא המקום היחידי בעולם שבו מתועדת האשליה האופטית הטבעית הזו, המתרחשת בכל שנה בסביבות סוף חודש מאי, אז ניתן לראות במקום צללים של חיילים חמושים ורכובים על סוסים, אשר הולכים מכיוון מנזר אגיוס חרלמבוס אל כיוון מבצר פרנגוקסטלו. ניתן לחזות בתופעה בשעות הבוקר המוקדמות, כשהים שקט והאוויר לח מאוד, והיא נמשכת כ-10 דקות בלבד. חיילי גרמניה שכבשו את המקום בעבר כמעט השתגעו מפחד לנוכח הצללים הללו.

5. מערות קבורה של זנוז'מו בצ'כיה

מערות קבורה של זנוז'מו
האגדות מספרת שניתן לשמוע נגינת אורגן בוקעת ממערות הקבורה של העיר זנוז'מו שבצ'כיה. אנשים ששמעו את הצלילים נבדקו על ידי פסיכולוגים כדי לשלול מצב של היסטריה המונית ממקור שאינו קיים, אך הגיעו למסקנה שאותם אנשים אכן שמעו צלילים שבוקעים ממערות הקבורה. בשנת 1996 מדענים הצליחו לתעד את אותם הצלילים, ולמרות שסרקו את המעבר התת קרקעי כולו, לא נמצא בו שום אורגן או של כל כלי נגינה אחר שיכול להפיק צלילים שכאלה.

6. יער האבנים בסין

יער האבנים בסין
עד כמה שהמזרח הרחוק נראה לנו כמקום קסום ומיוחד, אין ספק שהתופעה המוזרה הזו היא הדבר המפתיע ביותר שניתן למצוא שם. לפני כ-200 מיליון שנה הופיע יער האבנים הזה במחוז יונאן, כשלפניו היה קיים באזור רק ים פתוח. שכבות עבות של אבן גיר התאחדו ליצירת עמודים, ותנועות טקטוניות גרמו להם לנוע מעל לפני השטח. עם זאת בחלק התת קרקעי של יער האבנים, במערת קיפנג, נמצא קסם אמיתי שלא ניתן להסביר: בכל שנה, מחודש אוגוסט עד נובמבר, הנהר התת קרקעי שעובר בתוככי המערה יוצר מערבולת מים בכל 30 דקות בדיוק, שנעלמת באחת לאחר מספר דקות בודדות.

7. מפלי הדם באנטרקטיקה

מפלי הדם באנטרקטיקה
בניגוד למקורות מים אחרים ביבשת הדרומית והקרה ביותר על פני כדור הארץ, מימי מפלי הדם האדומים לא קופאים לעולם. הקרחון עליו נמצאים המפלים נחשב לקרחון הקר ביותר שבו ישנו מקור מים זורמים בעולם, והמסתורין הזה גרם לאנשים רבים להתעניין בו ולחקור אותו. במשך זמן רב מדענים סברו שצבעם האדום של מי מפלי הדם נוצרים בעקבות הימצאותם של אצות או מיקרובים אדומים שחיים בהם, אולם לימים התברר כי מדובר בסך הכל במצבור עצום של ברזל מחומצן.

8. נהר חמשת הצבעים "קאנו קריסטל" בקולומביה

במשך מרבית ימות השנה, נהר הקאנו קריסטל לא נראה שונה מנהרות אחרים מרחבי העולם, אך בחודשי הקיץ צבעיו משתנים, ומשתלבים לכדי גוונים מדהימים, שהטבע יוצר בעצמו. הצבעים האלו מקורם בצמחייה התת מימית שגדלה במי הנהר בצבעי אדום, ורוד, כחול, ירוק וצהוב. לפי האגדה המקומית, מתחת למפל של הנהר נמצא אוצר חבוי של "אם המים".

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.