print header

9 טיפים ושיטות להשחזת סכינים יעילה עם חפצים שונים

 כדי לחתוך בקלות ירקות, פירות, בשר ומוצרים שונים, כולנו צריכים שיהיו לנו במטבח סכינים מושחזות וחדות שעושות את העבודה באופן יעיל ובטוח. חשוב לא פחות לשמור על חדות הלהבים של מספריים וסכינים שאנו נוהגים לקחת איתנו לטיולים ושמשמשים לביצוע עבודות שיפוץ או מלאכה שונות. האביזר הנפוץ ביותר שעוזר לנו לעשות זאת הוא אבן השחזה, אך זה ממש לא הכלי היחיד שאפשר להשתמש בו. גם אם אין בביתכם אבן משחזת תוכלו להשתמש בתחליפים שונים, שבחלקם ניתן להשתמש גם בזמן טיול בשטח. בנוסף, יכול להיות שעד היום עבדתם עם אבן או מוט השחזה ולא ראיתם תוצאות כי לא פעלתם נכון. בכתבה הבאה נשפוך אור על שני התחומים האלה במסגרת 9 טיפים ושיטות יעילות להשחזת סכינים שכדאי לכם להכיר.
 
טיפים להשחזת סכינים: סכין חותכת ירקות

1. שימוש באבן משחזת

מבין המבחר שקיים בשוק היום, אבני השחזה יפניות, הנקראות גם "אבני מים יפניות", נחשבות לכלי היעיל ביותר. ניתן לרכוש אותן בדרגות שונות של גירעון (מלשון גרעין), כאשר ככל שהמספר הזה גבוה יותר, כך האבן מעניקה השחזה עדינה יותר. אך יש לזכור, אם סכין אינה חדה ואיכותית במהותה, יהיה קשה לשפר את החדות שלה מעבר לרמה מסוימת. בסרטון הבא תוכלו לראות את כל שלבי העבודה המומלצים עם אבן משחזת מסוג שכזה ואת השיטות השונות שבעזרתן ניתן להשתמש במוצרים שכאלו ובאבנים משחיזות באופן כללי.

2. שימוש במוט השחזה

מוט השחזה (שטול) הוא אביזר נוסף להשחזת סכינים, והוא לרוב לא משהו שתמצאו סתם בכל בית, אלא בעיקר אצל מי שמשקיע באוכל שהוא מכין ובסט סכיני המטבח שלו. יחד עם זאת, יכול להיות שהחלטתם לשדרג את המטבח שלכם מהבחינה הזאת או שמישהו קנה לכם אביזר שכזה בעבר, ואם זה המצב, כדאי שתצפו בהדגמה הקצרה הזאת שתראה לכם בדיוק מהי הדרך הנכונה לעבוד איתו.

3. תחתית ספל

אין לכם בבית מוט או אבן השחזה? לא צריך לדאוג, כי כפי שאמרנו יש דרכים שונות לשפר את מצב הסכינים שלכם גם באמצעים אחרים. אחת מהשיטות הפשוטות ביותר מצריכה ספל שתייה ישן, וחשוב שלא תשתמשו באחד חדש, כי התחתית שלו עדיין חלקה והיא לא תשחיז את הלהב כראוי. לצורך העבודה, הפכו את הספל כפי שמוצג בתמונה על משטח ישר ויציב. הניחו את הלהב במאוזן על שפת הספל והרימו אותו קלות עד לזווית של כ-10 מעלות. מישכו את הלהב על שפת הכוס לכול אורכו בעדינות ונסו להקפיד על זווית אחידה, לאחר מכן הפכו את הסכין וחזרו על התנועה עם הצד השני בזווית דומה ככל האפשר. חזרו על התנועות בשני הצדדים מספר פעמים, בדקו את השיפור והמשיכו להשחיז במידת הצורך. אם אחרי שתי חזרות לא ראיתם שיפור, יכול להיות שיש להפעיל מעט יותר כוח על הלהב, להחליף ספל או לעשות שימוש בשיטה אחרת.
טיפים להשחזת סכינים: השחזת סכין על תחתית של כוס

4. משייף ציפורניים

עוד פריט נפוץ שיכול לעזור למי שרוצה לשפר את מצב הסכינים שלו הוא משייף הציפורניים. היתרון המרכזי שלו על פני הספל הוא שמדובר בפריט הרבה יותר קטן ומדויק, אך במקביל צריך לעבוד איתו בזהירות. הניחו את המשייף על משטח קשיח ושטוח כשחלקו המחוספס כלפי מעלה ומקמו עליו את להב הסכין כפי שניתן לראות בתמונה. גם במקרה הזה רצוי להקפיד על זווית של 10 מעלות. החליקו את הסכין הרחק מכם על המשייף מספר פעמים ואז סובבו אותו, אחזו בו בעזרת היד השנייה וחזרו על התנועה כמות זהה של פעמים. שימו לב שייתכן ויהיה צורך שתחזיקו את הלהב בעדינות עם היד שלא אוחזת בידית של הסכין על מנת שהלחץ שיופעל עליו יהיה אחיד ושהלהב לא יתעקם. בזמן כל תנועת משיכה שמרחיקה מכם את הסכין, משכו אותו גם לצד ימין או שמאל (בהתאם ליד שאוחזת בידית) כדי לשייף את כל אורך הלהב ולא רק אזור אחד.
טיפים להשחזת סכינים: סכין על משייף ציפורניים

