print header

16 עובדות היסטוריות מרתקות!

 ידוע שתרבויות שונות שהתפתחו לאורך ההיסטוריה סיגלו לעצמן הרגלים ומנהגים שונים, ביניהם גם כאלו שכיום נראים לנו מוזרים ומשונים במיוחד. למשל, בימינו לא היינו מחשיבים זריקת תפוח על ראשו של אדם כסימן לאהבה, והכרזת מלחמה על חתולים הייתה נשמעת לנו כמו בדיחה גרועה, אבל תתפלאו לשמוע שמעשים כאלו ואחרים נחשבו למקובלים ולסבירים לחלוטין בתרבויות שונות לאורך השנים. בכתבה שלפניכם מוצגות 16 עובדות היסטוריות מעניינות, מצחיקות ומעוררות פליאה, שימחישו עד מוזר ומשונה היה העולם בעבר...

 

1. דגל ארצות הברית עוצב במקור על ידי תלמיד תיכון

ב-1958, תלמיד תיכון בשם רוברט הפט עיצב את הדגל בעל 50 הכוכבים כחלק מפרויקט בית ספרי, לאחר שחזה כי אלסקה והוואי תצטרפנה לאיחוד ויהיה צורך בסידור מחדש של הכוכבים. הפרויקט של רוברט לא עורר הדים רבים וקיבל ציון 'כמעט טוב', אך הנער לא ויתר והגיש את העיצוב שלו לבית הלבן. לבסוף, הדגל של רוברט נבחר מתוך לא פחות מ-1,500 עיצובים אחרים על ידי הנשיא דאז דוויט אייזנהאואר.

 

עובדות היסטוריות מרתקות: דגל ארצות הברית

2. בית האופנה הגרמני הוגו בוס היה אחראי על עיצוב מדי הצבא הנאצי

אמנם מדובר בבית אופנה מפורסם שמוכר כיום את מותגיו בחנויות רבות ברחבי העולם, אך לא כולם מודעים לעברו... בשנת 1923 ייסד הוגו פרדיננד בוס, חבר המפלגה הנאצית, את בית האופנה המפורסם שנקרא על שמו בעיר מצינגן שבגרמניה. בין השנים 1932-1945 ייצרו במפעל את המדים השחורים של האס אס וכן את החולצות החומות של פלוגות הסער הנאציות, כשבמלאכה הועסקו גם עובדי כפייה.

3. הרואין נמכר בתחילה כתרופה נגד שיעול וכאבי ראש

אמנם כיום השפעותיו ההרסניות של הסם המסוכן הזה ידועות לכל, אבל בעבר נהגו לשווק אותו כתרופה! ההרואין סונתז לראשונה ב-1874 על ידי הכימאי הבריטי סי.אר. איי רייט, לטיפול בבעיות רפואיות שונות, ובין השנים 1898-1910, בטרם התבררו השפעותיו המזיקות והממכרות, שווק ההרואין כתרופת שיעול לילדים.

4. הקיסר קליגולה רצה למנות את סוסו לקונסול

הקיסר קליגולה, שחי במאה הראשונה לספירה, לא היה הדוגמה המובהקת ביותר לשפיות דעת, אבל הוא בהחלט אהב מאוד את סוסו. עד כמה אתם שואלים? הקיסר המטורלל נהג להזמין את סוסו אינקיטאטוס לסעודות רשמיות, השקה אותו יין מגביעי זהב, בנה עבורו אורווה משיש ואפילו תכנן למנותו לקונסול, אך נרצח בטרם התכנית יצאה לפועל.

עובדות היסטוריות מרתקות: פסלו של הקיסר קליגולה

5. נשיא ארה"ב לשעבר רונלד רייגן הציל את חייהם של 77 בני אדם

ידוע שעוד בטרם נבחר לנשיא, ניהל רונלד רייגן קריירת משחק, אך מה שפחות ידוע הוא שבטרם התפרסם, עבד רייגן במשך מספר שנים גם כמציל, ובמהלך עבודתו הציל 77 בני אדם מטביעה.

6. בתוך שנתיים, סין השתמשה ביותר מלט מאשר ארה"ב לאורך רוב המאה ה-20

סין ידועה בטכנולוגיות הרבות שהיא מפתחת ובקצב הגידול הגבוה שלה, והנתון הבא יכול בהחלט להמחיש זאת. בין השנים 2011-13, השתמשה סין ב-6.6 ג'יגה-טון של מלט לצורכי בנייה. לשם השוואה, ארה"ב השתמשה ב-4.6 ג'יגה טון בלבד לאורך כמעט מאה שנים!

7. אדולף היטלר נכלל בין המועמדים לזכייה בפרס נובל לשלום לשנת 1939

אמנם כיום ידוע שהיטלר היה הדבר הכי רחוק שאפשר מפרס נובל לשלום, אולם בשנת 1939 חבר הפרלמנט השוודי אריק גוטפריד ברנדט העלה את הרעיון הלא-ממש-מבריק להכליל את הצורר הנאצי כמועמד. העניין עורר סערה גדולה באירופה של אותם ימים, עד שלבסוף ההצעה בוטלה לאחר מספר ימים.

