print header

8 מיתוסים ועובדות בנוגע לגיל המעבר אצל נשים

בעולם המערבי נוטים להתייחס אל גיל המעבר אצל נשים כאל תקופה שלילית שיש לנסות לעבור במינימום סבל, ומטבע הדברים מוצמדים אליה לא מעט מיתוסים וחששות. עם זאת, אין תבנית אחידה שמתקיימת אצל כל הנשים, והתסמינים שמופיעים אצל כל אחת קשורים באופן ישיר לאורח החיים, למשקל, למצב הבריאותי ולגנים של כל אישה ואישה. אין ספק שהגיעה העת להפריך את 8 המיתוסים השכיחים ביותר בנוגע לגיל המעבר אצל נשים, ולהכיר את העובדות ודרכי ההתמודדות היעילות ביותר.

מיתוסים על גיל המעבר
 
1. הוסת נפסקת בבת אחת
 
נשים רבות מאמינות כי הוסת פשוט נפסקת ביום בהיר אחד, אך אין אמת בדבר. אמנם ישנם מקרים בודדים בהם המחזור נפסק ללא התרעה מוקדמת, אך התרחשות שכזו היא חריגה. ד"ר ג'ואן פינקרטון, מנהלת מרכז הבריאות באוניברסיטת וירג'יניה לרפואה, מסבירה כי לפני שהוסת נפסקת לחלוטין, ניתן לראות שינויים בכמות הדימום, בטווח הזמן בין הדימומים, בצבע ובהרגשה הכללית שמלווה את המחזור. השינוי יכול להימשך בין 5-3 שנים, והוא תלוי באופן תפקוד השחלה, שמשפיע ישירות על ההורמונים ועל הימשכות הוסת.  
 
 
2. כל הנשים חוות את אותו הסוג של גלי חום
 
גלי חום, המכונים גם זיעה לילית, הם בדרך כלל תסמינים של שינויים הורמונליים שמיוחסים למאפייני גיל המעבר אצל נשים. גל החום מורגש בפתאומיות, והוא מלווה בהזעה ובקצב לב מהיר. הטענה שגורסת כי כל הנשים בגיל המעבר חוות את אותה ההרגשה והסוג של גלי חום הינה מוטעית, שכן הגלים מושפעים ממספר גורמים שונים כגון לחץ, גנים וכדומה. מחקר שנערך באוניברסיטת פנסילבניה מצא כי 3% מהנשים בגיל המעבר עברו את התקופה ללא כל שינוי בחום הגוף ובכמות ההזעה, 17% סבלו מגלי חום ברמה קלה ו-80% חוו גלי חום ברמה בינונית עד קשה מאוד. אנדריאה רפקין, פרופסור לגינקולוגיה באוניברסיטת קליפורניה, מוסיפה ואומרת כי משך הזמן בו מורגש גל החום אינו מוגבל, והוא משתנה בין אישה לאישה. ד"ר פינקרטון מציעה לנשים שמעוניינות לדעת מה צופה להן גיל המעבר ללמוד זאת מאמהותיהן, שכן בחלק רב מהמקרים התסמינים עוברים מאם לבת. 
 
מיתוסים על גיל המעבר
 
3. גל חום הוא התסמין היחיד ממנו נשים סובלות בגיל המעבר
 
ד"ר פינקרטון טוענת כי למרות שגל חום הוא התסמין המוכר ביותר הנוגע לגיל המעבר, הוא רחוק מלהיות היחיד. הפרעות שינה, עייפות, שינוי תכוף במצב הרוח וחשיבה מעורפלת, הם חלק מהתסמינים הקלאסיים הנוספים שנשים עשויות לחוות. הבשורות הטובות הן קיימות מגוון שיטות באמצעותן ניתן להתמודד עם התופעות הללו. לובנה פאל, מנהל תכנית גיל המעבר בבית הספר לרפואה באוניברסיטת ייל, מציע לתעד את התסמינים שמופיעים, ובכל בוקר לשאול את עצמכן את השאלות הבאות: איך ישנתי הלילה? כמה פעמים התעוררתי במהלכו? מה גרם לי להתעורר? כמה פעמים הרגשתי גלי חום? מה דרגת החום שחשתי? וכך הלאה. פאל טוען שברגע שתכתבו את החוויות שלכן בצורה מסודרת, תוכלו להציג את הממצאים בפני הרופא, ובאמצעותם הוא יוכל להתרשם מחומרתן של התופעות, מה שיסייע לרופא שלכן למצוא את דרכי הטיפול היעילות ביותר עבורכן.
 
