print header

4 שלבי גידול ילדים על פי החוכמה הטיבטית העתיקה

גידול ילדים איננו עסק פשוט בשום צורה - לכל אחד גישה משלו לעניין, וישנן הרבה מאוד שיטות והשקפות שונות להתמודדות עם האתגר המתמשך הזה. עם זאת, לאחרונה התוודעתי לשיטה ייחודית ומעניינת, המשלבת חוכמת חיים עתיקה ודרך הסתכלות מיוחדת על נושא ההורות וגידול הילדים. מקורה של השיטה הזאת מלב ליבה של יבשת אסיה, מאחת הרמות הגבוהות בעולם - שם העם הטיבטי, הידוע בחוכמתו הרוחנית רבת השנים, פיתח תורה ייחודית לגידול וטיפוח ילדים כך שיהפכו לאנשים עצמאיים, בעלי חשיבה מפותחת ומפוכחת, המגלים כבוד והערכה כלפי הוריהם. אם גם אתם רוצים להכיר את השיטה הבלתי רגילה הזאת, הכוללת 4 שלבים המחולקים על פי גילו של הילד, קראו את הכתבה הבאה, בה תוכלו למצוא גם כמה וכמה טיפים יעילים במיוחד לטיפוח ילדיכם. 

4 שלבי גידול ילדים על פי הטיבטים: זוג ילדות טיבטיות מחייכות
 

שלב 1: גיל 0-5 - "שלב המלוכה"

על פי תורת הטיפוח הטיבטית המסורתית, בשלב הראשון צריכים ההורים לנהוג עם ילדם כאילו הוא או היא מלך או מלכה, כלומר אל לכם לאסור על הילד דבר או להענישו בצורה כלשהי. בגיל הזה, כך על פי הטיבטים, ילדים הם סקרנים מטבעם, פעילים ומוכנים לחקור את העולם שזה עתה באו אליו. עם זאת, הם עדיין חסרי ניסיון חיים שממנו יוכלו ללמוד, וטרם פיתחו את היכולת להגיע למסקנות הגיוניות – לכן, אם הם עושים דבר מה שגוי או מסוכן עליכם להיראות ולהתנהג כמבוהלים, ורק כך להסיט את תשומת לבם אליכם. רגשות ותחושות הם השפה שילדים בגיל הזה מבינים באופן הכי טוב, ולכן זה סוג התגובה שבו עליכם להתמקד. אם אתם מגוננים מדי על ילדכם בגיל רך זה, ומנסים למנוע ממנו לעשות דברים רבים, אזי ישנו סיכון שתדכאו את חדוות המחשבה שלו ותלמדו אותו לפעול באמצעות חיקוי בלבד, מבלי לחשוב באופן עצמאי.

  • השלב הראשון לא רק נשמע מאתגר, אלא הוא אכן כזה. כיצד אפשר בכלל לגדל ילדים מחונכים מבלי לגעור, לנזוף ולהזהיר אותם כבר מן הרגע הראשון? תתפלאו לשמוע, אך יש כמה וכמה דרכים לעשות זאת, ובכתבה הבאה תוכלו לגלות 6 מהן.
  • שאלה נוספת שנשאלת בהקשר הזה היא כיצד תוכלו לעודד את ילדיכם להרגיש כמו "מלכים" בשלב זה, ומה באפשרותכם לעשות כדי לחזקם. 11 הטיפים שבכתבה הבאה יכולים להאיר לכם על כך מעט אור ולהראות לכם את הדרך.
4 שלבי גידול ילדים על פי הטיבטים: ילד עם כתר על הראש

שלב 2: גיל 5-10 – "שלב העבדות"

בשלב זה, כאשר יכולות החשיבה והלוגיקה מתחילות להתפתח ולבסס את אישיותו העתידית של הילד, התפיסה הטיבטית המסורתית גורסת שעליכם כהורים להתייחס לילד כ"עבד". מה זה אומר? שכעת זהו הזמן הנכון עבורכם לקבוע עבורו שורה של מטרות שונות, לכוון אותו לדרך שבה הוא ישיג אותן ולהכין אותו להשלכות שיהיו במקרה שלא יעמוד בהן – כך שהילד יתחיל ללמוד להיות אחראי לפעולותיו שלו. אל תחששו לתת לילדכם משימות רבות בתקופת חיים זאת, מכיוון שזהו השלב שבו הוא צריך להיות מסוגל לעמוד בהן ולהימצא מוכן ללמידה משמעותית. אם לא תשכילו לעשות את המעבר בין "מלך" ל"עבד", כך על פי האמונה הטיבטית, הילד ימשיך להתנהג בצורה ילדותית ולא יהיה מסוגל לקחת אחריות על מעשיו.

