print header

המדריך השלם לאבא: כך תחזק את הקשר עם בתך ועם בנך

בזמנים עברו, התפיסה החברתית המקובלת הייתה שמלאכת גידול הילדים הייתה בעיקר מנת חלקה של האם – שהייתה דואגת לילדים ומטפלת בהם בזמן שהאב היה אחראי לפרנסת הבית. בעשורים האחרונים התפיסה הזו השתנתה וכיום זה מקובל שלשני ההורים יש אחריות שווה כמעט לחלוטין בגידול הילדים, בטיפוחם ובדאגה יומיומית להם ולצרכיהם. בשל כך, רבים מבינים כיום את חשיבותו של קשר חזק ויציב בין אבות לילדיהם, כזה שעושה רק טוב לשני הצדדים. אמנם קיים הבדל בין מערכות היחסים שבין אב ובנו ובין אב ובתו, אך ישנן כמה וכמה דרכים טובות לחזק ולטפח את שתיהן. אב יקר, כדי לסייע לך לשפר את הקשרים עם ילדיך, הכנו לך את המדריך הבא שיקנה לך 5 עצות כיצד לטפח את הקשר עם בתך, ועוד 5 עצות כיצד לעשות זאת עם בנך.

5 טיפים לחיזוק קשר בין אב לבתו

המדריך לחיזוק היחסים בין אבא לבניו ובנותיו: אב ובתו מתחבקים

1. עבדו יחדיו על פרויקט משותף

לעיתים נראה שתחומי העניין של אב ובתו הצעירה יכולים להיות שונים לחלוטין זה מזה, ואם זהו המצב אצלכם, מומלץ למצוא פרויקט משותף בנושא כלשהו שיכול לחבר בין העולמות השונים ולהדק את הקשר שלכם. משימות יומיומיות ושגרתיות שכאלו, כמו בניית בית בובות, פרויקט לבית הספר וסידור וארגון הבית יפתיעו אתכם בתרומתן לבניית ולחיזוק הקשר.

אבות רבים נוטים לעבוד שעות ארוכות ולהיות מחוץ לבית במרבית ימי השבוע, לכן חשוב שתמצא את הזמן הפנוי עם בתך, אם זה בערבים או בסופי השבוע – זאת על מנת לחזק את הקשר איתה ולהיות שם עבורה.

2. עשו פעילות ספורטיבית ביחד ואל תתבייש לעודד אותה להתעניין ספורט

עם בנים זה בדרך כלל מובן מאליו, אך בכל מה שנוגע לבנות – אבות מעטים חושבים שיכולה להיות להם שפה משותפת עם ביתם סביב נושאים ספורטיביים, וחבל שכך. עיסוק בפעילות גופנית משותפת, כמו גם לימוד חוקים של משחקים שונים וצפייה משותפת באירועי ספורט – יכולה לחזק במידה משמעותית ביותר את הקשר בינכם כאב לבין בתך.

אז אל תתבייש לערב את בתך בפעילות ספורטיבית כבר מגיל צעיר: צאו לשחק ולרוץ ביחד בגינה, למד אותה את חוקי משחק הכדור החביב עליך ואל תתבייש להנחיל גם בה את האהבה לקבוצה שאתה אוהד. הדבר לא רק יחזק את הקשר ביניכם, אלא אף יגביר את מידת הפעילות הספורטיבית שאתה עושה ואת ההתעניינות שלך בספורט, וזה דבר חיובי מאוד בלי שום קשר ליחסים במשפחה שלך.

המדריך לאבא: אב וביתו מקפצים על טרמפולינה יחד

3. עודד שיח פתוח ביניכם, ולמד אותה להתווכח ולהעביר ביקורת בצורה נכונה

אבות רבים יעידו על כך ששיחה עם בנות יכולה להיות שונה באופן מהותי משיחה עם בנים, ולכן כדאי שתעודד את ילדתך לדבר עימך בפתיחות שתאפשר לך להכיר את תחושותיה ורגשותיה, לסייע לה ולהיות שם בשבילה. יכול להיות שאתה ובתך תמצאו את עצמכם לא מסכימים זה עם זו בחלק מן הפעמים, אז זכור לשוחח עימה ברוגע גם ברגעי מחלוקת ולמד כיצד להביע את עצמך מבלי להתפרץ עליה ומבלי לאבד את סבלנותך.

