print header

8 תרגילים עם גליל עיסוי לשחרור שרירי הגב והרגליים

כאבי גב הם אחד המטרדים הנפוצים בעולם, בייחוד אצל אלו מאיתנו המבלים את רוב יומם בישיבה, אם זה במשרד ואם זה בבית. ברגע שהכאבים האלו שוב "באים לביקור" ומתחילים להציק לנו, אנחנו מיד נזכרים בטיול שלנו בתאילנד ובעיסוי הבלתי נשכח שקיבלנו מאיזה מעסה שם ושחרר הכל, או סתם בביקור אצל אותו פיזיותרפיסט מומחה שידע בדיוק איפה לגעת כדי להקל על הכאבים. אבל בתקופה הזו אי אפשר ממש לנסוע לתאילנד, וגם תור אצל הפיזיותרפיסט לא בטוח שתוכלו להשיג – אז למה לא להתחיל לדאוג לעצמכם ולעשות משהו שגם ישחרר את הגב התפוס או הרגליים הדואבות, גם יחזק את כל השרירים שלכם וגם יפיג את כל הלחצים והמתחים? אנחנו מתכוונים לאימון בעזרת גליל עיסוי. אם יש לכם את פריט הכושר הנהדר הזה כבר בבית – מעולה, אם לא אנחנו ממליצים להכניס אותו, ובכל מקרה כדאי לכם מאוד להתחיל לתרגל איתו את 8 התרגילים הבאים, שבהחלט יכולים להקל על הלחץ והמתח בשרירי הגב והרגליים ולחסוך את הפגישה הבאה עם המעסה.

1. תרגיל לשריר הירך הארבע הראשי

אם אתם מעבירים את מרבית היום שלכם בישיבה, מומלץ שתנסו את תרגיל הקוואד (QUAD) שמפעיל את שריר הירך הארבע ראשי ומסייע לזרימת הדם ולפעילותם התקינה של השרירים באזור הזה, שכל כך משמעותי לתנועה היומיומית שלנו.

א. התחילו עם תנוחת פלאנק, כאשר אתם נשענים על הקרקע עם אמות הידיים, הגוף מקביל לרצפה ואתם על קצות אצבעות רגליכם – כשגליל העיסוי נמצא תחת שרירי הירך שלכם.

ב. יצבו את פלג הגוף העליון שלכם ואת שרירי הליבה, ולאט לאט התחיל לגלגל את הגליל תחת הירכיים שלכם, עד שהוא מגיע אל הברכיים.

ג. משם, גלגלו אותו חזרה לכיוון השני, עד שהוא מגיע מעלה אל אזור מכופפי הירך.

ד. בצעו את התרגיל למשך 30 שניות; אם במהלך הדרך הגליל נוגע בנקודה רגישה, עצרו והחזיקו אותו שם למשך מספר נשימות.

2. תרגיל למכופפי הירך

כמו עם יתר שרירי הרגל והגב, גם עבור שרירי מכופפי הברך ישיבה ממושכת לא ממש מיטיבה; בעוד שעריכת תרגילי מתיחה מדי פעם זה דבר שבהחלט יכול לסייע להם, גלגול השרירים הללו על גבי גליל עיסוי זה טוב עוד יותר – מכיוון שזה פועל על רקמות השריר הרופפות יחד עם הרקמות החיבור שסביבן.

א. התחילו שוב משכיבה על הרצפה בתנוחת פלאנק, כשהאמות מחזיקות אתכם וגליל העיסוי מוצב תחת אזור מכופפי הירך של רגל שמאל; הניחו את רגל ימין מכופפת בצד.

ב. ייצבו את עצמכם עם האמות והחלו לגלגל את הגליל, מעלה ומטה באזור מכופפי הירך. שימו לב במיוחד לנקודות רגישות, והתעכבו עליהן למספר נשימות אם צריך.

ג. בצעו את התרגיל למשך 30 שניות.

ד. החליפו בין הרגליים ועסו את מכופפי הירך של רגל ימין.

3. תרגיל לשרירי השוק

בנוסף לתרגילי מתיחות שאתם לבטח נוהגים לעשות לשרירי השוקיים שלכם - אם אתם דואגים להם, לפחות מדי פעם - מומלץ שתנסו להוסיף עבורם גם תרגול על גבי גליל עיסוי, שיעניק לכם גמישות נוספת בכל צעד וצעד.

א. התחילו את התרגיל בישיבה על הרצפה, כשרגליכם מתוחות קדימה וגליל העיסוי ממוקם מתחת לשוקיים שלכם. הניחו את כפות הידיים מאחור, והישענו עליהן עם זרועות ישרות.

ב. הרימו את גופכם למעלה ככה שמשקלכם יונח כולו על הגליל. הצליבו את רגלכם השמאלית לימנית, כדי לייצור מעט לחץ עליה.

ג. התחילו לגלול את השוק הימנית שלכם קדימה ואחורה על גבי הגליל, ונווטו את גופכם קדימה ואחורה בעזרת הזרועות, בהתאם.

ד. בצעו את התרגיל למשך 30 שניות.

ה. החליפו בין הרגליים, והתמקדו עתה על שרירי שוק רגל שמאל.

4. תרגיל לשרירי מיתר הברך

עוד קבוצת שרירים שמושפעת לרעה מן הישיבה הממושכת היא שרירי מיתר הברך, הידועים גם כהמסטרינג. קצת דאגה כנה להם וגלגול שלהם על גבי גליל עיסוי עשויים לעזור להשיב אותם למיטבם.

