print header

11 עובדות מפתיעות על תל אביב שתשמחו להכיר

מה מסתתר מתחת למתחם שרונה? באיזה שיא החזיקה התחנה המרכזית החדשה? כמה רחובות מוקדשים לחיים נחמן ביאליק? איזה אתר היה בעבר מזבלה של פסולת בנייה? אם אתם רוצים להכיר יותר לעומק את ההיסטוריה של תל אביב ואת הסיפורים המרתקים על כמה מהאתרים המפורסמים שבה, הגעתם למקום הנכון! צללנו לעובי הקורה של ההיסטוריה של "העיר הלבנה" ומצאנו עבורכם פרטים מרתקים שלא הרבה מכירים, סיפורים שיכולים להתרחש רק בישראל ופרטים על השיאים והתארים השונים שהעיר שברה או זכתה בהם לאורך השנים. מיותר לציין שיש עוד הרבה מה להגיד על העיר והעבר שלה, ואם יש לכם סיפורים או עובדות מיוחדים על תל אביב, אתם מוזמנים לשתף אותם איתנו בתגובות.
 
1. לעיר תל אביב יש יום הולדת - כ' בניסן ה'תרס"ט, או 11 באפריל 1909, היה היום בו נערכה הגרלת המגרשים שלאחריה נחנכה רשמית שכונת "אחוזת בית". אך ההיסטוריה של העיר מתחילה עוד לפני התאריך הזה, משום שהיו שכונות יהודיות שקמו מחוץ לגבולות יפו שנים לפני כן, כמו למשל נווה צדק שנוסדה כבר בשנת 1887.
עובדות על תל אביב: הגרלת המגרשים לאחוזת בית בעת יסודה
2. ראש העיר הרביעי של תל אביב כיהן בתפקידו במשך 10 ימים בלבד - שמו היה משה שלוש, והוא נבחר לתפקיד על ידי מועצת העיר לאחר שקודמו, מאיר דיזנגוף, נפטר בשנת 1936. הימים היו ימי המנדט הבריטי בארץ והאדם שמולו שלוש התמודד, ישראל רוקח, פנה אל הנציב העליון שכפה על המועצה לחזור בה מהחלטתה כמה ימים לאחר מכן ולמנות את רוקח לראש העיר. כפיית ראש העיר על ידי הבריטים בניגוד להחלטת המועצה עוררה סערה רבה, אך בסופו של דבר רוקח המשיך לכהן כראש העיר החמישי בשנים 1936-1952.
עובדות על תל אביב: בית העירייה הישן של תל אביב
3. מתחת לתל אביב חבוי עולם מנהרות סודי - הסוד כמובן כבר התגלה מזמן, אך הוא סייע מאוד לכוחות הביטחון והביון הישראליים בימים הראשונים שאחרי קום המדינה. את המנהרות חפרו אנשי מסדר הטמפלרים, שהתיישבו באזור חיפה עוד בשנת בשנת 1868 תחת השלטון העות'מאני, ושנה לאחר מכן הקימו מושבה גם ביפו. מדוע למעשה הם חצבו את המערות האלו ולצורך מה נעשה בהן שימוש לאורך השנים? לחצו כאן כדי לגלות את התשובות המרתקות לשאלות האלו. 
עובדות על תל אביב: מושבת שרונה
4. עד לשנת 2010 התחנה המרכזית החדשה בתל אביב הייתה הגדולה מסוגה בעולם - היא בנויה על שטח של 44 דונם וכוללת שטח בנוי של 230,000 מ"ר. 30 שנים נדרשו כדי להשלים את בנייתה במסגרת מה שהיה למבצע בנייה כושל ומסורבל אשר גרם לנזקים כלכליים וחברתיים לשכונת נווה שאנן, בה התחנה ממוקמת עד היום. על אף גודלה היא לא כללה חיבור עתידי למערכת רכבת תחתית, אך כן ניתן היה למצוא בה 29 דרגנועים, 13 מעליות ולמעלה מ-1,500 בתי עסק שונים. כיום מצבה של התחנה הרבה יותר עגום, חלק מהמפלסים נטושים ולא נעשה בהם שימוש.
עובדות על תל אביב: התחנה המרכזית החדשה בתל אביב
5. פארק צ'ארלס קלור בדרום-מערב תל אביב היה בעבר מזבלה של פסולת בנייה - המזבלה הפכה לפארק פשוט משום שהעירייה הבינה שיהיה זול יותר לכסות את הפסולת בעפר ולשתול עליו דשא מאשר לפנות אותה. הפתרון ה"ישראלי" הזה, נדרש משום שקבלנים אשר הרסו את שכונת מנשייה, שהייתה בנויה בסמוך למיקום הפארק כיום, לא פינו את פסולת הבנייה, אלא דחפו אותה לתוך הים. הפארק נפתח לציבור ב-1974 ובזמנו עמד במרכזו מתקן שעשועים משוכלל בצורת לוויתן, שכבר התיישן והוחלף מאז, אשר סימל את הלווייתן שפלט את יונה הנביא לחוף יפו.
עובדות על תל אביב: פארק צ'ארלס קלור
6. תל אביב עושה כבוד לביאליק - לא פחות מ-3 רחובות שונים בעיר מוקדשים למשורר הלאומי שלנו; רחוב ביאליק (שנקרא על שמו עוד בחייו), שדרות ח"ן (חיים נחמן) ורחוב אלוף בצלות בפלורנטין. כמו כן מחלקת העירייה מעניקה מדי שנה את פרס ביאליק בתחום הספרות, ובית ביאליק בכיכר ביאליק, בו מאוחסן ארכיון הכולל כתבי יד מקוריים רבים, פתוח לרשות הציבור לאחר ששימש בעבר כביתו של המשורר ושל משפחתו. 
עובדות על תל אביב: כיכר ביאליק