באופן כללי מאוד, ניתן לומר שבנות נוטות להיות רגישות יותר מבנים בהרבה מובנים, ולכן חשוב שתלמד כיצד להעביר ביקורת בצורה נכונה ובונה ובעדינות, כך שתוכל להשיג את מטרתך, שהיא חיזוק הקשר, מבלי לפגוע בה או להביך אותה.

4.  צאו לטייל יחד

בדומה לעיסוק משותף בעולם הספורט – גם כאן מדובר בפעילות שמשום מה נראית טבעית יותר לאבות ובנים, וזוהי הזדמנות נוספת לנהוג קצת אחרת, לקחת אחריות וליזום פעילות משותפת בחוץ עם בתך. דרך מצוינת לחזק את הקשר יכולה להיות, למשל, להשאיר את הסביבה היומיומית מאחור ולצאת לטיול משותף, שבו לבנות יהיה קל יותר להיפתח ולדבר על החיים שלהן, על הבעיות שאיתן הן מתמודדות ועל התקוות, השאיפות והציפיות שלהן. פעילות שכזו היא שיטה נוספת לעודד את השיח הפתוח שציינו בסעיף הקודם.

ככל שהטיול ארוך ומאתגר יותר הוא יספק לכם יותר חוויות שלא כל אב ובת זוכים לעבור, ובזכותן תוכלו להשיג יותר ולהדק את הקשרים שלכם. כדי לקבל זמן איכות שכזה, בחרו מסלול שיתאים לשניכם וצאו אליו ללא שאר בני המשפחה.

המדריך לאבא: אב וביתו מטיילים ביער

5. גרום לה לחוש מיוחדת ויפה בכל מצב

בנות רבות מתחילות להתעניין בגיל צעיר בטיפוח עצמי ובהקפדה על המראה החיצוני, ואם תופעה שכזו נראית לך מוכרת מהבית – דע שמדובר בתהליך נפוץ וטבעי לחלוטין. עם זאת, כדאי מאוד שלא תיתן לבתך לשקוע בתוך השאיפה להגיע למודל יופי בלתי אפשרי – אלא שתעודד אותה לטפח תחומי עניין נוספים ושתקפיד להדגיש בפניה שהיא יפה ומיוחדת בדיוק כפי שהיא. זכור להעביר לה את המסר שמשקל, צבע עור, גובה או מאפיינים כאלו ואחרים אינם באמת משנים, כל עוד יש לה לב טוב.

לאישור האבהי ולאהבה ללא תנאי יש חשיבות גדולה, בעיקר עבור בנות, ולכן חשוב שתבהיר לילדתך שפחות חשוב לך איך היא נראית, ותתמקד יותר בחיזוק תחושת הביטחון העצמי שלה.

המדריך לאבא: אב וביתו מתחבקים ומחייכים בשדה

5 טיפים לחיזוק הקשר בין אב לבנו

1. זהה את ההשפעה שיש לך על בנך

זה נכון שילדים תמיד מושפעים משני הוריהם ברמה כזו או אחרת, וכמו שכבר הזכרנו קודם בטיפים הנוגעים ליחסי אב-בת, גם בנות שואבות השראה רבה מאביהן, אך כנראה שההשלכות שיש להתנהגות האב על בנו הן משמעותיות יותר. בנים לומדים על גבריות בייחוד מאביהם, ואמנם ההשפעה של האב על התפתחותם אינה תמיד נראית בעין או מורגשת כל רגע בחיי היומיום, אך היא שם והיא קיימת.

מצפייה במערכת היחסים שלך עם בת זוגתך לומד בנך על הכבוד השורר ביניכם ועל האופן שבו גברים ונשים מתקשרים זה עם זו ומתמודדים גם עם עימותים או הבדלים בחשיבה. גם מהדרך שבה אתה מתקשר עם גברים אחרים, חברים או קרובי משפחה, בנך מבין איך אנשים מתקשרים זה עם זה, ואיך פותרים בעיות ומחלוקות כמו גברים. בסופו של דבר, כאשר תבין שיש לך השפעה עקרונית מאוד על בנך ועל הדרך שבה הוא ינהג בעתיד, הדבר יתרום מאוד לקשר ביניכם ויהפוך אותו לרציני יותר.