8. ביוון העתיקה, זריקת תפוח על ראשו של מישהו נחשבה לדרך מקובלת להציע נישואין

אמנם בימינו יש לא מעט אתרי אינטרנט שמוקדשים להיכרויות רומנטיות, אך עוד הרבה לפני כן, היוונים הקדמונים המציאו דרך משלהם. ביוון העתיקה התפוח נחשב לפרי מקודש לאלת האהבה אפרודיטה, וזריקת תפוח על ראשה של אישה הייתה למעשה דרך להצהיר על אהבה עזה כלפיה. אם האדם שלעברו הושלך התפוח תפס אותו בידיו, הדבר נחשב כהסכמה להצעה. אולי זה לא הכי רומנטי במונחים של היום, אבל מוכרחים להודות - זה נשמע קל למדי.

עובדות היסטוריות מרתקות: תפוח מונח בכף יד

9. הונדורס ואל סלבדור יצאו למלחמה זו בזו בעקבות מהומה במשחק כדורגל

 במסגרת משחקי מוקדמות מונדיאל מקסיקו 70, אירחה אל סלבדור את נבחרת הונדורס למשחק שהסתיים בניצחון 3:0 למקומיים, ובלהט הדברים תקף הקהל המקומי את אוהדי הונדורס כשגם מעשי לינץ' בוצעו באורחים האומללים. כחודש לאחר מכן, בעקבות האירוע הזה ומתיחות כללית בין המדינות, יזם צבא אל סלבדור מתקפה צבאית נגד הונדורס ורק לאחר מספר ימי לחימה הושגה הפסקת אש בין הצדדים.

10. הבת של מלך תאילנד טבעה למוות, כיוון שלפי החוק אסור היה לאיש לגעת בה

סונאנדה קומריראטאנה הייתה הבת של מלך תאילנד מונקגאוט, ששלט במדינה בין השנים 1851-1868. הנסיכה מצאה את מותה בגיל 19 בלבד, לאחר שסירה בה שטה בדרכה לארמון הקיץ של משפחתה התהפכה והיא נזרקה אל המים. למרות שהיו לא מעט עדים למקרה, איש לא חש לעזרתה פשוט בגלל חוק שאסר על כל אדם לגעת בנסיכה, גם לשם הצלת חיים. העונש על כך, למקרה שתהיתם, היה מוות.

11. קריית הוותיקן ברומא הכריזה מלחמה על... חתולים

חתולים הם בעלי חיים מקסימים וחביבים, אבל לא אם תשאלו את האפיפיור גריגוריוס התשיעי, שטען שהשטן נוהג לעיתים ללבוש צורת חתול, ולכן יש להשמיד את כל החתולים ברחבי אירופה. למרבה הצער, בעקבות הירידה הדרמטית באוכלוסיית החתולים באירופה במאה ה-13, חלה עליה במספר העכברושים, שהיו בין הגורמים העיקריים להפצת מחלה שהשמידה כשליש מאוכלוסיית היבשת...

12. המלחמה הקצרה ביותר בהיסטוריה נמשכה 38 דקות

יש לא מעט דברים שאפשר לעשות ב-38 דקות, כמו להכין ארוחה קלה או אפילו לתפוס תנומה קצרה, אבל לצאת למלחמה? מתברר שזה אפשרי... בשנת 1896 פרצה מלחמה בין האימפריה הבריטית לזנזיבר, על רקע ניסיון של אחיינו של הסולטן לתפוס את השלטון בזנזיבר בהפיכה צבאית, באירוע שזכה לכינוי "המלחמה הקצרה בהיסטוריה".

13. צבאותיו של גי'נגיס חאן אחראים למותם של 40 מיליון בני אדם

הכובש המונגולי האכזר נודע בכיבושיו הנרחבים, שחלשו על רוב העולם הידוע בתקופתו, ולא פחות בשל אכזריותו הרבה. במשך 14 שנות שלטונו, השמידו צבאותיו של ג'ינגיס חאן 40 מיליון בני אדם, שהיוו 11% מאוכלוסיית העולם באותה העת!

14. הוריו של מלך מצרים תות ענח' אמון היו אח ואחות

למרות שתקופת שלטונו לא נמשכה זמן רב, תות ענח' אמון היה מהמפורסמים שבפרעונים. הוא ירש את כסאו בגיל 9 ושלט במצרים עד מותו בגיל 19, וידוע כי סבל ממחלות גנטיות שונות. בשנת 2010, בדיקת דנ"א שנערכה במומיות המתוארכות לאותה תקופה, העלתה כי מדובר בהוריו של תות וכן כי מדובר למעשה באח ואחות, מה שיכול להסביר את המקור למחלותיו של הפרעה הידוע.

15. ווינסטון צ'ר'צ'יל נהג לעשן 10 סיגרים ביום!

ראש ממשלת בריטניה היה נודע בשל שנינותו הגיגיו המפורסמים, ואף היה כחובב סיגרים לא קטן בכלל. עד כמה לא קטן? המנהיג הבריטי נהג לעשן 10 סיגרים קובנים מסוג "Romeo y Julieta", כלומר כ-3,650 סיגרים בשנה!

עובדות היסטוריות מרתקות: ווינסטון צ'רצ'יל מעשן סיגר

16. סימן המטבע האמריקאי דולר $ הוא בעצם חיבור של האותיות P ו-S

לא רבים יודעים, אך עוד בטרם הומצא הדולר המפורסם, הפסו שימש כמטבע הרשמי של ארה"ב עד שנת 1794. לפיכך, ישנן טענות שסמלו המוכר "$" המלווה אותו עד היום הוא למעשה הלחם של האותיות S  ו-P, שמייצגות בכלל את שם המטבע הרשמי הקודם של המדינה.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.