print header

גוגל כרום: 5 כלים ואפשרויות שלא ידעתם עליהם

דפדפן כרום של גוגל נחשב לאחד הפופולריים ביותר כיום, ומסיבה טובה. הוא קל לשימוש, חינמי, עובד מצוין עם הרבה כלים נפוצים ומציע מגוון פעולות ואפשרויות לשדרוג חוויית הגלישה. לדפדפן הזה יש לא מעט תוספים מומלצים שיכולים להקל עליכם או לשפר את הדרך שבה אתם עושים דברים ברחבי הרשת, אך פרט לכך יש בו גם מספר אפשרויות מתקדמות שייתכן כי מעולם לא נגעתם בהן או ידעתם על קיומן. מדובר במכרה זהב של תכונות שישנו את הדרך בה אתם משתמשים בדפדפן, ומומלץ מאוד לנצל אותן.
 

איך לגשת לתפריט האפשרויות המתקדמות?

לחצו על כפתור 3 הנקודות [1] שבצדו השמאלי העליון של החלון – לצד תמונת הפרופיל שלכם – ולאחר מכן לחצו על "הגדרות" [2]. בתפריט שיפתח לחצו על "מתקדם" [3] בצד הימני של המסך, וכעת נפרט בפניכם בנוגע לכל אחת מהאפשרויות המתקדמות שנפתחו לכם.
הגדרות מתקדמות בגוגל כרום: איך להיכנס לאפשרויות מתקדמות

1. שפות

פרט לבחירת שפת התצוגה של הדפדפן שלכם, תוכלו להוסיף שפות נוספות שניתן יהיה לתרגם אליהן מלל שמופיע באתרים. השפה העברית ככל הנראה נבחרה עבורכם כברירת מחדל, אולם תוכלו להוסיף שפות אחרות שאתם משתמשים בהן על מנת ליידע את הדפדפן שאתם יכולים לקרוא אותן.
 
כדי לעשות זאת לחצו על "שפה" [1] ובתפריט שייפתח לחצו על "הוספת שפות" [2]. הוסיפו את כל השפות שאתם יודעים לקרוא ולהבין על ידי סימון המשבצת הריקה שלצדן ולחיצה על "הוספה". לאחר מכן הפעילו את האפשרות "אני רוצה לקבל הצעות לתרגום דפים שאינם בשפה שאני קורא" [3]. על ידי כך, בכל פעם שתיכנסו לאתר בשפה שאינה ברשימה שלכם הדפדפן יציע לתרגם אותו עבורכם לעברית. 
הגדרות מתקדמות בגוגל כרום: תרגום אוטומטי לעברית
אפשרות נוספת שתעניין אתכם כאן היא בדיקת איות משופרת, שתוסיף מילים חדשות למילון שקיים בכרום שלכם. זה יסייע לכם לבדוק את האיות של שמות או מילים שבדיקת האיות הבסיסית לא מזהה. כדי להפעיל את האפשרות הזו פשוט סמנו את העיגול שלצד "בדיקת איות משופרת" [1], ולאחר מכן תוכלו לבחור גם את השפות שתרצו להחיל אותה עליהן [2]. ניתן גם להוסיף מילים משלכם למילון של כרום על ידי לחיצה על "התאמה אישית של בדיקת איות" [3].
הגדרות מתקדמות בגוגל כרום: בדיקת איות משופרת
במסך ההתאמה האישית של בדיקת האיות הקלידו את המילה החדשה שברצונכם להוסיף [1] ולחצו על "הוספת מילה" [2].
הגדרות מתקדמות בגוגל כרום: ניהול בדיקת איות

2. הורדות

הידעתם שביכולתכם לשנות את תיקיית ברירת המחדל שדפדפן הכרום מוריד אליה קבצים? אם למשל התיקייה הקיימת מלאה עד גדותיה וברצונכם לפתוח תיקייה חדשה שתשמרו עליה מסודרת יותר, פשוט לחצו על "שינוי" [1] לצד אפשרות המיקום ובחרו תיקייה חדשה. מנגד, אם ברצונכם שהדפדפן ישאל אתכם בכל פעם איפה לשמור את הקבצים שאתם מורידים, סמנו את האפשרות שלצד "יש לשאול היכן לשמור כל קובץ לפני הורדתו" [2].
הגדרות מתקדמות בגוגל כרום: שינוי מיקום ההורדות

3. נגישות

מטרת אפשרויות הנגישות היא להפוך את השימוש בכרום לנוח ומתאים יותר עבור אנשים שסובלים מלקות ראייה או נכויות אחרות. תוכלו לסמן שם למשל את האפשרות "כתוביות מיידיות" [1] כדי לייצר כתוביות לקטעי קול או וידאו שמתנגנים בכרום, אולם לעת עתה אפשרות זו עובדת בשפה האנגלית בלבד. ניתן לגשת להגדרות נוספות הנוגעות לתרגום זה על ידי לחיצה על "הגדרות מועדפות לכתוביות" [2], שם תוכלו להתאים את הגודל, הצבע, הגופן ועוד לפי טעמכם והצרכים שלכם.
 
