print header

תיעוד מרתק: למה ישראל נכנס ללבנון ומה בדיוק קרה שם?

מלחמת לבנון הראשונה לא הייתה אמורה להיות מה שהיא הפכה להיות - אפשר להגיד את זה על עימותים צבאיים רבים שבהם השתתף צה"ל, אך רק היא הובילה לעשרות שנים שבהם כוחותינו ישבו בתוך מדינה זרה. איך המצב הזה נוצר? למה בעצם נכנסה ישראל ללבנון? האם בכלל ידעתם שהיא עשתה זאת יותר מפעם אחת? מה הקשר שלה לסכסוך הישראלי פלסטיני? על כל התשובות האלו תוכלו לקבל תשובה בסדרה הדוקומנטרית זוכת הפרסים של כאן 11 שהופקה בשיתוף משרד התרבות והספורט. אתם מוזמנים בחום לצפות ב-5 פרקיה ולהכיר טוב יותר את האירועים המרתקים שהובילו למלחמת לבנון הראשונה ועיצבו את הימים שבאו אחריה.

 

פרק 1: קליידוסקופ לבנוני

מה קדם למלחמת לבנון? איך זה קשור לנצרות ולפלסטינאים? הפרק הראשון מציג את מלחמת האזרחים והאנרכיה הכללית ששררה בשכנתנו הצפונית בשנות ה-70'. המצב הזה משך את תשומת הלב של סוריה, ישראל ומדינות אחרות במזרח התיכון והעולם. המדיניות הרשמית של ישראל בתקופה הזאת הייתה לסייע לערבים הנוצרים בלבנון "לעזור לעצמם", אך היא לא שרדה למשך הרבה זמן...

פרק 2: אורז ועפרת

ריבוי הפיגועים בישראל שיוצאים מדרום לבנון מוביל לפתיחת מבצע ליטני, שבמסגרתו כוחות ישראל שהו בלבנון במשך 3 חודשים ואז נסוגו. במהלך הזמן הזה התרחשו אירועים רבים ונוצרו דעות שונות שיהיו משמעותיים מאוד בחזרתם של הכוחות האלו למקום בעתיד. בין השאר, הפרק הזה גם מציג את הקמת צד"ל, את התקיפה שיזם הרמטכ"ל דאז רפול נגד כוחות סוריה, ואת השינוי שהחל להתרחש בעקבות המינוי של אריאל שרון, גיבור מלחמת יום הכיפורים, לתפקיד שר הביטחון.

פרק 3: דם ודובדבנים

ניצחון? זה מה שאולי עבר במחשבות של ראשי המדינה בזמן שצה"ל כיתר את העיר ביירות וראשי אש"ף נמלטו מלבנון. הנוצרים שבהם ישראל תמכה מתחילים לצבור כוח ולהתנגד לאנשים שביצעו בהם מעשי זוועה, אך למרבה הצער הם חוטאים בכך בעצמם. פרק זה מתאר בין השאר את טבח סברה ושתילה שעורר גינויים חריפים לישראל ברחבי העולם ודרישה לסגת מלבנון באופן מיידי.

פרק 4: מנוסת המעצמות

הלחץ העולמי והמקומי על מקבלי ההחלטות הישראלים מתחיל לגבור. במקביל, ארגון חדש מתחיל לצבור כוח בלבנון החבולה, היום כבר כולנו מכירים את שמו: החיזבאללה. פיגועים מתחילים להתבצע נגד כוחות ישראל ומדינות אחרות ברחבי לבנון, וכוחות צה"ל נסוגים לרצועת ביטחון צרה בדרום המדינה. התקופה הזאת תהיה הסיבה להתפתחות הביטוי "הבוץ הלבנוני", והיא כללה כמה אירועים קשים מאוד שאסור לשכוח.

פרק 5: תודעה כוזבת

מלחמת לבנון הראשונה כבר נגמרה באופן מעשי, אך צה"ל עדיין יושב בארץ זרה וחיילים מאבדים ומסכנים את נפשם באופן קבוע. הסכמים שונים התגבשו כדי לנסות לפתור את הבעיה של ישראל ולבנון, אבל במקביל גם המשיכו להתרחש פעולות צבאיות ומבצעים רחבי היקף כמו "דין וחשבון" משנת 1993. רק מהפך פוליטי בישראל מאפשר את היציאה מלבנון, וככה זה נראה מאחורי הקלעים...
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.