print header

10 הדיברות לכל אישה!


אם רק הייתי יודעת אז את מה שאני יודעת היום... אני מנסה להימנע מלחשוב על החיים שלי במונחים של חרטה, אם זאת אני מוצאת את עצמי לעיתים קרובות ממלמלת את המשפט הזה ביני לבין עצמי או בשיחות שאני מנהלת עם נשים צעירות.

שייקספיר כתב פעם "העבר הוא פרולוג", כלומר מה שאנחנו עושים או לא עושים בשנים הצעירות שלנו, קרוב לוודאי ותהיה לו השפעה עצומה על איך שנראה, איך שנרגיש ומי שנהיה כשנגיע לגיל המעבר. ואולי לא סתם קוראים לזה גיל המעבר, שכן אין זה רק גשר מבחינה פיזיולוגית והורמונלית אלא זמן לחשבון נפש. פתאום בגיל המעבר, בחירות שעשינו בשנים קודמות מתפקדות ומגלות לנו איפה טעינו.

היום אני בת 50 פלוס ואני מביטה לאחור אל האני הצעירה שהייתי ומצרה על העובדה שאף אחד לא משך אותי הצידה, הסתכל לי בעיניים ואמר לי את מה שאני עומדת לספר לך עכשיו. ייתכן ורוב הסעיפים יהיו לך ברורים מאליהם, אך חשוב לי שתלמדי לקבל ולאמץ אותם אל חייך. ייתכן מאוד ואת עדיין צעירה ובטוחה שאינך צריכה לחשוב על הדברים הללו בגיל הזה, שיהיה לך מספיק זמן לחשוב עליהם בהמשך החיים, בטוחה שאת בלתי מנוצחת, אך אני ממליצה לך לעצור רגע ולהקשיב, להקדים ולהכיר את "חוקי המשחק" כדי שתוכלי להבטיח כי גם בגיל המעבר תישארי אותה אישה חזקה ובלתי מנוצחת.

אישה

1. אל תפסיקי להיות מחוברת
בין אם את בוחרת להישאר בבית ולגדל את הילדים ובין אם יוצאת לעבוד ומצליחה לשלב בין העולמות, אל תפסיקי להיות מחוברת לעולם החיצון כמו גם לעולם הפנימי שבך. הבחירה להישאר בבית ולהתמסר לגידול הילדים לא צריכה לבוא על חשבון עולמך האישי. הרשי לעצמך לעסוק בעבודות מזדמנות או חלקיות, כך שאם תהיה לך חרטה ביום מן הימים ותרצי לחזור לשוק העבודה יהיה לך את הביטחון והניסיון לעשות זאת. הרשי לעצמך תחביב או שניים שיעשיר את אופקייך וימלא את מצברי השפע שלך. הרשי לעצמך להיות מחוברת. הרבה יותר קל לקבל החלטה כשיש לך אפשרויות בחירה - אל תשימי את עצמך במקום פגיע בו אינך חושבת במונחים של "התמונה הגדולה" או שאינך מפעילה שיקולים לטווח הארוך. זה טוב ויפה שהמציאות של היום היא התגשמות חלומותייך, אך לעולם אל תטרקי דלתות עבור חלומות שעוד עשויים להתהוות בליבך. תמיד הישארי מחוברת.

2. צרי לעצמך דירקטוריון פרטי
בין אם את מחפשת להחליף עבודה או קריירה או שטרם מצאת כיוון תעסוקה, בין אם מתלבטת בנוגע למערכת יחסים ספציפית או בכלל, ברגע שיש לך קבוצה קרובה של אנשים מהימנים שאת סומכת על המילה הטובה והפרגון שהם מציעים, יהיה לך הרבה יותר קל להחליט. זו לא צריכה להיות קבוצה גדולה של חברים וחברות, זה יכול להיות אפילו רק אדם אחד שאת סומכת על חוות הדעת האוביקטיבית והבלתי משוחדת שלו, אדם שיעניק לך את הייעוץ החיוני ואת העידוד שאת זקוקה לו כשאת מתמודדת עם החלטות חשובות ואתגרי החיים.

3. אל תעשני
סרטן ריאות הוא אחד הגורמים המובילים למוות מסרטן בקרב נשים והוא נובע מהגורם מספר 1 - עישון. אנחנו נחשבות המין החכם, אך יחד עם זאת נשים ממשיכות בהרגל המגונה הזה ועושות זאת אפילו יותר מבעבר. נוסף על הסיכונים הבריאותיים שאת בטח מכירה, דעי לך כי ריח עשן בשיער, בבגדים ובנשימה זה לא מתוחכם ולא סקסי.

4. מרחי קרם הגנה
הרבה מאוד בחורות צעירות מבלות את חופשות הקיץ שלהן בים, משוכות בשמן תינוקות משתכשכות מול קרני השמש. מה שהן לא נותנות עליו את הדעת זו העובדה כי השזוף של היום הוא השרוף והמקומט של מחר. נזקי השמש על הפנים (כתמי פיגמנטציה, קמטים ופטריות שמש) והסכנה לחלות בסרטן העור, לא שווים את המראה האפרסקי שאת מנסה להלביש על עצמך. כמו שבעבר, עור חיוור ובהיר היה באופנה, כך גם העור השזוף הוא טרנד שעשוי לחלוף. האם בשביל אופנה את רוצה למות?