  • אם אתם רוצים לחנך את הילדים שלכם למשמעת והצבת מטרות, אך חוששים שאינכם יודעים כיצד, קראו את הכתבה הבאה שתעזור לכם להימנע מטעויות נפוצות שהורים עושים בתהליך זה.
  • מעבר ליעדים והצבת מטרות, בשלב זה עליכם למנוע מילדיכם להפוך למפונקים. זוהי לא תמיד משימה קלה, לאחר שבגיל מוקדם הם התרגלו להרגיש כ"מלכים", לכן כדאי מאוד שתכירו 8 עצות טובות שיבהירו לכם כיצד אפשר וניתן לעשות זאת. 
4 שלבי גידול ילדים על פי הטיבטים: אב יושב עם ילדתו ועוזר לה במילוי דפי עבודה
 

שלב 3: גיל 10-15 – "שלב השוויון"

כשהילד שלכם הופך אט אט לנער ונכנס לשלב הבא של התבגרותו, חשוב לדבר אליו בצורה שוויונית ו"בגובה העיניים". ברור שלכם יש יותר ניסיון חיים וידע, אך בשלב זה של חייו הילד חייב להיות מסוגל לספר לכם מה הוא חושב ולחלוק עמכם את העמדות והדעות שפיתח. לשם כך עליכם לעזור לו לעשות זאת: שאלו את עצתו בעניינים שונים ועודדו אותו לקחת החלטות ולהיות עצמאי. חשוב כמובן שגם תדעו לייעץ לו בעצמכם, אך לא לחלק לו הוראות וציוויים, מכיוון שבגיל זה עצמאות המחשבה מתפתחת ומתעצבת, ועליכם לתת לה את הזמן הדרוש להתבסס. על פי התורה הטיבטית, אם בשלב זה אתם עדיין אוסרים על הילד דברים רבים מדי, אתם תזיקו לקשר שלו עמכם ואולי אף תגרמו לו לשים את עצמו, בכוונה, במצבים מסוכנים. אם אתם מגוננים עליו יתר על המידה, ילדכם עלול לגדול עם חוסר ביטחון ולהפוך לתלותי באחרים.


4 שלבי גידול ילדים על פי הטיבטים: ילדה צעירה ואימה עומדות פנים מול פנים

שלב 4: גיל 15 ומעלה – "שלב הכבוד"

אם נהגתם נכון בכל שלושת השלבים הקודמים – אל שלב זה תגיעו כשאישיותו של ילדכם כבר מעוצבת לחלוטין. כעת חשוב מאוד לנהוג כלפיו בכבוד ולתת לו יחס אוהב ומכבד לכל אורך הדרך. אתם יכולים להעניק לו עצות ולחלוק עמו את דעתכם, אך זה כבר מאוחר מדי לחנך אותו ולהטיף לו. כאמור, אם פעלתם נכון עד כאן, אתם תראו את תוצאות מעשיכם מניבות פרי: הילד יהיה עצמאי בדעתו, בלתי תלוי, מכבד את הוריו ואת סביבתו וידע כיצד לנהוג.

  • בשלב ההתבגרות הסופי שלהם, כמו גם אחריו, ילדיכם אט אט יפרשו כנפיים ויעזבו את הקן המשפחתי החמים והמגונן. כיצד תוכלו לשמור איתם על קשר מספק ועל יחסים בריאים? התשובה נמצאת בכתבה הבאה.  
4 שלבי גידול ילדים על פי הטיבטים: אישה צעירה ליד אימא שלה

אז כיצד אתם התרשמתם מחוכמת ההורות הטיבטית? כמובן שאנו ממליצים לכם לבחון אותה היטב ולקחת ממנה את הצדדים החיוביים הרבים, אך גם להסתמך על ההיגיון ההורי שלכם ועל הגישה האישית שבה אתם בוחרים לגדל את ילדכם. שיהיה לכם בהצלחה!

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.