 
4. אפשר להסתפק בחשיבה חיובית בכדי להתמודד עם תסמיני גיל המעבר
 
בכדי להתמודד עם גלי החום באופן הטוב ביותר, חשוב לנקוט בפעולות שונות ולא לסמוך על כך שרק מחשבות חיוביות יפחיתו חומרת התסמינים. ראשית, מומלץ ללבוש  מספר שכבות לבוש, כך שתוכלו להסיר חלק מהן במידה והופיע גל חום. שנית, רצוי להקפיד להחזיק בקבוק מים קרים בקרבת מקום לאורך כל היום, בכדי לקרר את הגוף בעת הצורך. פרופסור רפקין מציעה להימנע מצריכת משקאות חמים סמוך לשעת השינה, ולשמור על טמפרטורת חדר קרירה ונעימה בכדי לצמצם את כמות ההזעה בלילה. נשים רבות הצליחו להפחית את כמות ההזעה באמצעות צריכת סויה או בזכות תמצית קוהוש שחור, אך מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה לפני תחילת השימוש בהן. כמו כן, ישנה אפשרות שרופא המשפחה שלכן ימליץ על נטילת תרופות לא הורמונליות שיכולות גם הן להביא להקלה. 
 
מיתוסים על גיל המעבר
 
5. נשים בגיל המעבר מתקשות לשלוט בשלפוחית השתן
 
במהלך גיל המעבר רקמת שלפוחית השתן נחלשת, מה שעלול לגרום לקושי לשלוט בסוגרים, במיוחד בעת שיעול, עיטוש או צחוק. עם זאת, ישנן פעולות שיכולות לסייע להקל על החוויה הלא נעימה, כגון חיזוק שרירי רצפת האגן, באמצעות תרגילי התעמלות כמו תרגילי הקגל. מחקר שנערך בטורקיה בדק את יעילות תרגילי הקגל, ומצא כי נשים שביצעו 10 סטים של 10 תרגילים בכל יום במשך 8 שבועות, חוו שיפור ניכר בשליטה בדרכי השתן שלהן. לחצו כאן כדי ללמוד לבצע מגוון תרגילי הקגל לחיזוק שרירי רצפת האגן.
 
 
6. כשנשים מגיעות לגיל המעבר משקל הגוף שלהן עולה
 
בגיל המעבר ההורמונים משתנים ללא הרף וקצב חילוף החומרים מאט, אך עם זאת העלייה במשקל איננה גזרה משמיים. ד"ר פינקרטון טוענת שעל אף שקשה יותר למנוע את העלייה במשקל, עדיין ניתן לשלוט במצב באמצעות הגדלת תדירות הפעילות הגופנית ופיקוח על האוכל הנצרך. מחקר שנערך באוניברסיטת פיטסבורג הראה כי נשים בגיל המעבר הסובלות מעודף משקל שהחלו לבצע פעילות ספורטיבית תוך כדי שמירה על אורח חיים בריא, דיווחו על ירידה משמעותית בגלי החום שחוו. לכן אין ספק שמומלץ לשמור על משקל מאוזן, וגם במידה והגעתן לגיל המעבר עם משקל עודף, תרגישו הבדל משמעותי בגלי החום שיופיעו אם תשילו כמה קילוגרמים עודפים מגופכן. 
 
מיתוסים על גיל המעבר
 
7. בגיל המעבר תאבדו את החשק המיני שלכן
 
נשים רבות חשות ירידה בחשק המיני שלהן בעת תקופת המעבר, אך לא מדובר בעובדה בלתי ניתנת לשינוי. בתקופה זו רמות האסטרוגן בגוף פוחתות, מה שעלול להוביל ליובש בנרתיק ולהוביל לאי נוחות בעת קיום יחסי מין ופגיעה בהנאה. בכדי להתגבר על בעיה זו תוכלו להשתמש בחומר סיכה. במידה ובני הזוג שלכן משתמשים בקונדומים, חומר הסיכה עלול להרוס אותם, לכן עליכן להתייעץ עם רופא המשפחה, שימליץ על דרך אחרת לצרוך אסטרוגן, בהתאם למצבכן הבריאותי. 
 
 
8. נשים צריכות לחשוש מגיל המעבר 
 
גיל המעבר הוא אינו מחלה! מדובר בשלב בחיים בדיוק כמו גיל ההתבגרות, ואין צורך להרגיש מדוכאות מאוימות ממנו. יתרה מזאת, במידה ואכן תרגישו שינוי משמעותי בחום הגוף ותחושו הזעה מוגברת, ישנן דרכים מגוונות להתמודדות עם המצב החדש כפי שכבר תואר קודם לכן. בעולם המערבי נוטים לעתים להתייחס אל גיל המעבר כאל תופעה שלילית, בזמן שבמקומות שונים בעולם כמו בסין לדוגמה, רואים בתקופה זו כזמן הנכון ביותר למנוחת האישה החזקה והראויה להערצה, שעברה ותרמה לא מעט במהלך חייה. אם נשכיל לאמץ את דרך החשיבה הזו, לא רק שלנשים יהיה קל יותר לצלוח את התקופה, גם המיתוסים והחששות ייעלמו לאיטם. אך עד שזה יקרה אין ספק שאין טעם לראות בגיל המעבר כבעיה מאיימת.
 
 
מקור התמונות: Pim Geerts   Street Photography Addict  tracy ducasse  Alex

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.