7. כיכר לונדון מוקדשת לנחישות של העם הבריטי וגם למאבק כנגדם - שילוב שכנראה יכול להתקיים רק בישראל. במקור, הכיכר שנחנכה ב-24 למאי 1942 נקראה על שם בירת אנגליה כמחווה של כבוד ותמיכה כלפי תושבי העיר, ואנגליה בכלל, שהתמודדו עם הפצצות כבדות מצד גרמניה במהלך מלחמת העולם השנייה. בשנת 2003 הסתיים פרויקט פיתוח של האזור במסגרתו נבנתה במקום אנדרטה למעפילים, אשר נאבקו כנגד השלטון הבריטי ועלו בצורה בלתי חוקית לארץ ישראל. 

עובדות על תל אביב: כיכר לונדון לפני קום המדינה
8. שבוע הספר העברי נולד בתל אביב - זה קרה באפריל של שנת 1926, בעקבות יוזמת "המשרד להפצת הספר העברי בארץ־ישראל". ההודעה על לידתו הצפויה נמסרה לציבור כמה שבועות לפני כן, ובפעם הראשונה בה הוא התקיים היה מדובר בסך הכל במספר דוכני ספרים שהוקמו בשדרות רוטשילד. את "שבוע הספר העברי" במתכונתו המודרנית יזם המשורר והסופר שלמה טנאי במאי 1959, והחל משנת 1961 הוא התקיים בכל רחבי המדינה. האירוע המרכזי והגדול ביותר היה כמעט תמיד בכיכר מלכי ישראל - כיום כיכר רבין, אם כי בתחילת שנות ה-2000 הוא עבר באופן זמני לגני התערוכה, משם לגני יהושע ובחזרה לכיכר רבין.
עובדות על תל אביב: שבוע הספר בכיכר רבין
9. צמרת הפיקוד של צה"ל ממוקמת בתל אביב - כפי שאתם ודאי מנחשים היא יושבת בתוך שטחו של מחנה רבין, הידוע בשם "הקריה" ובעבר כונה מחנה מטכ"ל 128. אך מה שאולי יפתיע אתכם לגלות זה כמה מוקדים שונים של שליטה ופיקוד נמצאים בה. מחנה הקריה כולל את מטה משרד הביטחון, מוצב הפיקוד העליון (הבור) "מצודת ציון", מטה חיל האוויר ומטה חיל הים, לשכת דובר צה"ל, לשכת הרב הצבאי הראשי, לשכות אלופי פיקוד הדרום, המרכז והצפון, הצנזורה הצבאית, נציבות קבילות החיילים ועוד ועוד…
עובדות על תל אביב: מתחם הקריה
10. תל אביב אוהבת ספורט - והיא גם מצטיינת בענפים שונים. מכבי תל אביב והפועל תל אביב הן שתי קבוצות הכדורגל המצליחות והמעוטרות בישראל (23 זכיות באליפות המדינה למכבי, 13 להפועל) וגם שתי המובילות בתחום הכדורסל (55 זכיות באליפות ליגת העל הישראלית ו-45 גביעי מדינה למכבי, 5 אליפויות ו-4 גביעי מדינה להפועל). בנוסף פועלות בעיר קבוצות מצליחות זוכות באליפויות לאומיות בענפים כדוריד, כדורעף, כדורמים, פוטבול ועוד.
עובדות על תל אביב: אוהדי מכבי תל אביב במשחק נגד חיפה באצטדיון בלומפילד
11. קצת מספרים לסיום: בתל אביב-יפו יש יותר מ-1,500 רחובות שבהם, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ונכון לסוף נובמבר 2021, מתגוררים כ-468,060 תושבים - מקום שני בארץ אחרי ירושלים. בעיר פועלים יותר מ-150 מוסדות חינוך, לרבות אוניברסיטת תל אביב שהיא המוסד היהודי להשכלה גבוהה הגדול בעולם. תל אביב היא העיר בעלת יוקר המחיה הגבוה בישראל ולפי מדדים שונים היא גם אחת מהערים הכי יקרות בעולם, אולי אף היקרה ביותר. למרות זאת, בשנת 2021 מוקמה תל אביב על ידי המגזין הבינלאומי טיים אאוט כעיר השמינית הטובה בעולם, העיר ה"כיפית ביותר בעולם", והעיר השנייה בעולם בתחום הקולינרי - אז יש בכל זאת לא מעט סיבות לגאווה.
עובדות על תל אביב: חוף ים בתל אביב

מקור התמונות: LdorfmanAvi1111מיכאל יעקובסוןSilvio.iliaד"ר אבישי טייכרמחסל האגדות

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.