print header

מדריך לשימוש באפשרות ההקלדה הקולית של גוגל

 האם ידעתם שאנשים אשר משתמשים בכלי דיבור להקלדה שונים כותבים בממוצע הרבה יותר מהר מאנשים אשר מקלידים בצורה ידנית? בין אם ידעתם זאת ובין אם לא סביר להניח שלא היה לכם הרבה מה לעשות עם המידע הזה, כי לא היה לכם כלי חינמי ונוח בהישג יד שיכול להפוך את המילים שאתם אומרים למלל כתוב על מסך המחשב. היום אנחנו הולכים לגלות לכם שזה כבר לא המצב, מפני שמאפיין חדש במעבד התמלילים של גוגל דוקס (Docs) מאפשר לכל מי שיש לו מחשב עם מיקרופון ומחשב נייד עם מיקרופון מובנה להקליד מבלי להשתמש בידיים. בכתבה הבאה הכנו לכם מדריך קצר לשימוש בכלי היעיל הזה, שיכול לחסוך לכם הרבה זמן.

איך טכנולוגיית הקלדה קולית עובדת?

לפני שניכנס להסבר עצמו, ראוי להתעכב רגע על הטכנולוגיה שמאפשרת את תהליך ההמרה של גלי הקול לקלט עבור המחשב שלנו אותו הוא מסוגל "לתרגם" למלל כתוב. בשלב הראשון המלל שאנחנו אומרים מומר לקובץ קול אשר מועבר במרבית המקרים לשרתים בעלי עוצמת חישוב ונפח זיכרון משמעותיים מאוד. באמצעות כלים ייעודיים שונים השרתים האלו מסוגלים לפרק את תוכן המלל לפנומות, בעברית הֶגְיָן, שהן יחידות תיאורטיות בסיסיות של הגייה וברוב השפות יש כ-30-50 כאלו. מילים אשר נשמעות זהות אך הן בעלות משמעות שונה, למשל אף ועף, מבדילה תוכנה זו מזו באמצעות ההקשר של המילים הסמוכות אותו היא "למדה" באמצעות ניסיון עבר וכללים שונים.
 
הפעלת אפשרות דיבור להקלדה בגוגול דוקס: דיבור לתוך מיקרופון שעליו זכוכית מגדלת
כל התהליך הזה, שכולל סריקת מספר עצום של צירופים ופירושים אפשריים כדי לבחור את המדויק ביותר, מבוצע בתוך שניות. בשנים האחרונות הדיוק של הטכנולוגיה הזו הולך וגדל, ואנו רואים אותה יותר ויותר בטלפונים החכמים ובתוכנות סיוע וירטואליות כמו אלקסה של אמזון וסירי של אפל. יכול להיות שהתוספת הזו למעבד התמלילים של גוגל תוביל לכך שבעתיד כלל ההקלדה שלנו תיעשה באמצעות קול, ועד שהיום הזה יגיע כדאי ללמוד איך לעשות בה שימוש.

איך מפעילים ומשתמשים בדיבור להקלדה בגוגל דוקס?

חשוב לציין שהכלי הזה מחייב שימוש בדפדפן כרום, בהתחברות לחשבון הגוגל שלכם או יצירתו אם אין לכם אחד שכזה וכמובן במיקרופון תקין, חיצוני במחשבים שולחניים ופנימי במחשבים ניידים.
 
  • כדי לפתוח מסמך במעבד התמלילים של גוגל לחצו על סימן הנקודות בפינה הימנית או השמאלית עליונה של דפדפן הכרום בעמוד הבית של גוגול, ואז בחרו ב-Docs.
  • בעמוד המסמך החדש שתיצרו לחצו על Tools (כלים - מסומן במסגרת אדומה), ובתפריט שייפתח על האפשרות לצד המיקרופון (מסומנת בכחול).
הפעלת אפשרות דיבור להקלדה בגוגול דוקס: צילום מסך של הפעלה
  • לאחר שתעשו זאת יתכן שתופיע הודעת מערכת שמוצגת בתמונה הבאה, אך אם לא, כל שעליכם לעשות לפני שאתם מוכנים להתחיל זה ללחוץ על שורת השפה מעל למיקרופון (מסומנת במסגרת ירוקה בתמונה שלמעלה), ובתפריט הנגלל שנפתח לחפש עברית (ממש מעל לשפות הערביות).
הפעלת אפשרות דיבור להקלדה בגוגול דוקס: צילום מסך של הודעת בקשת הרשאה
  • בסיום התהליך הפשוט הזה כל שעליכם לעשות זה ללחוץ על המיקרופון השחור כדי להתחיל להקליט. המיקרופון ישנה את צבעו לכתום ובזמן שאתם תדברו מלל יתחיל להופיע לפי מיקום הסמן שלכם. מפעם לפעם תוכלו להבחין בכך שמילים אשר נאמרות באנגלית גם נכתבות באנגלית, וכמובן שאתם יכולים לעשות שימוש בכלי הזה בשפה האנגלית באופן מלא או בכל שפה אחרת מהרשימה.
הפעלת אפשרות דיבור להקלדה בגוגול דוקס: צילום מסך של הדגמת הקלדה באמצעות דיבור
  • דברו קרוב למיקרופון בקול חזק ברור ולא במהירות רבה מדי. אם מילה מסוימת לא נכתבה כראוי המשיכו לדבר, ותוכלו לתקנה בסוף תהליך הכתיבה-הקלטה שלכם.
  • להפסקת ההקלטה לחצו שוב על המיקרופון ואז ערכו את המלל כדי לבצע תיקונים, עריכות ותוספות.
הפעלת אפשרות דיבור להקלדה בגוגול דוקס: אישה מקלידה על מחשב נייד

לסיכום, מניסיון אישי זה קל ונוח מאוד לעשות שימוש בכלי ההקלדה הקולית של גוגל. גם אם בהתחלה זה עלול להיות קצת מתסכל לדבר בצורה מסוימת, העובדה ששתי הידיים מתפנות ומסוגלות לבצע שלל משימות לצד מהירות הכתיבה שאפשר להגיע אליה אחרי אימון, בהחלט מצדיקות את הזמן והמאמץ שתקדישו כדי לנסות את הכלי הזה בעצמכם. זכרו שהוא כאמור לא מוגבל אך ורק לעברית ולאנגלית, ושמאוד יכול להיות שבעתיד נראה עבורו שיפורים נוספים ונוכל לעשות שימוש בטכנולוגיה הזאת בפשטות רבה כל כך גם במקומות אחרים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.