אם תסמנו את האפשרות "הוספה חטופה של מסגרת סביב אובייקטים שמתמקדים בהם" [3] תופיע משבצת מסביב לקישורים ואלמנטים שתלחצו עליהם בדפדפן, כך שהבחירה שלכם בכל אתר תהיה בולטת יותר לעיניים. האפשרות שאחריה – "ניווט בדפים באמצעות סמן הטקסט" [4] – תאפשר לכם להציב את סמן הטקסט על גבי כל כיתוב שקיים באתר שבו אתם נמצאים, מה שיוכל לסייע לכם לשמור על רצף קריאה למשל במאמרים ארוכים. ניתן להפעיל או לבטל את האפשרות הזו גם על ידי לחיצה על כפתור F7 בכל זמן שבו אתם משתמשים בכרום.
ישנן עוד שלל אפשרויות נגישות שקיימות בחנות האינטרנטית של כרום, אליה תוכלו לגשת על ידי לחיצה על "הוספת תכונות נגישות" [5]. תוכלו למצוא שם למשל תוסף של שירות התרגום Google Translate, כלי לקריאת טקסט בקול, פונטים לכרום שמיועדים לאנשים שסובלים מדיסלקציה ועוד. אנחנו ממליצים במיוחד על התוסף Hover Zoom שמאפשר לכם להגדיל תמונות בשלל אתרים רק על ידי הצבת סמן העכבר עליהן או על הקישור שמוביל אליהן.
הגדרות מתקדמות בגוגל כרום: אפשרויות נגישות

4. מערכת

בתפריט זה תמצאו 3 אפשרויות; הראשונה תאפשר לכם להפעיל אפליקציות ותוספים שקיימים בכרום גם כשהדפדפן סגור; השנייה תאפשר לכם להאיץ את המהירות שבה הדפדפן טוען דפים; והשלישית תסייע לכם להקים חומת אש ופילטרים שיאפשרו גלישה פרטית ובטוחה יותר. 
 
את האפשרות הראשונה [1] מומלץ שלא להפעיל, מאחר שסביר להניח שלא יהיה לכם שימוש בה והיא תגרום לסוללה של המחשב הנייד שלכם להתרוקן מהר יותר, בה בעת שהיא תפחית את הזיכרון הפנוי שהמחשב יכול להשתמש בו.
 
האפשרות השנייה [2] בהחלט מומלצת, ואילו האפשרות השלישית [3] תפתח לכם את תפריט ההגדרות של מערכת ההפעלה שלכם. מומלץ שלא להתעסק עם ההגדרות האלה יותר מדי, ופשוט לוודא שהאפשרות "אתר הגדרות באופן אוטומטי" [4] מסומנת כפעילה.
הגדרות מתקדמות בגוגל כרום: הגדרות מערכת

5. איפוס וניקוי

אם לחצתם על אפשרויות שלא ידעתם מה הן עושות וכעת אינכם יודעים כיצד לבטל את הנעשה, או אם הדפדפן מתנהג מעט מוזר ועושה דברים לא מוסברים, המסך הזה הוא הכתובת שלכם. לחצו על "שחזור ההגדרות לברירת המחדל המקוריות שלהן" [1] כדי לאפס את ההגדרות של הדפדפן, ובחלון שייפתח לחצו על "איפוס הגדרות" [2]. שימו לב שלאחר מכן יתאפסו ויימחקו כל ההגדרות וקיצורי הדרך של כרום, התוספים שבו יושבתו ויימחקו קבצי הקוקיז שנשמרו מהאתרים השונים שבהם אתם משתמשים, אשר מסייעים להם לזהות אתכם ובכך לאפיין את האתר עבורכם.
הגדרות מתקדמות בגוגל כרום: איפוס הגדרות
האפשרות השנייה שזמינה לכם כאן היא "ניקוי המחשב" [1], והיא יכולה לעזור לכם אם צצה תוכנה מזיקה במחשב שלכם שמשפיעה לרעה על הדפדפן – ממש כמו אנטי וירוס. אם למשל קופצות לכם בכרום כרטיסיות שאינכם יכולים לסגור, דף הבית או מנוע החיפוש משתנים ללא רשותכם, מופיעים לכם שוב ושוב סרגלי כלים שאתם מסירים או צצות בדפדפן התראות הנוגעות לווירוסים, מומלץ להפעיל את האפשרות הזו. לחצו עליה ולאחר מכן על "חיפוש" [2], ואחרי מספר דקות תקבלו ממצאים מהבדיקה.
הגדרות מתקדמות בגוגל כרום: ניקוי מחשב

המדריך הזה עזר לכם? שתפו אותו עם החברים והמשפחה!

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.