print header

11 קיצורי מקשים יעילים למערכת ההפעלה ווינדוס (חלונות)

כל מחשב מגיע עם 2 כלים נלווים שבעזרתם אנחנו למעשה משתמשים בו – מקלדת ועכבר. אך למען האמת רוב הזמן רק אחד מהם נחוץ באמת, והאחר יחסית מיותר אם מבינים כיצד ניתן להשתמש במחשב בלעדיו. אם אתם שואלים את עצמכם מה הוא הכלי המיותר, הרי שמדובר בעכבר, משום ש-11 קיצורי המקשים הבאים יכולים לעזור לכם לעשות כמעט הכל בלעדיו (למעט אחד מתוכם שבו המקלדת עוזרת לפשט את השימוש בעכבר). למדו כיצד להשתמש בקיצורי המקשים הבאים, ומהירות ויעילות העבודה שלכם במחשב תשתפר פלאים!
 
קיצורי מקלדת יעילים: מקלדת עם מפתח קטן עליה

1. ניגודיות גבוהה תוך שניה

אם הכתב שעל מסך המחשב שלכם אינו קריא עבורכם, תוכלו להפוך אותו לברור יותר על ידי הפעלת מצב ניגודיות גבוהה. לרוב מפעילים את הכלי הזה על ידי גישה לכלי המערכת שמצויים אי שם בתוך סבך האפשרויות שקיימות במערכת ההפעלה, אך ניתן לעשות זאת בקלות ובפשטות גם בעזרת צירוף המקשים Shift+Alt+PrtScn. שימו לב שבדפדפנים השונים תצטרכו להוריד תוסף אשר ישנה את ניגודיות החלון, והם יציעו לכם לעשות זאת בצורה אוטומטית ברגע שבו תפעילו את מצב הניגודיות הגבוהה.
קיצורי מקלדת יעילים: alt+shift+PrtScn

2. סיבוב מסך

יתכן שלחצתם פעם בטעות על צירוף המקשים הזה ולפתע המסך שלכם הסתובב ב-90 מעלות לאחד הצדדים או אף התהפך ב-180 מעלות מבלי שהבנתם למה. אך דעו לכם זה יכול לקרות מפעם לפעם, והדרך הפשוטה ביותר לפתור את הבעיה היא ללמוד מהו אותו צירוף מקשים, ולהשתמש בו. לחצו יחדיו על הכפתורים Alt+Ctrl ויחד איתם גם על אחד החצים – כדי ליישר את המסך כפי שהוא אמור להיות, לחצו על החץ שמורה למעלה. תוכלו להשתמש בטריק הזה גם כדי למתוח את חבריכם ולגרום להם לחשוב שהמחשב שלהם השתגע לחלוטין.
קיצורי מקלדת יעילים: Alt+Ctrl+מקשי החצים

3. חזרה מהירה לשולחן העבודה

אם יש לכם חלונות עבודה רבים שפתוחים במקביל ומוצעים על המסך, וברצונכם לגשת במהירות לשולחן העבודה שלכם, ככל הנראה אתם תמזערו את כולם אחד-אחד, עד שתפנו את הבלגן מהצג. ניתן לעשות את אותו הדבר תוך שניה על ידי לחיצה אחת על המקלדת, על צירוף המקשים Winkey (הכפתור עם סמל הווינדוס) ו-D. הלחיצה על צמד המקשים הזה בשנית תחזיר אתכם בדיוק למצב שבו הייתם לפני ש"ניקיתם" את שולחן העבודה.
קיצורי מקלדת יעילים: Winkey+D

4. נעילת המערכת במהירות

אם אתם נוהגים לנעול את המשתמש שלכם במערכת הווינדוס כשאתם לא ליד המחשב, בין שמשום שכך נהוג במקום העבודה ובין שמכיוון שאינכם רוצים שמישהו יתעסק במחשב שלכם, תוכלו לעשות זאת במהירות על ידי לחיצה על צירוף המקשים Winkey+L. אין מה לחשוש שהתוכניות שלכם ייסגרו, משום שווינדוס ימשיך לפעול כרגיל, ורק יבקש מכם להזין את סיסמת המשתמש בפעם הבאה שתרצו להתחיל לעבוד.
קיצורי מקלדת יעילים: Winkey+L

5. יציאה מחלונות וכיבוי המחשב בצירוף מקשים אחד

כמו שניתן לנעול את המערכת בעזרת המקלדת, תוכלו גם לסגור חלונות ואף לכבות את המחשב שלכם באופן דומה, וזה יעיל במיוחד אם העכבר לפתע הפסיק לעבוד משום שנגמרו לו הסוללות. כדי לסגור חלונות בעזרת צירוף מקשים לחצו על Alt+F4 – אם תסגרו את כל החלונות הפתוחים ותגיעו לשולחן העבודה, כשתלחצו על הצירוף הזה תגיעו גם למסך כיבוי המחשב.
קיצורי מקלדת יעילים: Alt+F4

6. כפתורי הפונקציות (F)

בחלק העליון של כל מקלדת ישנם 12 כפתורי פונקציות שניתן להיעזר בהם במקרים שונים לביצוע פעולות נפוצות במחשב, כמו שראיתם בסעיף הקודם. בכל חלון או תוכנה שבה אתם נמצאים תוכלו ללחוץ עליהם כדי לבצע פעולות שונות ויעילות, ויש גם כמה צירופי מקשים שקשורים אליהם ואשר יכולים לזרז את קצב עבודתכם במחשב. לחצו כאן כדי להכיר את תפקידי מקשי ה-F השונים.
קיצורי מקלדת יעילים: כפתורי הפונקציות

