print header

13 מיתוסים שגויים והאמת המפתיעה שמאחוריהם

ישנם הרבה מאוד סיפורים והמצאות שנשמעים לנו כל כך נכונים והגיוניים, עד שלפעמים אנו מתבלבלים ונוטים לחשוב שהם עובדות מוכחות. היות והאמת תמיד עדיפה על כל דבר אחר, זה טוב להיות סקרנים ולגלות מה מסתתר מאחורי המידע שאנשים לוקחים כמובן מאליו. לפעמים אנחנו מופתעים לגלות שמה שנחשב לידע בסיסי מאוד הוא למעשה שקר מוחלט שממנו אנו יכולים ללמוד הרבה מאוד, וזה בדיוק מה שיקרה כאשר תכירו את האמת שמאחורי 13 המיתוסים הבאים...
 
המיתוס: אסור לגעת בגוזלים אחרת כי הריח שלנו עלול לגרום לכך שהם יינטשו. האמת: למרבית הציפורים יש חוש ריח חלש מאוד ולכן הן כלל לא יוכלו לדעת האם הגוזלים שלהם מריחים כמו בני אדם.
 
מיתוס: אדם וחווה גורשו מגן עדן בגלל שאכלו תפוח מעץ הדעת. האמת: בשום מקום לא מוזכר שפרי עץ הדעת היה תפוח עץ ולמעשה אין הרבה התייחסות לזיהויו המדויק. לפי פרשנויות שונות מדובר בבננה, תאנה, חיטה, גפן (לפי פרשנות חז"ל) ועוד...
מיתוס: הוויקינגים נהגו לחבוש קסדות קרב עם קרניים בצדדים. האמת: הקסדות האלו הוכנו על ידי מעצבי תחפושות עבור מופעי אופרה במאה ה-19 והפכו לסמל של העם הלוחמני הזה.
מיתוס: אלברט איינשטיין נכשל במבחנים במתמטיקה. האמת: בשעה שהוא אמנם נכשל במבחן הכניסה למוסד הלימודים אליו הוא שאף להתקבל, במתמטיקה בפרט לא היו לאיינשטיין בעיות כלל וכלל והוא תמיד הצטיין במקצוע הזה.
מיתוס: אלכוהול עוזר לשמור על חום גוף. האמת: צריכת אלכוהול רק גורמת להרחבת כלי הדם בסמוך לעור, מה שיוצר אשליה של חום, אך למעשה היא עלולה להוריד את  הטמפרטורה במרכז הגוף.
מיתוס: חמת חלילים היא כלי נגינה סקוטי. האמת: למרות שהשימוש בכלי הנגינה הזה נפוץ מאוד באירלנד ובסקוטלנד, מקורו למעשה הוא בפרס העתיקה, וקימות עדויות לכך שהוא היה קיים כבר בשנת 1,000 לפני הספירה.
 
מיתוס: אלכוהול "הורג" תאי מוח. האמת: צריכת אלכוהול מופרזת בהחלט פוגעת בתאי מוח, אך היא אינה הורגת אותם והיא אינה יכולה להוביל למוות מוחי.
מיתוס: אכליה לפנייה שחייה גורמת להתכווצויות שרירים. האמת: אכילה לפני שחייה לא מעלה את הסיכון להתכווצויות שרירים, אך היא בכל זאת אינה מומלצת כלל וכלל משום שבטן מלאה גורמת לקוצר נשימה.
מיתוס: שתיית קפה גורמת להתייבשות. האמת: ההשפעה המייבשת של הקפאין היא זניחה ביותר היות ובקפה או במשקאות המוגזים שאנו שותים יש הרבה מאוד מים.
מיתוס: תוסף המזון  מונוסודיום גלוטמט גורם לכאבי ראש. האמת: למרות שיש אנשים שרגישים במיוחד לחומר הזה, אין שום הוכחה מחקרית שמקשרת בין צריכת מאכלים המכילים  מונוסודיום גלוטמט לבין כאב ראש משמעותי ומזיק.
מיתוס: הוספת מלח למי הבישול מעלה את טמפרטורת הרתיחה שלהם. האמת: במיתוס זה יש אמת חלקית משום שטמפרטורת הרתיחה אכן משתנה, אך השינוי הוא כל כך זעיר עד שאין לו משמעות של ממש ועקר השפעת המלח היא בתוספת לטעם.
מיתוס: כדור הארץ מקיף את השמש. האמת: למרות שבפועל זהו המצב שמתקיים רוב הזמן, האמת היא שכדור הארץ חג מסביב למרכז המסה הבריצנטירת שבינו לבין השמש, אשר באופן תיאורטי יכול להימצא גם בחלל הפתוח.
מיתוס: זיקיות מחליפות צבעים לצורך הסוואה. האמת: שינוי הצבע נועד בראש ובראשונה כדי להתאים לטמפרטורה באזור, לסמל את מצבה הנפשי של הזיקית ולצורכי תקשורת עם זיקיות אחרות. שינוי הצבע עוזר גם להסוואה אך לא זה העיקר.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.