5. "גב" של סכין אחר

השיטה הבאה לא מומלצת עבור כל סוגי הסכינים, אך היא מאוד נוחה ויעילה כאשר לא מדובר בסכיני מטבח. הטריק הוא למעשה להחזיק סכין אחת ביד שמאל, לא את זאת שרוצים להשחיז, כשהלהב שלה כפי מטה, וביד ימין להחזיק את הסכין הקהה. את הלהב של הסכין הקהה יש למקם על גב הסכין השנייה כפי שמוצג בתמונה, בזווית של 10-15 מעלות ביחס לגב. כאשר להב הסכין פונה לכיוון הגוף שלכם, יש למשוך את הסכין הקהה לאורך גב הסכין השנייה הרחק מהגוף, וכאשר תהפכו את הסכין והלהב יפנה הרחק מכם (כפי שמוצג בתמונה) בצעו את תנועת המשיכה לכיוון הגוף.
טיפים להשחזת סכינים: השחזת סכינים אחת בשנייה

6. חלון רכב

זו לא השיטה היעילה או הנוחה ביותר, אך אם אתם באמצע טיול שטח ואין לכם שום כלי מתאים ברכב שאיתו הגעתם להשחזת סכינים, הרכב עצמו יכול להיות התחליף! פתחו את אחד מחלונות הרכב והניחו את להב הסכן על חלקו העליון שלא עבר החלקה. הטו מעט את הסכין עד ששפת הלהב תיגע בקצה החלון ואז משכו אותו לצד באיטיות על כיוון הלהב (כלומר בתמונה שמטה, הסכין תושחז לכיוון שמאל שלנו שהוא ימין עבור האדם שבמצע את ההשחזה) תוך כדי שאתם מושכים את הסכין אליכם כדי להשחיז את כל אורכו. עשו זאת מספר פעמים בשני הצדדים ואתם אמורים להרגיש שיפור בנוחות השימוש בסכין.
טיפים להשחזת סכינים: השחזת סכין על חלון של רכב

7. צנצנת זכוכית

זכוכית יש לא רק ברכב, אלא גם במטבח, ולכן אם נחזור לרגע אל הסביבה הביתית נוכל לגלות שאפשר להשתמש בצנצנות זכוכית מסוימות כדי להשחיז סכינים באופן דומה לעבודה עם הספל בטיפ מספר 3. במקרה הזה אין צורך להפוך את הצנצנת אלא רק להסיר את המכסה שלה ולהשתמש בשפת הפתח עבור ההשחזה. צנצנות זכוכית יכולות להיות גם כלי נוח להשחזר מספריים, מה שלפעמים קשה לעשות בשיטות אחרות או אפילו בעזרת אבני ומוטות השחזה. כדי לעשות זאת, החזיקו את המספרים והצנצנת כפי שמוצג בתמונה ואז קרבו והרחיקו את המספריים מהצנצנת - קרבו עד למצב שהמספריים לא נפתחים יותר והרחיקו כמעט עד שהם נסגרים. חזרו על התנועה הזאת מספר פעמים והזכוכית תעזור לשמור על המספריים שלכם חדות ויעילות, מה שחשוב לבטיחות במטבח לא פחות מהסכינים.
טיפים להשחזת סכינים: השחזת מספריים עם צנצנת

8. נייר זכוכית

אם יש בארון כלי העבודה שלכם נייר זכוכית שמבוסס על צורן קרביד (silicon carbide) ניתן לעשות בו שימוש כדי להשחיז להבים וסכינים ביעילות. פרשו אותו על השיש במטבח או שולחן יציב, אחזו את ידית הסכין כפי שמוצג בתמונה ובמידת הצורך ניתן להניח שתי אצבעות על חלקו העליון של הסכין כדי לדואג להשחזה אחידה של כל הלהב. דחפו את הסכין הרחק מכם כאילו שאתם מנסים לפרוס את חלקו העליון של נייר הזכוכית, בערך בזווית של 20 מעלות. אל תפעילו הרבה לחץ ומשקל על הלהב ובמקביל השתדלו לשמור על עוצמה אחידה אך עדינה. בצעו 3 תנועות עבור כל צד של הלהב ואז היפכו אותו. חזרו על 2-3 סטים של 3 תנועות עבור כל צד ובדקו את השיפור בחדות הסכין.
טיפים להשחזת סכינים: סכין על נייר זכוכית

9. חגורת עור

הטיפ האחרון מיועד עבור השחזה עדינה של סכינים, אפשר אחרי שימוש באחת מהשיטות האחרות שהוצגו, וכן לאנשים שנהנים משיטות עבודה מסורתיות של ימים פשוטים יותר. בדיוק כפי שבעבר ספרים היו משתמשים ברצועות עור כדי להכין את סכיני הגילוח שלהם לשימוש, כך גם אתם יכולים לקחת חגורת עור ישנה מהארון ולהשחיז סכינים. לפפו את החגורה מסביב לכף הרגל והצמידו אותה לרצפה, מתחו בעזרת יד שמאל את החגורה כפי שניתן לראות בתמונה והרטיבו את חלקה הפנימי בעזרת קצת מים. הצמידו את הצד של שפת להב הסכין לחגורה ובצעו תנועות איטיות ואחידות לאורכה ולרוחבה של הלהב תוך שמירה על זווית של כ-20 מעלות בין הסכין לחגורה. לצפייה בהדגמה של השיטה, הפעילו את הסרטון הבא:

מקור התמונות: theknifehub.comUtah CCW Trainingwikihow.com 1wikihow.com 2Sierra

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.