7. שליטה על חלונות בעזרת המקלדת

אם אתם נוהגים לעבוד עם 2 חלונות במקביל, ככל הנראה הטיפ הבא יעזור לכם מאוד. תוכלו להצמיד כל אחד מהחלונות לצד אחר של המסך על ידי לחיצה על Winkey + חץ ימינה או שמאלה. אם תלחצו על החץ למטה, החלון ימוזער, ואם תלחצו על החץ למעלה הוא יגדל למסך מלא. אחרי שתתרגלו לצירופי המקשים האלה, כמעט ולא תשתמשו בעכבר לשליטה על חלונות. 
קיצורי מקלדת יעילים: Winkey+חץ ימינה או שמאלה

8. הדבקה של טקסט מבלי להעתיק פורמט

את צירוף המקשים Ctrl+v המשמש להדבקה אחרי העתקה או גזירה אתם ככל הנראה מכירים, אך אם אתם מנסים להעתיק תוכן מסוים מתוך קובץ וורד למשל לתוך מייל שאתם כותבים זה עתה, הוא לעיתים שומר על העיצוב המקורי שלו (גופן, גודל, צבע וכדומה), מה שגורם לו להיראות מוזר בתוך המייל עצמו. כדי להדביק את הטקסט בצורה ניטרלית, שתתעלם מהפורמט שבו נכתב במקור ותתאים את הטקסט לעיצוב במקום שבו הכנסתם אותו אליו, לחצו גם על Shift בזמן שאתם מדביקים, כלומר: Ctrl+Shift+V. 
קיצורי מקלדת יעילים: Ctrl+Shift+V

9. העתקת / העברת קבצים בקלות

כשמעבירים קבצים ממקום אחד במחשב למקום אחר, לפעמים קשה להבין האם הם יועברו לחלוטין, יקבלו העתק או יווצרו כקיצור דרך לקובץ המקורי, וזה אכן משתנה בהתאם למיקום במחשב שממנו ואליו מעבירים את הקובץ. ניתן לשלוט בעניין בקלות אם משתמשים בצירוף המקשים Ctrl+x כדי לגזור קובץ או Ctrl+C כדי להעתיק קובץ, אך אם אתם רגילים לגרור קבצים ברחבי המחשב בעזרת העכבר וכך נוח לכם לעבוד איתו, תוכלו ללחוץ בזמן שאתם גוררים קובץ על המקשים הבאים ולקבל את התוצאות הללו:
  •  Ctrl – העתקת הקובץ (הקובץ המקורי יישאר במקומו וייווצר קובץ זהה חדש ביעד שאליו גררתם אותו).
  • Shift – העברת הקובץ (הקובץ המקורי יעבור ממקומו אל היעד החדש שאליו גררתם אותו).
  • Alt – יצירת קיצור דרך (הקובץ המקורי יישאר במקומו וייווצר קיצור דרך אליו ביעד שאליו גררתם אותו).
קיצורי מקלדת יעילים: Ctrl+גרירת קובץ עם העכבר

10. זכוכית מגדלת

על ידי לחיצה על Ctrl וגלילת גלגלת העכבר מעלה ומטה, תוכלו להגדיל ולהקטין את התצוגה של החלון שמולכם, אך זה לא תמיד עובד על כל תוכנה, ולא בהכרח מגדיל את הכתב באתרים כשמדובר בדפדפנים מסוימים. אם אתם רוצים באמת להגדיל את התצוגה שבמחשב כדי להקל על עצמכם לראות דבר מה קטן שמופיע על הצג, הפעילו את זכוכית המגדלת של ווינדוס על ידי לחיצה על Winkey ומקש הפלוס (+). לחיצה על מקש המינוס (-) יחד עם מקש Winkey תקטין כמובן את התצוגה. 
קיצורי מקלדת יעילים: Winkey+ פלוס או מינוס

11. הזזת הסמן בנוחות בתוך מסמך מבלי להשתמש בעכבר

כשאתם עובדים על מסמך וורד או כל תוכנה אחרת שבה אתם כותבים במחשב, אתם ככל הנראה מציבים את סמן הכתיבה במקום הרצוי בעזרת העכבר. תוכלו להפסיק את העברת היד המתישה מן המקלדת אל העכבר אם תשתמשו אך ורק במקלדת לצורך ביצוע פעולה זו, וזה אפשרי ואף נוח הרבה יותר משחשבתם. כל אחד יודע שניתן להשתמש במקשי החצים כדי להזיז את הסמן, אך אם אתם רוצים למשל לדלג בעזרת המקלדת על מילים שלמות, לחצו על מקשי החצים יחד עם הכפתור Ctrl. רוצים לסמן מילים? לחצו על מקשי החצים בצירוף עם כפתור Shift. מעוניינים לסמן מילים שלמות תוך רגע? אחדו את הטיפים האלה לאחד ולחצו על מקשי החצים יחד עם Ctrl+Shift. לחיצה על Alt תעזור לכם גם לעבור בין פסקאות בקלות ובנוחות – התנסו עם המקשים האלה ותגלו שהעכבר יכול להפוך למיותר לחלוטין.
 
מקור התמונות: Youtube / Fact VerseYoutube / HouseholdHacker
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.