print header

המנדט: סדרת דוקו היסטוריות שתראה לכם את שורשי המצב בארץ

הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא חלק בלתי נפרד מהחיים במדינת ישראל, אך הוא התחיל הרבה לפני שהיא בכלל קמה. הבמאים ירון ניסקי ואבי מרקדו-אטדגי שיתפו פעולה עם שורה של מומחים והיסטוריונים מהארץ ומהעולם, כדי להציץ אל העבר ולהבין כיצד הוא נולד והתפתח. במסגרת שלושת פרקי "המנדט", סדרת דוקו-היסטורית מבית "כאן 11", הם מחזירים אותנו לימי השלטון הבריטי בארץ. זו תקופה שאתם אולי חושבים שהכרתם, אך היא מלאה בהרבה יותר התרחשויות ופרטים לא ידועים, שחלקם אף הוסתרו מהציבור הרחב עד היום. חשוב שכולנו נשמע ונראה את הדברים האלה, כי אם נבין את מקור הבעיות שרודפות אותנו מאז ועד היום יש סיכוי גדול יותר שנוכל לפתור אותן בעתיד.  

פרק 1 - קונפליקט צריך זירה

הרבה לפני שמישהו בכלל חשב על הסכסוך הישראלי-פלסטיני כבר הונחו על הקרקע היסודות שהפכו את האזור לחבית נפץ שהלכה וגדלה עם השנים. הם הונחו על ידי הבריטים, ששלטו על אזור ארץ ישראל החל מקיץ 1917 וכעבור 20 שנה הקימו גוף שרבים מכם כנראה לא ידעו עליו או שכחו מקיומו, ועדת פיל. חומרי הוועדה נחשפים במסגרת הסדרה הזו בפעם הראשונה ועוזרים לנו לגלות את שורשי הרעיון להקמת של שתי מדינות: יהודית וערבית, זו לצד זו. הוא לא נולד מתוך גישה פשרנית והתחשבות של הבריטים, אלא מתוך ציניות, זלזול בקונפליקט ובעיה גדולה אחת: הארץ הובטחה לשני עמים שונים...

פרק 2 - משכנים לאויבים

פרק זה ממשיך לחקור את הקרעים שיצרו הבריטים בין העמים וקבוצות הכוח השונות בארץ ישראל, שהיו מחולקים באופן ברור לצד יהודי וערבי. בצד היהודי התנהלו הבריטים מול הסוכנות היהודית שבראשה עמד ד"ר חיים ויצמן, שתיפקדה כגוף מרכזי, מוכר ובעל השפעה רבה. בצד הערבי לעומת זאת, בהיעדר גוף דומה נאלצו הבריטים לפנות את כמה מהמשפחות הגדולות והעשירות ביותר בארץ, בניהן התקיימה תחרות לא קטנה, והחלטה זו הובילה ללא מעט טעויות וקשיים בהמשך הדרך. המרד הערבי הגדול היה אחת מההשלכות של ההתנהלות הבעייתית של הבריטים סביב הנושא הזה, ובאופן טבעי הוא גם הפך לחלק חשוב מההיסטוריה של הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

 

פרק 3 - אימפריות נופלות

מלחמת העולם השנייה אמנם הובילה לכך שהמנדט הבריטי על ארץ ישראל נמשך זמן ארוך יותר מהצפוי, אך עדיין היה ברור לרבים כי מדובר בעניין קצוב בזמן. חלק מהסיבה לכך הייתה תנועת המרי העברי, שפעלה באופן שונה מהמרד הערבי אך עדיין הובילה ליחסים עכורים מאוד בין התושבים היהודים לממשל הבריטי. באופן אירוני, הרבה מההכשרה הצבאית שניתנה לאנשי הארץ בעבר סביב התקופה הזו הוענקה על ידי הבריטים עצמם, שרצו להגן על קו הנפט ועל מרכז הסחר החשוב שלהם בזמן המלחמה בגרמניה הנאצית ומדינות הציר.

בסופה של התקופה הזו האימפריה הבריטית "מתקפלת" כלפי פנים ונוטשת מקומות רבים בעולם, כולל ארץ ישראל. אך עדיין, גם בשנים שלפני תום המנדט ממשיכים הבריטים להערים קשיים על שני הצדדים, אם זה בסירוב קליטת פליטי השואה ואם זה בהמשך התנהלות בעייתי מול החברה הפלסטינית המפולגת והמוחלשת מאירועי המרד הערבי הגדול. פרק זה הוא סיפורה של סוף תקופת המנדט, והתנקזות כל האירועים וההשפעות של הבריטים על הסכסוך שיגדיר את ארץ ישראל ומדינת ישראל בכל השנים שיגיעו בעתיד... 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.