print header

8 מיתוסים על מחלת השפעת

מחלת השפעת היא ללא ספק אחת מן המחלות המוכרות והשכיחות ביותר בעולם, כשהנתונים מדברים על מיליוני בני אדם אשר נדבקים בה כמדי שנה. עם זאת, דווקא בגלל פרסומה הנרחב, זוכה המחלה שמטילה עלינו אימים בכל חורף מחדש לאוסף של שמועות ומיתוסים המתערבבים בראשנו עם מה שנכון באמת. כעת, כשהחורף כבר נותן את אותותיו והמדחומים נמצאים בהיכון, חשוב שתכירו את 8 המיתוסים הנפוצים ביותר על שפעת ולדעת כיצד עליכם לנהוג באמת כדי להימנע מן המחלה ומה לעשות אם כבר נדבקתם בה.
 
אישה לבושה בחלוק ומקנחת את האף
 

1. שמירה על היגיינה תמנע הידבקות בשפעת

שמירה על היגיינה גבוהה אכן מומלצת על ידי כל הרופאים ונתמכת באינספור מחקרים הרואים בה כאמצעי מניעתי מובהק כנגד הידבקות במחלות שונות. עם זאת ולמרבה הצער, אין זה הסיפור בכל מה שנוגע לשפעת, כיוון שנגיפי המחלה מתפשטים באוויר באמצעות טיפות רוק העשויות להינתז במהלך שיחה, התעטשות, שיעול ואפילו נשימה, ולחדור אל גופנו דרך האף, הפה והעיניים. הדבר היחידי שניתן לעשות על מנת לצמצם את הסיכויים להידבקות הוא להשתדל להימנע מלגעת עם הידיים באזור הפנים, למעט במקרים בהם שטפנו אותן במים וסבון.

2. אנטיביוטיקה עוזרת נגד שפעת

זה נכון שאנטיביוטיקה נותנת מענה למגוון עצום של מחלות ולעתים היא עשויה אף לתרום לשינוי חיובי לאחר יום אחד מן הרגע בו התחלנו את הטיפול. עם זאת, מדובר בתרופה שפועלת אך ורק כנגד מחלות חיידקיות ולא כנגד מחלות ויראליות, דוגמת השפעת, הנגרמות מהתרבותם של נגיפים בגופנו. ישנן מספר תרופות אנטי ויראליות שניתן לקבל במרשם רופא, אך ביכולתן רק לקצר במעט את משך המחלה ולרוב הן אינן יכולות לסייע אם לא נלקחו בטווח של 48 שעות מרגע ההידבקות. לכן, הדרך התרופתית הטובה ביותר להתמודד עם השפעת, גם היום, היא באמצעות נטילת תרופות מקלות לשיכוך כאבים ולהורדת החום.
כדורי אנטיביוטיקה

3. שפעת וצינון זה אותו הדבר

שפעת וצינון הן אמנם שתיהן מחלות ויראליות הנגרמות על ידי נגיפים, אך התייחסות אל שתיהן כאל אותה המחלה היא לא נכונה ואף עלולה להביא לאסון. זאת, כיוון שלמרות הדמיון מדובר בשני נגיפים שונים, שבהתאם לכך גורמים להופעתם של תסמיני מחלה נבדלים. בעוד שהידבקות בנגיף הצינון מתבטאת בהופעתם ההדרגתית של תסמינים דוגמת כאבי גרון וראש, שיעול, ליחה ותחושה כללית רעה, תסמיני השפעת הם פתאומיים, לעתים קרובות קשים הרבה יותר וכוללים בנוסף חום גבוה וצמרמורות. כמו כן, בניגוד לצינון, ישנם אף מקרים בהם סיבוכיה של מחלת השפעת עלולים להביא את החולה למצב בו הוא זקוק לאשפוז.