5. אל תקיימי יחסי מין לא בטוחים
יחסי מין לא מוגנים זהו הסיכון הגבוה ביותר להריונות בלתי רצויים ולמחלות מין (חלקן עשויות ללוות אותך כל החיים). אל תחשבי שאם את צעירה, המערכת החיסונית שלך תצליח להתמודד עם הכול, ישנם חיידקים אקראיים שנכנסים אל גופך ברגע קצר, אך עשויים להמשיך ולהטריד אותך כל החיים וזה לא שווה את זה. אם את מחשיבה עצמך בוגרת מספיק בשביל לקיים יחסי מין, היי גם אחראית לעשות אותן בטוחים ומוגנים. בין אם יש לך פרטנר קבוע או מזדמן, מומלץ שתערכי בדיקות תקופתיות אצל גניקולוג, עברי בדיקות לחיידק פפילומה, איידס, עגבת, הרפס ושאר מחלות מסוכנות כמו סרטן השד, בטח אם את מתחילה מערכת יחסים חדשה. אני מכירה כל כך הרבה בחורות צעירות שלא נתנו על כך את הדעת ונאלצו לשלם מחיר כבד, גם הבריאות שלהן נהרסה וגם מערכות היחסים שלהן לא שרדו כתוצאה מזה. ודאי שהשותף שלך עושה את אותו הדבר.

6. הזיזי את הגוף שלך בכל יום
עשי לעצמך הרגל להתעמל בקביעות ואל תתני לתירוצים להפריע לך לאמץ את המתנה הזו בכל יום. גם אם את עייפה ועבר עלייך יום ארוך ומזג האוויר סגרירי ויש לך כאבי ביוץ, אל תוותרי לעצמך. אחרי שתעלי מעט את הדופק, הגוף שלך יתמלא אדרנלין ואת תשכחי שבכלל היית עייפה. בנוסף לרווחה הרגשית ולדימוי העצמי שישתפרו עם הכושר, תוכלי לדחוק את הסיכוי לסבול מהשמנת יתר מסוכנת לבריאות. הפכי את הכושר למחויבות לכל החיים. כבר היום!

7. אל תתעלמי מהעצמות שלך
אוסטאופורוזיס היא מחלה של העצמות שאנו מקשרות עם הזדקנות, ובצדק. העניין הוא שלוקח זמן להגיע לשם וזה לא קורה פתאום משום מקום. תזונה לקויה, חוסר בכמות מספקת של סידן וויטמין D (שמסייע לספוג את הסידן), ממלאים חלק גדול במשוואה, כמוהם גם חוסר אימון גופני ויציבה לקויה. כשהגעתי לגיל 50 אמרו לי הרופאים שאני סובלת מאוסטאופניה, התחנה הראשונה לפני אוסטאופרוזיס. נחרדתי. איך זה קרה? הרופאים אמרו לי שכל אישה צריכה להתחיל (וגם להמשיך) לבצע אימוני כוח ותרגילי כושר בשנות ה-20 המקודמות שלה.
אל תחכי שיהיה כואב מדיי!

 

8. תחסכי יותר ותוציאי פחות
ככל הנראה מחשבות על פרישה נראות לך רחוקות שנות אור, אך זה אף פעם לא מוקדם מדי לתכנן אותה. המשוואה היא פשוטה: ככל שיהיה לך יותר כסף כשתגיעי לגיל הפרישה כך תוכלי לאפשר לעצמך להזדקן בכבוד. זה לא תמיד קל לעשות את זה אבל זה חשוב. אני מביטה סביב ומזהה לא מעט נשים שחסכו היטב ויכולות להרשות לעצמן בגמלאות לצאת ולראות עולם. מגיע לך לחיות בכבוד, גם היום וגם בעתיד. אם יש צורך, התייעצי עם מומחים פיננסיים, אך אל תתייחסי לדיבר זה בביטול.

9. אל תהיי אדישה
כולנו עסוקות. לכולנו יש משפחה, עבודה וחברים אבל זה לא תירוץ להפסיק לחשוב על הדברים החשובים לנו ולעולם. מלחמות, פוליטיקה, איכות הסביבה, צדק חברתי, שוויון זכויות אלה מונחים שאולי הפכו שחוקים בשיח הציבורי, אבל לפני שהפכו להיות כאלה, הם היו פעם ערכים חשובים מאוד. כאלה שנלחמנו להשיג ולהבטיח. אל תגידי שאין לך זמן לתרום או להיות מעורבת, אל תגידי שיש לך מספיק דברים להתמודד איתם - השתתפי בטוב וברע של העולם שסביבך. זה חלק מלהיות מחוברת, מלהיות לא אדישה.

10. כבדי את גילך
אל תלחמי בהזדקנות. חבקי אותה. זה לא אומר שאת צריכה לקחת את החיים ברצינות רבה מדיי או להתבגר מהר מדיי, להפך היי במלוא עוצמתך בכל גיל והרשי לעצמך להנות מנפלאות הזמן והניסיון שצברת. שחררי את האני הצעירה שבך בפיוס וקבלי באהבה את האני המבוגרת, לשתיהן יש מקום ושתיהן חלק נפלא ממך. התייחסי לעצמך באדיבות ובכבוד, הקשיבי לגוף, לנפש וללב שלך - הם רוצים לספר לך כמה מיוחדת את.

 

באהבה, ניסיון החיים שלך.

 

 

עריכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.