2. אל תפחד משיחות מורכבות ומהבעת רגשות

אבות רבים חושבים שאת השיחות גדולות והמורכבות עם הבן יש להשאיר לאם, מתוך איזושהי מחשבה שלנשים יכולת הכלה והבנה רגשית גבוהה יותר. אנחנו ממליצים לך לא ליפול למחשבה הסטריאוטיפית הזו, ולא להירתע מקיומן של שיחות עם בנך גם בנושאים רגישים ומורכבים; נסה להקשיב לו כמה שיותר ולהבין את תחושותיו, גם אם לעיתים הוא מנסה להסתיר אותן.

כאשר הוא מתבגר, אל תפחד לדבר איתו גם על עניינים רגישים כמו אהבה ויחסים בין המינים. צריך כמובן לעשות זאת באופן זהיר, מבלי לנסות להתערב בחייו יותר מדי או להביך אותו, אך מצד שני לא כדאי לזנוח את הנושא או להתעלם ממנו רק בגלל חוסר הנוחות או הבושה.

המדריך לאבא: אב ובן יושבים על ערסל

3. התמקד בדברים הטובים ובתכונות החזקות של בנך

בניגוד לבנות, שבדרך כלל מצריכות עדינות מסוימת, עם בנים בדרך כלל יותר קל להיות קשוח, ציני ועוקצני, מתוך רצון להפוך אותם למחושלים ו"מחוספסים" יותר. עם זאת, יש לקחת בחשבון שילדינו כבר לרוב מוקפים במסרים שליליים, אם זה מהטלוויזיה או מן החברה, ולכן כאב, עליך לקלוט את הדברים החיוביים והנכונים שבנך עושה, להתמקד בהם ולחזק אותם, במקום להעיר לו עם "ירידות" או להתמקד בחולשותיו.

מצא דרכים יצירתיות וחיוביות לחגוג את ההישגים של בנך ובמקום לנסות להקשיח אותו על ידי היטפלות לכישלונות ולחולשות, "הזן" אותו בחיזוקים חיוביים ומעודדים – אתה כבר תראה שהתנהגות שכזו תעשה פלאים לקשר שלכם.

4. פתחו תחומי עניין משותפים

יכול להיות שאתה ובנך לא תראו את הכל עין בעין, ותחומי העניין שלכם יהיו שונים; כך לדוגמה, אתה יכול להיות חובב ספורט מושבע בעוד הוא יתחבר יותר למשחקי מחשב, קריאת ספרים או צפייה בסרטים. מדובר בהבדל טבעי ומקובל לחלוטין, ולא כדאי שתלחץ על בנך לעסוק בדברים שלא מושכים אותו רק כי הם מעניינים אותך; במקום זאת, נסו לפתח יחדיו תחום עניין משותף שיאחד בינכם ושתוכלו לעסוק בו בשעות הפנאי, לדוגמה: יציאה לטיולים משותפים ביחד בחיק טבע, בניית דגמים של מטוסים או מכוניות, תיקון דברים ישנם וכדומה.

כשתתחילו להעביר זמן משותף יחד סביב משהו שירתק ויסעיר את שניכם ולא רק את אחד מכם, אתה תמצא שהבילוי הזוגי יחזק מאוד את הקשר בינכם וייצור עבורכם שלל חוויות וזיכרונות שיישארו עם בנך לכל החיים.

המדריך לאבא: אב ובנו מסתכלים למעלה בלב יער

5. אל תפחד מגילויי חיבה

חיבוק קטן פה, נשיקה קטנה שם, החלקת "כיפים" או סתם גירוד קטן בגב בזמן שאתם צופים בטלוויזיה – אל תחשוש מלהראות לבנך שאתה מחבב אותו מאוד, גם כשאתם רק שניכם ביחד, ואפילו כשאתם בחוץ. כאשר הוא יגדל ויתבגר, סביר להניח שהוא כבר פחות יתחבר לכל גילויי החיבה החביבים האלו, אך כל עוד הוא צעיר ורך בשנים, כל המחוות הקטנות יכולות לחזק את הקשר ביניכם באופן בלתי מילולי ולכן לא כדאי לך לוותר עליהן.

מעבר לסימני החיבה הפיזיים האלו, אתה יכול להראות לבנך את דאגתך אליו גם באמצעים יותר מילוליים, כמו לשאול לשלומו בכל פעם שהוא חוזר הביתה מן הגן לבית הספר ולשבח אותו על הישגיו, גם הקטנים ביותר.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.