4. אם אין לי חום אז אני לא מדבק

מן הרגע בו נדבקנו בשפעת ועד להופעתם של תסמיני המחלה השונים, ישנה תקופת דגירה בת כ-4 ימים ובמהלכה ייתכן ונחוש בתסמינים בודדים או אפילו נרגיש בריאים לחלוטין. בתקופה זו נגיף המחלה מתרבה בגופנו ומתפתח אט אט עד ליצירת זיהום המתבטא בין היתר בהופעתו של חום גבוה, אולם זה עשוי לקחת זמן. לפיכך, גם במהלך תקופת הדגירה במהלכה טרם עלה חום הגוף, אדם החולה בשפעת ואפילו כזה שאיננו מודע כלל להיותו חולה, עלול להיות מדבק ולחשוף את הזולת לנגיף.
אישה מכסה את הפה עם השרוול של הסוודר
 

5. חשיפה למזג אוויר קר גורמת לשפעת

למרות הדעה הרווחת, הדרך היחידה להידבק במחלה היא באמצעות חשיפה ישירה לנגיף השפעת. עם זאת, אין זו טעות לקבוע שהשפעת נחשבת למחלה עונתית הנפוצה יותר בעונות המעבר והחורף. ההסבר לכך נעוץ בעובדה שבתקופה זו של השנה אנשים נוטים להתעטש ולהשתעל יותר מהרגיל, ובמקרים בהם הנגיף שוכן בגופם, הסיכויים שאנו ניחשף לרוק מזוהם עולים.

6. נטילת ויטמין C בזמן השפעת תעזור להחלמתה

מחקרים רבים ממליצים להקפיד על צריכת מזונות העשירים בוויטמין C כחלק מן השמירה על הבריאות הכללית של הגוף ובין היתר בשל השפעתו החיובית של הוויטמין על המערכת החיסונית. עם זאת, לנטילתו של וויטמין C במהלך מחלת השפעת אין כל השפעה מיטיבה שתקצר את משך ההחלמה או שתקל על התסמינים השונים אותם חש האדם שלוקה בה. הקפידו לשמור על תזונה נכונה ועשירה ברכיבים תזונתיים חיוניים לאורך כל השנה, אך אל תצפו שהשפעת תעבור רק משום שהתחלתם לאכול יותר פירות הדר.
 
תפוזים מונחים על משטח לבן

7. אם נדבקנו בשפעת לא נוכל להידבק שוב

אחת מההנחות השגויות הנפוצות ביותר לגבי השפעת היא שלאחר שנדבקנו במחלה ונרפאנו ממנה לחלוטין, גופינו מחוסן לכל השנה. בפועל, קביעה זו נכונה לגבי מגוון מחלות (דוגמת אבעבועות רוח) בהן מספיק שנידבק פעם אחת על מנת שגופנו יידע כיצד לפתח נוגדנים שיגנו עלינו מפניהן. בניגוד לכך, לנגיפי מחלת השפעת ישנה נטייה לעבור תהליכי מוטציה בהם משתנה הרכבם הגנטי, דבר המביא לקיומם של מספר זנים שונים. כך יוצא שבעוד שגופנו אולי הספיק להכיר את הרכבו של נגיף שפעת מסוים, אין לנו כל ערובה לכך שלא ניחשף פעם נוספת לנגיף מסוג שונה.

8. נגיף השפעת הוא שאחראי על התחושה הכללית הרעה

עד כמה שנוח להאשים את השפעת בהופעתם של תסמיני המחלה השונים, מפתיע לגלות שזהו דווקא גופנו שאחראי לתחושה הרעה. כאבי הגרון הם פרי פעילותה הנמרצת של המערכת החיסונית המחסלת את הנגיפים הזיהומיים, עלייתו של החום היא רק סימן לכך שהמערכת החיסונית בגופנו מודעת לבעיה ומטפלת בה באמצעות שינוי טמפרטורת הגוף לתנאים שאינם נוחים להתפתחות הנגיפים, והנזלת היא פשוט דרכה המהירה של המערכת לסלק מתוכה את שרידי המחלה בדמות נגיפים מומתים. אז הקלו על עצמכם, קחו מנוחה ארוכה ותנו לגופכם לבצע את עבודתו בהצלחה.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.