print header

8 דברים שאסור ו-8 דברים שכדאי להגיד לילדים לבניית חוסן נפשי

כולנו רוצים שילדינו יגדלו להיות אנשים עם ביטחון עצמי שיודעים לסמוך על עצמם, על רגשותיהם ולא מפחדים לחיות את החיים כפי שהם רואים לנכון. כל אלו דורשים חוסן נפשי, אותו אנו מנסים להנחיל בילדינו, אך לעיתים אנחנו נוטים לעשות בדיוק את ההפך ולגזול אותו מהם. אנחנו כמובן לא עושים את זה בכוונה ולא באופן מודע, למעשה אנחנו כנראה בטוחים שדברים מסוימים שאנו אומרים לילדינו יביאו לתוצאות טובות, אולם הם מתבררים כלא יעילים ואף כבעלי השלכות שליליות לארוך זמן. אז מה אסור לעולם להגיד לילדים ומה כדאי להגיד להם במקום? הנה 8 דוגמאות שכדאי מאוד שתחקקו בראשכם.

1. "לא קרה כלום, אתה בסדר"

כשמשהו מכאיב לילד שלכם ואתם אומרים לו "לא קרה כלום, אתה בסדר", אתם ככל הנראה מעוניינים לפתח אצלו חוסן נפשי ולגרום לו להתמודד עם הבעיה בצורה בוגרת, או לכל הפחות להסיח את דעתו מהכאב. עם זאת, כריסטינה קלמר, מחנכת בשיטת מונטסורי לילדים בני 3-6, טוענת שזה דווקא עלול לגרום לילד שלכם לפקפק בתחושותיו.
דברים שאסור ושמותר להגיד לילדים: אימא וילד שכואבת לו הברך
דמיינו שהילד נפל, קיבל מכה בברך וכעת הוא בוכה – זה לא סיפור גדול, נכון? עם זאת, כשהוא ישמע אתכם אומרים "לא קרה כלום" או "אתה בסדר" הוא יחוש מבולבל, מכיוון שבהחלט קרה משהו מבחינתו והוא בהחלט לא בסדר – הוא נפל וחש כאב. חשוב שתאשרו את תחושותיו של ילדכם לפני שתרגיעו אותו, וכן שתגידו לו שהכאב יעבור מהר ולא ייקח זמן רב עד שהוא יהיה בסדר.

2. "זה קל, אתה יכול להתמודד עם זה" 

גם אמרה שכזו עלולה לבלבל את ילדכם, מכיוון שהוא מתמודד עם דבר מה מאתגר, בעוד שאתם טוענים שזה קל מאוד. זה אולי קל עבורכם ואתם אולי רוצים לעודד את ילדכם להאמין שביכולתו לבצע את המשימה שהוא מתמודד איתה, אך זה לא יעזור להפיח בו תחושת ביטחון. אתם רק תגרמו לילדכם לחוש שהוא לא טוב מספיק.
דברים שאסור ושמותר להגיד לילדים: אימא וילד פותרים פאזל
במקום להגיד את זה, נסו להסתכל על המשימה מנקודת המבט של ילדכם ולנסות להבין מה החששות שלו לגביה. בה בעת אמרו לו שאתם מאמינים בו ושאתם בטוחים שהוא יכול להצליח במשימה, על אף שהיא מאתגרת אותו.

3. "אתה ממש מכעיס אותי!"

כמובן שהילד שלכם מכעיס אתכם מפעם לפעם – אי אפשר להימנע מכך באופן מוחלט. עם זאת, פסיכולוגים טוענים שחשוב שהילד שלכם יבין שההשפעה שלו על רגשותיכם לא גורמת רק לכעס, שמפחיד אותו, אלא גם לעצב, אותו היה רוצה למנוע מכם ולא רק מכיוון שהוא מפחד מכם.
דברים שאסור ושמותר להגיד לילדים: אימא וילד ששבר אגרטל
אז מה להגיד במקום? ראשית, הראו לילדיכם שהמעשה שלו לא מוצא חן בעיניכם והסבירו למה – מספיק אפילו להגיד שזה מעציב או מאכזב אתכם. לאחר מכן תוכלו להסביר כיצד הפעולות שלו משפיעות על רגשותיכם ולמה הן גורמות לכם להרגיש כך, כדי שיבין מה הוא עשה לא נכון וממה עליו להימנע בעתיד.

4. "אני שונא את העבודה שלי"

הורים רבים נוטים להתלונן באוזני ילדיהם על דברים רבים – לא רק על עבודתם – אך חשוב מאוד שתימנעו מדיבור שלילי על העבודה שאתם עושים. מחקר משנת 2015 הראה שהורים שמתלוננים על נושאים שקשורים להישגים אקדמיים – כולל העבודה שהשיגו בחייהם – עלולים להשפיע לרעה על הדרך שבה ילדיהם יראו את ההישגים האקדמיים שלהם עצמם ואת חוויית הלימודים שלהם בעתיד.
דברים שאסור ושמותר להגיד לילדים: ילד ואבא שמתקשה בעבודתו
אם אינכם מעוניינים בכך שילדיכם יהיו מאוכזבים מחייהם הבוגרים ויחששו מתעסוקה עוד לפני שבכלל התחילו לעבוד, חשוב שלא תראו להם שאתם שונאים את מה שאתם עושים כמבוגרים. אין זה אומר שאתם לא יכולים לדבר איתם על בעיות שונות שקשורות לקריירה, אך חשוב שלא תעשו זאת כתלונה בלתי פוסקת, אלא תראו לילדיכם עם אילו אתגרים אתם מתמודדים וכיצד אתם עושים את זה.