א. התחילו בישיבה על הרצפה כשהרגליים שלכם מתוחות קדימה, והגליל נמצא מתחת לשרירי מיתר ברך שמאל שלכם וברך ימין מכופפת מעלה. הניחו את כפות הידיים מאחור, והישענו עליהן עם זרועות ישרות.

ב. הניעו את גופכם כלפי מעלה כך שכל משקלכם יונח על הגליל, הציבו את רגל שמאל ישרה באוויר והתחילו לגלגל את הגליל קדימה ואחורה, בין הברך לבין שרירי העכוז.

ג. בצעו את התרגיל למשך 30 שניות בסך הכל, והתעכבו על נקודות רגישות שאתם מזהים בדרך.

ד. החליפו בין הרגליים והתמקדו בגלגול הגליל תחת שרירי מיתר הברך של רגל ימין.

5.  תרגיל לרצועה האיליו-טיביאלית

הרצועה האיליו-טיביאלית, המכונה בשפה המקצועית גם "פאסיה", היא למעשה שורה של רקמות חיבור קשיחות שעוברות לאורך הירך החיצוני, מהמותן ועד הברך. כאבים והתכווצויות באזור הזה הם די נפוצים אצל רצים – אבל לא רק הם, אלא כולכם, יכולים להרוויח מלאמן אותו קצת על גבי גליל העיסוי.

א. החלו בשכיבה על צדכם הימני ובהישענות על האמה הימנית שלכם, כשגליל העיסוי מונח תחת אזור הרצועה האיליו-טיבאלית של רגל ימין, כלומר בצד החיצוני של הירך.

ב. הטו את משקל גופכם אל האמה הימנית שלכם; רגל ימין שלכם צריכה להיות ישרה קדימה, ורגל שמאל מכופפת מעט באזור הברך, כשכף רגל שמאל מונחת בנוחות על גבי כף רגל ימין.

ג. יצבו את עצמכם בעזרת פלג הגוף העליון ורגל שמאל, והחלו לגלגל באיטיות את הגליל תחת הרצועה, בין הברך לשרירי העכוז, והתעכבו על נקודות רגישות.

ד. בצעו את התרגיל למשך 30 שניות, ואז החליפו בין הרגליים והתמקדו ברצועה האיליו-טיביאלית של רגל שמאל.

6. תרגיל לגב עליון

בעיות ביציבה מטרידות ומציקות לכם? יכול בהחלט להיות שהן נובעות ממתח הקיים באזור הגב העליון שלכם, ולכן כדאי לכם להעלות אותו על גבי גליל העיסוי שיעזור לשחרר אותו ולהקל על הכאבים.

א. התחילו בשכיבה על גבכם כשגליל העיסוי ממוקם מתחת לאזור הגב העליון שלכם. הברכיים שלכם צריכות להיות מכופפות, כפות הרגליים צמודות לרצפה, והזרועות לצידי הגוף או משולבות על גבי החזה.

ב. אמצו את שרירי הליבה שלכם והרימו את גופכם לתנוחת גשר נמוכה.

ג. התחילו לגלול את הגליל מעלה ומטה בין הצוואר לחלק האמצעי של הגב; עצרו בנקודות רגישות ולחוצות על הדרך והתמקדו בהן לכמה רגעים.

ד. בצעו את התרגיל במשך 30 שניות.

7. תרגיל לשרירי הגב הרחיב

שריר הגב הרחיב ממוקם כמובן באחורי גופכם, בחלק האחורי-צידי של הגו, מתחת לבית השחי. הוא מתפקיד כמניע של הזרוע וכמסייע לגוף להתרומם אל הזרועות בפעולות כמו טיפוס או עליית מתח. כדי לעזור לכם להבטיח שהשריר הזה ימשיך לעבוד באופן תקין ולא ייתפס חלילה – מומלץ לכם לעבוד עליו בעזרת גליל העיסוי, עם התרגיל הבא.

א. התחילו בשכיבה על צד ימין של גופכם בזווית של 45 מעלות לרצפה, כשהגליל מונח מתחת לאזור שריר הגב הרחיב הימני שלכם. שמרו על רגל ימין שלכם ישרה או מעט מכופפת, וכופפו את רגל שמאל לתנוחה נוחה.

ב. התחילו לגלול באיטיות את הגליל מתחת לבית השחי שלכם לכיוון אזור מרכז הגב; התמקדו בנקודות רגישות בדרך.

ג. בצעו את התרגיל במשך 30 שניות.

ד. החליפו בין הצדדים והתמקדו כעת על שריר הגב הרחיב השמאלי.

8. תרגיל לכתפיים

צריכים להזיז קצת את הכתפיים שלכם, לייצר להן איזושהי תנועה כדי לחזק אותן ולעגן אותן במקומן? גלגלו על גבי הגליל את שרירי הדלתא שלכם, העוטפים את הכתף ואחראים על תנועתה, ותסייעו לחיזוקם והתפתחותם.

א. שכבו על צד ימין שלכם כשהגליל מונח תחת כתפכם הימנית. פלג הגוף התחתון שלכם יכול להיות מוצב על הרצפה בנוחות, כשזרוע שמאל שלכם צמודה לגוף כדי לתמוך בתנועה ולכוון אותה.

ב. גלגלו באיטיות את הגליל מעלה ומטה תחת שרירי הדלתא הימניים שלכם. סובבו והניעו בעדינות את הגו, כדי לאפשר גם לחלקים מהגב העליון שלכם להתגלגל על הגליל.

ג. בצעו את התרגיל במשך 30 שניות.

ד. החליפו בין הצדדים וחזרו על התרגיל עם כתף שמאל.

מקור תמונות: healthline

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.