5. "זה קשה מדי בשבילך"

אנשי חינוך רבים ממליצים להורים להימנע מלהגיד לילדיהם שיש פעילויות שקשות מדי בשבילם או שהן בשביל ילדים גדולים יותר, שכן ילדיכם צריכים להתמודד עם אתגרים – אפילו אם ייכשלו בהם. כל פעילות שילדיכם עושים צריכה למעשה להיות קצת קשה יותר מאחרת שכבר השתלטו עליה, זאת על מנת שימשיכו להתפתח ויתרגלו לצאת מאזור הנוחות שלהם.
דברים שאסור ושמותר להגיד לילדים: אימא וילדה שמתקשה בפתירת קוביה הונגרית
אם אתם כהורים מחליטים שהילד שלכם לא יכול לבצע דבר מה, לא תאפשרו לו לבצע את ההחלטה הזו בעצמו וזו סיבה נוספת שמומלץ להימנע מכך. במקרה שבו אתם רואים שהילד שלכם מתמודד עם דבר מה שקשה לו והוא חווה מכך כעס או לחץ, אמרו לו שפשוט כדאי לו לעשות הפסקה ולנסות שוב מאוחר יותר – יחד איתכם אם צריך.

6. "מה לא בסדר איתך?!"

כל אחד רוצה לגרום לילד שלו להרגיש שהוא מיוחד, אך בהחלט לא יוצא דופן ומוזר, וכשאתם שואלים "מה לא בסדר איתך?!", זה בדיוק מה שתגרמו לו להרגיש – שהוא לא נורמלי. במקרה שכזה הילד שלכם יתחיל להתרגל לחפש בעצמו פגמים, ובסופו של דבר גם בנוגע לדברים שלא הערתם לו לגביהם.
דברים שאסור ושמותר להגיד לילדים: אימא וילדים שקופצים על המיטה
חשוב שלא תגרמו לילדכם להרגיש שיש בו פגמים שהופכים אותו למוזר או שונה מאחרים. אתם בהחלט יכולים לציין שאינכם מרוצים מהתנהגויות או מנהגים מסוימים שיש לו, אך עליכם להסביר למה ולהראות לו שאתם אוהבים אותו למרות הכל.

7. "אין ממה לפחד"

אם תנסו לשכנע את ילדיכם שאין ממה לפחד בזמן שהם מפחדים, גם במקרה הזה אתם תגרמו להם ללמוד שלא לסמוך על תחושותיהם. זה למעשה טבעי ונורמלי שילדים יחושו פחד, גם מדברים דמיוניים, כמו מפלצות שמסתתרות בארון או מתחת למיטה, וגם מדברים אמיתיים כמו הסיכוי שגנב ייכנס לבית.
דברים שאסור ושמותר להגיד לילדים: אימא וילד במיטה שמפחד
כשהילדים שלכם מפחדים, עליכם לנסות להרגיע אותם, אך לא בעזרת שיחות שיגרמו להם להרגיש שהם טועים ושאין ממה לפחד. הפיחו בהם ביטחון בכך שידעו שאתם נמצאים בבית ושאתם תגנו עליהם מפני כל דבר רע. טיפ מיוחד: אם יש לכם ילדים קטנים שמפחדים ממפלצות שמסתתרות בחדר, פשוט הכינו מים בבקבוק תרסיס, הדביקו עליו מדבקות ואמרו לילד שזה תרסיס נגד מפלצות, אותו תרססו ברחבי החדר ובמקומות המסתור של המפלצות.

8. "אתה כל כך..."

אמרות שמתחילות במילים "אתה כל כך..." נמשכות בדרך כלל עם תארים כמו "ביישן", "עצלן", או אפילו "מוזר", ומתייגות את ילדכם בדרך שלילית. הבעיה עם תיוגים שכאלה היא שהילדים לא לומדים לנסות להימנע מכך, אלא מאמצים את העובדה שזה מי שהם, ומתחילים להתנהג כך יותר מאשר בעבר.
דברים שאסור ושמותר להגיד לילדים: אימא וילדה ביישנית
במקום להגיד דברים שכאלה, נסו להתאמץ ולמצוא מה המקור להתנהגות של ילדכם שעל הפרק. זה אולי יצריך מכם לדבר עם ילדכם ולנסות לפתח איתו שיחה בנושא, מה שיעזור לו להבין בעצמו את שורש הבעיה, שכן סביר להניח שהוא גם אינו מודע אליה באופן מוחלט. בסופו של דבר זה יעזור לכם גם לעזור לו למצוא פתרונות, או לכל הפחות תוכלו להבין למה הוא נוהג כך.
 
מקור: Brightside.me
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.